4. A DZSENTRI HATALOM TISZTES LAPJA: A NEMZET

Full text search

4. A DZSENTRI HATALOM TISZTES LAPJA: A NEMZET
1882 szeptember 1-én indult meg az új, nagy szabadelvű párti napilap az Athenaeum kiadásában. Jókai lett a főszerkesztő, Láng Lajos a felelős szerkesztő, A Hon gárdájából Hegedüs Sándor, Visi Imre, Szathmári György, az Ellenőr cikkírói közül Csernátony Lajos, Beksics Gusztáv és Berzeviczy Albert lépett munkatársai közé. Az előfizetési felhívás a „külmunkatársak”, alkalmi cikkírók egész sorát ígérte, köztük olyan kitűnőségeket, mint Baross Gábor, a jogalkotó Csemegi Károly, a statisztikus Keleti Károly és Kőrösi József, a kritikus Szana Tamás, a történész Szilágyi Sándor. Többségük valóban támogatta, elsősorban tárcaként közölt kisebb írásaival, a kormánypárti vállalkozást. 1883 elején az egyetemi tanárrá kinevezett Láng Lajostól helyettese, Visi Imre vette át a szerkesztést, aki példátlan szorgalommal, állandó éjjeli munkával végezte a terjedelmes lap szerkesztését, amely reggel másfél, este fél íven jelent meg. A terjedelmi arányokon még 1883-ban módosítottak. „A hírlapírói viszonyok fejlődése s a postaviszonyok tökéletesbedése lehetővé tette, hogy a délutáni órákig – az esti lap megjelenése idejéig – a nap történetének egy igen nagy, belpolitikában mondhatnók túlnyomó része feldolgozható legyen, s az esti lap félívnyi terjedelme ezt az anyagot nem győzte meg.” (A Nemzet. 1883. november 20.) Ezért az öt órakor megjelentetett esti kiadás terjedelmét egy ívre emelték, itt hozták a teljes országgyűlési anyagot, a törvényszéki tudósításokat és a bécsi reggeli lapok anyagát, s az utolsó oldalon a gazdasági rovatot. A reggeli lapé„a megbeszélés, szórakozás” maradt, a terjedelme egy ívre csökkent. A reggeli szám a vezércikk után a „belföld” anyagát hozta (elsősorban az országgyűlési anyagok feldolgozását), azután „Ausztriáról”, majd a „Külföldről” számolt be. Az utána következő „mínuszos” hírek egyenként rövid, rendszerint névelő nélküli címet kaptak; egy számban például a következőket: „temetés – egyetemi igazolási jegyek – jubiláló Casino – hűtlen gyász – harc a nihilistákkal – kivégzés Győrött”. Az „egyesületek, társulatok” tudósításai zárták az állandó rovatok sorát. Emellett számos napi információt is közöltek, annak jeleként, hogy a hagyományos újság sem vonhatta ki magát a versenytársai által bevezetett újítások alól: közölték a magyar és az európai 289városok meteorológiai jelentéseit, az idegenek névjegyzékét, a vízállást, a színházi műsort, kivonatot adtak a hivatalos lapból.
A Nemzet elhatárolta magát attól a sajtótól, amely „ma már nem készíti elő az eseményeket, csak regisztrálja azokat. A pillanat, egy esemény benyomása alatt kezd agitációt, s a másik pillanat és esemény benyomására elejti azt. Az írók száma napról napra apad, a reporterek száma óráról órára nő… ezeknek az uraknak nem eszme: esemény kell … Pedig nem így van ez urak. Magyarországnak demokratikus, liberális eleme erősebb, hatalmasabb, sem hogy azzal csak úgy félkézzel elbánni lehessen.” (A Nemzet. 1884. január 10.) A Nemzet arra vállalkozott, hogy szabadelvű irányban „egy komoly, a sensatiot nem hajhászó, a nemzeti élet valódi szükségeinek kielégítésére törekvő nagy lap feladatait” lássa el. (A Nemzet. 1886. június 30.)
