4. Társadalmi szervezőerő – a művelődés

Full text search

4. Társadalmi szervezőerő – a művelődés
Az anyagi gyarapodással azonos mértékben hangsúlyozta a Magyar Sajtó az anyanyelv, az oktatás és az irodalom fontosságát. A németesítő kísérletekkel szemben Török is, levelezői is következetesen a tanítási nyelvre vonatkozó rendeletek idézésével és értelmezésével védekeztek. Török túlzottan sarkított társadalmi okfejtéssel is bizonygatta azt a nézetét, hogy egyedül magyar nyelven lehet oktatni. „Gymnasiális és reáliskolai tannyelvül – írta Magánnevelők című vezércikkében – csupán a magyar és a német nyelvnek van szerintünk Magyarországban jövője, s a kettő között a magyar nyelv azért számolhat a tanítás körüli alkalmazásban túlsúlyra, mert kivévén az újabb időkben több államhivatalnokokat s néhány városainkban a kereskedelmi iparos osztály több kevesebb tagjait, Magyarországban a társadalom míveltebb és vagyonosabb osztályát, melyből a magasb tanintézetek növendékei kikerülnek, a magyarság képezi.” (1855. október 5.) Amikor Batizfalvy István rozsnyói lutheránus tanár a német tannyelv bevezetésére hozott miniszteri rendeletről azt bizonygatta, hogy a birodalmi alapelvekkel ellenkezik és minden nemzetiség kárára van (1856. november 23.), Albrecht főherceg átiratban tiltakozott a rendőrminiszternél, Kempennél. Referálásra Kecskeméthy kapta meg az ügyet. A Magyar Sajtó nemcsak büntetlenül került ki a veszélyes helyzetből, hanem Kecskeméthynek lehetősége nyílt a magyar oktatási nyelvről egy kitűnő és alapos tanulmányt megírni feljegyzésként, amelyet Kempenen kívül Albrecht főherceg is megkapott.
A nyelv – Török távolról sem eredeti nézetei szerint – csak a formát jelenti, tartalmát a művelődési anyag és a szépirodalom adja. Hunfalvy János pedig már a mutatványszámban leszögezte: „ösztönileg érezzük, hogy megmaradásunkat 397egyedül szellemi gyarapodásunk biztosíthatja…” Ebben az értelemben a nevelésügy mint a társadalom kohéziójának megteremtője, a középosztály megerősítője, egyenrangú volt a legfontosabb kérdésekkel. 1856-ban Dózsa Dániel vezércikk-sorozatban foglalkozott az erdélyi nevelésüggyel, a tárcában pedig Révész Imre a protestáns tanüggyel. Török a lap megindításától fogva nagy figyelmet fordított a reáliskolák kérdésére, s ostorozta a tanulással, művelődéssel szembeni ellenállást mint a minden térre kiterjesztett passzív ellenállás vetületét. „Nem a felfogás hiánya késlelteti hazánkban a reáliskolákat – írta például 1856. március 22-én –, hanem elsőben is a vis inertiae, mely a municipális világban egykor, meglehet, sikeres politikai villámhárító gyanánt szolgálhatott, de culturai reformok s a tudományok meghonosulása ellen használva, az öngyilkolás bizonyos eszközévé válik.”
A szépirodalom terén is ugyanennek a magatartásnak kártékony hatását látta. „Néhány év előtt – állapította meg – még azon veszedelmes tant hirdették a kishitűek, hogy »semmit sem kell magyarul olvasni, mert most nem lehet írni.« Ha van a magyar nemzetiségnek ellensége –, az hatalmasb szövetségest nem kívánhatott, mint azon radicális hazánkfiaiban találtak, kik, hogy az idő viszontagságait megboszulják, a szenvedőleges viseletet egészen a nemzeti irodalom elnémításáig akarták vinni.” (1856. március 11.)
A magyar irodalmi tudat és ízlés fejlesztését a Magyar Sajtó elsősorban a tárca irodalmi szemléivel szolgálta, kevésbé a szépirodalmi közlésekkel. Kezdettől fogva Greguss Ágost Irodalmi körültekintés és Toldy Ferenc Magyar írók csarnoka című sorozatai játszottak fontos szerepet e téren. A kérdés középpontba állítására Vörösmarty halála adott alkalmat. 1855. november 20-tól közel három hétig mindennap vezércikkek, levelezői írások, tárcacikkek és versek foglalkoztak Vörösmartyval, s alkotásaiból kiindulva a nemzet, a magyar nyelv és irodalom kérdéseivel. Székely József, Török több patetikus vezércikket írt, de a tárcában Tóth Lőrinc és Toldy Ferenc esztétikai és irodalomtörténeti igényű cikkekkel is jelentkezett. A levelezők beszámoltak az ország különböző városaiban megtartott megemlékezésekről, Török pedig nemzeti ügyként meghirdette az árvák javára történő országos gyűjtést. A budai kormányzóság tiltakozására – bár nem intették meg Törököt – december végén a rendőrség abbahagyatta vele e téma további tárgyalását.
Több mint egy éven keresztül a vallási kérdésekben, az egyházakkal kapcsolatos megnyilatkozásaiban toleráns volt az egyébként – előbb is, utóbb is – elfogultan katolikus Török. Kezdettől rendszeresen foglalkozott a Szent István Társulat ügyeivel, de elsősorban kultúraterjesztő szerepe miatt, ekkor még Danielik János szerepét méltányolva. Bár a Concordatum kiadása után azt üzente Falknak, hogy „magyar papjait szőrmentében kéri fésültetni” – s Falk nem is fukarkodott a magyar klérus dicséretével (1856. január 21.) –, de ugyanakkor a protestáns autonómia és iskolaügy is azonos súllyal szerepelt a Magyar Sajtóban. A nemzeti egység jegyében a lap valóban igyekezett minden felekezeti szembenállást tompítani. Török még 1857 nyarán is azt 398írta, hogy „a nemzetiség a magyar nemzetnél minden vallásfelekezetet egyesítő cultus” (1857. június 5.) – a valóságban azonban már 1856 őszétől egyre inkább közeledett a katolikus klérus álláspontjának feltétel nélküli elfogadásához, amiben személyi vonzalmain, anyagi háttérkeresésén kívül bizonyára szerepet játszott a Pesti Napló és különösen Csengery–Gyulai körének heves támadássorozata ellene.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me