Az asztal körül

Full text search

Az asztal körül
A nyelvi sajátosságok erőteljes kopásának folyamata párhuzamosan zajlik a falu arculatának átalakulásával, pedig fontos eleme a helyi társadalom formanyelvének. Tehát egy olyan jelképrendszernek, amelyen az emberek egymás közt kifejezik magukat, miként mondani szokás, félszavakból is megértik egymást. Mint minden kisközösségben – így Alsóőrön is – ennek leglátványosabb megjelenése évszázadokon át a népi díszítőművészet volt. A falvak, régiók többségénél ezt elsősorban a népviselet testesíti meg. A nemzetiségi falvak – különösen a XX. század elejétől – a nyelvükön kívül a ruházatuk színvilágával, formai változatosságával igyekeztek magukat megkülönböztetni a többségi társadalomtól.
Alsóőr ebből a szempontból is kivétel, a falunak nincsen sajátos népviselete. Az itt használt ruházat abban különbözött a környékbeli falvakétól, hogy a nemes családok férfi tagjai ünneplő öltözékként – idővel változó – nemesi viseletet hordtak. A nem nemesi rétegek különféle idegen vidékek ruháját öltötték magukra, illetve a mindenkori kordivathoz alkalmazkodtak. Tulajdonképpen érthetetlen, hogy egy olyan településen, ahol a posztókészítés egy időben meghatározó szepet játszot a helyi gazdaságban, nem alakult ki a helyiek sajátos öltözete. Lehet, hogy azért, mert az alsóőri mesterek a posztót eladására készítette, és a faluban keveset dolgoztak fel készterméknek.
A népviselettel ellentétben igen gazdag a felső-őrségi s főleg éppen az alsóőri népdalkincs. Kevés közöttük a régi magyar dallam, egy részük tánc-zenének alkalmatlan, viszont szövegeik sokat elárulnak a falu múltjáról, társadalmi szerkezetéről. Az egykori őrközségekben számos közismert magyar népdal sajátos változata terjedt el. Olykor a dallamban, máskor a szövegben találhatók szokatlan elemek. Az itt ismert Kis kacsa fürdik – Alsóőrött Kis réce fürdik – például némi magyarázatot ad arra, hogy miért éppen Lengyelországba készül a szárnyas, és miért fordul ki a két aranyalma. Megjelenik ugyanis egy lengyel katona és a reá váró magyar leány alakja. Érdekes lenne megtudni a népdal elbeszélte történet valóságos hátterét, valamint azt, hogy ez a változat mikor született.
Felső-Őrség éppen a dallamvilágával hívta föl magára a figyelmet, mint kiemelkedően érdekes tájegység. Az 1950-es években először Kertész Gyula gyűjtött alsóőri népdalokat, az 1960-as évek elejétől Gaál Károly, a bécsi egyetem néprajz tanszékének oktatója folytatta a népdalkincs föltérképezését, majd közreadását. Azóta több kiadvány is bemutatja a táj dalait. Közöttük az egyik csak az alsóőri Liszt Mária repertoárját Barsi Ernő gyűjtésében.
Az alsóőri ünnepeken – különösen a lakodalmakon – még az 1970-es és 1980-as években is igen népszerű volt a magyar nóta, miközben a nyelvhasználatban már feltartóztathatatlanul hódított a német kultúra. Elsősorban új típusú népdalokat és a két világháború között keletkezett dallamokat, szövegeket énekeltek. A napjainkban kötött házasságok többsége már vegyes, ezért egyre inkább eltűnik a lakodalmakból a magyar dal abból a megfontolásból, hogy az új német nyelvű rokonság ne érezze magát kirekesztve.
A magyar éneklés szilveszterkor is dívik, bár ekkor általában kevesebbet dalolnak, mint lakodalmak alkalmával. Az újévi párnatáncot viszont már kiszorította a petárdázás, annak ellenére, hogy az egyház és a hatóságok mindent elkövettek az utóbbi megakadályozására.
Farsangkor az 1970-es években még gyakorolták a fahúzás szokását, amikor – ha éppen nem volt esküvő – a fával játszották el a menyasszony szerepét. Azóta ez a hagyomány kihalt. Farsangkor a falu valamelyik egyesülete olykor rendez még viszont közös bált, ahonnan nem hiányozhat a magyar zene. 1980 farsangján például egy budapesti cigányzenekar muzsikált az alsóőrieknek. A lányok adventkor már csak ritkán öltöznek külön lila ruhába. S hiába keressük az 1990-es évek elején még nagy hírű, idegenforgalmat is vonzó Luca-napi (december 13.) álarcos felvonulást, már nem tartják meg. Az alsóőri gyermekregölés hagyománya is elhalt. A locsolkodó legények sem versenyeznek már húsvétkor, hogy ki tud több tízpfennigest dobni egy tojáshéjba.
