A Tiszazug kapujában

Full text search

A Tiszazug kapujában
Cibakháza nagyközség – a helyieknek, környékbelieknek egyszerűen Cibak – az Alföld középső részén, Jász-Nagykun-Szolnok megye délnyugati peremén fekszik, a Tisza bal partján. A Szolnok-Kunszentmárton közötti 442. számú főközlekedési útvonal mellett, a két város között csaknem középtájon, az aprófalvas Tiszazug északi részén. A belterülettől északkeletre lévő Tiszaföldvárral már csaknem egybeépült.
Határa 6620 katasztrális hold, lakóinak száma 4692 (1998). Jelentősebb külterületei lakott helyei a Bánom-szőlő, Bátor-szőlő, az Öreg-szőlő és az Új-szőlő. Egykor Szolnok, majd a XV. század közepétől Külső-Szolnok, 1569-től Heves és Külső-Szolnok törvényesen egyesített vármegyék része, 1876 után az újonnan létrehozott Jász-Nagykun-Szolnok (1950–1990 között Szolnok) megyéé.
A Tisza és a Körös alsó folyása által közrezárt kistájhoz, a Tiszazughoz sorolják. Északabbra már a Szolnok-Túri-síkon lévő Tiszaföldvárral határos, keleti irányban a jelenleg Kunszentmártonhoz tartozó Kungyaluval, délre pedig Nagyrévvel. Nyugat-északnyugati határa a Tisza, illetve azon túl Tiszajenő község.
Cibakháza tehát Tiszaföldvárral a Tiszazug legészakibb települése.
A Tiszazug a magyar Alföld, illetve Jász-Nagykun-Szolnok megye földrajzi, történeti és néprajzi szempontból egyaránt jól elkülönülő tájegysége. Fogalmán hozzávetőlegesen a Tisza Vezsenytől Csongrádig tartó, közel 56 kilométeres kanyarulata, valamint a Körös Öcsödnél délnyugatnak forduló, a torkolatig mintegy 37 kilométer hosszú szakasza által közrezárt szűk, folyók közötti területet értjük. Ártéri jellegű, folyóvölgyek által közrezárt kistáj, központi részén hosszúkás, árvízmentes, enyhe kiemelkedéssel.
A Tiszazug 83 és 95 méter közötti felszíni magasságú, ármentes részekkel tagolt, ártéri szintű tökéletes síkság, mely a Dunának a földtörténeti újkorban (pleisztocén) kialakult hordalékkúpjára épült. Területét korábban tó borította, és a folyók csak e korszak elejére töltötték fel. A pleisztocén idején a Duna hordalékának lerakódása nyomán átlag 160–270 méter vastag, főként homokos rétegekből álló üledéksor települt a vidékre. A tiszazugi homokterületek a Duna–Tisza-közi hasonló képződmények folytatásainak tekinthetők, mivel a Tisza ekkor még nem itt, a mai medrében folyt, hanem jóval keletebbre. A folyó csak a mintegy tízezer évvel ezelőtt kezdődő földtörténeti jelenkor (holocén) elején vágódott mostani medrébe, és vágta el ezt a területet a Kiskunságtól.
Legidősebb felszíni képződménye a Tiszazug területének nyolc-tíz százalékát elfoglaló, pleisztocén kori futóhomok, mely főképp Tiszakürtre, illetve éppen Cibakházára és környékére jellemző. A legnagyobb területet a homokos és infúziós löszök foglalják el. Alapanyagukat főképp keleten az ős-Tisza rakhatta le, a nyugatiakat a mellékfolyók, de még inkább a Duna. A felszín harmadát, főképp a kistáj nyugati és déli részét holocén öntésképződmények fedik. A legrégibb felszíni talajtípusok a Tiszazugban a löszhátsági mezőségi talajok. Ezek mintegy kilencezer évvel ezelőtt alakultak ki. Korban ezután a szikesek, majd a réti öntéstalajok következnek. Alig néhány évszázadnyi fejlődési múltra tekinthetnek vissza a homokon, illetve a mentett ártér fiatal öntésterületein előforduló talajtípusok.
A Tiszazug domborzati szempontból három részre osztható. A 83 méter körüli magasságok a terület harmadát fedő, kettős osztású, a XIX. századi nagy vízszabályozások előtt a Tisza, illetve a Körös árvizei által rendszeresen elöntött, holtágakkal, meder- és morotvaroncsokkal fedett árterek. A 85–88 méter körüli magasságokban az északkelet-délnyugati csapású formákba rendeződött, két-négy méteres kiemelkedésű futóhomokos felszínek helyezkednek el. A 87–90 méter tengerszint feletti magasságú magasárterek egyhangúságát az elhagyott morotvák és a kiemelkedések peremére települt kiemelkedések, kunhalmok törik meg. Az ártér jellegű részekkel szemben ez a terület lösztakarós, közepes talajvízállású, magasártéri helyzetű hordalékkúp síkság, amelyben az uralkodó csernozjom (főleg alföldi és réti csernozjom) mellett kevesebb réti talaj és több szikes talajféleség is kialakult.
