Morvay Gyula (1905)

Full text search

Morvay Gyula (1905)
(CSŰRÖS MIKLÓS)
Morvay Gyula a két világháború közötti csehszlovákiai magyar irodalom munkása volt, a harmincas években költőként és prózaíróként is ismertté tette nevét. A radikális baloldaliak közé tartozott, aktív tagja volt a Sarló-mozgalomnak, írásaiban elsősorban a szegényparasztság életét örökítette meg. 1938 után Abonyba, majd Nagykanizsára került tanárnak. Évtizedek óta e dunántúli városban él.
1945 után publicisztikai írásokon, folyóiratokban közzétett elbeszéléseken kívül egy regény t jelentetett meg 1948-ban Fekete föld címen. Írt visszaemlékezéseket is, életének Csehszlovákiában töltött szakaszáról, ezek azonban nyomtatásban nem láttak napvilágot. Regénye, megjelenése idején, pozitív visszhangot keltett, elnyerte a Szikra Kiadó első díját, néhány évvel később (1951-ben) cseh nyelven is kiadták.
A Fekete föld műfaji sajátosságait tekintve azokkal a faluregényekkel tart rokonságot, amelyeknek leghatásosabb őse Reymont Parasztok című műve, s amely Közép-Európa keleti felén és a két világháború közötti magyar irodalomban 459is viszonylag gyakori alakzat volt. Ez a regénytípus teljes panorámát adott egy falu társadalmáról, a realista poétikának megfelelően az elbeszélő mindent tudott az ábrázolt világról, a történésekről éppúgy, mint a szereplők tudatában lejátszódó folyamatokról, a történet idejének pedig rendszerint hosszabb, történelmű léptékű időnek kellett lennie. Morvay Gyula regénye beleillik ebbe a hagyományvonulatba, művén erősen érezhető a népi írók (elsősorban Veres Péter, Szabó Pál és Darvas József) prózájának hatása.
A Fekete föld faluja egy folyó mellett fekszik, főként kubikosok és halászok lakják. Innen, a szegények közül veszi szemügyre ennek az isten háta mögötti, elmaradott, alig vegetáló közösségnek az életét. Megismerjük mindennapjait, szívós és reménytelen küzdelmét a létminimumért. Hétköznapok és ünnepek, munka, barátság, szerelem, élet és elmúlás rajza teszi teljessé a képet. A dinamikát, a feszültséget elsősorban a társadalmi összeütközések adják: a szegények küzdelme a falu elöljárói, a bank, a csendőrök ellen. A történet ideje egy hosszabb periódus, melyet elsődlegesen történelmi korszakhatárok tagolnak. Valamikor a második világháború előtt kezdődik, folytatódik a háború alatt, s körülbelül 1948 táján fejeződik be. A "nagy" történelem eseményei szinte a háttérben maradnak, csak következményeiket ismerjük meg alaposan a falu életében. A megváltozott viszonyok között természetesen a falu szegényei több eséllyel vívják küzdelmüket az emberi fölemelkedésért, s ekkor már más a fő ellenfél is: elsősorban a helyi nagygazdák. A faluregény konvenciójához tartozott a hagyományos paraszti világ ellentétek fölötti egysége; Morvay falujában az osztályok és rétegek közötti konfliktusok két, egymással szemben álló részre választják a falut, s ez a választóvonal alapvető jelentőségű. A Fekete föld szereplőinek túlnyomó többsége egyértelműen valamelyik oldalon áll, s ez a tény jellemük szempontjából is perdöntő. Természetleíró részletek, a falusi hétköznapok szociografikus hűségű bemutatása a naturalista epika hagyományával rokonítja a regényt. A falu életmódjának leírása, a pontos néprajzi megfigyelések, a nyelv egy nagyon is konkrét falut tár az olvasó elé, arról azonban semmi bizonyosat nem tudhatunk, merre lehet ez a település.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me