A húszas évek

Full text search

898A húszas évek
Az első nyolc–tíz év az új feltételek között a bizonytalanság és keresés korszaka volt. A húszas évek irodalmi közállapotait még csak szövevényesebbé tette, hogy a szerkesztőségekben, a lapok irodalmi rovataiban és mellékleteiben sok helyütt az elbukott magyar forradalom és a Pécs–Baranyai Köztársaság emigránsai – írók, publicisták – jutottak irányító szerephez az irodalmi műveltség és ízlés kialakításában. A gyér számú régi író működése mellett ez az európai látókörű, művelt és haladó gondolkodású írócsoport jelentette akkor a Vajdaságban az irodalmat. A "vérátömlesztés" azonban nem járt különösebb eredménnyel: a szellemi életbe hozott ugyan pillanatnyilag némi felfrissülést és pezsgést, de a jövő útját nem volt képes megmutatni: a vajdasági irodalomban az emigránsok irodalmi szereplése mindvégig Corpus alienum maradt, mert az ízlésben és irodalmi műveltségben elmaradt jugoszláviai magyar olvasó idegenkedve fogadta a konstruktivista, expresszionista, aktivista, futurista és más, akkor született irodalmi irányoknak hangot adó írók és költők műveit. Egyébként is, a történelmi helyzet, az új viszonyok mást kívántak meg: egy önmagával szembenéző, helyzetet tudatosító és a sorsproblémákkal komolyan számoló írói magatartást, amely a királyi Jugoszlávia politikai feltételei között a kisebbségi élet kérdéseire keresi a választ és a kiutat. Erre pedig az emigrációs irodalom nem vállalkozhatott. Idegen voltát jellemzően mutatja az is, hogy a húszas évek végén kibontakozó, hazai talajból kinőtt írói szervezkedésbe csak alig egy-két írója tud bekapcsolódni. A többiek elszéledtek, kivándoroltak vagy visszaköltöztek Magyarországra. A jugoszláviai magyar irodalmat nem ők teremtik meg tehát, hanem azok az új igények és szükségletek, amelyeket az évek múlásával tartóssá vált kisebbségi életforma támasztott.
A vajdasági irodalom kezdeti szakaszában azonban ez az import-irodalom érdekes színfoltot jelentett, s különösen mozgalmassá és változatossá tette a sajtó és a folyóiratok életét. A Szabadkán megjelenő Bácsmegyei Napló (1929-től Napló), ahol a menekültek jelentős száma elhelyezkedett, új irodalmi rovatokkal bővült; egyre-másra jelentek meg az – igaz, alig néhány hónapig, jobbik esetben egy–másfél esztendeig tengődő s a legkülönfélébb, de többnyire haladó világnézetű és esztétikai hitvallású lapok és folyóiratok (Az utca, Renaissance, Fáklya, Revü, Út, Tükör, Vándorút stb.). A Vajdaságban ekkortájt huszonnyolc magyar nyelvű lap jelent meg, ezek közül öt napilap, tizenegy hetilap, öt félhavi, négy havi és három időszaki lap. A legmodernebb elvek szerint szerkesztett magyar újság kétségtelenül a Bácsmegyei Napló, amelynek nem csekély szerepe volt a kulturális öntudat ápolásában s – különösen az első korszakban – az irodalmi élet felnevelésében. A régi írók mellett (Milkó Izidor, Radó Imre s mások) magához kapcsolta, felfedezte vagy támogatta Munk Artúrt, Tamás Istvánt, Novoszel Andort, Gergely Boriskát, Kristály Istvánt, Szigethy Vilmost, Szenteleky Kornélt és több pécsi emigráns írót. Később, a húszas évek végén és a harmincas évek elején, amikor a Vajdasági Írás, majd a Kalangya körül egy újabb írói csoportosulás alakul ki, a Napló elveszti ezt a szerepét, s szembe kerül a Szenteleky által meghirdetett kisebbségi célú, vajdasági tartalmú és tájékozódású írói programmal. A Napló körül kibontakozó irodalom ugyanis egy egyetemesebb orientációt követ, s a művészi 899teremtés egysége és oszthatatlansága nevében tagadja a couleur locale esztétikáját.
