4. A POLGÁROSODÁSÉRT ÉS A MAGYAROSODÁSÉRT

Full text search

4. A POLGÁROSODÁSÉRT ÉS A MAGYAROSODÁSÉRT
„Klio, ha egykor meghegyezi ceruzáját újkori történetünk megírására, a Borsszem Jankót nem fogja mellőzhetni, s oly becses forrásul fogja majd a késő századok Wenczele, Pauler Gyulája, Szilágyi Sándora vagy Thalyja tanulmányozni, mint most kutatja a levéltárak poros aktáit”– írta nem kis önérzettel Ágai (1875. március 14. 2.). Állítása mégsem túlzás, hozzáfűzve, hogy semmivel sem igényel kevesebb kritikát, mint akármely más történeti forrásanyag.
A Borsszem Jankó az 1870-es évek második felében Tisza Kálmán uralmának első harmadában is változatlanul kormánypárti volt, de ez nem jelentett feltétlen kormánytámogatást. Mint volt Deák-párti támogatta az új kormányzatot, s ezért mindig maradtak fenntartásai a szabadelvűvé alakult, hitehagyott balközép párttal és vezetőjével szemben. Ezt az uralmat alapvetően dzsentri-érdekvédelemnek tartotta, amellyel szemben ő maga a polgárosodást hirdette. A maga képviselte és olvasói körében maga teremtette „nemzeti 401közérzület” nevében nemegyszer szembeszállt a kormány intézkedéseivel vagy magával Tiszával. A Balkán-háború idején egészen forradalmi hangvételig eljutott törökbarátságában, kormány- és birodalomellenességében. A kormánypárt oldalára állította viszont nacionalizmusa és minden ellenzékkel vívott harca.
1878-tól a polgárosodást érintő és a 80-as évekre kibontakozó társadalmi harc került fokozatosan érdeklődésének homlokterébe. A zsidó polgárság és kispolgárság magyarosításának és e társadalmi folyamat akadályai ledöntésének programja a megindulástól kezdve kiemelkedően fontos volt a Borsszem Jankó számára.
A nyolcvanas évek első felében a társadalmi és politikai kérdéseket, az egyes személyeket ebből a társadalmi szempontból ítélte meg. Több valóságos jelenséget megmutatott, sok összefüggést feltárt – a feudális intézmények és a korrupció összetartozását, a bismarcki Németország Európára is veszélyes társadalmi és politikai fejlődését stb. –, viszont sokszor tévedett is vagy felületes általánosításaival jogtalanul támadott: minden politikai ellenfelét egyúttal antiszemitának is bélyegezte, a csángók segélyezésének ügyét az antiszemita Verhovay személye miatt támadta stb. Minthogy a többi politikai élclap ekkor antiszemita volt, s a hírverés is a „szenzációnak”, az antiszemitizmusnak kedvezett, a Borsszem Jankó nehéz helyzetbe került. Az antiszemitizmus visszaverése és leleplezése mellett szüntelenül bizonyítania kellett magyarságát. Ebből fakadt egyrészt egyre hangosabb nacionalizmusa a nemzetiségekkel és az osztrák-németekkel szemben, másrészt a nyelvi magyarság mércéje miatt a munkásság és az iparosok támadása is.
A tiszaeszlári perben a kormány és a Szabadelvű Párt álláspontja liberális volt, a pert követően a politikai antiszemitizmus fel is bomlott a vereség miatt. A nyolcvanas évek közepén a Borsszem Jankómegerősödött kormánypártisággal került ki a küzdelemből. Az évtized második felében rendíthetetlen kormánypárti maradt, viszont az Ausztriában erősödő antiszemitizmussal párhuzamosan olykor már kiegyezésellenes élceket, karikatúrákat is közölt. Belpolitikában a polgári házasság még mindig napirenden levőügyét kísérte kitüntetett figyelemmel, mindig emlékeztetve, hogy az antiszemitizmus most a polgári házasság törvénybe iktatásának ellenzéseként jelentkezik. Ezért foglalkozott a hazai feudális maradványok, az ultramontanizmus, a klerikalizmus és az agrárius törekvések támadásával is. A gazdasági és politikai fejlődés, haladás ügyét azonosította saját polgárosodási felfogásával, s mert ez szűk körű volt, egyre inkább bevált receptek felmutatása helyettesítette érdembeli állásfoglalását.
1887. márciusban jelent meg a Borsszem Jankó ezredik száma. Ágai ebből az alkalomból ünnepi mellékletben mutatta be a lap történetét és munkatársait. Szerkesztői üzeneteiben is hetekig magával a lappal foglalkozott. Megfogalmazta feladatát is, „azt a háborút, amelyet, mióta élek, folytatok a nyegleség, a léhaság, a dölyf és a ’virtus’ ellen – a magyarság, a lelkiismeret szabadsága s a civilizáció mellett”. (1887. március 13. 8.) Általános emberi 402gyengék, általános erkölcsi elfajulások ellen harcolt általánosságban megfogalmazott, de nagyon is a korhoz és a kor eszméihez kötött elvek nevében. Ez is szerepet játszott a politikai és társadalmi kérdésekre vonatkozó leegyszerűsítéseiben vagy tévedéseiben.
Ám e területeken kívül is roppant széles volt érdeklődési köre, a korabeli élet különböző területein lejátszódó és különböző értékű eseményeire egyidejűleg volt képes figyelni. Éppúgy foglalkozott természeti katasztrófákkal, nyelvművelési kérdésekkel, a magas halandósággal, a párbajokkal, kulturális életünkkel vagy irodalmi alkotásokkal, mint a politikával. Laptársai közül a legszélesebb érdeklődésű és a legtájékozottabb volt, hogy híréhes olvasóközönségét, a feltörekvő, vagyonosodó városi polgárságot minél jobban kielégítse.
Ágai és a Borsszem Jankó munkatársai szüntelenül figyelték a külföldi élclapirodalmat, amely számukra nemcsak az alapításkor szolgált mintaként, hanem a későbbiekben is hol ötletadóul, hol szellemi irányítóul. A leghíresebb osztrák, német, francia és amerikai vicclapokra, példájukra többször hivatkoztak a szerkesztőségi üzenetek. Tudatosan igyekeztek magyarra átültetni a Berlinben és Bécsben megszületett speciális zsidó vicctípust, melynek gazdag gyűjteményével szolgált a berlini Kladderadatsch. Sőt ez a lap olyan figurákat is teremtett, melyek mintaként szolgálhattak a magyar rokonfigurákhoz.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me