A históriás ének átalakulása

Full text search

A históriás ének átalakulása
A hagyományos műfajoknak a közvetlen politikai propaganda érdekében való alkalmazása Erdélyben kezdődött, szoros összefüggésben az egyre erősödő központosítással. A fejedelem környezete a históriás ének nagy hatását felismerve, elsősorban ezt vette igénybe a maga céljaira. Legkorábbi emléke Báthori Zsigmond uralkodásához fűződik, s tárgya a főnemesi ellenzék 1594-ben szőtt összeesküvése. Ennek történetéről s a fejedelem bosszújáról szól Szerdahelyi Mihály históriája: Igön szép história, miképpen az áruló urak el akarták az erdélyi vajdát árulni és egész Erdély országot pogán kézben akarták ejteni, azoknak az uraknak veszödelmekről (Detsi-k.). Bár valószínűleg csak kéziratban terjesztették, hatása igen nagy lehetett, mert egy korabeli német nyelvű fordítása is fennmaradt. Abból a célból készült, hogy a fejedelem kegyetlen tetteit igazolja a közvélemény előtt és az 1595-i nagyobb törökellenes vállalkozáshoz hangulatot teremtsen. Ezért az összeesküvőket (köztük Kovacsóczy Farkast) elvetemültnek tünteti fel és meghamisítja a történeti eseményeket is. Bár az ének 1595 őszén keletkezett, a záróstrófa hamis évszámot, 1594-et tartalmaz, hogy ezzel is bizonyítsa szerzője jólértesültségét. A versfőkben szerzőként megnevezett Szerdahelyi Mihályról mitsem tudunk, lehetséges, hogy csak álnév. A históriás ének hagyományos sajátsága, a történeti események hiteles elmondásának követelménye itt tehát már háttérbe szorult a propagandisztikus cél mellett; s a műfaj két formai járuléka, a versfőszöveg és a záróversszak is elveszítették jelentőségüket, minthogy az előbbi a szerző személyének homályba burkolására, az utóbbi a tények meghamisítására szolgál.
A históriás ének politikai propaganda célokra való felhasználása különösen Báthori Gábor uralkodása alatt volt gyakori, ekkor már valószínűleg a fejedelmi kancellária foglalkozott szervezetten az ilyen énekek íratásával. Debreceni S. János alább említendő 1610. évi versén kívül 1611-ben három ilyen ének is készült (Kerek kék ég alatt bujdosó nemzetség…, Detsi-k.; Jó magyar nemzet nézd veszedelmedet…, Lipcsei-k.; Erdély országnak halljátok panaszát…, Lipcsei-k.), s további kettőnek is fennmaradt a híre. Az említett három ének célja elsősorban a hajdúk befolyásolása lehetett, ezek ugyanis a Habsburg-barát Forgách Zsigmond zsoldjába állva, részt vettek annak erdélyi expedíciójában. Az énekek hosszasan magyarázkodó, oktató modorával, a gyakori példabeszédekkel és közmondásokkal szerzőik az alacsonyabb néprétegek szemléletéhez próbáltak alkalmazkodni. Műfajilag alig nevezhetők már históriás éneknek, noha még a "Historia" címet viselik: a történeti eseményekre csak utalás történik, a legtöbb helyet az ellenséges tábor szereplőinek (köztük a Habsburgoknak és a klérusnak) gúnyos jellemzése foglalja el, – félig-meddig 96átvezetve ezáltal a paszkvillus műfajához. A katolikus egyháziakat támadó részek a protestáns vita-irodalomnak a politikai költészetre gyakorolt erős hatásáról is tanúskodnak.
A históriás ének átalakulásának egy másik útját a Csepreg városának siralmas romlásáról (1621) című ének szemlélteti. A Bethlen Gábor mellé állt Csepreg pusztulásának, több mint ezer protestáns lakó legyilkolásának, a templom felgyújtásának véres eseményeit "egy szegény deák" énekelte meg, elindítva ezzel a históriás énekeknek a jajongó jeremiádokkal való összeolvadását, az epikus elemeket is tartalmazó – később oly gyakori – panaszverseknek a kialakulását. Az ismeretlen szerző verselése kezdetleges, de a szemtanú beleélésével szemléletesen és megrázóan írja le a zsoldosok kegyetlenkedését. Az ének szövegét a protestánsok szívesen másolgatták, variálták egészen a múlt századig; számos kézirata maradt fenn.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me