A polgárosodás évszázada

Full text search

A polgárosodás évszázada
A Világos, majd Arad után ránk sötétülő elnyomás több évtizedes szerves társadalmi átalakulást akasztott meg, sok-sok egyéni és közösségi szomorúságnak, nemritkán tragédiának lett kútforrása, és reális veszélyként vetítette föl a nemzeti megsemmisülés rémképét. A sértett Habsburg-hatalom bürokratikus rendszerének szigora megközelítette a XX. századi diktatúrákét, s kiterjedt az élet majd minden területére. Megmutatkozott ez a kis települések szintjén, így Bükön is. A közigazgatás területi átszervezése, a német nyelv államnyelvi szerepe, a katonai sorozások, a szólásszabadság hiánya a megvertség lélektani súlyán túlmutató konkrét terhek sokaságát jelentették. S mint oly sokszor az elmúlt nehéz századokban, az emberek az egyházak óvó szárnyai alá húzódtak, amelyek a konfliktusok tompítását, az önfeladás nélküli józan alkalmazkodást képviselték. Sokatmondó tény, hogy a büki katolikus plébánia 1833-tól már magyarul vezetett anyakönyvei 1850-ben váltanak: de nem a német nyelvre, hanem vissza, a latinra.
S ezt használják aztán 1868-ig.
A Bach-korszakban császári katonákat telepítettek a faluba, mint Hetyéssy István írja: „a lappangó keserűség miatt”. A mai Kossuth utcában lengyel ulánusok állomásoztak, tisztjeik az akkori Mike-kocsmában szoktak ebédelni.
A nemzeti értelemben totális elnyomó rendszer mindazonáltal nem tudta és civilizatorikus elképzelései folytán nem is igen akarta megakadályozni az 1848-as forradalom antifeudális vívmányainak megvalósulását. A jobbágyrendszer és a feudális kiváltságok jogi rendszere megszűnt, és ezzel alapvetően új feltételek jöttek létre Bükön is a gazdaság fejlődése, a társadalom átalakulása számára.
A birtokos nemesség addigi formájában megszűnt létezni. A birtokai nagy részét elveszítette, azon az egykori telkes jobbágyság kezdhetett szabad paraszti életet. Így a kisebb birtokú nemesek, akiknek saját kezelésében kevés föld volt, nemigen tudtak alkalmazkodni az új viszonyokhoz. Kevés megmaradt földjüket eladogatták, s ők maguk új életformát keresve az állami, vármegyei hivatalnoki és a katonatiszti pálya felé törekedtek. (E törekvésük már a reformkorban is megfigyelhető volt.) Olyan tekintélyes nemesi családok tűntek el így a XX. századra a büki társadalomból, mint a Radó, az Enesey, a Berzsenyi, a Baranyay vagy a Jánosa család. Kúriájukat gazdag parasztok vásárolták meg, majd legtöbbjüket átalakították, később pedig többet lebontottak és új épületeket emeltek a helyükre.
A legnagyobb birtokkal rendelkező, majorsági gazdálkodást folytató Markovics család (1857-től a felsőbüki kastély ura) képes volt áttérni a kapita-lista gazdálkodásra. Uradalmának cselédsége korábban sem bírt telket, s ezután sem jutott földhöz. Ugyanez vonatkozik a három Bük napszámosaira, zselléreire. Ez a réteg – tagjai közül sokan a legutóbbi időkig az egy telken, egymás végében felépült házakban, az úgynevezett hossziudvarokban laktak – a birtokos parasztság birtokaprózódás folytán elszegényedő részéből kapta utánpótlását.
Ám a kiegyezés után meglóduló tőkés fejlődés, miközben új szegényeket termelt, sokaknak munkát, kenyeret adott. Az osztrák tőkések tulajdonában létrejött Nagycenki Cukorgyár Rt. Felsőbükön építette föl egyik cukorgyárát az 1860-as években. A gyár és a hozzá tartozó, a korábbi nemesi birtokokból összeállt gazdaság nemcsak a hárombüki szegényeknek, hanem sok környékbelinek is időszakos vagy állandó munkát nyújtott. Jó munkalehetőséget jelentettek az egymás után létesülő kis téglagyárak és a forgalomnak 1865. szeptember 20-án átadott, Sopron–Nagykanizsa közti vasútvonal, amely Bükön haladt keresztül.