A kistáj peremi részeinek vízfolyás-sűrűsége jelentősen meghaladja a középső területek értékeit. A Tisza és a Körös árvizei tavasszal és nyár elején gyakoriak, míg a kisvizeknek az ősz a fő időszaka. A Tiszazug száraz, gyér lefolyású, erősen vízhiányos terület, melynek csak kisebb vízfolyásai vannak. A Tiszába folyik a Tiszakürt–Nagyrévi-főcsatorna, Ság–Böszöri-csatorna. A Hármas-Körösbe folyik a Gyalui-főcsatorna, Tó köze-csatorna, valamint a Tőke-foki-csatorna. Ezek az eredeti tervekkel ellentétben öntözésre csak mérsékelten vehetők igénybe. Az állóvizek száma is csekély. A legnagyobb a cibakházi Holt-Tisza: tizenkét kilométer hosszúságú és harmincegy négyzetkilométer területű.
A talajvíz mennyisége jelentéktelen, mélysége a hátakon hat, egyébként négy–hat méter között van. Az artézi kutak száma nagy. Mélységük átlaga meghaladja a kétszáz métert, a mélységgel párhuzamosan nő a vízbőség is. A kutak terhelése ötven százalék körüli.
A Tiszazugot a meleg-száraz éghajlat, valamint nagy csapadékhiány jellemzi. A mérsékelten meleg-száraz és a meleg-száraz éghajlati övezetek határán terül el. Az évi napfénytartam 2050 óra, a nyári és téli összeg pedig 830, illetve kétszáz óra körül van. Az évi középhőmérséklet 10,2–10,4 Celsius-fok körül van, míg a vegetációs időszak átlaghőmérséklete 17,3 Celsius-fok. A napi középhőmérséklet 195 napon át meghaladja a tíz Celsius-fokot április 9. és október 21. között. A fagymentes időszak április 5-től október 25-ig tart, s átlagban 203–205 nap. A legmelegebb nyári maximum-hőmérsékletek átlaga 34,3, leghidegebb téli minimumoké –16,5 és –17 Celsius-fok közötti.
Cibakháza alighanem a folyamszabályozások nyomán lett az ország egyik legkontinentálisabb jellemzőket mutató területe. Napjainkban a nyarak igen melegek, míg a telek rendkívül hidegek. A kiterjedt mocsarak, élővizek eltűntével a határterület roppant szárazzá vált. A csapadék évi átlaga alig 530–550 milliméter, és ebből a mennyiségből a vegetációs időszakra mindössze 300–310 milliméter jut. Az utóbbi száz esztendőből 51 volt aszályos, 32 túl csapadékos és csak a maradék 17 év volt megfelelő. A téli időszakban 30–32 napig borítja hó a földet, míg az átlagos hóvastagság 18 centiméter körül van. A rendkívül kevés és szeszélyes eloszlású csapadék határozza meg a mezőgazdasági termelés lehetőségeit. A leggyakoribb szélirány az északi és az északnyugati, az átlagos szélsebesség kevéssel tizenhárom méter/másodperc alatt van.
A Tiszazug területe mezőgazdaságilag nem a legjobban hasznosítható. Ennek ellenére a szántóföldi művelés uralkodik, kevés réttel és legelővel a szikes laposokon. A hasznosított területek jellemző kultúrái a búza (20–30 mázsa/hektár), az őszi árpa (15–30 mázsa/hektár), a kukorica (25–50 mázsa/hektár) és a cukorrépa (150–400 mázsa/hektár). E kultúrák sajátos hangulatot adnak a tájnak. A kifejezetten kultúrsztyepp jelleget az út menti akácsorok sem enyhítik. A homokon, humuszos homokon igen jelentős a szőlőtermesztés, váltakozva szántóföldekkel, homoki tölgyes maradványokkal és akácosokkal. Az erdészetileg megművelt területeken csekély nagyságú fiatal és középkorú, elsődlegesen kemény lombos erdők találhatók. Az erdők átlagos folyónövedéke a hektáronkénti három köbmétert nem éri el.
A tiszántúli flórajárásba (Crisicum) tartozó kistáj potenciális erdőtársulásai közül a bokorfüzesek (Salicetum triandrae), a fűzligetek (Salicetum albae-fragilis), valamint a tölgy-kőris-szil ligeterdők (Querco-ulmetum hungaricum) a meghatározóak. A lágyszárúak közül felbukkan a sziki saláta (Statioce gmelini), a réti őszirózsa (Aster punctatus), a csillagboglárka (Ranunculus predatus). Tömegesebb előfordulású az erdei gyöngyköles (Lithospermum purpureo-coeruelum), a bársonyos tüdőfű (Pulmonaria mollissima), a tarka nőszirom (Iris variegata).
