Endzsibaba, Zmora és a többiek

Full text search

Endzsibaba, Zmora és a többiek
A népi hitvilág legismertebb hiedelemalakja a boszorka (bosorka), vagy boszorák (bosorák) volt. A magyar boszorkánynak megfelelő, emberfeletti erővel felruházott személy, mint szlovák neve is utal erre – férfi és nő egyaránt lehetett. Külsőre nem különböztethetők meg a többi rendes halandótól, mert az Úristen hálából eltüntette a szarvukat, hogy ne ismerjék fel őket. A helyi vélekedés szerint ugyanis a boszorkányok segítettek Szűz Máriának, amikor a kis Jézussal menekült. A boszorkányok mindennap éjféltájban kifejthették ártó működésüket, de tevékenységüknek két jeles alkalma is van: Szent György- és Luca-napja. Szent György-napkor szedték azokat a füveket, amelyeket az állatok rontásához használtak. Ilyenkor szentelt vízzel vagy szentelt krétával védekeztek ellenük. Megkenegették az ajtókat, és keresztet húztak az istállóajtókra, lakásajtókra is. Lucanapkor volt a boszorkányok találkozója, és ezután aki Luca-széket csinált, az felismerhette őket. A Luca-széket (Luca-stolč) ettől a naptól karácsony viliájáig kellett készíteni. A többféle fából összeállított négylábú kisszékbe minden nap egy szöget kellett verni. Amikor elkészült, karácsony viliakor, éjfélkor tulajdonosa kiült a keresztútra, és szentelt krétával kört húzott maga körül, hogy a boszorkányok ne tudjanak hozzáférni. Karácsonykor az éjféli misén fel lehetett ismerni a boszorkányokat. Az éjféli misére el kellett vinni a Luca-széket és gazdája az Oltáriszentség felmutatásakor felismerte az oltárnak hátat fordító boszorkányokat, akik csak akkor bántották az embert, ha felismerésük után elárulta őket. Ezért volt lényeges a felismerésük, mert így könnyebben lehetett teljesíteni kérésüket, amikor közönséges ember módjára jelentek meg, és rontó szándékát el lehetett hárítani. Ártó, rontó tevékenységük a gyermekek kicserélésében, szemmel verésében és az állatok megrontásában jelentkezett. A gyerekekre vigyázni kellett, mert a boszorkány elcserélhette, kicserélhette őket, és ha csak ránézett a gyermekre, az beteg lett tőle. A szemmel verést tisztesfűvel (čistec) gyógyították. A rontások alkalmával a boszorkányok átváltoztak valamilyen nem emberi alakba. Leggyakrabban macskává és békává, és ily módon jutottak be az istállókba, ahol tejet fejtek, vagyis elapasztották a tehén tejét. Ilyenkor el kellett adni a tehenet, mert már többet nem adott tejet.
A boszorkányságot nem tanulhatta meg akárki. Csak azok válhattak boszorkánnyá, akiknek a szüleik is boszorkányok voltak, vagy akikre ráhagyták a tudományukat. A boszorkányok nehezen haltak meg, három, négy napig is haldokoltak. Addig agonizáltak, amíg valakinek kézfogással átadták a tudományukat. Ilyenkor cselhez folyamodtak: seprűt nyomtak a kezükbe, mire vihar, jégeső támadt, ami azt jelentette, hogy meghalt a boszorkány.
