2. A KÖZVÉLEMÉNY SZERVEZÉSE

Full text search

1152. A KÖZVÉLEMÉNY SZERVEZÉSE
1867 októberében jelentette meg a Magyar Újság néhány szélsőbaloldali politikus és újságíró (Böszörményi László, Vajda János, Vidats János, Áldor Imre, Vértesy Arnold stb.) felhívását a pesti Demokrata Kör megalakítására: „…egyesülni 'democrata kör'-ben, mely míg egyfelől döntő súllyal kecsegteti a fővárosban a demokrata-elemet, másfelől jeladó például fog szolgálni az országnak hasonló körök alakítására.” (Magyar Újság. 1867. október 29.) – A kezdeményezés nem várt sikerrel járt: a pesti példájára (mintául szolgáló alapszabályait 1868 januárjában tette közzé a Magyar Újság) tucatjával alakultak meg a vidéki demokrata körök. A kapcsolatot a napilap mellett (amely „Demokrata körök” címmel állandó rovatot nyitott) A Nép Zászlója című újonnan alakult hetilap tartotta fenn a vidéki szervezetekkel.
A kezdeményezés ellen – amely a nyilvánosság szerkezetének tudatos átalakításával a fennálló politikai „rendet” bontotta meg – a funkciójában is fenyegetett kormánypárti és balközépi lapok részéről sajtóhadjárat kezdődött. Gyulai Pál a kormánypárt részéről a Pesti Naplóban, Keglevich Béla gróf a balközépi ellenzéki A Honban indított támadást, s a demokrata körök miatt, név nélkül ugyan, de Vajda Jánost is denunciálni igyekezett. Mocsáry Lajos ugyancsak A Honban megjelent cikkében feleslegesnek tartotta a demokrata körök szervezését (bár betiltásukat már helytelenítette). Élesen fellépett vele szemben a debreceni Alföld és a Magyar Polgár. Klapka György a Századunkban vádolta „forradalomcsinálással” a demokrata körök pártfogóit. Vele szemben az emigráns Simonyi Ernő, a párt leendő vezetője veszi fel a tollat, s fejti ki, hogy amíg alkotmány, alkotmányos többség és sajtószabadság áll fenn az országban, addig elképzelhetetlen a forradalom. Veszélye csak akkor fenyeget, ha erről a törvényes térről leszorítják őket. A másik támadás Perczel Móron, az országos honvédegylet elnökén keresztül indult, s elsőízben vette célba közvetlenül is Kossuth személyét. Honvédegyleti elnöki beszédét a Századunk tette közzé. A honvédegyletek azonban csaknem egyhangúlag elutasították támadását, fennmaradásuk mellett döntöttek s új tisztikart választottak. Vajda János Perczel Mór merénylete Kossuth ellen címmel írott röpíven, amely 1868 áprilisában a Magyar Újság mellékleteként jelent meg, eszmei offenzívát indított. Ekkoriban jelentek meg Kossuth olvasókörökhöz, népkörökhöz intézett levelei, amelyekben közölte, hogy elvállalja e körök díszelnökségét s megragadta az alkalmat, hogy ez egyesülések fontosságáról értekezzék.
A közvéleményért folytatott harc színtereit azonban a hatalom nem késett szűkebb korlátok közé szorítani. A pesti Demokrata Kört felszólította a belügyminiszter, hogy az 1848-as törvények visszaállítására vonatkozó programpontot törölje (a többi kör számára is mintául szolgáló) alapszabály-tervezetéből. A Kör tiltakozott, de hasztalan érvelt azzal, hogy e programmal az országban politikai pártok és lapok működnek: az ellenálló pesti demokrata kört feloszlatta a belügyminiszter. Sorsában osztozott a többi vidéki kör 116is, amelyek a továbbiakban „olvasó-egyletként” vagy más hasonló elnevezés alatt folytatták működésüket. Kecskeméten és Félegyházán a szervezkedés tömegmozgalom jellegét öltötte, s csak véres összetűzés árán sikerült a feloszlatás és a vezetők letartóztatása. Az egész sajtó„Asztalos és Madarász Vili” „földosztó”, „communistikus” terveitől volt hangos, egyedül a Magyar Újság kelt az áldozatok és letartóztatottak védelmére „A katonai vérengzés Félegy-házán” című cikkében, amely újabb „sajtópanaszt” vont maga után.
