Az államalapítás előtti idők emlékei

Full text search

Az államalapítás előtti idők emlékei
Bár Bikal területéről nem került még elő őskori lelet, közelit azonban többet is ismerünk. Terepbejárások során – amelyek e vidék elpusztult középkori eredetű falvainak a felderítését célozták – apró kőpengéket találtunk Vékénynek Köblény felé eső határrészén, a Pálfa-dűlőben, ezek az úgynevezett gravetti kultúra népének telepére engednek következtetni. Hasonló korú, mintegy tízezer éves szilánkok kerültek elő Magyaregregy területén is, a Hodácsi-völgyben.
A régészeti terepbejárás alkalmával a felszínen látható leletek gyűjtése folyik. Ezek zöme csupán néhány cserépdarab, egykor tároló- vagy főzőedények, korsók vagy bögrék voltak. A töredékek anyaga, formai jegyei alapján lehet következtetni arra, hogy mely régészeti korszak embere használta őket.
Egregy területéről, közelebbről nem ismert lelőhelyről egy kővéső ismeretes. A Ciklődi-völgyben – Kárász és Egregy között – egy csiszolt kőbaltát találtak. A Kárász-gödörben – ahol szén után kutattak – szintén előkerült egy őskori kőbuzogány.
Az újkőkor középső szakaszát Egyházaskozár és Mágocs területén szórványosan előkerült cserépdarabok képviselik. A leghíresebb lelőhelyéről lengyeli kultúrának elnevezett népesség régészeti hagyatékáról már némileg több ismeretünk van. Mágocson és Ágon volt telepe. Még az 1930-as években, a szászvár-bányatelepi sportpálya építésekor találtak rá egy sírra, amelyben a csontváz zsugorított helyzetben feküdt. Agyagkorsót helyeztek el mellette eltemetői.
Továbbhaladva az időben a rézkort Mágocs területén néhány cserépdarab, Szászváron egy agyagból készült merítőkanál képviseli. A bronzkor korai szakaszából, Mágocs Kispuszta-dűlőjéből ismerünk egy négyezer éve alapított telepet. A késő bronzkori népesség hét urnasírja került elő a kárászi Fekete-Petrőc-dűlőben. Találtak itt még két bronztűt és egy félhold alakú ismeretlen tárgyat. Vásárosdombóról egy bronz tokos baltát ismerünk.
A rómaiak korából több szórvány lelet és kisebb ásatások ismertek a vidékről. A Márévár feltárásakor egy III. századi római őrtorony maradványai is a felszínre kerültek. A leletanyagban sok a cserépedény, az érme, a vaseszköz. Az egregyi stranddal szemben a középkori kolostor feltárásakor egy római sírkő került elő, melyet küszöbként használtak. A Kisvaszar és Egregy közötti dűlőút mentén is lehetett egy kisebb római település, mivel sírok kerültek felszínre útjavításkor. Találtak itt egy Krisztus-monogrammal ellátott bronz pecsétgyűrűt, és egy bronz kígyófejes karperecet. Szalatnakon egy késő római téglasír ismert. A mágocsi szőlőhegyen előkerült egy Minervát ábrázoló sárgaréz lemez dombormű. Egyházaskozáron az úgynevezett Vásáros-dombon gátépítés során IV. századi római sírokat semmisítettek meg. A Bikal-pataktól északra római telep nyomai mutatkoznak a felszínen. A rómaiak tartós jelenlétét Szászváron a Vida-féle szőlőben talált agyag vízvezetékcsövek és a bakbűzpusztai épületmaradványok is igazolják.
Az 1870-es években a vasút építésekor Szalatnak közelében találtak késő avarkori leleteket, ezek a szekszárdi múzeumba kerültek, de valószínűleg a világháború alatt megsemmisültek.
A magyar honfoglalást megelőzően szláv népek éltek ezen a vidéken, emlékük több falunévben fennmaradt, határrészek, dűlők neve őrzi a több mint egy évezreddel ezelőtti szlávok névadását. Legalábbis látszólag. Abban ugyanis szinte biztosak lehetünk, hogy a XVIII. században betelepülő németek a saját nyelvükön kezdték megjelölni a dűlőket, így a korábbi névanyag többnyire elenyészett. Bikal, Egyházaskozár, Hegyhátmaróc falvakba a török kiűzését követően hosszabb-rövidebb ideig délszláv népek települtek le, és így ők is elnevezhették falujuk egyes határrészeit. A honfoglalás és az államalapítás korában itt élt, majd a magyarságba fokozatosan beolvadt szlávság névanyaga – kellő bizonyossággal – csak Magyaregregy, Kárász, Vékény és Szászvár dűlőneveiből elemezhető ki.
Egregyen a jó szőlőtermő hegy, a Babina jelentése ’asszonyé’. A Márévár alatti völgyben folyó patak, a Rikájó, szóösszetétel: előtagja a szláv reka, utótagja a régi magyar nyelvből ismert jó, mindkettő folyót, patakot jelölt. A Kanistás-gödör sáros, pocsolyás helyet jelent. Hasonló elnevezést Kárászon is találunk: Kanistás, Kanistási kút. Egregyen a Lozák, Lukac és a Bobiny nevek még megfejtésre várnak.
Egy magyarok által adott, a szlávokra utaló név is fennmaradt: Tótokorma. A középkorban ugyanis a magyarok a szlávokat tótoknak hívták.
Kárászon a Liponya-dűlő hársfával borított területre vall. Szláv eredetűek még a Siska, Siskai-kút és a Szávosa, Szávosai-ódal elnevezések.
Egregy és Kárász területén öt – középkori oklevelekben is többször emlegetett – elpusztult falu is szláv nevet visel. Ilyen a Bakóca, amely bükkös területet a Lipóca pedig hársas erdőt jelent. Ez utóbbi elpusztult falu napjainkig őrzi a névadás eredeti indítékát, a terepet bejárva itt a Lipócai-csörge mentén ma is szép termetű hársfák sorakoznak. A Petrőc-dűlőben elpusztult falu eredeti birtokosára vall, értelme: ’Péteré’ vagy ’Péter embereié’. Egregyen a Rakcsa a Radiszláv, Radivoj személynév rövidült, Rad alakjából képződött, a Nebojszafalva pedig a ’nem félő’, ’aki nem fél’ jelentést őriz.
Vékény és Szászvár határán húzódik a Szapuka- és a Szalósa-dűlő. A Vasszar-fé Vékény területén talán a szlovén vozar foglalkozásnévből ered, melynek jelentése ’szekeres, fuvaros’. Szászvár erdővel borított részén maradtak fenn a Balinca, Saskó és a Lipse elnevezések. Ez utóbbi, hasonlóan a Lipovicához, hársast jelöl. A Dalina tál alakú mélyedést, völgyet jelent.
Az ismertetett helyneveken kívül egy régészeti lelet is igazolja a szlávok ittlétét. Kárászról került elő egy XI. századra tehető szláv ékszertípus: két, egymással szembenéző állatfejben végződő karperec.
A magyar honfoglalás időszaka nemcsak Bikal, hanem a környező falvak tekintetében is fehér foltnak számít. Egy alapos régészeti terepbejárás talán hozzájárulhatna e hiátus felszámolásához.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me