Megindulása viszont éppen a dualizmus kori békekorszak legnagyobb sajtószenzációjával, az eszlári perrel esett egybe. A középkori vérvád felszításával folytatott antiszemita kampány, amelyre egy tiszaeszlári parasztlány felderítetlen eltűnése adott alkalmat, s amely az 1883 elejei nyíregyházi törvényszéki tárgyalásban érte el izgalmi tetőfokát, a Nemzet számára mégsem volt alkalom a szenzációk keresésére. Bár tudósítója ott volt, de riportokat sem közölt a tárgyalásról (mint ahogy például a Pesti Hírlap tette közzé Mikszáth Kálmánéit), hanem teljes terjedelemben ismertette a bűnper tárgyalási anyagát, a sokszor tízezer szót is meghaladó távirati tudósításokat. A roppant anyag közléséhez állandósítani kellett a félíves „mellékletet”, s még így is alig maradt tér a napi anyag számára. Az eszlári per, az antiszemitizmus jelentkezése, a politikai sajtó átalakulása mind csak tünete volt annak a társadalmi átalakulásnak, amelyet a kortársak a liberalizmus válságaként próbáltak általánosítani. Okainak elemzése és az orvoslás módjának feltárása éveken át foglalkoztatta a Nemzet vezércikkíróit, Beksics Gusztávot és Berzeviczy Albertet.
„Aki a közelmúlt eseményeiben nyilvánuló szellemet figyelemmel vizsgálja – utalt a Nemzet 1884-ben a nemrég történtekre –, és vizsgálja a különbséget, mely a puszta népszerűségért versengők nyilatkozatai közt ma és tíz évvel ezelőtt mutatkozik: az nem fogja tagadhatni, hogy a liberalizmus soha el nem hagyható alapkövetelményeivel szemben is, ma a társadalom nagy részében elidegenülés mutatkozik, s hogy éppencsak az uralmon levő párt és kormány határozott magatartása az, mely az ingadozó közszellemet a nyílt, egyenes visszaeséstől megóvja.” (A Nemzet. 1884. május 29.)
A diagnózis kétségkívül pontos, még akkor is, ha elsősorban annak igazolására szolgál, hogy a kormány nem határozhatta el magát liberális reformok megvalósítására. A cikkíró ugyanis azt sugallja, hogy nagy reformprogrammal, a közszellemmel ennyire szembeszállva, csak bukhatott volna a kormány. Ilyen defenzív, bár szellemi értékét tekintve kétségkívül színvonalas eszméket fejtegetett a Nemzet. Berzeviczy Albert 1884-ben nagy feltűnést keltő cikksorozatban foglalkozott a mind többet emlegetett dzsentri-kérdéssel, a nemesi középbirtokosság hanyatlásának problémájával. Rámutatott, 290hogy a dzsentri hanyatlásának oka nem a liberális társadalmi berendezkedésben, hanem elsősorban saját magában keresendő, s ha politikájában „hozzásimul az arisztokrácia nem liberális táborához”, úgy csak „satellita” lehet. „A magyar gentrynek politikai pozíciója válhatatlanul hozzá van kötve a magyar liberalizmus ügyéhez: vele győz, vele bukik.” (A Nemzet, 1884. október 2.) Beksics Gusztáv a bűnvádi esküdtszék olyan módozatait igyekezett kiokoskodni, amely a nyelvi szempontoknak, a „magyar szupremácia” igényének és a liberalizmus követelményeinek egyaránt megfelel, de csak egyetlen biztos pontig, a sajtóesküdtszék fenntartásának feltétlen szükségességéig tudott eljutni. A rezignáció, az ár-ellen-úszás érzése újra és újra megfogalmazódott: „kétségtelen, hogy nálunk megtört a liberalizmus régi varázsa. Bizonyos, hogy az idealizmus zománca lekópott közéletünkről. Nem tagadható, hogy igen sokakban megtört az eszmékbe vetett hit”. (A Nemzet. 1884. október 22.) A Nemzet teoretikus igényű cikkírói magyarázatot, majd ennek nyomán kibontakozást kerestek e furcsa, kormányzatilag rendkívül stabil, de eszmeileg fölöttébb bizonytalan szituációból.
