A nyugati végeken

Full text search

A nyugati végeken
Az osztrák–magyar határ többnyire nyelvhatár. Ha átlépjük, a túloldalán aligha értetjük meg magunkat magyarul. A búcsúi határállomástól mintegy félórát kell autóznunk, és kissé le is kell térnünk a Felsőőr felé vezető 63-as főútról ahhoz, hogy egy olyan faluba érjünk, ahol magyar kérdésünkre magyar feletet várhatunk: az idősektől még tiszta, szép, felső-őrvidéki tájszólásban, a fiataloktól törve, de érthetően. Ez a falu Alsóőr: Őrsziget mellett az egyetlen, máig is magyar többségű, többé-kevésbé magyar jellegű település Ausztriában.
Nincs itt olyan látnivaló, olyan emlékhely, amely nagy történelmi múltra, valamilyen kiemelkedő történelmi eseményre utalna. A régi alsóőri családok mégis arra büszkék arra, hogy egy ősi, nemesi, katonai hagyományú faluközösség polgárai. Eleik a történeti Magyarország határát védték nyugatról, ha pedig úgy hozta a sors, védelmezték Európát keletről.
Alsóőr egy évezreden keresztül a történeti Magyarország legnyugatibb szegletében feküdt, hajdani históriája a nyugati végek, egyszersmind az osztrák–magyar határvidék históriájával szorosan összefonódik. Az 1920. június 4-i trianoni békediktátum a falut újonnan alakult országba, Ausztriába rendelte. Alsóőr lakói kisebbséggé váltak immár nemcsak szűkebb környezetükben, de az országban is, amelynek polgáraivá lettek. Ettől az időtől kezdve a község históriája az őrvidéki-burgenlandi őshonos magyarság történetének a része.
A kommunista diktatúra négy évtizede alatt a trianoni, megmaradt Magyarország megfeledkezett Alsóőrről. Nemcsak a községről, hanem az egész burgenlandi magyarságról.
Alsóőrt napjainkban az a magyar kisebbség lakja, amely a legkisebb lélekszámú a Kárpát-medencében élő őshonos magyar közösségek közül, s amely egyedüliként élt a második világháború vége után, 1945 és 1990 között szabad, demokratikus politikai rendszerben. Ez a maroknyi, őrvidéki magyarság ma az egyetlen őshonos magyar nemzeti közösség az Európai Unió területén. S ez mindaddig így marad addig, amíg nem kerül sor az unió keleti bővítésére.
A falu nyelvsziget jellegét már a jeles tudós, Fényes Elek is kiemelte a XIX. század közepén, aki így írt Alsóőrről: „Alsó-Őr, Unter-Wart, magyar falu, Vas megyében, csupa német falutól környezve, a Pinka vize mellett, ut. p. [utolsó posta] Kőszeg. Lakja 1150 kath. [római katolikus], kik többnyire nemesek, s utódai azon Őröknek, kik Magyarország határát Németország felől védték. Kath. paroch. templom [római katolikus plébánia]. Szántóföldjei soványak, de rétjei kövérek és jó szénát adnak. Lakosai felette szorgalmasok; sok lent termesztenek, gyolcsot, posztót csinálnak; erős és csontos lovakat tenyésztenek. Nemesek bírják.”
A fentieken kívül – a Felsőőr címszó alatt – néhány további megjegyzést is tett, amelyek településünkre is vonatkoztak: „Mind Alsó mind Felső-Őr sok tekintetben igen nevezetes helységek. Először a többi magyaroktól elszakadva csupa német faluktól vétetnek körül, mégis nemcsak magyar nyelvüket, hanem református hitüket is fenntartották [sic – ez csak a felsőőriekre igaz], holott ezen az egész vidéken reformátusok teljességgel nincsenek. Hogy Őrök voltak, s az ország határait a németek ellen védeni tartoztak, kitetszik I. Károly 1327-ki okleveléből, mellyben elismeri, hogy már Béla, István és László királyok alatt Őri nemes szabadsággal éltek. Különös az, hogy már ebben az oklevélben az őriek Őr-Nagyság czímmel neveztetnek.”
A falu mai hivatalos neve – Unterwart – a magyar megnevezés német tükörfordítása, hiszen előbb született a magyar név, mint a német. De az utóbbit már a korai magyar faluösszeírások is feljegyezték, így például Fényes Elek idézett műve.
Az északi szélesség 47 fok 15 perc 45 másodpercén és a keleti hosszúság 16 fok 13 perc 57 másodpercén fekvő falu abban a régióban található, amelyet a történelmi Magyarországtól Ausztria örökölt: Burgenlandban. E közigazgatási egységet olykor Várvidékként fordítják magyarra, a történelmi magyar terminológiában azonban nem létezett ilyen fogalom.
Burgenland kelet–nyugati irányban keskeny, de észak–déli irányban igen hosszú – mintegy kétszáz kilométerre elnyúló – osztrák tartomány (Land): Alsóőr a tájegység félreesőbb, déli részéhez tartozik, amelyet Burgenland az egykori Vas vármegyéből kapott. Dél-Burgenland központjában, a felsőőri járásban (Bezirk), Felsőőr város közvetlen szomszédságában fekszik. Alsóőr közös községet (Gemeinde) alkot a szomszédságában fekvő Németciklénnyel – Eisenzicken, régi magyar nevén Vasverőszék –, amely nevéhez igazodva manapság valóban német ajkú.
