Első írói korszaka és pályakezdése 1919-ig

Full text search

Első írói korszaka és pályakezdése 1919-ig
Életéről művei beszélnek. Gyermekkorát az Életem regényében, debreceni emlékeit a Légy jó mindhaláligban fogalmazta művé. Sárospataki élményeiről a Kamaszok című töredéke szól, a kisújszállási évek emlékeit a Forr a borban és a Bálban dolgozta fel. Tanulmányaiban, novelláiban, cikkeiben is lépten-nyomon önéletrajzi adalékra találhat a kutató. Élete regényében gyermekkorán túllépve, szinte egész élete jelentős mozzanatait megírta.
Élete regényét a "két pólus" elméletére építette. Eszerint anyai ősei feudális magasságokból ereszkedtek egyre lejjebb, a báróságból a falusi papságig, az apaiak a mélységből – a résztelkes jobbágyságból – emelkedtek a falu irányadó szintjéig. "A két pólus között szikra pattant, s lettem én" – írja Móricz Zsigmond. Ennek a regénynek csillogó fejezetei vannak, tudós, hősszerelmes, rebellis papokról és nemesi származásukat a fejedelmekig felvivő bárónő ősanyákról, – a valóság egyszerűbb. Az anyai ág is a jobbágyságból emelkedett a papságba, Sárospatak útján, a reformkorban: Pallagi József prügyi résztelkes jobbágy fia volt, úgy került kollégiumba, mint Tompa Mihály, a rimaszombati csizmadia fia; vagy a jobbágyfiú Erdélyi János. A parókiából kieső családban – Pallagi József korán halt meg, egyidőben apósával, Nyilas József tiszteletessel – alakul ki a fényes ősök legendája; jól esett a szegénységben legalább a múltat szivárványosra álmodni, s táplálni a 152gazdagabb jövőre való jogot a nagy származás tudatával. Erősen hatott ez a legenda; a Pallagi s Móricz gyermekek úgy nevelkedtek, a legnagyobb szegénységben is, hogy bármely pillanatban készek lettek volna beköltözni a vágyaikban őrzött kastélyba. Az író Móricz Zsigmond a maga írói útját akarta magyarázni a két pólus elméletével: miként lett a középosztály szellemében történt nevelődésével mégis a parasztságnak a paraszti életkörön túltekintő szószólója. A családi életen belül figyelt a paraszti apa értékeire, édesapja erőit vetítette az egész parasztságra, s az apai, népi értékek hitében követelte a paraszt teljes "rangbeli kezelését". Móricz Zsigmond a parasztsághoz és nemességhez egyként fűződő vérségi kapcsolatai révén is jogot formált arra, hogy a nemzet minden rétegéről az atyafi kíméletlenségével mondja meg a véleményét. Apja révén a falu minden rétegével bizalmas hangot tud megütni, a Pallagi-testvéreken keresztül pedig a kisuraktól a szellemi arisztokráciáig érzi magát íróilag otthonosnak.
A regényes elemektől megtisztított valóság is elég regényes. Móricz Zsigmond egy ötholdas parasztlegény és egy négy gyermekes özvegy papné lányának a házasságából született, Tiszacsécsén, 1879. július 2-án. Móricz Bálint, az apa, hatalmas indulatú és ambíciójú paraszt volt, a viszonylag szabadabb fejlődésű szatmári parasztság sarja, vállalkozó szellemű, lázadó természet; az író lázadó férfihőseinek, Turi Danitól Rózsa Sándorig ő az egyik modellje. Édesanyja, Pallagi Erzsébet abból a papi rétegből való, amely az úri renden belül közelebb állt a néphez, művelt, függetlenségi tradíciójú volt. Ezeket a kulturális, demokratikus és függetlenségi hagyományokat őrizte az apa nélkül maradt Pallagi család a paraszti szegénységbe csúszva is. Ebbe a családba házasodott be Móricz Bálint. Ő állította meg a család hullását; az ő energiája biztosította a Pallagi család vágyainak a valóra váltását. Maga a paraszti munkát ácsmunkára cserélte. A Pallagi fiúkat iskoláztatta – Gyulából a kisújszállási gimnázium igazgatója lett –, vagy mesterségre adta. S az egész családot Csécsén, Prügyön, Istvándin és a zempléni falvakon keresztül Budapestig vitte a parasztságból az értelmiségig. Ez is regény, nagyobb a regénynél: a négy elemit járt apa és az özvegy papné leányának házasságából született hét gyermek száznál több osztályt végzett, közgazdászok, építészek, tanárok, szobrászok lettek.