A liberalizmus válságát egész Európára kiterjedő, de csak időleges jelenségnek tartották. „Van valami visszafelé törekvő irány az európai közszellemben. Természetes következménye ez a hatvanas és hetvenes évek liberalizmusának. A népek szellemének vannak kitágulásai és összeszorulásai, mint a tüdőnek. Így lélegzenek, ellentétes irányok hatása következtében élnek.” (A Nemzet, 1884. szeptember 9.) A 19. században három ilyen kitágulás és összehúzódás érezhető: a francia forradalomra a reakció, majd a negyvenes évek fellendülése következett, majd újra az abszolutizmusok időszaka s a hatvanas-hetvenes évek fellendülése, s a nyolcvanas években újra megkezdődött a lefelé tartó mozgás. Az egész világmindenség – fejtegeti másutt Beksics – „mint egy örök lény által folytonos haladásra felhúzott gépezet megy előre”, s a vele szembeszálló népek szétmorzsolódnak. A világ alapelvei tehát változatlanok, s ennek megfelelően a liberalizmus „a demokratikus alappal, az individualizmussal nem szakíthat soha. Mihelyt ezt tenné, átalakulna különböző színvegyületű socialismussá; de liberalismus nem maradhatna”. (A Nemzet, 1884. október 25.) Ezekben a nehéz években tehát –sugallta a Nemzet olvasóinak – még nincs itt az ideje annak, hogy kétségkívül üdvös reformokat kezdeményezzenek és hajtsanak végre. Ugyanezen okból a haladáshoz való igazodás jegyében, „a magyar államnak nem szabad sovinisztának lennie”, meg kell maradnia a „törvény és jog” álláspontján. Nem az államnak és a kormánynak, hanem a társadalomnak kell cselekednie! „A Nemzet kezdettől fogva azon igyekszik, hogy a magyar közönség figyelmét ráterelje, hogy hazánk és fajunk politikai megerősödése társadalmi, művelődési és nemzeti megerősödéstől függ.” (A Nemzet. 1884. szeptember 30.)
A kormánypárti lap így ideológiailag is eléggé indokolta, hogy miért elégedett a kormány működésével: többet az adott „korszellem” mellett nem is követelhet tőle! „Amikor minden oldalról visszafelé irányuló törekvésekkel 291találkozik a liberalizmus, a liberális intézmények konzerválása is liberális politika.” Magától értetődik, hogy „támogatjuk azon államférfi kormányát, ki már közel tíz éve, nehéz körülmények közt vezeti az ország ügyeit”, s amikor Tisza Kálmán tízéves miniszterelnökségét ünnepelték, magasztaló cikkekben méltatták tízéves országlásának eredményeit. A legmesszebbre a jó barát, Jókai Mór ment ebben, amikor a kor kedvelt, személyekhez kötött történeti szimbolikájában a következő sort állította fel: Széchenyi az ébresztő, Kossuth a küzdelem folytatója, Deák műve a kiengesztelődés, Andrássy nyeri meg a dinasztia bizalmát, s Tisza a modern állam megteremtője. Az ettől az időtől kezdve állandósuló– korábban a sajtóban ismeretlen – Tisza-kultuszt csak az uralkodó dicsőítése múlta felül. A pár szavas, semmitmondó, miniszterek által fogalmazott uralkodói leiratokat is magasztaló módon kommentálták: „így csak egy nagy, nemzeti király szólhatott. A Habsburgok legalkotmányosabb felkentje. Népének atyja, a legmagyarabb király”. (A Nemzet. 1884. május 21.)
Nyilvánvaló, hogy a kormányzati nyugalom, a belső biztonság és az eszmei zavar, az ideológiai bizonytalanság ellentéteinek kibontása, Tisza dicsőítése és a reformok igénylése, az alkotmányosság hirdetése és a nyolcvanas évek végén mind erőteljesebben hangoztatott aggodalmak a parlamentarizmus jövője miatt (nincs kormányképes ellenzék, a rendszer ily módon merevedik, a parlament feleslegessé válik) nem volt alkalmas arra, hogy a Nemzetnek híveket, olvasótábort szervezzen. Aki elégedett volt az adott viszonyokkal, nem igényelte, hogy a Nemzet elmélyült és aggódó fejtegetéseit olvassa, hanem inkább az aktuális politikai kérdésekkel is gyakorlati szempontokból foglalkozó Pester Lloydot lapozgatta. (A német nyelvű kormánylap példányszáma még mindig többszöröse volt a magyar nyelvűének!) Aki pedig nem tudott megbékülni az adott állapotokkal, vagy az ellenzéki pártok (és sajtójuk) felé tájékozódott, vagy nem találván érdekeinek képviseletére alkalmas irányzatot, a pártpolitikától eltávolodó, önállóságot hirdető orgánumok olvasója lett.
