Németh Andor

Full text search

Németh Andor
A Nyugat fő kritikai elveit követte – erősebb társadalmi érdeklődéssel – Németh Andor (1891–1953) is. A budapesti egyetem bölcsészkarára járt, s 1914-ben Párizsban akarta folytatni tanulmányait. A háború kitörésekor internálták, s a "Fekete Kolostor" lakója lett. A Tanácsköztársaság idején a bécsi magyar követség sajtóattaséja. 1919-től 1926-ig emigrációban, Bécsben élt. 1926-ban tért haza, s Az Újság, majd a Szép Szó állandó munkatársa lett. 1938-tól 1947-ig Franciaországban élt, hazatérése után a Csillag főszerkesztője lett.
Németh Andor sajátos egyéniség volt: a "Fekete Kolostor"-ban töltött évek megtörték, fáradttá tették, s hosszú évekig alig írt. Életművében finom érzésű, lényegre tapintó kritikák és gyenge újságcikkek, pénzért írt történelmi életrajzregények és ízes miniatűrök váltják egymást. Kritikusi pályáját a bécsi emigrációban kezdte a Diogenesben és más bécsi emigráns lapokban írt bírálataival. Annak a polgári humanista körnek volt a kritikusa s legfőbb irodalomértője, amely a Nyugat körétől balra állt. A költői egyéniség szuverenitását s a pártokon felül álló haladó művészet jogát hirdette. Az alkotás lélektani mozzanataira különösen fogékony volt. Érzékeny füllel figyelt fel minden irodalmi értékre, finomságra, árnyalatra. A társadalmi érzékenységű, de nem túl hangos, művelt, csiszolt irodalom híve volt. Mindvégig fenntartással állt 68szemben a népi-írókkal, bár értékeiket elismerte; viszont Babitstól és körétől éppen az választja el, hogy őket túlzottan elefántcsonttoronyba és önnön méltóságukba zárkózóknak tartja. Eszménye valamilyen "szerény, de önérzetes európaiság". A "harmadik nemzedékről" így ír: "Európaiak, de magukból merítik európaiságukat… Szerénynek tetsző művészetük azonban szellemében és kifejezőeszközeiben összehasonlíthatatlanul finnyásabb és választékosabb, mint közvetlen elődeiké… " (A magyar irodalom és Európa, 1937).
Kritikusi, irodalomtörténeti munkásságának legszebb összefoglalása József Attiláról írt könyve (1943). Németh Andor egyike volt azoknak, akik a legkorábban felfigyeltek József Attila költészetére és meglátták nagyságát, költészetének újszerűségét. Cikkek sorában mutatja be és elemzi; könyve elragad finom elemzéseivel, pszichológiai érzékenységével, kitűnő környezetrajzával. A József Attila-i költészetnek egy oldalát: a finomat, a kecseset, a bájosat, a bánatosat értékeli igazán; forradalmi költészetét kevésbé szereti, hangosabb szavát igyekszik tompítani. Már teljesebb és átfogóbb képet ad a Csillagban folytatásokban megjelent József Attila és kora (1947–1949) című sorozatában, sok új adattal s szemponttal gazdagítva a költő pályájának rajzát.
Érdekes, vitára késztető könyvet publikált Kafkáról (Kafka ou le mystère juif, 1947). Életműve a baloldali liberális irodalomkritika egyik emlékezetes teljesítménye.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me