Dutka Ákos 1881 Nagyvárad –

Full text search

Dutka Ákos 1881 Nagyvárad –
Hírlapíró, szülővárosában a Nagyvárad, majd a Szabadság munkatársa. 1905-ben Amerikába utazott, majd bejárta egész Európát. Ezután a Nagyvárad színházi rovatvezetője. A Holnap Társaság köréhez tartozott. A Hét, Új Idők, Pesti Napló, Népszava, Nyugat közölte. A két világháború között külügyminisztériumi sajtóelőadó. Hosszú hallgatás után az utóbbi években újra publikál. Megírta a Holnap regényes történetét (A "Holnap" városa, 1955).
Egyike a századelő azon költőinek, akik – mint Gyóni Géza és egy időben Oláh Gábor – Ady mágnes-szekeréhez tapadtak, mégpedig, sajnos, a még kissé szecessziós, korai Adyhoz. Első figyelemreméltó kötetében (A föld meg a város, 1908) érzi a kor társadalmi bomlását, de igen homályosan: látja a kivándorlást, a falu válságát, de nem a nagybirtoknak tulajdonítja, hanem a "Város"-nak, mely nála – akár Jakab Ödönnél vagy Szabolcskánál – minden rossznak a fészke. Saját versét a róna hattyúdalának nevezi:
Visszaüzen a puszta szelével
A lelkem rézöblű tornyokon át:
Meghalok, – meg itt, – sírva dalolva
A pusztuló róna hattyúdalát.
(Hívogat a puszta)
De mintha nem is kívánna világosan látni; akkor érzi költőnek magát, ha nem lát, csak sejt; ha künn és benn homály veszi körül, s csak akkor ír, ha ezt az állapotot eléri. Odakünn állandóan hamvas, párás, fátyolos köd, kósza árnyék, naplemente, violaszín este, félelmes csönd; a világ, ha nem titokzatos, legalább ködös (Interieur). S a lélekben is fátylas kábultság, amely csak a sejtelemig jut el. Ebben a Carrière festményeire emlékeztető külső-belső ködben a dolgok meseszerűvé változnak. Este a város úgy lebeg, mint "egy régi rege opálos tó fenekén" (A gyárkémény dalol), Budapest tornyai "kőbe faragott délibáb" (Budapest), a szobában este kísértetek járnak, a vonat kormos, vérszemű rém, s babonás rém a város, a szesz, az arany, a járvány; a szén: "halott erdők feljáró lelke" (A szén). Következő kötetében (Dutka Ákos Uj Verseskönyve, 1912) főként a meseszerűvé vált világot, a körvonal nélküli sejtelmeket érzi költőinek:
Vasárnap volt. Gránát virágzott,
Minden vér akkor csókra vágyott
S a vén asszír a szőnyegbe hímzett
Ezer vörös véres virágot.
(Az öreg szőnyeg estéi)
421 Persze ő maga sem az, aki: modern újságíró, hanem pogány igric, s azért szomorú, mert Észak átka ül rajta, a szőke lelkek bús, nagy átka. S verseinek többi hőse sem jut túl a kábulat fokán: a parasztok, mikor kivándorolni kényszerülnek, nem gondolnak jövőre és múltra, hanem "a lelkük, a vérük zsongani kezd" (Elereszt a puszta).
A háború és a forradalmak őt is felébresztik álmodozásából. A világháború idején verses legendákban tesz hitet humanizmusa mellett:
Az ágyú messze, hosszan ugatott,
hat lázas szem a vén oltárra néz, –
egymáshoz téved lassan tétován
hat összepólyált véres, béna kéz.
 
A lágyszakállá szerelmes Pierre
s magyar mezőkről jött szegény Mihály
egymásba fonva fáradt csontjaik,
egyik se mondta álmában, mi fáj.
(Az yperni Krisztus előtt)
Több más pacifista, sőt, németellenes vers (Magyar kérdés a szivünkhöz 1915-ben) után egyszerre igenlően és ingadozva áll a forradalmi események előtt és együttérző rapszódia (Moloch halálára) szomszédságában tömegellenes, a későbbi években pedig irredenta hangot is megüt (Haza kell mennem… ). Újabban máriaremetei magányában a természet szépségéről ír közvetlen hangú verseket.
Dutka a Holnap révén vált ismertté s kezdetben meglehetősen népszerűvé, de Ady, Tóth Árpád, Kosztolányi, majd a második nemzedék kritikusa, Hevesi András elutasítóan, sőt olykor ingerülten bírálták, olcsónak, üresnek, Ady-utánzónak találták. Kosztolányi és Tóth, igaztalanul, pongyolának is ítélték, nem fogadva el Adyból kiindult verselésének elringató melódiáját. Pedig az igazság az, hogy bizonyos finom, sejtelmes hangulatoknak kifejezést tudott adni, s műve a "modernség" stílustörténeti dokumentuma.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me