Az emigráció irodalmának legjelentősebb nevei az egyébként vajdasági származású, de Pécsett nevelkedett Csuka Zoltán, a radikális baloldali esszéista, költő és közíró Haraszti Sándor, Somogyi Pál munkásköltő, az intellektuális líra két tehetséges művelője: Mikes Flóris és Fekete Lajos, valamint a regényíró Tamás István.
Haraszti Sándor 1897-ben született Czinderybogárdon. 1921-ben előbb Bécsbe, majd Jugoszláviába menekült, s Szabadkán telepedett meg. Az itt megjelenő Bácsmegyei Napló munkatársa és egyik szerkesztője volt 1929-ig. A diktatúra bevezetése után áttoloncolták Magyarországra. A JKP szabadkai szervezetének funkcionáriusa s a párt irányítása alatt álló Szervezett Munkás című lap belső munkatársa volt (1923–29). Tanulmányait és kritikáit a NoviSad-i Út című expresszionista folyóiratban, a Vajdasági Írásban, a Vajdasági Magyar Írók Almanachjában, a Huszonöt Esztendő és a Kéve című antológiákban közölte. Haraszti lírája nem sok egyéni színt tud felmutatni, de cikkei és esszéi merész hangjukkal és pontos, találó megfigyeléseikkel jelentős nyereségei a kor elemző prózájának. A harmincas évektől fogva éles hangú, harcos, helyenként türelmetlen bírálatai jelentek meg, főleg a Korunkban.
Somogyi Pál 1894-ben született Kaposvárott. Az ellenforradalom elől Jugoszláviába szökött, s Szabadkán, majd Belgrádban és Újvidéken élt. Irodalmi működését Pécsett kezdi a Terjed a tűz című verseskötettel. Újvidéken jelent meg második kötete, az Átok-áldott Tűz, 1926-ban. Versei a két háború közötti munkássors képét festik, sokszor népdalszerű egyszerűséggel, néha expresszionista lendülettel. Somogyi a Szervezett Munkás munkatársa s a szakszervezeti kulturális mozgalom legtevékenyebb alakja volt a Vajdaságban. A munkásszínjátszók több színművét is előadják (A kenyér, A házbér, A díj stb.), amelyek a fogyatékos színpadismeret ellenére is sikert arattak. A húszas évek végén egyre fejlődő költészetére felfigyelt a polgári sajtó is, s ezentúl szóhoz jutott a Vajdasági Írásban is. A királyi diktatúra beköszöntésével Somogyi hangja elhalkul, de nyelvi eszközei és formái gondosabbak, csiszoltabbak lesznek. A diktatúra őt is kiutasítja az országból. Bécsből a Vörös Segély szervezet útján Moszkvába kerül, 1945 után hazatér, Kaposvárott él; művében (A nagy ütközet) a Tanácsköztársaság időszakát, emlékeit idézi fel.
Fekete Lajos 1900-ban született Újnémeten. Majd egy évtizedig élt a Vajdaságban, a Délbácska című lap szerkesztője volt. 1929-ben tért vissza Magyarországra. Fekete hangulatköltészete a belső forma kialakítására törekszik. Jugoszláviában megjelent kötetei (Béklyózott erők feltámadása, Újvidék, 1926; Bilincses gyermekkor, Újvidék, 1927; Szent grimasz, Szabadka, 1929) a szabadvers tehetséges művelőjének mutatják. Egyre telítettebb és fegyelmezettebb lírája a Nyugat költői ízléséhez közelíti. 1930-ban Baumgarten-díjat kapott. Noha Fekete jelentős szerepet játszott a vajdasági irodalmi megmozdulásokban, a vajdasági élettel mégsem tudott igazi kapcsolatot találni: képzeletvilága és témái inkább a magyarországi irodalomhoz kötik.
Tamás István 1904-ben született, s mindössze tizenhat éves volt, amikor Jugoszláviába költözött. A Bácsmegyei Napló fedezte fel, amelynél mint kifutó és rikkancs kereste kenyerét. Az újság Párizsba küldte tanulmányútra. Ennek 900eredménye az Öt világrész a Szajna partján és az Egy férfi visszafordul című regényei. 1924-ben Fekete majális címen gyűjti egybe forrongó, erős sodrású verseit, de később csak prózát ír. Az Egy talpalatnyi föld és a Kék vonat című regényeiben bácskai témákat dolgozott fel. A diktatúra után kénytelen elhagyni az országot, s előbb Pestre, majd Amerikába vándorol.
