A plébánia együtt születik a településsel

Full text search

A plébánia együtt születik a településsel
Középkori egyháztörténetéről alig tudunk valamit, az írásbeli források a hódoltság alatt megsemmisültek. Ha figyelembe vesszük, hogy Apátfalva 1334-ben már átlagosnál népesebb Csanád megyei település, el kell fogadnunk Szentkláray Jenő azon megállapítását, hogy a község már az Árpád-korban megszületett.
A kora középkori Csanád egyházmegye két főesperességből állt: a Marostól délre a székesegyháziból, északra a maroselviből. A pápai adószedői kimutatás három év adatait tartalmazza. Mivel Apátfalva 1333-ban és 1335-ben nem szerepel a jegyzékben, ezekben az években valószínűleg nem volt papjuk. 1334-ben Pál nevű plébános állt az egyházközség élén. A Maros partján elterülő kis falunak van temploma is.
Eredetileg Apátfalva a csanádi Boldogságos Szűz monostorának apátjáé volt, amikor ez 1493-ban föloszlott, javait a pápa a püspöknek adományozta. Bár volt a helységben a csanádi káptalannak is birtoka, a község a püspök javaihoz tartozott.
A falut 1552-ben Ahmet bég csapatai elpusztították, ettől kezdve lakatlan pusztaság. Az 1555 és 1579 közötti adóösszeírások pusztának mondták. 1573-ban temploma romokban hevert.
Az újratelepülés után Mária Terézia intézkedésére Engl Antal püspök 1753-ban önálló plébániát hozott létre, plébánosa Moholányi István lett. Javadalma a kamarától 73 forint 33 krajcár, a hívektől párbérben kapott harminc krajcárt, egy pozsonyi mérő búzát, fél mérő árpát. A kincstár 1754-ben elkezdte a templom építését, közben február 14-én a plébános meghalt. A templom szentéjében, az episztolaoldalon temették el. Tamás szegedi ferences szerzetes működése alatt készült el a templom, ő kezdte meg az anyakönyvek vezetését; a halotti anyakönyvet 1759. január 3-tól, az esketésit 1763. március 15-től. Magyary István 1766-tól huszonöt évig lelkészkedett Apátfalván, pótolta 1753-ig a rendeletek könyvének vezetését.
Elsőnek Engl Antal püspök látogatott Apátfalvára, 1772. június 22-én a bérmálás szentségének kiosztására. 1774-ben Lovász Mihály kincstári uradalmi prefektus 48 uncia súlyú ezüstkelyhet adományozott az egyházközségnek. Rábenstein kapuciánus szerzetes plébánossága alatt a kincstár egy jobbágytelek földdel és négyszáz forint párbérfizetéssel járult hozzá a pap javadalmazásához. Az új plébániát 1801-ben a kincstár építtette. Segédlelkészt 1815-től alkalmaztak. Ekkor egy szobával megtoldották a paplakot. Apátfalva krónikáját Groff József kezdte vezetni. A parókia könyvtára kicsi és szegényes volt. Latin nyelvű munkák mellett az alábbiakkal rendelkeztek: Ájtatosságok tárháza, Százesztendős calendarium, Kiirtó módja a férgeknek, Mezei beszélgetések, Üdvösség mulatság, Magyar könyvház, Mennyei társalkodás. Groff József 1837-ben saját könyvtárával gazdagította a gyűjteményt.
1835-ben Lonovics József püspök bérmálást és kánoni látogatást végzett. A canonica visitatióban megjegyezte, hogy az asszonyok részegeskednek, a leányok vasárnaponként csapatosan látogatják a kocsmákat. Az őt követő plébános, Horváth Mihály híveiről egyik fölterjesztésében leírja: a hatóságoknak és az egyházi felsőbbségnek ellenszegülnek, de vallásosak. Szent Anna tiszteletére hálából – mivel a kolerajárvány megszűnt – örökös ünnepet fogadtak. 1836-ban a plébánia javadalma: 69 hold föld, kétszáz négyszögöl kenderföld, hatvan négyszögöl káposztáskert, szabad legeltetés a községi legelőn; a házaspároktól járt egy pozsonyi mérő búza, fél mérő árpa és harminc krajcár; a községtől kapott négy akó hegyi bort, 16 fuvar szénát.
1846-ban 1108 fontos és egy 30 fontos harangot öntettek. A lélekharangot Lengyel Ádám ajándékozta az egyháznak. 1847-ben lelkészük vezetésével Magyarcsanád 1430 nem egyesült görög keleti hitvallású lakosa lépett át az apátfalvi római katolikus egyházba. Rövid idő múltán visszatértek ősi hitükhöz.
