Lírai költeményei

Full text search

Lírai költeményei
Zrínyi költői pályája lírai versekkel kezdődött; ezek többsége szerelmi vers, egy kivételével a költőnek Draskovich Mária Eusebia iránti szerelme ihlette őket. A vadász és echó (1642 körül) címen ismert legelső költemény valószínűleg még Eszterházy Júlia iránti szerelmével kapcsolatos. Erősen érezhető rajta a Balassi-hagyomány (Gyarmati Balassa Bálint fajtalan énekinek egy kéziratos példánya a birtokában volt!); változatos versformáival, kötetlenebb szerkesztésmódjával azonban már eltávolodik a reneszánsz ízlésétől. Többi szerelmi verse már a barokk idill korszerű műfaját képviseli s Viola néven Eusébiához szól: a két Idillium (1643–1645) a költő szerelmi bánatát, kedvese ridegségét panaszolja; a Fantasia poetica (Költői képzelet), (1645) a boldog egymásratalálást ünnepli; az Arianna sírása (1645), amely már az eposz írásakor készült, a jegyesek összezördülésére céloz; végül az Orpheus keserve és az Orpheus Plutonál (1650) megírására feleségének korai halála ösztönözte. Mindezek a versei az olasz barokk költészet beható tanulmányozását mutatják, főleg az ünnepelt Marino (1569–1625) idilljei voltak a mintáik. Zrínyi az olasz udvari poézis kissé mesterkélt műfaját őszinte személyes érzelemmel töltötte meg, s a környezetrajzot is magyarrá tette (a két Idilliumban pásztor helyett vadászt szerepeltet, Dráva-menti tájat rajzol), s néhol teret enged a – barokktól nem idegen – népies elemeknek (főleg a Fantasia poeticában). Feltételezhető az éppen Zrínyi korában kialakuló olasz opera hatása is: a Titirus és Viola párbeszédét bemutató Fantasia poetica egy kis opera-librettónak is beillene; a Thészeusztól elhagyott Ariadne keserve pedig a korai olasz operaáriák egyik legkedveltebb témája. Zrínyi azonban nem szánta éneklésre verseit, nótajelzést sehol sem ad, a költészet dallamtól független szövegszerűsége nála már teljesen tudatos.
A két Idilliumban és az Arianna sírásában a magyar barokk reprezentatív versformáját, az éneklésre kevéssé alkalmas négyes rímű tizenkettőst választotta: ennek a Szigeti veszedelemre oly jellemző sajátos változata is már itt kezd kialakulni. Hiányzik szerelmi verseiből a művészi harmóniának az a kiegyensúlyozottsága, a formának az a tökéletes csiszoltsága, mely Balassi költeményeit jellemezte, szembetűnő viszont az összetett hangulatok, a meghitt érzések, de főként a tomboló szenvedély és az erő ábrázolására való tehetsége. Szerelmi költészetének e sajátságaiban már az eposzíró erényei 165csillannak fel. Idilljeivel Zrínyi a barokk világi költészet kezdeményezője lett; a Nyéki Vörös Mátyásnál megjelenő új stílus nála forr össze első ízben profán tematikával. Költői tudatosságának bizonyítéka, hogy ő az első és még jó ideig az egyetlen, aki személyes szerelmi líráját nyomtatásban is közreadja.
1651-ig írt lírai verseit mind belefoglalta Adriai tengernek Syrenája (Bécs 1651) című kötetébe. A szerelmi verseken kívül tartalmaz még ez a gyűjtemény néhány tömör epigrammát Attiláról, Budáról, valamint eposza néhány főalakjáról; Feszületre (1650) címen egy hazafias fohászt, mely a nagy tettekre készülő férfi segítségkérését, a hívő lélek megrendülését – Balassi példája nyomán – a magyar vitézi költészet stílusában fejezi ki; valamint egy a kötetet heroikus lendületével és e hősi pátoszhoz illő költői erejével méltón berekesztő Peroratiót (Utóhang).
Költői munkássága a későbbi nagy politikai küzdelmek és fegyveres harcok közepette már nem folytatódott. Csak prózai művei vagy levelei végére függeszt, esetleg könyveibe jegyez be még néha egy-egy epigrammatikus strófát. A Vitéz hadnagy végén olvasható például ez a személyes vallomást kifejező epigramma:
Befed ez a kék ég, ha nem fed koporsó,
Órám tisztességes csak légyen utolsó.
Akár farkas, akár emésszen meg holló
Mindenütt felyül ég, a föld lészen alsó.
 
Balassi is énekelt arról, hogy "sok vad s madár gyomra, lészen koporsója vitézül holt testeknek", de a reneszánsz ember földön járó, derült tárgyilagosságával. Zrínyi kozmikus távlatba lendülő pátoszában már a barokk életérzés kap hangot. Költői pályája végül Izsák fia halálára írt megrendítő Elégiájával (1659), a szülői fájdalom egyik legmeghatóbb költői kifejezésével zárul. A nagy fájdalom ihlette vers a könyvei között országa sorsán töprengő politikus bizalmas feljajdulása, nem is szánta nyilvánosság elé, ott hagyta egyik könyvének lapjai között. Csak a könyvtár modern feltárásakor (1893) került elő.
A lírikus Zrínyi nem hagyott nagy életművet maga után, a nagy lírára is kiválóan alkalmas tehetségét nagyobb célokra fordította; lírába kívánkozó szenvedélyeit és érzéseit is eposzba, politikai műveibe, mozgósító röpirataiba öntötte.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me