A boszorkány rontását a tudós ember (tudoš, tudoška, jóš) tudta orvosolni. Azokat nevezték jósnak, vagy tudósnak, akik foggal születtek. A foggal született gyerekből csak akkor lett tudós, ha 12 éves koráig senkinek sem árulták el, hogy már születéskor is foga volt. Nem ismerték gyógyításának titkát, de miután kijött a boszorkány által megrontott tehéntől, az állat visszanyerte az egészségét. Az emberek hiedelme szerint a tudós embernek voltak a legszebb állatai. Sohasem kellett a jószágait etetni, mert azok kezének simítására is híztak, gömbölyödtek. A tudóska (tudoška) – vagyis a nőnemű tudós ember – rendelkezett halottlátó képességgel. Azonban ilyen nem volt a faluban. A század elején Novajon, Miskolcon, Egerben és Egerbaktán voltak halottlátó asszonyok. Később pedig az 1970-es évekig a putnoki halottlátó asszonyhoz jártak. A hiedelem szerint a haláleset utáni hetedik héten kellett elmenni a halottlátóhoz, mert addig a lelkek nem jelentkeztek nála. A család vagy a rokonság valamely tagjának váratlan, érthetetlen halála és a halott lelkének visszajárása késztette leginkább az embereket a halottlátó tudósasszonyok felkeresésére. A tudósasszonnyal folytatott beszélgetés során megjelent a halott lelke és elmondta a halottlátónak halála okát, közölte kívánságát: pl. hogy üdvözüléséért misét óhajt, vagy alamizsnát adjanak a szegényeknek.
A szomszédos Répáshutához hasonlóan, Bükkszentkereszten is érvényesül az egyes hiedelemalakok képzetkörének nagyfokú összeolvadása, a boszorkányhit mindent magába olvasztó domináns jellege. A népi hitvilág hiedelemalakjait sokszor a boszorkányok tulajdonságaival is felruházzák és azok általában természetfeletti erejű személyekként és természetfeletti lényekként is megjelennek. A hiedelemalakok tulajdonságainak keveredése és átmeneti alakokként való megjelenése azt bizonyítja, hogy a népi hitvilág megszűnésének utolsó pillanatai ragadhatók meg. A hitvilág hiedelemalakjai ma már csak a legidősebbek emlékezetében élnek nagyon töredékesen.
Ismerik a Csernoknazsnik (Černokňažňik) alakját, amelyet fekete könyvesnek, vagy fekete papnak fordítanak. Olyan rossz szellemnek vagy elátkozott léleknek tartják, akinek nincs nyugalma és bolyong a világban. Emberalakja és lópatája volt, fején pedig szarvak. Az erdőben tuskón ülő fekete ruhás, könyvből imádkozó pap alakjában is megjelenhetett. Azonosították az ördöggel és ördögkirálynak is nevezték, aki sárkányon repült a hegyek fölött. A fekete emberhez hasonlóan ismert a vrkolak vagy vlkolak alakja, ami küldött farkast jelent. „Úgy nézett ki, mint egy kutya. Ember volt, aki halála után átváltozott.” A küldött farkast is rossz léleknek, elátkozott léleknek tartották, amely úgy tudott megszabadulni az átok alól, ha birokra kelt az emberrel és legyőzte.
A falu hitvilágának egyik legélénkebben élő alakja a zmora. A zmora meghalt személy visszajáró szellemeként és élő emberként egyaránt megjelenik. Ártó szándékát úgy fejezte ki, hogy elsősorban a fiúgyermekek, de alkalmanként a felnőtt férfiak mellét szopta, míg az meg nem duzzadt és abból valami fehér váladék folyt. A zmorát leginkább a fokhagyma tartotta távol. A fokhagymával bekenték a beteg mellét, keresztet rajzoltak vele az ajtóra vagy bedugták azt a kulcslyukba. A leghatásosabb módszer azonban az volt, ha egy kis zacskóban fokhagymát akasztottak a kisgyerekek nyakába, mert az távol tartotta az ártó lelket. A zmorák általában idősebb emberek, főként asszonyok voltak, akik azért szívták a fiatalok mellét, hogy a fiatal véren keresztül megfiatalodjanak. A zmorához hasonló vámpirisztikus képzetek megtalálhatók a Zempléni-hegység falvaiban és szórványosan az alföldi szlovákok között is. A zmorát úgy lehetett felismerni, ha a zmorának vélt személy után mentek és ellenkezőleg a lába nyomába léptek, majd a lépést kereszt alakban végezték. A keresztbe lépés megkötötte az ártalmas lényt, aki nem tudott továbbmenni. A zmora a boszorkányhoz hasonlóan adta át halálos ágyán a tudományát.
