Krúdy a forradalmakban

Full text search

Krúdy a forradalmakban
Krúdy művészete, hangja az első Szindbád-novelláktól kezdve egyre remeklőbb; a remeklés azonban egyre inkább dekoratív-stilizált lett, a "szépen zengő üresség" felé látszott közeledni; az önismétlés fenyegette. Az életnek értelmet adó hit híján nem bír kitörni abból az életformából, tematikából és látásból, melyet az 1910-es évek legelejére kialakított. Az Aranykézutcai szép napok Előhangja jelzi, hogy maga is érezte az igazság kimondásának a vágyát. A háborús tapasztalatok még inkább önvizsgálatra késztették. Az első háborús hangulatnak engedő cikkek után a béke gondolatának a vallója; három testvére volt egyszerre a fronton, s az itthon látott nyomorúságra sem lehetett 380érzéketlen. Meggyőződik a régi rend tarthatatlanságáról; az orosz forradalom híre már valamelyes reményt is ébreszt benne az emberiség "megjavulásáról". 1918 októberében, közvetlenül a forradalom előtt írja: "az úgynevezett politikus Magyarország teszi az utolsó vizsgát, mielőtt végleg rágurítanák a történelem sírkövét a következő nemzedékek" – s reménykedik, hogy "eljön a független, dacos Magyarország napja" (Történelmi lecke).
A forradalom neki is a legnagyobbat adja: visszaadja rég elvesztett hitét az emberben és a jövő lehetőségében. Hitte, hogy a mindent vállaló forradalom elsöpri a bűzös hullákat. Meggyőződéssel állt mellé, vállalta a Néplap szerkesztését, akárcsak Móricz Zsigmond, füzetet írt a kápolnai földosztásról, vezeti azt a bizottságot, amely átkereszteli Budapest utcáit, eltüntetve a régi idők nyomát; Móricz Zsigmond mellett talán a forradalom legszebb hadijelentéseit és karcolatait írja. A múltról keserűbb szava senkinek sem volt, s a jövőről talán csak Móricz tudott szebben szólni. A történelem újraértékelését tartja szükségesnek, Dózsát idézi, s a forradalmi Magyarország napjainak megírását sürgeti. A Tanácsköztársaság kikiáltásakor sem húzódott vissza; a közoktatási népbiztosság kiadványaként jelent meg a Fejér megyei termelőszövetkezetekről szóló írása (Fehérvári könyv); bejárta a Dunántúlt, az északkeleti Felvidéket is, s szép karcolatokat írt a szegény gyerekek margitszigeti boldogságáról (Szegény-gyerekek a Margitszigeten). Kételyein felülemelkedve hitte, hogy lehetséges a tavasz; lehetséges a hazugság nélküli élet. A család 48-as hagyománya is táplálta ezt a hitét: nagyanyja, Radics Mária, a szabadságharc egykori markotányosnője levélben buzdítja: "Nagy Kosutként" járja be a hazát, s erősítse a népeket hitükben. Mintha a negyvenedik évét betöltő Krúdy a mértéktelen szórakozásokat is megelégelte volna: rendet akar teremteni magánéletében. Tarthatatlanná lett első házasságát törvényesen felbontja, a szállodáknak búcsút mondva, az új feleséggel együtt akar élni.
Ez a terve időlegesen sikerült; a hite a forradalom bukásával végleg elvész. Forradalmi élményei azonban nem tűntek el nyomtalanul: növelte nosztalgiáját valami jobb után, s talán erősítette az úri világgal szembeni iróniáját is. Évekkel később, 1925-ben írta Hatvanynak: "Ha valaha feltámadnék a magyar irodalom: ott kell folytatni, ahol 1918-ban abbahagytuk."

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me