A templom építésének centenáriumán, 1857. szeptember 29-én az ünnepi szentmisét Csajághy Sándor püspök celebrálta. 1866-ban a jezsuita atyák missziót tartottak, amelyen a hívek nagy számban vettek részt.
Dr. Szabados József plébános 1865-ben megalakította a Boldogságos Szűz Szeplőtelen Szent Szívének Társulatát. A társulatnak 243 családfő lett a tagja, meghatározott napokon a templomban ájtatosságot tartottak. 1869-től a plébános a Boldogságos Szűz tiszteletére május havi ájtatosságot szervezett. (Függelék I.)
Kristóffy János lelkipásztori buzgalmát dicséri, hogy más felekezetiekből többen áttértek a katolikus hitre. Érdemei elismeréséül a király 1894. augusztus 28-án címzetes kanonokká nevezte ki. 1886. augusztus 24-én a plébános és a község között új szerződés jött létre. A község eddig fizetett a plébánosnak két véka búzát, egy véka árpát, ötven krajcár párbér illetéket, 15 öl fát, 16 kocsi szénát, 111 forint 60 krajcárt; a továbbiakban évi kétezer forintban állapodtak meg. 1902. május 10-én a templomba beleütött a villám.
A huszadik század első két évtizedében a püspök kiváló teológiai tanárokat nevezett ki plébánosnak. A szegedi születésű Szűcs János (1855–1908) szentszéki tanácsos a megye parlamentjében az állandó választmány és a közigazgatási bizottság tagja volt. 1908. január 19-én a szószéken agyszélhűdés végzett vele. Dr. Kovács Sándor biblicumot, dogamatikát, filozófiát; majd morálist és pasztorálist tanított Temesvárott. Az egyházmegye lelkipásztori folyóiratát, a Havi Közlönyt apátfalvi plébánosként is szerkesztette. A dogmatika tanára, Benó József 1916-ban került Apátfalvára. Kardos Lajos (Kardos Noé bíró fia) 1916 pünkösd ünnepén tartotta első miséjét.
1917. február 16-án, pénteken szereltek le a toronyból három harangot, hogy a haza védelmére fölhasználhassák. A nagyharang 614, a harmadik 136, a negyedik 68 kiló súlyú volt. Leszerelték a temetőkápolna 58 és a belső tanyai iskola 17 kilós harangját is. A megmaradt második, 286 kilósat 1917. december 4-én vitték el. Ezzel Apátfalván elnémultak a harangok.
Maricz Győző helyettes plébános érdeme, hogy új harangokat öntetett. 1922. október 8-án érkezett meg a 730 kilós fisz nagyharang; már este, az úrangyalára meg is szólalt. Fölirata: „A nép harangja. Isten dicsőségére, Szent Mihály főangyal tiszteletére, Apátfalva lakosságának kegyes adakozásából készíttetett az Úr 1922. évében Slezák László harangöntödéjében Budapesten.” 1923 áprilisában a többi harang is megérkezett. A 336,5 kilós második, aisz harang fölirata: „A nép harangja. Isten dicsőségére, a Boldogságos Szűz tiszteletére az 1914–18. évi világháború hősi halottainak és az 1919. június 23–24. oláh kegyetlenkedés és áldozataik emlékére Apátfalva lakosságának kegyes adakozásából készíttetett 1922. évben Slezák László harangöntödéjében Budapesten.” A 213,4 kilós harmadik, cisz harang szövege: „A nép harangja. A Szentháromság egy Isten ereje védje meg Apátfalva község lakosságát tűztől, víztől, égi háborútól és minden veszedelemtől Apátfalva lakosságának kegyes adakozásából készíttetett 1922. évben Slezák László harangötödéjében Budapesten.” A negyedik, 87,5 kilós harangot a szenvedő lelkek üdvösségére öntették. A temetőkápolna 48,7 kilós harangját Szigeti Márton és Fejes Rozália készíttette 1922-ben.
Kelemen András plébános 1923. április 25-én érkezett meg a faluba.
A hívek nagyon megszerették. A fél évszázada húzódó templomépítést sikeresen végrehajtotta. 1924-ben renováltatta a Nepomuki Szent János-szobor baldachinházát, új tetővel látta el. Ugyanebben az évben, szeptember 1-jén önálló plébánia lett Királyhegyes. 1927-től minden második vasárnap szentmisét tartott a belső, 1947-től háromhetenként a külső tanyai iskolában. 1939-ben fölépíttette a magyarcsanádi katolikus templomot.