A kereskedelem teljessé vált szabadságát kihasználva a faluba települt zsidó családok egy része jelentős jövedelemre tett szert, de a leggazdagabb polgárok közé tartoztak a – keresztény – malomtulajdonosok is. A kor politikai rendszerében a vagyonosok a legnagyobb adófizetők jogán (virilisként) kerültek be az 1902-es közigazgatási egyesítés után már egységes, nagyközségi képviselő-testületbe. A századfordulón már a népesség közel kétharmadát alkotó katolikusok a falu vezetésében kisebbségben voltak, ott – legalábbis a virilisek között – a módos, kisnemesi eredetű evangélikus gazdák mindig kényelmes többséget élveztek.
Ennek ellenére a vallási ellentét veszített korábbi jelentőségéből, és a polgári korban megjelentek a mindkét vallással szemben álló gondolkodásformák. Ezek azonban az első világháború tájékáig, amíg az élet hagyományos egyensúlya végképp meg nem bomlott, nem tudták komolyabban befolyásolni a falusiak gondolkodását. S bár a szabadjára engedett kapitalista gazdaság a maga törvényei szerint éles társadalmi különbségeket, sőt ellentéteket termelt ki nemcsak „úr és paraszt”, munkás és munkaadó között, hanem a földművesrétegen belül is, az első világháborúig töretlen gazdasági gyarapodás ezt még feledtetni tudta. Bükön e fejlődés legfőbb motorja a cukorgyár volt – a népes kispolgári (kisiparos, hivatalnok) réteg egy része is ehhez kötődött. A gyár 1917-ben történt leégése és megszűnése olyan űrt okozott, amit a község lényegében majd csak sok évtizeddel később, a gyógyfürdő révén tudott megszüntetni.
1848-tól 1880-ig megduplázódott s azután az 1920-as évekig folyamatosan háromezer körül mozgott a falu lakossága. A gazdaság mellett, noha lassabban, de megmozdultak a társadalmi élet más egységei is. Fejlődésnek indult a kötelezővé tett közoktatás és az egészségügy, kezdett kialakulni a civilizációs infrastruktúra, egyre több cseréptetős, téglafalú ház épült a módosabb gazdák, kézművesek, tisztviselők tulajdonában, s formálódott az egyesületi élet. A rendszeresebbé váló városi kapcsolatok és az újságolvasás szokásának meghonosodása révén szélesedett a büki emberek látóköre, bővültek a világról való ismeretei.
Ugyanakkor szinte csorbítatlanul fönnállt még az évezredek tartalmait átörökítő hagyományos műveltség, éltek a népszokások és a népköltészet műfajai, a közös kukorica- és tollfosztástól a betlehemezésig, a balladaéneklésig és tovább, tovább. Ősi fészekmeleget sugárzott a falu, a nagy családi közösségek eleven köldökzsinóron táplálták az egyént, akinek kedélyét még nem vagy alig-alig érintették a modern idők végletes hangulatai, nyugtalansága. Ha a világháború kezdete körüli pár év képviselő-testületi dokumentumaiban szemezgetünk – Szabó József nyomán –, csöppnyi ízelítőt kapunk a változások dinamikájából. 1912. május 20-án munkáslakások felépítéséről határoznak, majd augusztus 6-án kijelölik a vágóhíd helyét. 1913. március 15-én gyógyszertár létesítését határozzák el, ugyanezen év december 2-án pedig a segédjegyzői állás megszervezését. A háború kitörése előtt pár nappal, 1914. július 26-án a büki képviselők rendkívüli ülésen tárgyalják meg a politikai helyzetet, mígnem alig egy hónap múlva, augusztus 21-én már a hadbavonultak családjának segélyezéséről döntenek. 1914. augusztus 31-én megalakul a Vöröskereszt-egylet.
Nehéz évek jönnek. Bár sem a háborúban, sem az utána következő felfordulásban nem válik harcok színterévé ez a vidék, tengernyi szenvedés vár a bükiekre is. Közel ötszázan vonulnak be a harcoló seregbe, nagy részük az orosz frontra kerül. Tudomásunk szerint pontosan százan soha nem térnek vissza. Nevük az 1926-ban a katolikus templom előtti parkban felállított hősi emlékmű márványtábláján olvasható.
