2. MAGYAR NÉP KÖNYVE, CSALÁD KÖNYVE

Full text search

2. MAGYAR NÉP KÖNYVE, CSALÁD KÖNYVE
„Pengő forintért” évente hat füzetet tesz le olvasói asztalára (utolsó évében, 1856-ban csak ötöt) a Vasárnapi Újság után évnegyeddel indult Magyar Nép Könyve. Szerkesztői – Csengery és Kemény – a legkiválóbbak közül szervezik szerzői kollektíváját. Verseket Vörösmartytól, Petőfitől, Aranytól, Tompától, Erdélyi Jánostól, elbeszéléseket Eötvöstől, Jókaitól, Gyulaitól közöl; Petőfitől nagyobbrészt eddig kiadatlan verseket. Hogy áll a világ? című cikksorozatában Kemény Zsigmond a publicista és a történetíró erényeit egyesítve a krími háború eseményeit elemzi. A gazdasági élet soron levő problémáiról a Gazdasági Lapok munkatársai adnak tájékoztatást.
Az igényes eredeti munkák színvonalas fordításokkal, átdolgozásokkal párosulnak, főként a közművelődési témák esetében. Csengery Antal Johnston 454nagy érdeklődést keltett munkájából, a Chemistry of common life-ból magyarít, hitvese, König Róza Andersen-meséket fordít.
A szerkesztők a nagyközönség kezébe olyan folyóiratot szántak, amely olvasmányos cikkekben tálalja a gazdasági ismeretek, a történelem és természettudomány közérdeklődésre érdemes kérdéseit, a költészet terén pedig a népiesség mellett a művészi értéket is mércéül állítja.
1856-os, váratlan megszűnte több okot feltételez. Többségükben a Pesti Napló köréhez tartozó munkatársai sokfajta kötelezettsége lehet ezek egyike (a Naplón kívül ők játsszák javarészt a prímszerepet a Vasárnapi Újságnál, a Család Könyvénél, az indulni készülő Budapesti Szemlénél és egyre inkább az Akadémiánál is). Aztán: A Magyar Nép Könyve elképzeléseit a mind népszerűbbé váló Vasárnapi Újság és a Kemény Zsigmond szerkesztette Pesti Napló, az övénél kedvezőbb körülmények között és hatásosabban képviselhette. Vesztett továbbá korábbi vonzásából 1856-ra a nemzeti egységpolitika összetartó ereje, tehát az az elvi alap is, amelynek talaján az orgánum létrejött.
A Greguss Ágost és Hunfalvy János szerkesztésében, 1855. január 28-án indult Család Könyvében, az angol–német modellek java hagyományai szerencsésebb kezű és ötletekben eredetibb követőjére ismerhetünk, mint a már említett, katolikus Családi Lapokban. (A „családi lapok” fénykora nálunk a következő évtizedben kezdődik, időszakunkban inkább csak többé-kevésbé sikeres próbálkozások tanúi lehetünk).
A Greguss–Hunfalvy szerkesztőpárossal csaknem egy időben (szerkesztőnőként sajtótörténetünkben először!) folyamodik egy Képes Családi Lap elnevezésű hetilap kiadási engedélyéért Vachott Sándorné Csapó Mária, Petőfi Etelkája nővére. Lapja – beadványa szerint – „a közerkölcsnek, a vallásosságnak, a hazafiasságnak, a családi erényeknek volna terjesztője” és így „a nagy állami szervezetnek hasznos szolgálatokat” tehetne. Kérelmét férje forradalmi múltja, de saját „szenvedélyesen magyar” érzelmei okán is elutasítják.
A Család Könyve (1854–56, 1858) – A Magyar Nép Könyvéhez hasonlóan – könyv formátumban, évente tízszer, tehát öt hetenként jelenik meg; a családhoz, „a társadalom és állam alapjához” szólva. Arra törekedett, hogy a család minden tagja – fiatal, öreg, férfi, nő egyaránt – neki megfelelő olvasmányt leljen benne. „Más nemzetek irodalmaiban – írja laptársát köszöntve a Vasárnapi Újság – feles számmal jelennek meg olly művek, mellyek a családi körök hasznos időtöltésére szolgálnak, egy részről a lélek és szív nemesítését, másrészről az ismeretek rendszeres szaporítását célozván” (1857. január 28., 4. sz. Szerkesztői könyvtár).
A Család Könyve tudománynépszerűsítő folyóirat, a szó szigorú értelmében. Még a szépirodalmat is száműzi szinte. Kemény Özvegy és leánya című regényéből közöl mutatványt; Bernát Gáspártól humoreszket és néhány fordítást.
Szerkesztői, Greguss Ágost és Hunfalvy János ismert tudósok. Egyikük 455esztétikai eredményeink első jelentős rendszerezője, a másik a magyar földrajzi tudományosság voltaképpeni megalapítója, s mindketten – a tudománynépszerűsítésben is jártas, jeles tollú publicisták. Ugyanez mondható el munkatársaik többségéről. Vállalkozásukat – ennek megfelelően – sokoldalúság, igényesség és tervszerűség jellemzi (Repiczky János A mohácsi csatáról értekezik, török írók nyomán, Greguss Ágost A lélek- és élettanról, Arany balladájáról, a Szondi két apródjáról, Greguss Gyula a villanydelejes távírókról; Hunfalvy János Család, nevelés címen mintegy a folyóirat programját vázolja, a gyermekek számára Erdélyi János „szállítja” a népmeséket. Ismeretterjesztő írásainál elsődleges szempont a korszerűség). A cikkek többnyire illusztráltak, időnként színes képekkel.
Kelendőségéről – az adatszerűség igénye nélkül – a Vasárnapi Újság már idézett tudósításából tájékozódhatunk. Előfizetők – írja – „mint halljuk eddig is igen szép számmal vannak, különösen felsőbb körökben, mi kétszeres örömére válhatik mindenkinek, hogy a magyar nyelv és irodalom ott is buzgóbb ápolásra talál”. Olvasói, ha nem is az arisztokráciából, de – mint német megfelelőinél – a műveltség egy bizonyos szintjén állókból, a birtokos nemesség, polgárság kis- és középrétegeiből kerülhettek ki és semmi esetre sem a szorosabb értelemben vett „népből”. Megszűnésének okát A Magyar Nép Könyve bukásánál is szerepet játszó körülményekben kell keresnünk.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me