Könyvkiadás, kiadói viszonyok

Full text search

Könyvkiadás, kiadói viszonyok
Az írói művek kiadása magánkézen (illetőleg bankok és más érdekeltségek kezén) levő nagy könyvkiadók útján történt. A könyvkiadás tehát az egész korszakon keresztül elsősorban üzleti vállalkozás volt, a kiadáspolitikát üzleti szempontok határozták meg; a kiadók tehát érdekeltek voltak nagy közönségsikerű, olcsón kapható művek árusításában. Az írói honoráriumok általában 29igen alacsonyak voltak; nagy példányszámban megjelenő művek, sorozatok esetében biztosították, hogy az író megélhessen a jövedelméből. Az időszak egyik állandó – ankétokon, megbeszéléseken, újságcikkekben is megtárgyalt – kérdése az írók anyagi nyomora volt; sikeres íróink életrajzának is visszatérő motívuma a kiadókkal való küzdelem.
Néhány nagy kiadó azonban – az üzleti szempontok mellett, néha azok ellenére – egy-egy irodalmi vezető, igazgató ügyessége, irodalomszeretete folytán jelentősen hozzá tudott járulni az igazi, színvonalas irodalom terjesztéséhez is. Ilyenek voltak a legnagyobb tőkés kiadók közül az Athenaeum, a Révai, a Franklin, a Dante. Az 1930-as évek végén alakul az állami vagy félállami jobboldali jellegű Turul, s a magánkézen levő Magyar Élet a hagyományosabb konzervatív irodalommal szemben a "népi" mozgalom műveinek (főleg a jobbszárny tagjainak) céltudatos elterjesztésére. Akadt néhány kisebb könyvkiadó s nyomda, mely az irodalom s a könyv iránti szeretetből vállalkozott haladó művek kiadására vagy a magyar könyvkultúra gazdagítására (a budapesti Győző Andor, a gyomai Kner-nyomda, a békéscsabai Tevan).
Ugyanakkor kommunista vagy haladó, baloldali irodalom kiadásának, valamint fiatal írók első művei kiadásának számos módja fejlődött ki. Kisebb nyomdák vállalták az ilyen művek kiadását, rendszerint úgy, hogy a szerzőnek előre kellett fizetnie a nyomdaköltséget, vagy előfizetőkkel kellett előre biztosítania a szükséges összeget. Számtalan kis kiadó s kisebb nyomda működött így; köztük azok a nyomdák, amelyek – közvetlen pártirányításra, vagy a baloldali haladó irodalom iránti rokonszenvből – legális, féllegális vagy illegális kiadványok előállítására vállalkoztak. (Ilyen baloldali vállalkozás működött egy ideig Phőnix Könyvkiadó, Európa, Kosmos Könyvtár, Unitas stb. címen.) A haladó irodalom terjesztésének nem jelentéktelen eszközei voltak a külföldről behozott vagy becsempészett magyar nyelvű könyvek; így a Bölöni György által irányított Le Monde párizsi kiadó s az Eugen Prager Verlag pozsonyi könyvei, valamint a moszkvai kiadványok.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me