A Nemzet csak külpolitikai tárgyú cikkeiben tudta harmonikusan összeegyeztetni a liberális igényeket a korántsem eszményi hazai állapotokkal. Taktikájuk itt arra irányult, hogy Magyarországot mint Európa nyugodt, rendezett, alkotmányos szigetét tüntessék fel. A dicséret ezért a magyar „kormányképes, államférfiúi liberalizmust” illette, amely a német doktrinér, csak az elvek megfogalmazásáig eljutó és a francia, az elveket a túlságig érvényesítő liberalizmus mellett Európa számára is példát nyújthat. „Valóban méltó, hogy Európa megfigyelje, s a külföldi sajtó beható fejtegetései nyomán megismerje ezt a liberalizmust, melynek uralma legkiválóbb képviselője jelenleg Tisza Kálmán.” (A Nemzet. 1883. november 20.) A stabilitás, a nyugalom még Európa nyugati felével összehasonlítva is impozáns: „amióta a Tisza-kormány áll Magyarország élén, Angliában már a harmadik, Franciaországban és Olaszországban szinte már a negyedik, ötödik kormány változott” – kezdődött meg a stabilitás dicsőítése már 1885-ben. Hát még 292amikor az oroszországi nihilizmus vagy a balkáni véres politikai színjátékok bemutatására került sor! Rögtön következett a hazai párhuzam, például a hazai törvényesség dicsőítése, a nemzetiségek jogainak felsorolása, a munkásmozgalom gyökértelenségének emlegetése. Utóbbi Jókai szerint nálunk azért nem honosodhat meg, mert a magyar munkás „még hazafi”, ez a szó pedig „ki van zárva a szociáldemokrácia szótárából”. Különös figyelemmel követték a belga belpolitikai élet eseményeit, talán azért, mert az állam és az egyház viszonyának tisztázását nálunk is időszerűnek tartották, s a liberalizmus legfőbb politikai ellenfelét még mindig (az ott rendkívül erős) katolikus politikai mozgalomban látták.
A tárcacikkek is gyakorta elemezték az egyes európai országok viszonyait. A fiatal Tisza István „Társadalmi és politikai viszonyok Franciaországban” címmel közölte egy felolvasását, a lap munkatársai is sűrűn utazgattak, s beszámoltak élményeikről. A mintaország kétségkívül Anglia volt, Amerika iránt bizonyos ellenszenvvel viseltettek.
Egyáltalán a Nemzet tárcarovata igazán színvonalasnak mondható. Szana Tamás rendszeres irodalmi szemléje ismertette az új könyveket, megjelentek itt a társulati felolvasások, kritikák, színibírálatok s persze a reggeli és esti számban egyaránt folytatott regények, sőt lassan az elbeszélések is. (Költemények továbbra is csak nagy ritkán jelentek meg.) Elsősorban a kor divatos francia regényíróit fordították, amelyek sorában a francia eredetivel egy időben jelent meg Zola Germinalja. A magyar szerzőket, Jókai regényei mellett, Tóvölgyi Titusz és Beniczkyné Bajza Lenke képviselte. A színvonalas, korántsem annyira csevegő, mint inkább kis tanulmánynak beillő tárcák a régi tradíciók folytatását sugallták. (A párthoz tartozó Mikszáth írásai, amelyek már egy újabb stílust képviseltek, csak elvétve jelentek meg a lapban.)
Nem változott a Nemzet formátuma azután sem, hogy a többi napilap fokozatosan áttért a negyedrét íves berlini formátumra. Az előfizetőit fokozatosan elvesztő, az Athenaeum által a kormánynak tett gesztusként, mind nagyobb ráfizetéssel fenntartott lap ugyan csak a huszadik század küszöbén szűnt meg, de itt nem követjük tovább sorsát. Korszakhatárunkkal, 1890-nel amúgy is egybeesik a szerkesztő, Visi Imre halála, aki addig az Ellenőrből hozott fiatal gárdával dolgozott együtt. E fiatalok azonban ekkorra már felhagytak az újságírással s elindultak a társadalmi ranglétra felsőbb fokai felé. Az új szerkesztő, Gajári Ödön ódon lapot örökölt, de szerkesztői munkájában tiszta lappal indulhatott.
IRODALOM
Magyar hírlapirodalom. MSal 1888. 354– 439. – A nemzet története. In.: Hírlapjaink. 2. Bp. 1896. – Ferenczy József Jókai, mint hírlapíró. Győr, 1894. – Krammer Marianne: Toldy István. Bp. 1933.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me