A dráma

Full text search

A dráma
A drámairodalomra is állnak a periódus általános jellemzői – azzal a hátrányos különbséggel, hogy e téren irodalmunk jóval kevesebb –, túlnyomórészt rossz – hagyománnyal rendelkezett s azzal is, hogy a műfaj – a közönségízlés és rentabilitás áttételein keresztül – közvetlen függvénye volt a színháznak, ez időben még mint főleg kapitalista vállalkozásnak.
Az új elemet ezen a téren is – főleg a kommunista vezetés alatt álló színházak támogatásával – az emigrációs irodalom kész régebbi alkotásainak bemutatása jelentette. Történelmi témán keresztül az osztályelnyomás elleni lázadás, valamint az ernbertorzító magántulajdon vádja kapott hangot Háy Gyula darabjaiban (Isten, császár, paraszt, 1946; Tiszazug, 1945). Gergely Sándor Vitézek és hősökje (1948) a Horthy rendszer "középosztályának" az előadás időpontjában is aktuális, hatásos kritikáját adta: éppen a munkásmozgalomhoz való viszonyán keresztül leplezte le kicsinyes gyávaságát. Más-más megközelítésben, de ugyanezt a kérdést azok állították új darabokkal is a középpontba, akik számára ezt a munkásmozgalomhoz való viszony lehetővé tette: Déry Tibor (Tükör, 1947) és Kassák Lajos (És átlépték a küszöböt, 1948) – mindketten szerkezeti, formai újításra törekedve, ami azonban csak Dérynél vezetett részleges sikerre. Az új helyzet megragadására tett kísérletek (Déry: Itthon, 1948; Háy: Romok, 1947) a félmúlt ábrázolással szemben eszmeileg, művészileg egyaránt sikerületlenek – e téren, mint irodalomtörténetünk során oly sokszor – az újat először a komikum, a karikírozás eszközeivel, zenés politikai vígjátékban sikerült szerencsésen megközelíteni (Gáspár Margit: Új isten Thébában, 1946). Tamási Áron Hullámzó vőlegény (1947), Hivés Gyula A lélekbúvár (1948) című darabjai – egyik a népi mesés misztika formalizmusával, a másik a "városi" ideológia behatolásának általánosító gúnyolásával – a paraszti szemlélet bezárkózottságának más-más (Illyésnél politikai éllel is megjelenő) változata volt.
Mennyiségileg a korszak színházi repertoárját külföldi, majd magyar, – de zömében változatlanul polgári mentalitású – a régi közönség igényeihez alkalmazkodó darabok uralták (Márai: Varázs, 1945; Vaszary Gábor: A meztelen leány, 1946 stb.).

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me