Az orosz megszállás alatt 1944. szeptember 25-től október 15-ig a templomot nem használhatták, mert a toronyban megfigyelőhelyet alakítottak ki. Három hétig Lukács Béla nyugalmazott főjegyző lakásán rendeztek be kápolnát. Ekkor a plébános és a káplán a főjegyző vendégszeretetét élvezte.
1945. május 22-én, pünkösd másnapján az iskola udvarán katolikus nagygyűlést tartottak, amelyen dr. Hamvas Endre püspök is részt vett. Az ünnepen háromezer–háromezer-ötszázan voltak jelen. A hívek megnyilvánuló erejét a kommunista rendőrparancsnok így jellemezte: „Csak egy biztató szó kellene, és mi már nem lennénk.”
1946 tavaszán a tisztviselők és a tanítók B listázása utáni szimpátiatüntetést követően a Nemzeti Bizottság elnöke és titkára Kelemen plébánost is fölkereste, és három követeléssel álltak elő: ne tartson a templomban demokráciaellenes beszédeket, mondjon le a világi egyesületek vezetéséről, mondjon le a párbér és a deputátum váltságáról (125 mázsa búza maximális ára). A plébános válasza: „A templom szószékéről politikát nem hirdetek, hanem a krisztusi igazságot és erkölcsöt: szeresd Istent, szeresd felebarátodat, ne lopj, ne paráználkodj, ne gyűlölködj, ne hazudj. Ezt hirdetni kötelesség. A másik követelés tárgyában, mert egyedül a Hitelszövetkezetnek vagyok az elnöke, az pedig nem működik. A harmadik követelésre egy szóval válaszolhatok: nem. Ezt a járandóságot 23 éve kapom a községtől.”
Az egyházközség 1946. december 29-én a miniszterelnöknek írt levélben tiltakozott a katolikus egyesületek föloszlatása miatt, a tankönyv-monopólium ellen, az iskolába beengedett propaganda ellen. 1947. március 30-án a plébános létrehozta a szülők szövetségét, tiltakoztak a kötelező hitoktatás megszüntetése miatt. (Függelék I.)
Miután Kelemen András plébános látása megromlott, 1948-tól helyettes plébánosról kellett gondoskodni, de az egyházközség élén in jure az idős pap állt haláláig, 1958. januárig mint az egyházközség elnöke. A királyhegyesi születésű Németh Imre 1945-től segédlelkészként működött, majd 1948-tól 1953. február 12-ig helyettes plébánosként. Őt Kiss István püspöki tanácsos követte, aki a katolikus iskolák államosítása elleni kijelentéseiért 1949–1952 között börtönbüntetését töltötte.
1953-ban helyezték Apátfalvára dr. Pongrácz Lórántot, aki a teológiai tanulmányait Németországban és Svájcban végezte. (Függelék I., VI.)
A katolikus iskolák államosítása elleni kijelentéseiért a szegedi népbíróság elítélte, három és fél évet töltött a szegedi Csillagbörtönben, a váci fegyházban és a budapesti gyűjtőfogházban. Az 1956-os forradalom alatt óva intette híveit a bosszúállástól. Ilyen szellemű volt 1956. október 29-én, Krisztus király vasárnapján fölolvasott hirdetése: „Köztudomású, hogy hazánk nehéz napokat él át. Kérjük kedves híveinket, hogy e napokban különösen tartsák szem előtt, hogy keresztények vagyunk, és Krisztus király főparancsa a szeretet. Szenvedély és bosz-szúállás nem vezet jóra. Őrizzük meg higgadtságunkat és fegyelmezettségünket, mert a meggondolatlanság kiszámíthatatlan következményekkel járhat. Imádkozzunk nagyon a Magyarok Nagyasszonyához, hogy könyörögjön népéért és kérje hazánk számára azt a kegyelmet, melyet e napokban ő lát legszükségesebbnek, hogy mielőbb helyreálljon a rend nyugalma az országban és Krisztus békéje a lelkekben.” Az egyházközséget a Forradalmi Nemzeti Bizottságban a káplán, Matula Mihály képviselte.