A világháborús vereség és nyomában az ezeréves haza felosztatása, magyarok millióinak ellenséges uralom alá kerülése nemzetünk történetének máig elfogadhatatlan, legnagyobb tragédiája. Kegyetlenségéhez bizonyosan hozzájárult az 1918 őszén hatalomra került Károlyi-féle rendszer tehetetlensége és illuzionizmusa, továbbá az 1919-es Tanácsköztársaság, amely tovább rontotta a győztesek szemében a Magyarországról kialakult képet.
Bük rendkívül tagolt társadalmában viszonylag nagy volt a szociális lázítás célpontjául kiszemelt rétegek: a gyári munkásság, a cselédek, a napszámosok aránya. Ennek ellenére az első komolyabb megmozdulásra csak az őszirózsás forradalom után több mint egy hónappal, 1918. december 8-án került sor. A nyilvánvalóan felsőbb kezdeményezésre, „ötszáznál több hallgató jelenlétében” megtartott népgyűlésen a „Sopronból kiküldött Ferenczy elvtárs a régi rend gonoszságait ostorozta, és megmutatta azt az utat, amelyen a szerencsétlen helyzetből emberibb viszonyok felé haladhatunk. Felszólítására megalakították a szociáldemokrata pártszervezetet, megválasztva a vezetőséget. Megalakították a Munkástanácsot is, melynek vezetősége azzal kezdte meg működését, hogy tárgyalásba bocsátkozott a cukorgyár vezetőségével. Tisztességes díjat követeltek a munkások számára, akik akkor kezdik el a cukorrépa kiszedését (mondják decemberben! – Gy. F.), ha ezt megkapják”. (Szabó József) A háborús időkben testileg-lelkileg kimerült emberek közül egyesek a hajdani vitéz várjobbágyok falujában is elhitték, hogy a „tisztességes díj” követelése a legidőszerűbb teendőjük akkor, amikor zuhan a pénz értéke, és a határokon ellenállást nem tapasztalva özönlenek be az idegen hódító csapatok. A trianoni diktátumban szentesített hódításaik akkora gazdasági nyomorúságba döntötték évtizedekre a maradék kis országot, hogy a „tisztességes díj” hosszú időre – tulajdonképpen mind a mai napig – elérhetetlen álom maradt a dolgozók széles rétegei számára.
E rétegeket 1919 tavaszán Kun Béla és társai próbálták meg befogni a kommunista utópizmus szekerébe. A hetvenes évek elején egy idős büki napszámos ember, Németh (Vera) Gyula e sorok írójának úgy emlékezett, hogy Bükön felvonulást tartottak ekkor. Zászlókkal vonult végig a tömeg a falun, és a következő dalt énekelte: „Ennek a nagy úrnak / Letörjük a szarvát, / Hogy ne parancsoljon / A magyarnak. / Vivát! Vivát! / Éljen a nemzet, éljen a hon! / Éljen a munkástársadalom!” A század eleji munkásmozgalomban ismert dal (Csizmadia Sándor verse) kissé módosított szövege ez. A visszaemlékező a felvonulás pontos idejére nem emlékezett, így csak feltételezzük, hogy arra május 1-jén kerülhetett sor.
Bükön is létrejött a tanács, s április 7-én megválasztották az öttagú direktóriumot, amelynek elnöke Kajdi József cipészmester lett. A járási tanácsba három tagot küldtek. Hamarosan birtokrendező, illetve lakásrendező bizottságot alakítottak. A birtokrendezésből semmi sem lett, mert a kommunista kormány nem földosztást akart, hanem szövetkezeteket, amit viszont még a nincstelenek sem óhajtottak. A földkérdésben és a vallással szemben elfoglalt álláspontja miatt a kommunista diktatúrát a magyar falu szinte egységesen elutasította, mégpedig nemcsak elvben, hanem nyíltan ellenállva. Sopron és Vas megye számos közeli településén Szamuely terrorista különítménye fojtotta vérbe a fölkelést. Különösen kegyetlenül bántak el a csornai szervezkedés bűnbakjaival: papokkal, földművesekkel. Egy 1973-ban megjelent tanulmány az ellenforradalmi megnyilvánulások közé sorolta a büki intézőbizottság 1919. június 6-ai lemondását.
