A siker után

Full text search

A siker után
Az ízléses kiállítású, illusztrációkkal díszített kötet egyszeriben az akkori irodalom élvonalába emelte Kisfaludy Sándort. A siker növelte poétai hivatástudatát, újabb költői alkotásokra ösztönözte. Így születtek új művei: a Himfy második része: A boldog szerelem (1807), a Két szerető szívnek története című levélregénye, majd az első regék.
330Kisfaludy ekkor felesége birtokán élt, Kámban, a sok hányattatás után csendben, békében. Mégis: A boldog szerelem megkomponálása négy évig húzódik. Közben ugyanis kifogy ihletéből, s miután boldogságát már több változatban megénekelte, új inspirációkra vágyódik. Új műhöz kezd tehát, egyelőre A boldog szerelem részeként születik Csobánc című regéje, majd a Tátika, s A boldog szerelem befejezése után, 1805-ben, A boldog szerelem ihletkörétől elválva, a harmadik, immár önálló rege: a Somló. A Himfy második részének s a regéknek sajtó alá rendezése késztette arra, hogy alkotássá formálja Szegedy Rózával való levelezését is. Így jött létre 1806–7 táján a Két szerető szívnek története, amely azonban saját korában kiadatlan maradt. Nem vallott vele kárt irodalmunk: a levélregény alig ad lényeges elemet az eddigiekhez, a Himfy magafeltáró líraiságának csak gyönge visszfényét kapjuk itt. Új s figyelemreméltó elem viszont: hangsúlyozott patriotizmusa; mindez majd az 1807-ben megjelenő két új kötetnek, A boldog szerelemnek és különösen a Regéknek lesz a központi mondanivalója. Ez a fokozódó patriotizmus részben a Habsburg-politika sorozatos kudarcainak eredménye, de még inkább a költőnek a hazai rendi nacionalista közgondolkozáshoz való idomulásából fakad.
1807-ben Kisfaludynak három kötete jelenik meg: A kesergő szerelem második kiadása, A boldog szerelem és a Regék. A Himfy új előszava már Kisfaludynak a Kazinczyétól elváló irányzatáról tanúskodik: a literátori magatartástól a tudóskodástól mentes, hazafias célzatú irodalmiságot vallja magáénak. A boldog szerelem érzelmileg-tartalmilag teljesen összefügg a Himfy első részével, valósággal ellentétpárja annak. Minden megváltozott szemléletében, minden jóra fordult. Kisfaludy a nemesi gazdagság idilljében találja meg a harmóniát: A boldog szerelemben ennek az énekese. A költő e dalciklusban kezd beilleszkedni az udvar és a rendek kompromisszumán alapuló ellenforradalmi légkörbe. Új vonás a műben – szemben A kesergő szerelemmel – a természetélmény, ennek valósághű ábrázolása, a hazai föld képeinek költői megörökítése. A mű II. és V. énekében a magyar falu elevenedik meg, az éledő, mozgó, lélegző természet. A boldog szerelem kapcsolja először szorosan szűkebb hazájához, a Dunántúlhoz a költőt, itt lesz a Dunántúl énekese.
Forma, verstechnika, szerkezet tekintetében Kisfaludy igyekezett pontos megfelelőjét nyújtani előző dalciklusának. Témája, ihlete azonban korántsem volt oly gazdag, mint A kesergő szerelemben. Kétszáz dalt még sikerült megírnia, de az énekek számában csak hétig tudott eljutni. A kesergő szerelemben is jócskán akad gyengén sikerült strófa, itt még sokkal több. Változás, hogy itt előbb a dalok következnek, huszonöt mindig egymásután, majd egy-egy ének.
Az 1805. évi országgyűléstől kezdve, a Habsburg-hatalom sorozatos vereségei következtében, a politikai közhangulat egyre inkább a nemzeti múltban, az ősi dicsőség kultuszában keres vigasztalást. Egyre fenyegetőbb a jobbágykérdés alakulása is: 1802-től kezdve a költő birtokának közvetlen közelében parasztmozgalmak robbantak ki. Ennek nyomán Kisfaludy hazai ideálvilágának, A boldog szerelem ihletének vége; költői világa s az egyre sötétebb élethangulat kifejezésére új műfaj születik: a regék.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me