Burgenlandot – szintén nevéhez méltóan, de nevétől függetlenül – szebbnél szebb várak ékesítik, hiszen a történelmi Magyarország nyugati végein erősségek láncolata védte eleinte a magyar országhatárt nyugatról, majd a török hódítások idején Európát, keletről. A várak (mármint a látogathatók, hiszen számos közülük magántulajdonban van) ma az Őrvidék kincsesbányái, hatalmas idegenforgalmat vonzanak. Alsóőr mai népéhez azonban nem volt kegyes a sors, sem a faluban, sem közvetlen környezetében nem találni ilyen erődítményt. Pedig Alsóőr is kivette részét a határvédelemből, és katonai hagyományai legalább olyan messzire nyúlnak vissza a régmúltba, mint általában azokéi a városokéi, amelyek fölött ma egy ódon erősség falai magasodnak. Alsóőr egykor a gyepűrendszerhez tartozott, és egyik láncszemét képezte az akkori őrhelyek láncolatának. A tudat, hogy a falu mai lakói az egykori őrök leszármazottai, sajátos közösséget teremt más őrközségekkel: Felsőőrrel, Őrszigettel, Őriszentpéterrel stb. Ezért szokás Őrvidéknek vagy a mai magyarországi Őrséghez képest Felső-Őrségnek nevezni azt a szűkebb tájat, ahol a község fekszik.
Miért Várvidék a hosszú tartomány, ha nem a várairól nevezték el? Burgenland mint földrajzi fogalom nem tekint vissza számottevő múltra. Ausztria szervezett ilyen néven tartományt a három magyar vármegye elcsatolt nyugati pereméből. Az osztrák nevet a szakirodalom általában azzal magyarázza, hogy a három magyar megye, Moson, Sopron és Vas németül: Wieselburg, Ödenburg és Eisenburg. A három német névben egy a közös: a Burg, azaz a vár. Ésszerű tehát, hogy az egyesített terület neveVárvidék, azaz Burgenland lett.
Mások arra hivatkoznak, hogy a Burgenland kifejezés a magyar vármegye szó pontos német fordítása. S valóban, Burgenland területe nagyjából egy átlagos vármegyének felelt volna meg a Trianon előtti Magyarországon. Az első világháború alatt Sopronban Vierburgenland címmel adtak ki német nyelvű újságot a nyugati végek németsége számára. Ebben a címben a négyes szám (vier = négy) a három megyén kívül Pozsony megyére célzott, amely – nota bene – német nevén szintén burg-ra végződik: Pressburg.
Településünk hosszú évszázadokig Vas vármegye közigazgatási területéhez tartozott, ahogy a mai Burgenland legnagyobb része, mintegy hatvan százaléka. A falu a megyeszékhelytől, Szombathelytől sem esett messzire. Ez azonban csak a térképen tűnik így. Bár azon is már az első pillantásra kitűnik, hogy a püspöki és közigazgatási központtól – melyhez egykor e falu is tartozott – az Írott-kő és a Vas-hegy között lankás, de vízválasztó vonulat vágja el. Alsóőr természetföldrajzilag az Alpok felől érkező és egy erős déli kanyarral végül a Rábába ömlő Pinka folyócska völgyében fekszik.
A folyóvölgy az idők során mindig több volt egyszerű természeti adottságnál. (Geográfiai értelemben a folyó alsó és középső szakaszát tekintik Pinkavölgynek.) Nem véletlen, hogy a katolikus egyház egy időben Pinkavölgy néven önálló esperességet tartott fent. A folyó teraszosan vágta be magát a dombok közé. Az egykori és mai, magyar lakosságú falvak a leg-alsó teraszon helyezkednek el, ami lehetővé tette, hogy a helységek kutakat ásva a talajvizet hasznosítsák, viszont kitette a községeket az olykori áradásoknak.
A folyó völgye határozta meg a közlekedési útvonalak kialakulását, de Stájerország, illetve távolabbról Észak-Itália és Nyugat-Magyarország között több útvonal vetekedett egymással. Történelmileg vitatott, hogy ebben a lappangó versenyben a Pinka vonala milyen rangot vívott ki.
A későbbi Burgenland északi részével ellentétben – mely a dús mezőgazdaságú Kisalföld és egy igazi világváros, Bécs között terül el – a déli résznek, Szombathelyen és Grazon kívül nem volt olyan lendületes fejlődése, amely gazdaságilag nélkülözhetetlen szerepet kínált volna ennek a vidéknek. Ráadásul az utóbbi két várostól kisebb-nagyobb hegyvonulatok választották el. Ennek ellenére már a római korban is a Pinka völgyének mezőgazdaság biztosította a mai Szombathely, az akkori Savaria élelmiszer-ellátását.
Észak-Burgenland a Monarchia felbomlása után is több-kevesebb sikerrel hasznot húzott abból, hogy Bécs zöldségeskertjeként lehetett és kellett rá számítani, Dél-Burgenlandot ezzel szemben az új határok sarokba szorították, amely évtizedekre szóló elszigeteltséget okozott. Csak az 1960-as évektől érzékelhető mind nagyobb mértékben, hogy az új államok között közvetítői szerepet nyert a környék. Ezt a funkciót használta ki az az áruházlánc, amely már 1971-ben óriási, amerikai mintájú szupermarketet telepített Alsóőr határába. Később más bevásárlóközpontokat is idevonzott, amelyek adóikkal felvirágoztatták a falut.

A legkeletibb osztrák tartományt, Burgenlandot hét járásra tagolták (Juhász László térképvázlata)

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me