2. TÖREKVÉS A PÁRTTÓL FÜGGŐ SAJTÓ MEGTEREMTÉSÉRE

Full text search

2. TÖREKVÉS A PÁRTTÓL FÜGGŐ SAJTÓ MEGTEREMTÉSÉRE
1867 végén szakadás következett be a balközép pártban. A Jókait követő kisebbség számára ott volt A Hon, a Tiszát követő többségnek immár elengedhetetlenül „saját” orgánumra volt szüksége. Ezért hívták életre 1868 januárjában a Hazánk című lapot. A Hazánk mögött álló, Tisza vezette centrum a Deák-párttal való együttműködésben és a kiegyezés kormányzati alapként való elfogadásában – konkrétan a delegációban való részvétel kérdésében – már igen korán engedékenynek bizonyult. A Hon szerkesztősége viszont, Jókaival és Mocsáryval az élen, az ellenzék kormányra kerülését nem csak szavakban kötötte a liberális demokrácia elmélyültebb és következetesebb kiformálásához. Tisza különös hangsúlyt helyezett a politikai harc „alkotmányos keretek között” tartására, amelyen egyre inkább nem magát az alkotmányt, hanem a fennálló rendszer iránti lojalitást értette.
A Hazánk első száma 1868. január 12-én hagyta el a sajtót; „lapvezérei” Ivánka Imre, Podmaniczky Frigyes, Szontagh Pál, Várady Gábor lettek. A szerkesztőség összeállítását Kaas Ivorra bízták, aki nagybátyja, Ivánka Imre 48-as honvéd ezredes, szabadkőműves nagymester révén jutott e bizalmi 97feladathoz, s maga is A Hontól lépett át a munkatársak sorába. A felelős szerkesztő tisztét névleg Podmaniczky Frigyes, gyakorlatilag Kaas Ivor látta el. Utóbbi ázsiai tanulmányútja miatt kivált a laptól, ezért 1868 júliusától az Erdélyből e célra Pestre felhozott, Gyulai köréhez tartozó tanár, P. Szathmáry Károly – miután Tisza elé állították, aki Kossuthról kérdezte véleményét – kapott szerkesztői megbízást. Itt dolgozott Mudrony Pál (és öccse, Soma), segédszerkesztői minőségben Hindy Árpád, sőt a Figyelőcímű irodalomkritikai lap szerkesztője, Szana Tamás is. A szerkesztő bizottság célul tűzte ki, hogy lapjuk „a párt törekvéseit határozottan kifejező baloldali közlöny legyen”.
A balközépi centrum az újonnan alapított pártközlönytől várta tehát elképzeléseinek következetesebb képviseletét. E hírlap hasábjain az egyik főmunkatárs, Ivánka Imre hosszú cikksorozatban vázolta is az „alkotmányos baloldal” programját. Kifejtette, hogy az adott külpolitikai viszonyok között Magyarország állami integritásának a legkedvezőbb alapot „a royalista és dinasticus” viszonyok biztosítják. Bár szerinte a kapcsolat a Monarchia két tagállama között a személyes uniónál nem lehet szorosabb, a hazai társadalom nemzetiségi összetétele szükségessé teszi a dualista államrendszert: „Magyarország és különösen a magyar faj érdeke szoros kapcsolatban áll az uralkodóház érdekeivel.” (Hazánk. 1868. április 22.)
Tiszáék a Hazánk hasábjain pártjuk jellegét és sajátos ellenzékiségük tartalmát akarták tisztázni. Ide vonatkozó véleményüket György Aladár a „Baloldal és a szabadelvűség”, valamint a „Balközép és a szélbal” címmel 1868 nyarán megjelent cikkei tartalmazzák leginkább kifejtetten. Kitűnik belőlük, hogy a balközépi hangadók véleménye szerint a Deák-párt és a Tisza vezette ellenzék ideológiai alapja azonos: a Hazánkbeli cikkek beállítása szerint a két párt között szabadelvűség tekintetében „nem elvi, csak mérvi különbség létezik”. Az említett cikkekben megfigyelhető a kapcsolatok óvatos egyengetése a Deák-párt irányába, viszont a szélbal felé a legmerevebb elzárkózás tapasztalható. A hírlapi cikkek azt mutatják, hogy a balközépi centrum semmilyen tekintetben nem vállalt közösséget – mint írták – sem Madarászék „anarchiára vezető demagógiával”, sem a kiegyezéssel szélesebb társadalmi bázison szembe forduló Demokrata Körökkel. Amint Ivánka Imre kifejtette, a balközép „nem stádium a szélsőbalhoz”, amelyet a szerző a forradalommal azonosított, viszont „a Deák-párt igenis egy stádium a balközéphez”. (Hazánk. 1868. július 11–16, augusztus 4.) A Hazánk rövid kétéves fennállása alatt pártközlöny maradt, a kétezres példányszámot sem tudta elérni.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me