Az alsóőri házak régi bútorzatából kitűnt, hogy remek asztalosmesterek működtek a faluban. Hajdan szinte mindegyik lakóház konyháját faragott sarokpad tette kényelmessé, amelyet jókora, rusztikus ebédlőasztal kísért. A legtöbb házban faragott Szűz Mária-képet és fából készült feszületet függesztettek a falra. Más környékbeli kistelepülésekhez hasonlóan a porták hagyományos tartozékai a ládák. Külön tartották az ünnepit, azaz a menyasszonyit és a csak tárolásra használt szuszékokat. Az utóbbiakat az 1970-es évekre teljesen kiszorította a berendezés polgári divatja. Egy évtizeddel korábban Gaál Károly néprajzkutató még százötven tárolóládát számlált össze a faluban.
Alsóőrön a fa mindig döntő szerepet játszott a bútor, a házi eszközök és a díszítések anyagaként. Természetesen fém- és cserépedényeket is használtak, de kevesebbet, mint máshol. Ezeket azonban nem a faluban készítették, hanem a szomszédos településekről – a kerámiákat például Vasvörösvárról és a távolabbra fekvő Vasjobbágyi faluból – szerezték be. A második világháború előtt talán nem akadt egy olyan asszony sem a faluban, aki ne tudott volna törülközőt vagy ágyneműhuzatot szőni. A bonyolultabb díszítést igénylő párnahuzatok és asztalterítők, illetve ruhák előállításával viszont csak olyan személyek foglalkoztak, akiket a közösség a szakma mesterének tekintett.
A két jellegzetes alsóőri mesterség közül inkább a faragásra jellemző a forma gazdagsága. Megjelentek gyakorlatában a keleti típusú faragások olyan jelei is, amelyek általában véve jellemzőek a magyar díszítőművészetre: a napkerék, a holdmotívum, a kettő együttes szerepeltetése, a csillagok.
A lakások többségében eredetileg kevés volt a kifejezetten díszítési céllal elhelyezett tárgy, főleg a bútorokat, az eszközöket, a házelemeket látták el a motívumokkal. Ebben a tekintetben máig is szembeszökő a különbség a falu belső területe és a cigánynegyed között, ahol éppen fordított a lakáskultúra. A romák házaiban mindig kevéssé díszítették a szerkezeti elemeket, illetve a használati eszközöket, viszont első pillantásra feltűnő a díszítő tárgyak sokasága. Ezeket részben vásárokon szerzik be, és értéktelen tömegtárgyak – ahogyan a kívülállók mondják, csecsebecsék –, de közülük nem egyet maguk a használók vagy a szomszédok készítenek el. Különösen azokat, amelyek fából vannak. A cigányok közül többen – ahogy már említettük – még napjainkban is ilyen tárgyak előállításából élnek.
Felső-Őrség – jelentős állattartó hagyományai ellenére – étkezésében sem különbözött tágabb környezetétől. A középkorban a hajdina és az árpa alkotta a lakosság fő táplálékát. A újkor elején terjedt el a sertéstenyésztés, amely a táplálkozásban megtörte a marhahús addigi egyeduralmát. A környező erdőségeknek köszönhetően sokáig meghatározó volt az alsóőri asztalokon a vadhús, az erdei gyümölcs. A süteményeket erdei mézzel édesítették. Annyi mézet gyűjtöttek, hogy még eladásra is jutott. Ennek jelentősége azonban az erdőirtások és az új földek feltörése következtében idővel elenyészett.
A XVIII. századtól a Kárpát-medence más hegyvidéki peremtájaihoz hasonlóan a burgonya szinte egyeduralkodóvá vált, mert a hegyvidéki éghajlat kedvezett a termesztésének, és sokkal hatékonyabban lehetett vele kihasználni a nem túl jó minőségű földeket, mint a régi, az emberi táplálkozás céljából vetett növényekkel. A burgonyán kívül a káposzta, a tök és kisebb mértékben különböző répafélék szerepeltek az alsóőriek hétköznapi étlapján. A kenyeret árpalisztből sütötték, amelyhez időnként rozs- vagy búzalisztet kevertek. Húst jobbára csak vasárnap és ünnepnapokon fogyasztottak. A disznótartás megjelenésével a húsételek zsírossá váltak, emiatt elterjedt az erős fűzerezés. Sertést néhányan még ma is nevelnek a faluban, de a szarvasmarha teljesen eltűnt, a tejet és a tejtermékeket már az üzletekben vásárolják.
Alsóőrön – más magyar tájakhoz hasonlóan – az ebéd, nem ebéd, ha nem tálnak fel levest. A helyi konyhákban természetesen ismertek a jellegzetesen magyar ételek. Így a tejfölös bableves, a gulyásleves, a töltött paprika, de az osztrák étkezésre különösen jellemző különféle rétesek is. Az utóbbiak főként a XIX. század második felében terjedtek el.

A füstös konyha tüzelője, ide tették a megboszorkányozott tejet (Gaál Károly felvétele)

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me