417VIII. Irodalmi lapok

Full text search

417VIII. Irodalmi lapok
Tematikájukat tekintve két csoportra oszthatók a korszak irodalmi orgánumai: irodalmi-kritikai-esztétikai tartalmú folyóiratokra, Aranytól kölcsönözve a definíciót („Lapom – írja a megjelenni készülő Szépirodalmi Figyelőről Szász Károlynak – aesthetico-critico-belletristicus valami akarna lenni”) és irodalmi jellegű lapokra. Az előbbi meghatározás a Szépirodalmi Lapokban (1853. január 2.–január 30.) és a Szépirodalmi Közlönyben (1857. október 4.–1859. május 22.) ölt testet, az utóbbi az évtized úgyszólván minden további irodalmi folyóiratára vonatkoztatható; figyelembe véve, hogy azok többsége domináns irodalmi tartalmát egyéb, nem ennek körébe vágó tematikával és másnemű célkitűzésekkel is elegyíti.
A szóban forgó orgánumok többsége ugyan irodalmi divatlapnak nevezi önmagát, azoknak a divatképeket, szabásmintákat is tartalmazó irodalmi folyóiratoknak hagyományaira apellálva, amelyek olyan népszerűek voltak Európa-szerte a század első felében. Ám a laptípus – szóltunk már róla – betöltötte küldetését. Az ötvenes években mind sürgetőbben jelentkezik a hogyan tovább kérdése.
Többféle lehetőség kínálkozik. Például a divatszaklappá válás. Az irodalom és a divatlap útja az 1850-es évektől kezdődően mindinkább szétválik. A Berlinben, 1851-től megjelenő Victoria (Illustrirte Muster- und Modezeitung) már divatlap mindenekelőtt, melléklete közöl csupán verseket, elbeszéléseket, nőolvasók érdeklődésére számító cikkeket, recepteket és rejtvényeket. Idehaza Friebeisz István orgánumai, az évkönyv-jellegű, füzetenként kiadott Nefelejcs (1854–55) és a hetilapként napvilágot látó Délibáb (1855. június 17.– 1858. december 5.) az első ilyen szándékú kísérletek. A korszak végén pedig létrejönnek az irodalmi és ismeretterjesztő körítés nélküli divatszaklapok, a Férfidivat-Közlöny 1858-ban és a Magyar Szépek Munka- és Mintalapja 1859-ben, a Bulyovszky-féle Nefelejcs mellékleteként.
Átalakító hatással van az irodalmi divatlap jellegére az enciklopédikus folyóiratok típusához tartozó családi lap, amely a család egészéhez szólva a tartópillérnek vélt női nem problémáit, érdeklődését különös melegséggel viseli szívén. Sajtóéletünkben Császár Ferenc 1853-tól megjelenő Divatcsarnoka e hatás első letéteményese. Alcímében „Tudományos, szépirodalmi, művészeti és divatközlöny”-nek nevezvén magát, a divatlapi tartalom enciklopédikus irányú téma-gazdagodását kívánja deklarálni.
418Újabb lehetőség a női emancipáció ügyét zászlajára tűző mozgalom érdekében való munkálkodás. Az 1848-as forradalom után Európa-szerte új megvilágításba kerül a nőkérdés; a nő joga a nyilvános és magánéletben. Mindinkább polgárjogot nyer az az elképzelés, amely a nőkérdés megoldását a női nem önálló szellemi és gazdasági munkára nevelésében látja megvalósulni. E koncepció nyomait a Vajda által 1857-ben létrehozott Nővilágban észlelhetjük először. Később a Nővilágénál nagyobb eréllyel és hatásosabban képviseli az említett törekvéseket a Családi Kör (1860–1880), az első magyar nőszerkesztő, Szegfi Mórné Kánya Emília lapja.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me