I. KÖZMŰVELŐDÉSI SAJTÓNK A KIEGYEZÉS UTÁN 1867–1875

Full text search

209I. KÖZMŰVELŐDÉSI SAJTÓNK A KIEGYEZÉS UTÁN 1867–1875
A közművelődési lapok ismérveként általában a műveltség terjesztésének célkitűzése nevezhető meg, politikai, gazdasági, társadalmi, kulturális és irodalmi területekről származó ismeretek közvetítése révén. E lapok közös jellemzője volt az „élet- és jellemrajzok” rovat, a gazdag szépirodalmi és gazdagabb-soványabb hírrovatok s a képek közlése. Színvonal és olvasóközönség tekintetében viszont nagy volt a különbség az egyes lapok között.
A legszélesebb olvasói tábornak készültek – számítva még a fél analfabétákra is – és tartalmilag a legalacsonyabb mércét állították fel a valódi néplapok (például Képes Néplap). Műveltségterjesztő célkitűzésük azonban a hetvenes évek közepétől másfél évtizedre gyakran rendelődött alá a politizálásnak. Lényegileg a helyüket foglalták el a családi lapok: ezek egy meglevő és gyorsan gyarapodó olvasói réteg igényeinek szolgálatára vállalkoztak. A kispolgári-kishivatalnoki családoknak, elsősorban a családok nőtagjainak készültek; tipikus képviselőjük volt a Képes Családi Lapok.
Az 1860 – 70-es években az „enciklopédiai” lapok voltak a legigényesebbek, s egyúttal a hazai olvasóközönség és sajtófejlődés adott állapotának jellemző, de gyorsan változó kifejezői (két fő képviselőjük a Vasárnapi Újság és a Magyarország és a Nagy Világ). A művelt dzsentri, illetve polgári középosztályi családoknak készültek, de e rétegek gyors differenciálódását követve a nyolcvanas években arra kényszerültek, hogy a maguk számára levonják a társadalomfejlődés tanulságait. Az évtized második felére már a múlté lett ez a laptípus.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me