Az ellenállás más jeléről nem tudunk, de a bükieket ekkor elsősorban nem is a politika, hanem a Répce gátjai foglalkoztatták. (Bár itt azért szóba kell hozni Mayer Géza fehérkönyvszerű iratát, amely név szerint felsorolja a júniusi ellenforradalomban szervezkedő bükieket. Ugyanő sok más konkrétumot is ír, adatait azonban további kutatásokkal kellene alá-támasztani, mivel forrásait nem jelöli meg, s hitelességét – például a családnevek helytelen írásával is – maga kérdőjelezi meg.) Május 9-én éjszaka a folyó kilépett medréből, elöntötte az alacsonyabban fekvő utcákat. Sok kárt okozott a nagy esőzés is. Ezután a felső malomtól a Répce-összefolyóig (mintegy egy kilométer hosszúságban) megépítették az addig nagyon hiányzó védőtöltést.
A kommün bukása után hamar konszolidálódott a helyzet, amelyet a háború előttinél nyomorúságosabb viszonyok jellemeztek. Oka volt ennek a cukorgyár megszűnése is, amely sok munkás elbocsátásával járt. (1910-ben már több mint hétszáz embernek adott munkát a gyár.) Közülük sokan elköltöztek a faluból, mások a cukorgyár földbirtokán (Bükön vagy a Csepreghez tartozó Meggyespusztán), megint mások a vasúton vagy másutt találtak munkát, míg akadtak tartósan munka nélkül maradók is. Voltak, akik el- vagy éppen az országból kivándoroltak. (Erre a kivándorlás klasszikus korszakában, az első világháború előtt más vidékekhez képest viszonylag kevesebb példa volt.) A korábban is a mezőgazdaságban dolgozók helyzete sem lett könnyebb, miként a népes iparos- és kereskedőréteg, továbbá a falu intelligenciája is megszenvedte a hanyatlást.
Az agrárszegénység helyzetének javítását célozta az 1921. évi birtokreform, de hatása elég csekély volt, mert kevés és rossz minőségű földet osztottak ki, a falutól távol eső helyeken. Eredményesebb volt az az állami intézkedés, amely Bükön nyolcvannégy család részére házhelyet juttatott. A jogosultak föl is építették házukat az 1920-as években az úgynevezett „Faksz-kölcsön” segítségével. Így jöttek létre a Vihar (ma Damjanich) és a Sógor (hivatalosan ma: Táncsics, Ady és Dózsa) utcák.
A húszas években jelent meg a nagyközség életében az egyik legnevesebb magyar arisztokrata család. Gróf Szapáry György – gróf Szapáry Gyula (1832–1905) magyar királyi miniszterelnök fia – ugyanis feleségül vette Cserneki Markovics Máriát. A felsőbüki kastély a bérbe adott majorokkal, földekkel így a Szapáryaké lett. A cukorgyár a bérleményt 1925 őszén visszaadta, és a birtokában még megmaradt gazdaságot a következő években számolta fel.
Bük ekkor és még sokáig a környék szegényebb települései közé tartozott. Szabó József közli „Bük község szervezett keresztényszocialista munkásai”-nak 1922 nyarán a miniszterelnökhöz címzett kérvényét. Az összesen kettőszázötven családtag nevében megfogalmazott kérvényben az „aratás nélkül maradt” emberek hatósági ellátásért folyamodnak, hogy legalább a kenyerük biztosítva legyen a télre. Még a harmincas évek elején is egymást követték az ínségakciók, ugyanakkor a falu jegyzője arra törekedett, hogy „az ellenszolgáltatás nélküli segélyezés helyett inkább munkaalkalmakat nyújtsanak”.
A harmincas évek közepétől javult a magyar gazdaság általános helyzete, a büki parasztgazdaságok a háború kezdetéig elérték fejlődésük csúcsát. Ezekben az években ismét fejlődött a község oktatásügye és kulturális élete, bár például az állam részéről többször sürgetett óvodaindításra – igazi érdekeltség hiányában – a képviselő-testület nem tudta magát elszánni. (Arra csak az 1950-es években került sor.) A villanyvilágítás bevezetése – a környéken egyedülállóan – 1946-ig halasztódott. Szép eredményeket mutatott fel azonban a falu sportélete.
