1. CSICSERI BORS ÉS A KÁVÉFORRÁS-KÖR

Full text search

1. CSICSERI BORS ÉS A KÁVÉFORRÁS-KÖR
Ágai Adolfot (1836–1916) más-más néven az egész újságolvasó közönség ismerte. Csicseri Bors néven szerkesztette a Borsszem Jankót, Forgó bácsi néven a Kis Lapot, Porzó névvel írta alá tárcáit, s valóban kivételként szerkesztette saját nevén a képes „enciklopédiai” hetilapot, a Magyarország és a Nagy Világot. Minden területen figyelemre méltót alkotott. Ha nem ő teremtette is meg a magyar hírlapi tárca műfaját, de kétségtelenül ő tette népszerűvé. A gyermeklapok meggyökereztetése pedig az ő műve volt. Legismertebbé és legjelentékenyebbé a politikai élclap sajtóműfajának kifejlesztése, a Borsszem Jankó szerkesztése tette. Ennek köszönhette azt a kétélű népszerűséget, amelyre Krúdy Gyula úgy emlékezett, hogy Ágai volt az, akinek „tán a legtöbb ellensége volt a régi Magyarországon” (A tegnapok ködlovagjai. Bp. 1925. 184.), értve ezen elsősorban a vidéki, a dzsentri-Magyarországot.
Joggal mutatott rá Németh G. Béla arra, hogy Ágai rossz elbeszélő, felületes, felszínesen gondolkodó tárca- és cikkíró– de „a parodisztikus imitációnak valóságos zsenije” volt. (Létharc és nemzetiség. Bp. 1976. 269.) A politikai eseményeknek és az országgyűlési beszédeknek csak azt a részét emelte ki, amely az emberi kapcsolatokat és gyengeségeket jellemezte, s ezzel a kívülállóknak is érdekessé és részben érthetővé tette ezeket. A minden szintjén, az eszmékben és az életformában egyaránt átalakuló társadalom, egymás mellett élő szélsőségeivel, ideális talaj volt a humor, a szatíra, az élclapok számára. Ez az általános adottság és Ágai társadalmi helyzete, egyénisége találkozott össze, s eredményezte a Borsszem Jankó újszerűségét, jelentőségét. A vidéki zsidóságból induló, tiszta magyar környezetben, a nagykőrösi gimnáziumban, Arany János tanítványaként felnövő, hosszabb ideig külföldön tanuló és végül Pesten letelepedő, a zsidó emancipációt megélő Ágainak sokrétű lehetősége nyílt a különféle szempontok megismerésére, ütköztetésére és szembesítésére.
Mindezen adottságai mellett Ágai kitűnő szervező volt. Jó szemmel válogatta ki a tehetséges munkatársakat, és hatásosan tudta őket munkára serkenteni. Maga viszonylag keveset írt lapjában. Élclapszerkesztői tevékenységét 197két szóval határozta meg: „törülni” és „nyírni”. A beérkezett kéziratokat néhány törléssel tömörré és frappánssá tudta tenni. A bel- és külföldi politikai lapokból pedig az érdekesebb cikkeket összeollózta – ekkor még szinte csak ez a módszer állt rendelkezésre a híranyag beszerzésére –, s földolgozva vagy aktualizálva hozta a Borsszem Jankóban.
A munkatársak részben saját ismeretségi köréből kerültek ki, részben (s ez volt a döntő a lap szellemére) Ludassy összeismertette őt a Kávéforrás-kör tagjaival. A Borsszem Jankó egészen az 1870-es évek végéig ennek a Gyulai Pál által „írói consortium”-nak nevezett társaságnak az élclapja volt.
Az első szám a bécsi Franz Kollarz zsúfolt, nehézkes címlapjával, Jankó János rajzaival, Ágai, Vas Gereben, Gyulai Pál, Maszák Hugó, Hevesi Lajos és Kecskeméthy Aurél írásaival jelent meg. A későbbi számokat mindig „szerkesztőség”, valójában egy baráti társaság állította össze. Beszélgetések, a társaság tagjainak írásai, a napisajtó híranyaga és a nagy mennyiségben beérkező levelek alkották a szerkesztő nyersanyagát. A társaság a Kávéforrás nevű kávéházban, hétfőnként pedig Ágai lakásán gyűlt össze.
Az első évek állandó gárdáját a lap alapítása idején húsz-egynéhány éves, igen tehetséges és felkészült polgári értelmiségiek alkották. A hozzájuk fűzött reményeket nem válthatták be; közülük többen fiatalon meghaltak, a többiek szétszóródtak s egyénileg futották be deformálódó karrierjüket. Köztük volt a színműíró Berczik Árpád (1842–1919), a különösen tehetséges Toldy István (1844–1879), aki akár radikális párizsi író is lehetett volna, az újságíró és nagy reményű liberális politikus Márkus István (1847–1880), a költő, drámaíró és műfordító Dóczy (Dux) Lajos (1845–1919), aki utóbb a báróságig vitte, és közülük a legnagyobb újságírói s politikusi pályát befutó Rákosi Jenő (1842–1929). Kívülük többek között Ludassy (Gans) Mór, a Magyarország című lap szerkesztője és korának kedvelt újságírója, Pompéry János, Kecskeméthy Aurél, az egyik legösszetettebb konzervatív-liberális gondolkodó és esszéíró Asbóth János s egy rövid ideig a Bolond Miska szerkesztője, Tóth Kálmán vettek részt az összejöveteleken.
A társaság tagjai közül saját írásaival rendszeresen csak Márkus István (Kósza Lélek), Dóczy Lajos, Berczik Árpád, Ágai, Hevesi Lajos – aki már a Bolond Miskában megkezdte élclapírói pályáját – és rövid ideig Kecskeméthy Aurél jelentkezett. Az első két évfolyamban Dóczy írta a politikai vonatkozású vezérverseket, Rákosi a klasszikus, deákos hangvételű makaróni-verseket, Berczik a politikai, Hevesi a kulturális, tudományos témák jelentős részét. Amikor Ludassy 1870-ben Bécsbe költözött, Dóczyt, Hevesit, majd a karikaturistát, Kličet is vitte magával. Ettől kezdve állandó munkatársakként Ágai és Berczik vitték tovább a lapot, s a szerkesztőség kibővülése majd csak a nyolcvanas években indult meg.
Miután Jankó Jánost a baloldali élclapok fogva tartották, Ágainak az első szám után a legnagyobbak közé tartozott már a karikaturista gondja. Végül a cseh Karel Klič (1841–1926) személyében sikerült olyan rajzolót találnia, aki évekre a lap egyik legfőbb vonzereje lett. Klič portrékarikaturista tehetsége 198tette lehetővé, hogy az állandó címlap helyett az első oldalon elhelyezett – sokáig színezett arcképekkel jelenjék meg a lap. 1870. május 1-én azonban már eltűnt Klič neve a Borsszem Jankóról, sőt október 9-től a címlapi portrékat is Jankó készítette.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me