Féja Géza

Full text search

Féja Géza
Féja Géza (1900) Móricz Zsigmondról írta első tanulmányát Szabó Dezső folyóiratában, az Aurórában (1923): a kurzus üldözöttjének igazolására vállalkozott benne. Szimbolikus ez az indulás: a társadalmi igényt, a realista eszményt és a Szabó Dezső-hatást jelképezi. Féja egész pályáját megszabták ezek a szellemi útjelzők. Már ifjúkorában meglátta a nagybirtok terhe alatt nyomorodó szegény népet, a húszas évek vége felé azokhoz a csoportokhoz csatlakozott, melyektől a három millió koldus problémájára remélt választ. Így került Bajcsy-Zsilinszky Endre körébe, kinek két lapja, az Előörs és a Szabadság voltaképpen újraindítója volt (1929). S így találkozott a falukutatókkal, akikkel együtt a népi mozgalom szervezője lett. Ettől kezdve együtt halad a mozgalommal: fő fórumai a Válasz és a Kelet Népe; vállalja az Új Szellemi Frontot, majd tevékenyen részt vesz a Márciusi Front programjának kidolgozásában, s végül – mint a Magyarország cikkírója – a népi ideológia legmélyebb válságának részese.
Legtisztább műve, a Viharsarok (1937) a Márciusi Front időszakának és szellemének terméke. Művészi szociográfia ez: nemcsak pontos tényhalmaza a 98bizonyító erő, hanem lázító szenvedélye is, mely politikai pert hívott ki az író ellen. Irodalomkritikusként is elsősorban a társadalmi elégedetlenség jeleire és a szegénység megnyilatkozásaira figyelt fel. Kortársai közül legtöbbet Tamási Áronról és Illyés Gyuláról írt. Ő fedezte fel Szabó Pált és Sinka Istvánt. S elsőnek hívta fel a figyelmet a századvég elfelejtett realistáira, Tolnai Lajosra, Papp Dánielre, Iványi Ödönre, Justh Zsigmondra és Gozsdu Elekre.
Mondanivalóit háromkötetes irodalomtörténetében foglalta össze, mely egyben szemléletének is leghűbb tükre (Régi magyarság, 1937; A felvilágosodástól a sötétedésig, 1942; Nagy vállalkozások kora. 1943). Értékei mögött vázolt erényei láthatók: társadalomkritikus szenvedélye s e szenvedély-irányította felfedezőkedv. Vállalkozásában egy plebejus szemléletű irodalomtörténet lehetősége rejlett. E szemlélet feltétele azonban korszerű és reális ideológia volt, Féja ideológiája pedig illúziókba s mítoszba torkollt. A Régi magyarság második kiadásának (1941) előszava egész koncepcióját jellemzi: joggal bírálja Prohászka Lajos germán-dicsőítő karakterológiáját, ennek szellemtörténeti fogalmai helyébe azonban hasonlóképpen homályos és misztikus kategóriákat tesz, s így minősíti a magyar irodalom java részét az ázsiai lelkület hordozójává. Móricz Zsigmondról szóló könyvét is ez az ellentmondásos szemlélet hatja át: A boldog emberben például jól látja a paraszti fejlődés valódi társadalmi gondjait, amikor azonban Joó Györgyöt az ugor magyarság képviselőjévé teszi, felismerését misztikus ködbe burkolja.
Illúzióit, mitológiáját és koncepcióját nem igazolta az idő, s 1945 után továbbhaladása attól függött, hogy szembe tud-e nézni kudarcával. Utolsó tíz évi termése arra vall, hogy képes volt rá. Nemcsak későn kibontakozott prózája (Bresztováczy és az ördög, 1957; Bölcsődal, 1958; Kuruc idő, 1962) jelzi szemlélete tisztulását, hanem Krúdyról, Tersánszkyról, Laczkó Gézáról, Tamási Áronról, Bányai Kornélról, Sárközi Györgyről és Simon Istvánról szóló új tanulmányai is, melyekben immár szabadabban érvényesül a társadalmi elemzés és a beleérző készség.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me