Bük Összefoglaló

Full text search

Bük
Összefoglaló
A ma gyógyfürdőjéről híres Vas megyei (1949-ig Sopron vármegyei) település és környéke az őskor óta lakott hely volt. A szép táj: a Répce folyó, a parti öntéstalajon dúsan burjánzó füvek, a bal parti síkság, a jobb parti erdős dombvidék kedvező természeti feltételeket nyújtott a gazdálkodáshoz, ami a rómaiakat is megtelepedésre ösztönözte itt.
A honfoglaló magyarság számos települést hozott létre a Répce menti kultúrtájon. A Bükön települt magyarok a soproni várispánsághoz tartozó várjobbágyokként sűrűn gyakorolták hivatásukat: a katonáskodást a középkor első századaiban e vidéken gyakran támadó németek, osztrákok, csehek ellen. A XIV. századra belőlük alakult ki az a kisnemesség, amely különböző átalakulásokon átesve 1848-ig a helyi társadalom meghatározó rétege volt, s tudati értelemben a XX. században is őrizte különvalóságát. A középkorban a Büki nemzetség emelkedett ki közülük. Ők lehettek a ma is álló templom első változatainak építtetői a XII–XIII. században, és velük kapcsolatos a falu első említése is 1265-ben. A falunév valószínűleg a bükk fafajnévből keletkezett, esetleg személynévi közvetítéssel. A XV. századra mindhárom mai falurész (Alsó-, Felső- és Középbük) kialakult, Mankó-, Vizló- és Egyházasbük néven.
A XVI. századra a Bükiek és rokon családjaik mellett más birtokosok neve is előfordul az iratokban. 1550 körül mintegy ötszázan laktak a három faluban, beleértve a jobbágy- és zsellérnépességet. Ekkortájt nagymértékű átrétegződés kezdődött. Megjelentek a török elől ide menekülő nemesek, s jutott Bükre a Nyugat-Magyarországon letelepülő horvátokból is. Újabb birtokosok tűntek föl (például Gregoróczy Vince győri törökverő kapitány, a felsőbüki erődített kastély ura), a XVII–XVIII. században pedig evangélikus németek is jöttek, akik a horvátokhoz hasonlóan beolvadtak a többségi magyar lakosságba.
A XVI. század végére Bük lakóinak nagy többsége áttért az evangélikus hitre. A XVII. század legelején már saját lelkészük volt, és birtokukba vették az ősi templomot, amelyet legkésőbb 1673-ban kellett visszaadniuk a katolikusoknak. Addig Bük fontos szerepet játszott az evangélikus egyház életében, számos zsinatnak – köztük püspökválasztó gyűlésnek – is helyet adott. 1697-ben már csak katolikus pap (és tanító) működött itt, s a lakosság egyharmada már újra katolikus volt. A katolikus többség a XIX. század elejére alakult ki.
A viharos évszázadokban Bük sokat szenvedett, de fejlődött is. A répcei molnárok céhalakításában bükiek is részt vettek 1614-ben, 1650-ben pedig Felsőbük nemesi község megfogalmazta statútumait (rendtartását), amely országosan is a legkorábbi ilyen dokumentumok közé tartozik. A Rákóczi-szabadságharc idején – amelyben a büki nemesség nagyobbrészt a kurucokkal tartott s tiszteket is adott Rákóczi seregébe – bükiek többször anyagi segítséget nyújtottak a bajba jutott Csepregnek. A két szomszédos település szoros kapcsolatára utal az is, hogy majd minden büki családnak volt szőleje a csepregi szőlőhegyen.
A XVIII. század hosszú békés időszaka testi-lelki megerősödést, számbeli, anyagi és műveltségbeli gyarapodást hozott a három Büknek. A birtokos családok közül ekkor a Felsőbüki Nagy család emelkedett ki, amely szépen korszerűsített barokk – részben rokokó – stílusú kastélyában élt, és majorsági gazdálkodást folytatott. Gyarapodott a büki kézművesség, akik közül a takácsok 1761-ben céhet alakítottak. Cigány és zsidó bevándorlók tűntek föl a falu életében.
A polgárosodás évszázadában Bük a magyarországi változások élvonalában haladt. Felsőbüki Nagy Pál a reformok egyik kezdeményezője volt, a szabadságharc seregébe pedig a büki nemesség és parasztság egyaránt elküldte fegyveres képviselőit, tiszteket és közkatonákat. A jobbágyfelszabadítás után sok büki nemes elszegényedett, a zsellérséget viszont részben fölszívta a meginduló vasútvonal és a gyáripar, elsősorban az osztrák tulajdonú felsőbüki cukorgyár, amely 1917. évi leégéséig motorja volt a környék gazdaságának. A Riedinger Károly művezető nevéhez kötött répamosó rendszere világszerte elterjedt.
A XX. század háborúi és társadalmi viharai többé vagy kevésbé megmozgatták a bükieket, akik közül sokan tettek tanúságot erkölcsi helytállásról. A két világháború közötti időszak gazdasági nehézségei az eltartóképesség s így a lélekszám csökkenését vonták maguk után, noha a harmincas–negyvenes évek pezsgő társadalmi és kulturális élete már a szerves fejlődés kezdetét jelenthette volna. Ebben a korszakban még sok elemében élt és a közösség összetartó erejeként működött a hagyományos népi kultúra.
A kommunista diktatúra embertelenségét az általános civilizációs fejlődés beszüremlése némileg enyhítette, de a derékba tört sorsok fájdalmát nem teszi meg nem történtté. Bük életében a gyökeres pozitív fordulatot az 1957-ben megtalált gyógyvíz 1960-ban kezdődő kiaknázása, a gyógyfürdő gyors kiépülése és máig tartó sikertörténete jelentette. A nagyközség tehetséges népe a gyógyvízben (és majd a rendszerváltozásban) rejlő lehetőségekkel is élni tudott, s ma – ezeregyszáz küzdelmes éven át megőrzött magyarságához hűségesen ragaszkodva – egészséges önbizalommal állhat az Európai Unió kapujában.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me