Jézus katonái és Ferenc barátai

Full text search

Jézus katonái és Ferenc barátai
A békeszerető karthauziak és pálosok idejében Andocs lakói nem szenvedtek hiányt jámbor papokban, akik megfelelőképpen gondoskodtak a hívek lelki gondozásáról. A török dúlása azonban lehetetlenné tette a két remeterend számára a kapcsolattartást birtokaikkal. A visszavonultan élő pálosok és karthauziak nemigen kedvelték a kalandos életet, elmélyült, meditáló életmódjuk sem ösztönözte őket arra, hogy biztonságos kolostoraikat elhagyva a vértanúságot kockáztassák. Nemes-Andocs két világi földesura, akik pedig itt kegyúri jogokat gyakoroltak és ebbéli minőségükben a plébánia felszereléséről, időnként a plébánosról is gondoskodtak, az elvesztett faluba már csupán az adóért jártak vissza, segítséget ezen a téren sem nyújtottak jobbágyaiknak.
A XVI. században dinamizmusát vesztett katolicizmusnak nem annyira az iszlám terjedése okozott gondot a megszállt területeken, hanem a reformáció különböző irányzatainak térítő tevékenysége. A református prédikátoroknak gyakran kellett menekülniük a katolikus császár Magyarországáról a török fennhatóságú területekre. A vándor prédikátorok a latin nyelv helyett magyarul hirdették az igét és sokszor meggyőzték a hódoltság lakóit: kövessék Luther vagy Kálvin hitét. Minden bizonnyal így történt Andocson is, ahol a pásztor nélkül maradt gyülekezetet eleinte papi teendőket ellátó laikusok, úgynevezett licentiátusok vették gondozásba. A hitélet a laikus testvérek minden jó szándéka ellenére is lehanyatlott, hiszen a korabeli feljegyzések szerint csupán „valamit tudtak írni-olvasni”. Nagyobb baj volt azonban, hogy mindegyikük magyar anyanyelvű volt, nem tudott sem horvátul, sem bosnyákul, de még oláhul sem. Márpedig az 1600-as évek közepére sok, a Balkánról bevándorolt élt a somogyi vidéken, a XVII. századra az itt élők katolikus hite megfogyatkozott. Nincs adat arról, hogy a három Andocs minden lakója elhagyta-e a régi vallását. Amikor Horváth János jezsuita szerzetes 1642-ben missziós céllal Andocsra érkezett, a falu többségét a kálvinista hitben találta.
A jezsuita rendet alapító Loyolai Szent Ignáctól távol álltak a pálosok és a karthauziak magukba forduló eszméi. Ő ízig-vérig korának, a XVI–XVII. századnak gyermeke volt. Használni akart egyházának, és cselekedni annak ellenségeivel szemben. Horváth páter pedig teljes egészében magáévá tette a lánglelkű rendalapító törekvéseit. Magyarország, ahol a buzgó rendtagok a pogány törökök és az „eretnek kálvinisták” ellen vehették fel a harcot, így ideális missziós terep volt Horváth János számára.
Mielőtt Andocsra érkezett volna, már volt, aki megpróbálta visszatéríteni a katolikus hitre a híveket. Ennek a jezsuita atyának a nevét nem ismerjük, csak azt tudjuk, hogy 1641-ben került a faluba. Nem boldogult, nem egészen egy év múlva újra elárvult az andocsi plébánia. A rend Bécsben székelő tartományfőnöke úgy ítélte meg, hogy az andocsi missziót folytatni kell. Választása a szlovén származású Horváth páterre és Csomfai Jánosra esett. Utóbbi már a következő év tavaszán elhagyta a somogyi vidéket. Csak csodálhatjuk a magyarul csak törve beszélő Horváth akaraterejét, hogy ilyen körülmények között egészen 1648-ig tartotta magát településünk plébániáján. Ekkor sem jószántából, hanem rendfőnöke utasítására hagyta el őrhelyét, mégpedig nem kisebb tisztségért, mint a győri jezsuita kollégium rektori székéért.