Mikes Flóris (Fischer Miklós) a húszas évek egyik legtehetségesebb és legműveltebb írója volt. 1900-ban született Gomboson. Ifjúkorát Magyarországon töltötte, 1921-ben költözött vissza Jugoszláviába, s a Bácsmegyei Naplónál helyezkedett el. Expresszionista verseket és novellákat írt a lapba. Költészetét mélységes humánum és békevágy hatja át. Az elsők közé tartozik, akik érdeklődéssel fordultak a modern szerb–horvát költészet felé: tanulmányokat ír a szerb–magyar szellemi érintkezések köréből. 1928-ban halt meg egy zágrábi szanatóriumban. Versei és novellái jórészt kiadatlanok.
A pécsi emigráció írói közül meg kell említeni még a kitűnő humorú Diószeghy Tibort; a szociológiai írót, Doktor Sándort; a műfordító Fekete Tivadart, a regényíró Farkas Frigyest, az esszéista Kázmér Ernőt, Heszlein Józsefet és László Ferencet.
Az első tíz esztendőnek nem sikerült megteremtenie az autochton jugoszláviai magyar irodalmat. Ennek az oka jórészt az, hogy a viszonylagosan fejlett sajtó és a publikációs lehetőségek ellenére sem volt képes irodalmi életet és műpártoló közönséget nevelni, mint Haraszti Sándor állapítja meg a Nyugatban: "Az élet és az irodalom sehol a világon nem szakadt úgy el egymástól, mint a Vajdaságban… A vajdasági író a realitások fölé libbent, elvált a politikával, vágyakkal, ijedelmekkel, osztályerők érdekes harcával tarkított kisebbségi élettől… A vajdasági magyar irodalomból hiába próbálná valaki megrajzolni vagy megismerni a kisebbségi életet romantikus illúzióival, osztályokra töredezésével, az új helyzethez való simulásával, tragikus fordulataival, hétköznapjaival." A régi írók, akik itt éltek, nem érezték meg az idők változásait, nem élték át azt a válságot, amelyen a háborús nemzedék átesett. Milkó Izidor, a "régi idők krónikása" változatlan szorgalommal írta századvégi hangulatú és szemléletű novelláit és szellemes tárcáit az újságokba éppúgy, mint negyven évvel azelőtt; a szintén sokat író Radó Imre regényei minden érdekességük és jól komponáltságuk ellenére sem emelkedtek az átlagos polgárízlés s az irodalom szórakoztatásként való felfogása fölé s ugyancsak bizonyos – jóllehet ellenkező előjelű: esztétikai, forradalmi és világpolgári – elvontság évényesült a menekültek irodalmában is. Sem az önállóan megjelent művek, sem az újságok kiadásában megjelenő almanachok irodalma nem ereszthettek gyökeret a Vajdaság talajába: egy részük a regionalizmus állóvizeiben és holtágaiban rekedt meg, más részük bizonytalanul lebegett az eszmei és esztétikai-formai forradalmak forgószelében.
Az első kísérlet, amelynek az a célja, hogy ezeket a szétfutó szálakat és rendkívül heterogén művészi-irodalmi álláspontokat az irodalommá-válás szándékával egyesítse, Csuka Zoltán Kéve című antológiája volt 1928-ban, amely tizennégy költőt vonultatott fel.
Irodalmat, irodalmi mozgalmat azonban egy antológia még nem képviselhet és nem helyettesíthet. Folyóirat nélkül ez a szándék nem valósulhatott meg. S ezekben az években – Szenteleky és Csuka fáradozásainak eredményeképpen – megszületnek az első irodalmi orgánumok, a Vajdasági Írás és a
901Kalangya. Ettől kezdve az irodalomról s az írói hivatásról való gondolkodásnak egy magasabb szintje kezdődik a Vajdaság magyar szellemi életében.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me