A mellduzzadást alkalmanként a boszorka és a vodna baba ártó tevékenységének is tulajdonították. A vodna baba (vízi asszony) az erdőben a mocsaras helyeken élt. Az éjszakai vándorokat, főként a férfiakat letérítette a helyes útról, becsalta az erdőbe a mocsaras helyekre, ahol azok megfulladtak. Nem bántották az embereket, csak hangokkal ijesztgették, akadályokat emeltek az útjukba, hogy akaratuknak megfelelően letérjenek az útról. A zmorához hasonlóan éjszakánként beosontak a házakba és szopták az alvók mellét. A vodna babák legártóbb tevékenységének a gyermekek kicserélését tartották. A vízi asszony az egészséges gyerekek helyébe a sajátját tette. A váltott gyerek idétlen volt, soha nem tanult meg beszélni és rengeteget evett a néphit szerint. A vodna babához hasonló ártó lény volt az Endzsibaba (Endžibaba), amely indžibaba, endžababa néven is előfordul a róla keringő történetekben. Ezek a lények a vodna babákhoz hasonlóan az erdők vizenyős, mocsaras részein éltek. Nagymellű, meztelen asszonyként azonosították őket, akik fatörzsön ülve nagy könyvet olvastak és kizárólag a nőket térítették el az útról a mocsárba. Az endzsibabák is a gyermekekre voltak a legveszélyesebbek a hiedelem szerint. Az olvasó és mindenekelőtt a kenyér volt a legfontosabb védekezési eszköz velük szemben. Amikor keresztelni vitték a gyermekeket, akkor a szülők mindig vittek magukkal kenyeret, mert útközben távol tartotta az ártó lényt a gyerekektől. Az endzsibabák gyülekező helye a falu határában lévő Oroszkúton volt. Innen indultak ártó szándékkal a faluba, és innen jártak be terményt, főként répát lopni. A hiedelem szerint nagyon szerették a répát és előszeretettel kifosztották a pincéket, megdézsmálták a földeket. Védekezésül csizmát használtak ellenük. Azt tartották, hogyha véletlenül mindkét lábukkal beleléptek egy csizmába, az megfogta őket.
A bükkszentkereszti hitvilág említésre méltó, érdekes alakja a törpe. Az elnevezésnek nincs szlovák megfelelője. A piros nadrágban, sapkában és kabátban megjelenő törpék Hollós környékén laktak, és az embereket ijesztgették megjelenésükkel, a szekerek körülugrálásával, miközben állandóan ütemesen mondogatták: hopasa, ho-pa-sa! A hopasa volt a törpék tánca, és az elnevezést a törpékre is vonatkoztatták.
A bükkszentkereszti hitvilág jellegzetes alakjainak bemutatásával még jobban érthető, hogy milyen fontos volt a lakosság életében az erdő, az állattartás. A hiedelmek szoros kapcsolatban állottak a létfenntartást meghatározó gazdasági tényezőkkel. Az állatok megbetegedése, elhullása a családok egzisztenciáját veszélyeztette. Bármennyire is ismerték az erdőt, a sűrű rengeteg sok veszélyt, titkot rejtegetett. Bármennyire is otthon érezték az erdőben magukat az emberek, az mindig is misztikus maradt számukra.
A hiedelemben mindig helyet kapott a gyermekek megbetegedésétől való félelem. A sokgyermekes családoknál nagy volt a csecsemőhalandóság. Így érthető, hogy a sokszor megmagyarázhatatlan irtó szellem, lény tetteként is értelmezték.
A falu hitvilága kifejezően mutatja a lakosság származását, s a többféle eredetű népesség összeolvadását. E folyamatban mindegyik alkotó népcsoport adott valamit a megszülető új közösség hitvilágába. A hitvilág legtöbb eleme szlovák. Jelentős számú azonban a magyar motívum is. A hitvilág több eleme (pl. zmora) a szlovákon kívül más szláv népekkel is kapcsolatba hozható. Vannak olyan elemek is, amelyek Szlovákiában és ezen túli területeken csak meghatározott helyeken rögzíthetők. Ilyen a bohinka alakja, amely csak Árva megyében, a Szepesség északi részein, illetőleg Dél-Lengyelország, Szilézia és Galícia tájain ismert, konkrétan alátámasztva a lakosság egy részének származási helyét.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me