A megújult reménykedést, bizakodást erősítette az 1938–41 közötti „országgyarapítás” öröme. A döntően magyarlakta területek visszacsatolását a Trianonban porig alázott nemzet az igazság pillanataként élte meg. Sok büki honvéd is részt vett a műveletben. 1939 szeptembere után számos menekült lengyel katona Bükön talált átmeneti otthonra. Fogadtatásuk, az őket övező szeretet a két nép hagyományos barátságának szép megnyilvánulása volt.
A harmincas–negyvenes évek fordulóján számos jel vallott arra, hogy magára talál az ország, és szerves módon megoldja égető gondjait. Bevezették az általános, titkos választások rendszerét, a nyolcosztályos kötelező népoktatást, szociális intézkedésekkel javítottak a munkásság és a szegényparasztság helyzetén, megszűnt az értelmiségi munkanélküliség, és – részben a népi írói mozgalom hatására – a vezető körökben is egyre több híve akadt egy ésszerű földbirtokreformnak. Az északi kis, gazdag parasztországok példájára tömegeket mozgatott meg a szövetkezeti és a népfőiskolai mozgalom (a népfőiskolák többségét a KALOT – a katolikus legényegyletek szövetsége – működtette).
Mindez jórészt közvetlenül érintette Büköt is. Sajnos azonban a hirdetett keresztény erkölcsi felfogástól való elfordulás, a német újpogánysághoz való ideológiai alkalmazkodás (a „faji” szemlélet térhódítása) és a háborúba való kényszerű belépés elvágta ezt a reményteljes folyamatot. Végzetes évek következtek hazánkra.
A büki honvédek többségét Kőszegről, az 5/III. zászlóaljtól vitték ki az oroszországi frontokra. 1942 októberében a Don-kanyarba kerültek, ahol a legnagyobb részük elesett vagy fogságba esett a szovjet hadsereg 1943. január 12-én indított támadása következtében. A következő két év áldozataival együtt több mint ötven katona hősi halála szerepel a háború büki mérlegén. Többen a háborút közvetlenül követő időben, elhagyott hadieszközök által okozott balesetben haltak vagy rokkantak meg. A német megszállás után a nácik a falu teljes zsidóságát elhurcolták, közülük csak néhányan tértek vissza Magyarországra. Több cigányt is elvittek, köztük gyermekeket, s rajtuk gyalázatos módon orvosi kísérleteket folytattak. Sok katona évekig szovjet fogságban sínylődött; számosan betegen tértek haza, mások a fogságban lelték halálukat.
Büköt 1945. március 29-én, nagypénteken hajnalban foglalták el a Bő felől érkező szovjet csapatok. Előzőleg a németek felrobbantották a Közép- és Felsőbük határán lévő vasúti hidat (a mellette állt, ekkor hadi célra használt Jakab-féle mozival együtt), a falu lakói közül pedig többen Nyugatra mentek az itt tartózkodó többezernyi menekülttel együtt. Mind az elmenőkre, mind a maradókra a létbizonytalanság komor kilátása várt. A megszállóként viselkedő, de magukat felszabadítónak neveztető oroszok megkezdték a hazájukban uralkodó politikai rendszer rákényszerítését az országra, a falura.

Az 1950-es években kiadott képeslap bal felső részén a volt Radó- (később Ziegler-) kastély látható az úgynevezett Ziegler-kanyarban, Alsó- és Középbük határán. Mellette a községháza, lent (balra) a volt katolikus iskola és (jobbra) a volt Jánosa-kúria épületében létesített óvoda (A Budai Magánmúzeum gyűjteményéből)

Büki képeslap a XX. század elejéről (A Budai Magánmúzeum gyűjteményéből)

Németh Ferenc volt felsőbüki kovács, a buffalói (USA) acélhídgyár alkalmazottja feleségével és autójával az első világháború körüli esztendőkben

A század első feléből való képeslap felső részén, középen látható az 1926-ban fölavatott hősi emlékmű (A Budai Magánmúzeum gyűjteményéből)

Gróf Szapáry György és Cserneki Markovics Mária esküvői képe

Rekruták 1941-ben: Vida Mihály, Fekete Imre és Csóbor József

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me