A versszövegek élete

Full text search

A versszövegek élete
A reneszánsz kor végén a különböző korú, eredetű énekrétegek s ennek megfelelően stíluselemek és műveltségi tartalmak vegyültek tehát egybe a népszerű szerelmi költészetben. E folyamat során a műköltészetre leginkább jellemző elemek: a frappáns, bonyolult képek és hasonlatok, meglepő jelzők lekopnak és csak azok maradnak meg, melyeket az átlagízlés is befogadott, illetőleg, amelyeket minden helyzetben alkalmazni lehetett. Balassi például említett strófájában kedvesét "drágalátos palotá"-nak is mondja, de a strófa felhasználói ezt az egyéni ízű hasonlatát elhagyták és csak a "jóillatú piros rózsá"-t és "gyönyörű szép kis violá"-t használták fel. Ezek aztán minduntalan 104felbukkannak; a rózsához kötelezően járult hozzá a "piros" vagy "jóillatú" jelző. A jelzők tehát állandósulnak, sztereotippá válnak és ezek felhasználásával a leírások is stilizáltakká lesznek. A kedvesnek például csaknem minden esetben keskeny a dereka, fehérek a karjai, piros az orcája és ragyogó a szeme.
Ugyanez a folyamat látható a versformák esetében is. A kezdetben nagyobb számban alkalmazott bonyolultabb strófaszerkezetek, táncritmusok lassanként eltűnnek és uralkodóvá válik a négy sorból álló nyolcas és tizenkettes strófa. Sokáig megmarad a reneszánsz műköltészet reprezentatív versformája, a Balassi-versszak is.
A fejlődés iránya tehát az, hogy e költészet egyre inkább közösségivé válik, a tőle különböző rétegeket magába olvasztja. Az állandó mozgás állapotában van; nemcsak a tudatos változtatások alakítják, hanem a szájhagyományban élés következtében kialakult ösztönösek is.
Az örökös toldás-foldás miatt ritka az egészében megkomponált vers. A legtöbb szöveg csak többé-kevésbé sikerült strófák egymásutánja, a strófák sorrendjének felcserélése vagy kihagyása nem jár különösebb következménnyel, a mondanivaló úgy is érthető marad. Csak néhány rövidebb versnél mutatható ki a tudatos lírai szerkesztés, közülük legsikerültebb a Régi reménségem, kedves szerelmem… (52. sz.) kezdetű. Három versszakból áll; az elsőben a szerelmes szemrehányást tesz kedvesének, amiért elhagyta őt, a másik kettőben egy-egy azonos szerkezetű hasonlattal jellemzi lelkiállapotát, előbb egy vitézi életből vett képpel, majd az árva bárány megható képével:
Mint anyjátul elvált kis árva bárány
Bujdosik alá s fel bolyongván, réván,
Így bujdosik lelkem egyedül járván,
Érted sok könnyeket gyakran hullatván.
 
Hangulatos kompozíciót eredményezhet olykor a hosszú továbbélés, esetleg szájhagyomány kerekre csiszoló hatása is. Talán ennek következtében válik esztétikailag is hatásossá az El kell válnom, látom, tőled, édesem… (Vásárhelyi-dk. 49. sz.) kezdetű naivan egyszerű búcsúének. A bizonytalanba távozó férfi (talán katona) búsong benne kedvesétől való elválása miatt, egy-egy sóhajában Tinódi és Bornemisza-reminiszcenciákat szólaltatva meg:
Vajon s mikor leszen haza térésem?
Oh nem tudom, Isten hozzád, édesem.
Vajon s mikor látnak immár szemeim?
Vígan ismét ha ölelnek karjaim…
 
A terjengős énekek között ez a búcsúzó szinte dalszerűvé rövidült (hat versszak) és ama eléggé ritka énekek közé tartozik, amelyekben nincs semmi tudós cifraság, mesterkélt hasonlat. A szerelmes férfi bánatát őszinte, komoly szavakkal, már-már oly tiszta fénnyel szólaltatja meg, mint a népdalok.
*
105A reneszánsz utolsó évtizedeiben széles körben elterjedt népszerű szerelmi költészet a magyar irodalom fejlődésében hosszú és folyamatos hagyománynak vetette meg az alapját. A közízléshez igazodó, ahhoz módosuló reneszánsz poézis örökségét a költői műfajok közül a szerelmi énekek őrizték meg a Iegszívósabban. Nemcsak a 17. századnak már barokk évtizedeiben, de még a 18. században is egyre másolgatták ezeket a verseket, a népköltészet pedig egyiküket-másikukat a legújabb időkig életben tartotta. Az új barokk stíluselemek ebbe a világba jó ideig igen szórványosan s később is a hagyományos formákkal erősen összevegyülve tudtak csak behatolni.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me