1957-ben ünnepelték a templom építésének kétszázadik évfordulóját. Ebből az alkalomból Bárdos Lajos a templom védőszentje tiszteletére írt Sancta Michael Archangele című szerzeményét adta elő az énekkar. A bevezető fantáziaszerű pár hang – Szent Mihály motívuma – mindjárt az elején a maga egyszerűségében és tömören érzékelteti a Főangyal meg nem alkuvó, csak Isten fölségét néző harcos egyéniségét. A motívum hangsúlyos megismétlése után szinte szétnyílik a felhők kárpitja, a zene az égi magasságokba szélesedik. A hatásos befejező taktus az utolsó ítélet meglepetését fejezi ki: döbbenetes fölkiáltás ez, majd kicsendül a végső megnyugvás. (A pápa Bárdos Lajost 1979-ben, nyolcvanéves születésnapján vallásos tárgyú művészetéért a Szent Gergely Rend Parancsnoki Keresztjével tüntette ki.)
Dr. Katona István plébános – aki 1970-ben került a községbe – lelkipásztori föladatának a hitélet fejlesztését, a hívek keresztény öntudatának nevelését, a meggyőződésből fakadó vallásosság erősítését tekintette. Az iskolai hitoktatás mellett bevezette a templomi hittanórákat, a jegyesek, valamint a keresztelés előtti oktatást, föltámasztotta a Rózsafüzér Társaságot, bevezette a diákmiséket, a hittanosoknak szülői értekezletet, a fölnőttek hitoktatását, három-négy napos lelkigyakorlatot tartott, a templomban vetítéseket rendezett, misztériumjátékot mutatott be, különféle zarándok utakat szervezett. Ezt a pártállam vezetői nem nézték jó szemmel, és kíméletlen ideológiai harcot indítottak. 1971 nyarán – Tölgyes Istvánnak, a járási pártbizottság osztályvezetőjének személyében – keményvonalas tanácselnököt nevezték ki a falu élére, aki már a plébános tisztelgő látogatásakor leszögezte, nem tűr semmiféle törvénysértést. Névtelen levelekkel árasztották el a plébániát, egy ilyen áskálódó levelet Rómába is elküldtek. A kiváló lelkipásztori adottságokkal rendelkező Laczkó Ferenc segédlelkész is a támadás pergőtüzébe került. A politikai hatalom nem tudta elviselni, hogy a gyerekek rajongása, a fölnőttek szeretete vette körül, 1972-ben végül elhelyeztették Apátfalváról. Az iskolai szülői értekezleten kihirdették, hogy hittanos gyerekek nem részesülhetnek jutalomban és kitüntetésben; szüleiket megfosztották a szülői munkaközösségben viselt tisztségüktől. Az áfész-alkalmazottaknak nyilatkozatot kellett aláírniuk, hogy gyereküket töröltetik a hittanosok névsorából. 1973. június 18-án, a hittanbeírások napján agitátorok állították meg a szülőket, ha az egyik gyűrűből kiszabadultak, újabb agitátorok állták útjukat. A hittanosok elleni kampány hatására az előző évhez viszonyítva hatvan tanulóval kevesebben iratkoztak be hittanra, létszámuk százhat főre apadt. Dr. Katona István plébános azt írta Udvardy József püspöknek: „úgy szemmel tartanak, mintha bűnöző volnék”. (Függelék I.)
1987-ben rövidebb ideig a magyarcsanádi születésű Bajnai István lett a plébános, akinek szülei apátfalviak voltak; mégsem tudott új állomáshelyén tartósan megmaradni. 1988-tól Kovács Tibor áll az egyházközség élén. 1993-tól ellátja Magyarcsanádot, 1994-től Királyhegyest is. A toronyórát korszerű elektromos vezérlésűre cseréltette. 1990–91-ben a templom oldalhajóira modern üvegablakokat csináltatott, a tabernákulumra tűzzománc kivitelű ajtót; villanyorgonát vásárolt, korszerűsítette a fűtést. A Langó-kápolnát egyházi kezelésbe vette, ahol a tanyai hitélet fölelevenítésére 1999-től terményáldással egybekötött búcsút tartott.
Az apátfalvi zsidók saját hitközséget alkottak, imaházuk, temetőjük volt. A XIX. század végén a hitközségi elnök Kohn Mór volt, a hitélet irányítását a kántor és a metsző (sakter) látta el.

Kelemen András plébános

Dr. Pongrácz Lóránt plébános

Bárdos Lajos: Sancta Michael

Dr. Katona István

Mindszenty Józsefet ábrázoló színes üvegablak

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me