Összesen tizenhat plébániát kellett volna vidékünkre érkezve ellátnia, méghozzá meglehetősen nagy területen elszórtakat, hiszen a falunkhoz közeli Kisbárapáti éppúgy az andocsi testvérek missziójához tartozott, mint a Kaposvár melletti Juta és Kaposfüred. Ráadásul, mint Horváth írja, azt tapasztalta, hogy a hívek mind kálvinisták, bár sokan hajlandóságot mutatnak arra, hogy visszatérjenek a katolikus egyházba. Saját bevallása szerint sikerült is tizennégy falu, mindenekelőtt a székhelyéül szolgáló Andocs lakóit visszavezetnie. Munkája során nem válogatott eszközeiben, négy kálvinista lelkészt egyszerűen kirakatott megtérített híveivel a parókia épületéből. Csakhogy a török szultán, bár mindenféle vallást megtűrt az általa uralt területeken, nem szerette, ha az alattvalók nyugalmát saját katonáin kívül bárki is megzavarja. Meghallgatásra találtak a kipenderített kálvinisták a koppányi török bégnél, aki száz-száz forint büntetésre ítélte Horváthot és Csomofait, a további térítést pedig megtiltotta. A már megtérített tizennégy falut meghagyta katolikus hitében.
A későbbi időkben újra katolikussá váló falu hagyománya megőrzött egy másik, kevésbé hihető történetet is a török megszállókról és a missziós testvérekről. A legenda szerint három jezsuita érkezett a faluba, nyilván hittérítő szándékkal. Alig lépték át a falu határát, az „újhitűek” lefogták, láncra verték és tömlöcbe vetették őket. Épp arra járt a pécsi török bég, aki látta, hogy üresen áll a katolikus imaház. Mivel a bég szeretett gyönyörködni a katolikus szertartásokban, rögvest kérdőre vonta a falusiakat, nem volna-e itt katolikus pap? Azok, nem mervén becsapni a nagyhatalmú béget, mondták, hogy van itt három is belőlük, csakhogy becsukva a börtönbe. A bég előhozatta a szerzeteseket, és megkérdezte, tudnak-e szép énekeket? Mivel mind a hárman szépen tudtak énekelni, a bég meghallgatta és elengedte őket.
A valóság, mint láttuk, inkább az volt, a törököket nem nagyon érdekelte magyar alattvalóik hite. Horváth János inkább arra panaszkodott, hogy a török őrség kegyetlenül bánik a hittérítőkkel. Amikor 1648-ban elhagyta missziót valószínűleg keserves fizikai állapotban lehetett a török katonák gyakori zaklatásai miatt. A misszó mégsem szűnt meg tovább működni. Az egymást váltó jezsuita atyák közül kiemelkedik Horváth Miklós atya, aki 1665–1681 között vezette az andocsi missziót. Állítólag az ő buzgólkodása nyomán vált Andocs a Dél- és a Nyugat-Dunántúl egyik leglátogatottabb búcsújáró helyévé. Amikor a keresztény seregek visszafoglalták előbb Budát, majd Pécset a töröktől, a jezsuiták úgy ítélték meg, nincs szükség többé az andocsi misszió fenntartására. A rendtartomány már 1686-ban visszarendelte pécsi székhelyére az atyákat.
A töröktől visszafoglalt területen csak lassan indult meg újra az élet, lassan alakultak ki a lelkipásztori tevékenység feltételei. A hívek még a Rákóczi-szabadságharc idején is pap nélkül éltek errefelé. Mikor tehette, Tokay Benedek igali plébános igyekezett meglátogatni andocsi híveit, és megtartani őket katolikus hitükben. 1716-ra már odáig fajult a helyzet, hogy Volkra Ottó, veszprémi püspök „látván a pusztulás utálatosságát állni a szent helyen”, úgy döntött, szerzeteseket hív segítségül az andocsi plébánia feltámasztásához. Választása a ferencesekre esett.
