VI. A CSALÁDI LAP ÚJ TÍPUSÁNAK HATÁROZATLAN JELENTKEZÉSE: A KÉPES VILÁG

Full text search

240VI. A CSALÁDI LAP ÚJ TÍPUSÁNAK HATÁROZATLAN JELENTKEZÉSE: A KÉPES VILÁG
1866. április 1-én Vértesi Arnold szerkesztésében indult meg a Képes Világ, és kéthetenként 48 oldalon, negyedrét formátumban jelent meg évi 6 forintos előfizetési árért. A Magyarország és a Nagy Világ kiegészítője és kivonata volt, akárcsak a Vasárnap Újság mellett a Képes Néplap. Megindulásakor a „népnek”, a falusi értelmiségnek és az iparosoknak készült, névleg valójában fő célja az volt, hogy minél kevesebb kiadással csináljon jó üzletet a kiadó úgy, hogy még a „főlap”, a Magyarország és a Nagy Világ szerkesztése során adódó melléktermékeket is felhasználják. A történelmi és életrajzi cikkek a természetrajz írások és a társasági élettel kapcsolatos rovatok többnyire a Magyarország és a Nagy Világ rövidített vagy átdolgozott cikkeiből tevődtek össze, a legterjedelmesebb irodalmi rovatok pedig azt a benyomást keltették, hogy a maradék anyagból álltak össze, eleinte főleg fordításokból. Képanyagából szinte teljesen hiányoztak a hazaiak, legalább fele részben zsanárképek és szépirodalmi írások illusztrációi voltak, a színes műmellékleteken pedig a leggyengébb osztrák és német biedermeier idilleket sokszorosították.
1867-ben már az irodalmi és „népisme” rovatok kezdtek eluralkodni a többiek felett. Ez utóbbi tulajdonképpen útleírásokat jelentett vagy általában külföldi különlegességek, látványosságok minél inkább érdekességközpontú bemutatását. Ez jellegük uralkodott az elkövetkező években is. Előfizetési felhívásaiban a Képes Világ rendszeresen hivatkozott a maga egyedülálló mivoltára, anélkül azonban, hogy ezt megmagyarázta volna: Csak 1870-ben, önálló arculatának kialakulása után adta meg programként azt, amit már hosszabb ideje követett. „…Azon lesz – mondta minden borítólap –, hogy oly olvasmányt nyújtson olvasóinak, mely érdekessége, változatossága mellett – tanulságos is legyen…” a néplap kezdeti célkitűzése helyett már a kispolgári családok lapja kívánt lenni. Ezt nyilvánvalóvá tették céljai. Elsősorban külföldi, „külső vállalkozásokkal” akarta állni a versenyt, az idegen nyelven olvasóknak egyenrangú magyar lapot akart kezébe adni. A hatvan – hetvenes évek lapjainak jellemzője volt ez a célkitűzés a tudományok és az ismeretek meghonosításának érdekében. (A nyolcvanas évek lapjainak látszólag rokon célkitűzése az idegen lapok kiszorítására azonban szemléletileg alapvetően különbözött ettől.)
Ugyancsak a fent idézett előfizetési felhívások ígérték a továbbiakban, 241hogy a lap „érdekfeszíttő illusztrált regényeket, elbeszéléseket” és – ha nem csalódom, itt hangzott el először a magyar sajtótörténetben – „bűnügyi eseteket” fog feltálalni minél izgalmasabb formában. Lényegileg ugyanezt a programot adták majd a nyolcvanas évek családi lapjai is, azzal a különbséggel, hogy azok már meg is valósították. Jellemző volt e programmal együtt egy változás is: a Képes Világ fejlécén megjelent a trónoló Pannónia kezében karddal és címerpajzzsal. A címlap, a külső a lap magyarságát, a belső pedig a hasonló német lapokkal való egyezését bizonygatta a német műveltségű kispolgári családoknak.
Vértesi, miután el kellett távoznia a Magyarország és a Nagy Világ éléről, kisvártatva elhagyta a Képes Világot is. Szerkesztője 1871-től a Deutsch Testvérek nyomdai korrektora, a „Zsidó dalok” című kötetével még csak szűk körben ismert, huszonnyolc éves Kiss József (1843 -1921) lett. A lap 1869 óta megnövelt formáját és heti megjelenését megőrizte. Újdonságként megjelent a szerkesztői posta, a „Tarka Világ” rovat valóban színes, mozgékony hírrovattá alakult, a lap tördelése is megélénkült, betűtípusai megújultak.
A korábbinál erősebben irodalmi – és irodalmiaskodó – lapot szerkesztett Kiss József. Természettudományi rovata összezsugorodott és kizárólagosan érdekességközpontú lett. Cikkei „Repülő drágakövek” (ti. kolibrik), „A róka család ebédje” és ehhez hasonló címekkel akarták felkelteni a figyelmet. A költemények között legnagyobb számmal Kiss József és Prém József versei jelentek meg, a szépprózában Laukától Ágaiig és Dóczy-Duxig elsősorban a Magyarország és a Nagy Világ irodalmi rovatainak szerzői jelentkeztek továbbra is. Új volt viszont, hogy a közművelődési lapok közül egyedüliként színdarabokat is közölt. A többi rovatban (életrajzok, ismeretterjesztés) jórészt a Magyarország és a Nagy Világban megjelent cikkek olykor szószerinti utánközlései voltak találhatóég.
Végül is 1873. szeptember 30-val megszűnt a Képes Világ. Amikor Kiss József átvette szerkesztését, a Fővárosi Lapok az irodalmi színvonalának emelkedését dicsérte. (Fővárosi Lapok 1871. december 14. 1303.) A megszűnés után Kiss József a Borsszem Jankóban írt elégiát a Képes Világ halálára (1873. november 23. 5.), ebben viszont éppen a beérkező gyenge szépirodalmi anyagot okolta a megszűnésért. Hosszú haldoklás után így tűnt el a lap:
„Próbáltunk orvost, orvosságot:
Uj boritékot, műlapot;
A képre azt mondták, hogy vásott,
S a boríték – az nem hatott.
Dickens unalmas volt a népnek,
Dumast szidá a kritika,
No köszönet ily szerkesztésnek!
Kinek van hát itt igaza?”

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me