Móricz Zsigmond nevelése a Pallagi család szellemében történt. Papok, kisértelmiségiek között kanyarog az útja, a paraszti szegénységben is, ebből a környezetből hozza első kulturális élményeit és szemlélete gyökereit. Elsősorban a Pallagiaktól. "Józsi bátyám az összes lezüllött iparos válfajt teszi atyafivá, – írja az Életem regényében – Laci a felkapaszkodó, elgazdagodott s urasodó magasabb ipari s alacsonyabb tisztviselői életeket kapcsolja hozzám, míg Gyula bátyám útján a szellemi arisztokrácia nyílt meg előttem." Gondolatai – s erre még az Életem regénye írásakor is büszke volt – jórészt innen gyökereznek, e vagyonilag legalsóbb színtű, de szellemileg még a legmagasabbakkal is versengő kultúrrétegből. Szociális és demokratikus érzékenysége innen viszi a parasztsághoz s növeli az egész nemzet írójává.
A diák Móricz Zsigmond, miként anyai ősei, Debrecen és Patak útján jár, a debreceni, sárospataki református kollégiumban, és a kisújszállási református gimnáziumban végzi tanulmányait. A vallás és a szociális igazság nagy kérdéseivel küzdve még a debreceni teológiára is beiratkozik. Félévig marad 153ott, aztán átiratkozik a jogra: "nem lesz szolgája hipotézisnek, melynek nincs értelme." A debreceni főiskolán jogot csak egy félévig hallgat; 1900 őszén Pestre jön. A jogi karon próbálja folytatni tanulmányait, majd a bölcsészetre iratkozik. Egyiket sem fejezi be, noha a könyvtártermek lakója. Filozófiát, irodalmat és nyelvészetet olvas, jövendő írói munkájára készül, közben kenyérkereső munkákkal próbálkozik, hogy eltartsa magát, s az 1902-ben Budapestre érkezett családján is segíthessen. Előbb a kultuszminisztérium számvevőségi gyakornoka, majd napidíjas a statisztikai hivatalban, 1903-tól a frissen alakult Az Ujság szerkesztőségében kap száz koronás munkát. Tanár vagy hivatalnok is lehetne, még a konzervatív értelmiség tagja. Eszményei a konzervatív értelmiség eszményei, pártfogói anyai nagybátyján, a nagytehetségű Pallagi Gyulán keresztül a konzervatív tudományosság és irodalom alakjai: Gyulai Pál, Vargha Gyula, Szász Károly és Kozma Andor.
Szinte páratlan érzéketlenséggel látszik elkerülni a kínálkozó jó lehetőségeket: nem él az Eötvös-kollégiumi tagság lehetőségével, nem látszik tudni a Négyesy szemináriumról, ahol kortársai, Babits, Juhász Gyula, Kosztolányi szárnyaikat próbálgatják. Akadémikus ízű irodalomtörténeti tanulmányokat írogat a népnemzeti iskola szellemében (Bajza mint kritikus, Reviczky), elbeszéléseket Jókaira és Baksayra emlékezőn, s igen gyönge népies hangvételű verseket, sőt operetteket. Ez az író még a Jókai-világban látszik élni, ideológiája keverék 48-asság, erősen liberális, nacionalista színezetű. Szinte alapjában kell átfogalmaznia, eltemetnie a fényes szavakat, a regényes illúziókat, s a demokratikus és szociális haladás eszméit keli fölé helyeznie.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me