A kistáj lösznövényzete az idők során megsemmisült, és a helyét agrárkultúrák foglalták el. Egyik-másik növényfajunkat még megtalálhatjuk az út mentén, így Cibakházán a taréjos búzafű (Agropiron pectinatum) említhető, de igazi lösztársulások már nincsenek. Visszaszorult a homoki vegetáció is. Egyedüli képviselőiként a homoki rozsnokgyeppel (Brometum tectorum) találkozhatunk, de a homokpusztagyepeknek (Festucetum vaginatae danubiale) és a zárt homoki tölgyeseknek (Convallario-Quercetum roboris danubiale) már csak nyomai lelhetők fel. Különösen a cibakházi Holt-Tisza helyi természeti védelem alá vonása lenne indokolt. Állatvilága még mindig igen változatos, mivel a holtág a vonuló madarak számára fontos táplálkozó- és pihenőhely. Talán a vadmadarak korábbinál alacsonyabb számával magyarázható a nádasok terjeszkedése a Holt-Tisza medrében.
A jelenlegi cibakházi határ enyhén északnyugat-délkeleti irányban elhúzódó, hosszú, aránylag keskeny földsáv. A falu a határterület északnyugati részén az egykori élő, a mai Holt-Tisza mellé települt. Jórészt a XIX. században már meglévő történeti határrészei nyolcvan-kétszáz katasztrális hold nagyságúak. Ennél nagyobb területet csak a legnyugatibb rész, a sárszögi puszta foglal magába, mely a legjobb minőségű cibaki föld. A Holt-Tisza által övezett Sárszög a határ legmélyebben fekvő része. Innen kelet felé haladva a már beépített részek emelkedői után a határ fokozatosan síkká válik, és enyhén ereszkedik a Körös völgye felé.
A cibaki határ felszíne, talaja a Tiszazughoz hasonlóan változatos, és az ott megfigyelhető sajátosságokat mutatja. A legnagyobb kiterjedésű humuszos öntéstalaj a Tisza és a mai Holt-Tisza partján, illetve annak környékén található. Az egykor vízjárta terület növényvilágára a Sulymos, Sulymos-tó, Sulymos-part, állatvilágára a Madaras-tó és a Madaras-part helynevek utalnak, a belterülettől északra. Homoktalajok és sötétbarna mezőségi talajok a településtől délre és délkeletre fordulnak elő. Közvetlenül a belterülettől délre kilúgozott, mészszegény szikes folt található. Ez a rész régtől kezdve a Székes nevet viseli, míg az ettől északra fekvő homokos terület a Homok. A határterületet néhány halom, kiemelkedés tette, illetve teszi változatossá. Ez jellemző a Tisza, illetve holtága által övezett Sárszögre is, ahol északról dél felé haladva 87, 87, 85 és 88 méteres kiemelkedésekkel találkozunk. A Holt-Tisza bal partján a belterülettől délre a Sáska-halom 95, a Bánom-halom 91 méterre magasodik ki a tájból. A településtől keletre eső szőlők déli felén az Egyes-halom 88 méter magas volt, de az 1970-es évek végén ezt a termelőszövetkezet elhordatta. A mellette lévő Kettős-halom a neve alapján is ikerképződmény volt, kisebb tagját ugyancsak elhordták. A megmaradt nagyobbik 88 méter magas. Az Öreg-hegy, Pipis-halom határnevek szintén egykori kiemelkedésekre utalnak.
A nagyközség település-földrajzi pozíciója kedvezőtlen. Környezetében igazán jelentős ipari centrum nem található. A szomszédos Tiszaföldvár ugyan városi rangot szerzett, de a fölös munkaerőnek csak egy kis részét tudja fölvenni. Különösen jellemző ez a legközelebbi, a rendszerváltást követő évekre. A településnek nincs vasúti megállóhelye. A szolnok–kunszentmártoni vasútvonal épp a keleti határt érinti. Az itt élők ezért az autóbusz-közlekedést preferálják, de a célállomások elérhetősége még a járatok sűrűsége ellenére sem a legjobb. Nyugat felé a Tisza is inkább elválaszt, mint összeköt. Ezzel magyarázható, hogy a népesség száma az 1930-as évektől kezdve lassan, de fokozatosan csökken, sokan költöznek el innen Tiszaföldvárra, Szolnokra vagy épp az ország más nagyobb városaiba.

A Kettős-halom megmaradt része (Bagi Gábor felvétele)

Réti őszirózsa

Tarka nőszirom

Úszkáló kacsák a cibakházi Holt-Tiszán (Kanyó József felvétele)

Cibakháza látképe

A település határa napjainkban

Az új millenniumi emlékmű (Bagi Gábor felvétele)

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me