2. IDEOLÓGIAI KÖTÖTTSÉGŰ TÁJÉKOZÓDÁS

Full text search

1932. IDEOLÓGIAI KÖTÖTTSÉGŰ TÁJÉKOZÓDÁS
A Mátyás Deákból teljesen hiányzottak a társadalmi kérdések. Amennyiben ritkán megjelentek, csak a vallási harc vetületét jelentették. Igen egyszerű képlete az volt, hogy az egyik oldalon áll a pápai jogar vezérlete alatt az egységes katolicizmus, mely általános jólétet és boldogságot képes teremteni, vele szemben a másik oldalon az igaz úttól eltérők, a nyomort és bajokat előidéző más vallásfelekezetek és a liberalizmus. Antiszemitizmusának tartalma és formája megegyezett a szélsőbaloldali Ludas Matyiéval. A vallási vitákban az évszázadok óta ismert frázisokat ismételte. Liberalizmus-ellenességében azonban néhány valódi kórtünetre is felhívta a figyelmet: a magyarországi kapitalizmus gátlástalanságára, a prostitúcióra, az öngyilkosok számának emelkedésére, sőt arra az ellentmondásra is, hogy míg a katolikus egyház kezéből a vagyont és oktatási intézményeket a kormány és a pártok ki akarják venni, addig a kórházakra, a betegek és szegények ügyére senki sem kíván áldozni.
Meglehetősen sok kulturális, tudományos vonatkozású anyagot tartalmazott a Mátyás Deák, hiszen mindezeknek volt vallási vonatkozásuk is. Már első számában tanügyi kérdést feszegetett, s a téma mindig visszatért, mert szerinte Eötvös és Pauler megrontották a népnevelést azzal, hogy állami tanfelügyelőket neveztek ki, s azzal, hogy az állam befolyását növelték az oktatásban.
Tudományos kérdések ideológiai vonatkozásaival a kortárs élclapok közül csak a Mátyás Deák foglalkozott — még ha az egyértelmű elutasítás álláspontjáról tette is ezt. A darwinizmust, messmerizmust, voltaireianizmust gyakran szerepeltette, mindig a liberalizmussal-szabadkőművességgel összekötve. Darwin még önálló arcképet is kapott abból az alkalomból, hogy a Magyar Tudományos Akadémia tiszteletbeli tagjává választotta. Tanait természetesen a merev katolicizmus szemszögéből értékelve elutasította. „Az isteni és emberi törvények — írta — az erkölcsi és társadalmi szabályok, — a becsület és illem… s minden ilyen tisztes fogalomnak csak akkor van értelme, ha nem állatok, hanem keresztény értelemben vett emberek vagyunk. Darwin azt mondja, hogy nem vagyunk ilyenek: — tűzbe tehát azokkal a bigott fogalmakkal, - kiütött a szabadság, állatok vagyunk…!” (1872. 89.)
Kifigurázta nemcsak a két materialista filozófus, Büchner és Vogt előadásait, hanem még a szaksajtóból is néhány természettudományos előadást, cikket gúnyos értékelésnek vetett alá. Az ortodox katolicizmus lévén egyetlen ítélő mérlege, még a liberális felfogású pap-tudósokat is kioktatta, mint például Horváth Mihályt. Az irodalom viszont, érdekes módon, egyáltalán nem szerepelt a lapban, a sajtóval is csak ritkán, politikai-vallási szempontból foglalkozott.
194A Mátyás Deák olvasóközönségének többsége a falusi egyházközségek híveiből toborzódott. A kiegyezés utáni időszak elterjedtebb élclapjai közül a Lúdas Matyi méltó társa volt: együtt képviselték a legalacsonyabb színvonalat. Témái mindig csak ürügyet jelentettek ugyanannak az álláspontnak más és más oldalú megvilágítására. Jogosan írta róla a Borsszem Jankó, hogy „a clérusi élc – elfanyarítja hasad!”

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me