A Magyar Újság bátor, szenvedélyes hangja, mozgósítástól sem visszarettentő agitatív ereje, sőt puszta megteremtése is elsősorban két fáradhatatlan újságíró, a politikus Böszörményi László és a jeles költő, Vajda János érdeme. Böszörményi, a felelős szerkesztő– nem utolsósorban a Schmerling alatt Bécsben hivatalt vállalt Vajdára való tekintettel – ragaszkodott a hírlapi névtelenséghez. Így nem állapítható meg pontosan, melyik vezércikk származik a szerkesztő, s melyik a főmunkatárs tollából. (Vajda főmunkatársi rangja a kiadó, Heckenast jóvoltából annyit jelentett, hogy a szerkesztő nem válhatott meg tőle egy esetleges nézeteltérés esetén sem.) Véleménykülönbségben pedig nem volt hiány. Böszörményi pártjának is egyik vezetője volt, ahol viszont Vajdának legfeljebb a névtelen írásait fogadták szívesen. 1868 februárjában ítélték el Böszörményit, Kossuth egyik levelének közzétételéért, őt azonban nem annyira egyéves fogházbüntetése (börtönéből tovább irányította a lap szerkesztését), mint inkább egyre súlyosbodó tüdőbaja akadályozta tevékenységében.
A sajtóper és Böszörményi letartóztatása súlyos csapást jelentett a fiatal lap számára, a kétezer főnyi előfizető tábor rögtön ezerhétszázra olvadt. A felelős szerkesztői tisztet névlegesen az ekkor még Párizsban tartózkodó Simonyi Ernő vette át, és a Berlinből már hazatért Szilágyi Virgil látta el. A lap „szilárd fennállását – az eddigi kiadó Heckenast Gusztáv visszaléptével – … a párt biztosítja …melynek ezentúl rendes közlönye leend” – adta tudtul az előfizetési felhívás 1868. július közepén. (Magyar Újság. 1868. június 21.) – Képviselőkből ekkor névleges „Felügyelő Bizottság” alakult, s nemes gesztussal a börtön foglya, Böszörményi jegyezte kiadó-tulajdonosként a lapot. (Ennek ugyanis nem volt jogi akadálya.) A lap hátterében tőkéjével továbbra is ott álló Heckenast és az elszigetelt főmunkatárs, Vajda János egyaránt a nagy európai lapok számára is dolgozó emigráns, Irányi Dániel hazatérését sürgette, akit Kossuth lemondása után a pécsiek 1868 nyarán választottak meg képviselőjüknek, s készítették elő evvel hazatértét. A választás során ellenfélként fellépett azonban a párthoz tartozó Madarász József, s ezzel a 48-as táboron belüli ellentétek teljes élességükben napvilágra kerültek. Madarász megvált a Magyar Újságtól s a Nép Zászlója hetilapban folytatta tovább agitatív tevékenységét. Hamarosan szakításra került sor Vajda és a lap új irányítói között is. Amikor Benitzky Lajos, volt 48-as kormánybiztos, a honvédegylet elnöke rejtélyes körülmények között eltűnt, az Independance Belge és a Norddeutsche Zeitung arról cikkezett, hogy a képviselő a szélsőbalon belüli frakcióharcoknak esett áldozatul. Vajda – 117erre reagálva–1868. július 29-én megjelent „A kormánypárti sajtó legújabb merénylete” című cikkében a kormánypárti sajtóra hárította a felelősséget, azzal vádolva azt, hogy ott kezdeményezték a fenti cikkek megjelenését. A másnap megjelent szerkesztői nyilatkozat olyan határozottan határolta el magát a cikktől, ítélte el a főmunkatársat, hogy Vajdának sem lehetett maradása: ő is a Nép Zászlójához szegődött.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me