Ez a rend akkor már több évszázada jelen volt Magyarországon. Az egykori nemesember, a szelídséget és szeretetet hirdető Assisi Szent Ferenc által alapított kolduló rend tagjai általában könnyen szót értettek a falvak lakóival. A rend kolduló tevékenysége eddigre már átalakult a jótékonykodás céljait szolgáló adománygyűjtéssé. Akárcsak korai elődeik, a karthauziak, ők is jeleskedtek a gyógyításban. 1763-ban már a vármegye által is elismert andocsi patikáról tudósítanak a somogyi források. A „ferences gyógyszertár”, egy fennmaradt recept tanúsága szerint, már jóval korábban, a XVIII. század második évtizedében is működött. A barátok patikájának 1781-ben véget vetett a reformer, ám túlságosan is akkurátus II. József császár, aki anyja, Mária Terézia egy 1770-ben kelt rendeletére hivatkozva megvonta a nyilvános működés jogot, tekintettel arra, hogy a patika személyzete nem rendelkezett egyetemi diplomával. A ferences patikák bezáratása (pontosabban ennek elrendelése) nagy felháborodást keltett a somogyi megyeházán is. A császár halála után a kolostor gyógyszertára ismét megnyitotta kapuit. Sokan a mai napig emlékeznek arra, még az 1940-es években is megtörtént, hogy a szerzetesek „pora” gyógyított meg valakit a faluban.
Az andocsi ferencesek 1716-ban mindössze négyen érkeztek meg a faluba. A plébánia ügyeit ettől kezdve a kolostor intézte, hivatalosan a rend mindenkori házfőnöke számított a plébánia fejének. A szerzetesek nem mindegyike mutathatott be misét. Azokról az atyákról azonban, akiknek a plébániai feladatok ellátása szerepül jutott, 1773-ban Bajzáth József, aki akkoriban veszprémi püspök volt, azt jegyezte fel, mindennap miséztek, és a „legnagyobb készséggel szolgáltatták ki a szentségeket azoknak, akik azt igényelték”.
A ferencesek a hívek gondozását nem csupán székhelyükön, de Acsa, Zics, Nágocs és Miklósi községekben is ellátták. Nágocson ugyan kisebb ellenállásba ütközött a tevékenységük, tekintettel arra, hogy ott az evangélikusok voltak többségben, ám Madarász László, a vármegye alispánja a segítségükre sietett, és azoknak, akik a barátok munkáját akadályozni merik, kilátásba helyezte, „megismerik a kaposi tömlöc vasát”.
A betelepítések miatt az andocsi plébánia leányegyházaiban ekkor még sokan nem értették a magyar szót. A ferences atyák, talán az egykori jezsuita misszió tapasztalataiból is okulva, igyekeztek több nyelven misét celebrálni. Így Nágocson és Zicsen németül szólt a hálaadó ének. Miklósiban a magyar mellett eleinte szlovákul, később itt is németül kellett misézni. Tartottak misét horvátul is, ami azt jelzi, hogy bármiről is mesélnek a régi iratok, eleinte mégiscsak éltek errefelé horvát betelepülők.
Az andocsi ferences rendház az 1716-ot követő majd két évszázad során gyarapodott, növekedett, ápolójává vált az andocsi búcsúk hagyományának. A környékbeli nemességnek 1848–49-ben talán a hírforrása is a kolostor lehetett, hiszen a veszprémi püspöktől, aki „ország dolgában járó úr” volt, rendszeresen futár hozta a leveleket, melyből értesülhettek a forradalom és szabadságharc eseményeiről. Mindenesetre a forradalom idején a ferences testvérek is bizonyosan elgondolkodhattak a katolikus egyház jövőjén, hiszen a fennmaradt források tanúsága szerint, még a Veszprémben folyó, egyházreformmal kapcsolatos viták jegyzőkönyveinek másolatait is megkapták. A ferences rendház tehát nem a béke elzárt szigete volt azokban az időkben, hanem jól tájékozott résztvevője a korabeli szellemi közéletnek. Ezt alátámasztja az is, hogy könyvtára akkoriban megyeszerte ismert intézmény volt. Az 1867-es osztrák–magyar kiegyezést követően az egyházak és különösen a szerzetesrendek társadalmi hatása, súlya csökkent. Így a XX. század beköszöntésekor az andocsi ferencesek is visszataláltak eredeti hivatásaikhoz, a vallási élet gondozásához és a szegények, elesettek gyámolításához, a fiatalok szerveződéseinek segítéséhez.
Tehették mindaddig, amíg 1950-ben az akkori államhatalom el nem vette a kolostor épületét, átalakítva téeszirodának.

A ferences rend kolostora a XIX. század végén

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me