Háborúk és forradalmak százada

Full text search

Háborúk és forradalmak százada
Az első világháború megakasztotta a falu útkeresési próbálkozásait. A férfinépesség a frontokra vonult, ahol közel száz cibaki esett el. (L. Függelék V.) 1918 októberének végén Magyarország elveszítette a háborút, majd győzött a polgári forradalom. A helyzet Cibakházán is zavaros volt. A faluban ablakbetöréseket említettek, a plébánián is hat ablakot vertek be. A földnélküliek földet akartak, mire 1919 elején a nagybirtokosok kétszáz katasztrális holdat ajánlottak fel. Egyes adatok szerint a Tanácsköztársaság kikiáltása után vöröskatonának közel háromszáz cibaki állt, és az egyik első hősi halott is helybeli volt. 1919. március 22-én Mester Imre a 68. gyalogezred katonájaként Pusztatenyőn fosztogatást akart megakadályozni, amikor halálos lövés érte. Ünnepélyesen temették el Szolnokon. A direktórium ideje alatt egy családot a káplánlakásba akartak beköltöztetni.
Április 30-án román csapatok szállták meg a községet. A tiszai ellentámadás idején, július 22-én Cibakházára magyar erők nyomultak be, de a románok két nap múlva visszafoglalták a falut, és ellenállás esetén felégetéssel fenyegetőztek. A település román megszállása 1920. február 24-ig tartott. Ezalatt a katonák sok lovat, marhát, sertést és gazdasági felszerelést rekviráltak. A bajokat tovább súlyosbította, hogy Danyi Ferenc megszúrt egy románt, és ez könyörtelenebbé tette a megszállókat. A Sváb-birtokot a nagyobb károktól csak Kocsis János uradalmi intéző tudta megóvni. Az országosan lassan konszolidálódó megtorlási hullám 1920 tavaszán érte el Cibakot. Ennek jeleként Suhajda Antal hat hónapot kapott a Tanácsköztársaság alatti tevékenységéért.
A Horthy-rendszer egyik első lépése a földosztás volt. Ez fölkavarta a falut, hisz a lakosság kilenctizede mezőgazdaságból élt. A cibaki jegyző 1921 áprilisában levélben jelezte a főispánnak, hogy zavar nélkül itt nem bonyolítható le a reform. A lakosság vérmes reményeket táplál, de a birtokosok elzárkóznak a közreműködéstől. Egyedül kishaszonbérletre 850-en jelentkeztek. Ez a járási létszám kétharmada (!) volt. A képviselő-testület a jelentkezők közül mindössze százharminc főt (!) javasolt a juttatásra, később pedig már csak 116-ot. Ilyen mértékű visszautasításra nincs példa a megyében. Az alispán is tárgyalt Sváb Gyulával és Basch Lajossal a „jogos igényekhez” szükséges százhatvan-száznyolcvan katasztrális hold biztosítása érdekében. Végül a Sváb-uradalom 83 jogosultnak 136, a Basch 33 főnek 46 katasztrális holdat adott át. Házhelyet 125 jogosult számára tizenhat katasztrális holdon osztottak ki, de a földjuttatás elhúzódott 1922 tavaszáig. Közel 704 katasztrális hold került így 453 család birtokába. A legelőjuttatás kilencven katasztrális holdját 1924-ben azzal a megkötéssel adták ki, hogy az a legeltetési társulat kezében marad.
A földreform hatására a birtokosok száma 1895 és 1935 között megduplázódott, 1616-ra emelkedett. A juttatás a két katasztrális hold alatti kis parcellák számát növelte, ám az apró parcella az önálló gazdálkodáshoz elégtelen volt. A lakosság háromnegyede törpebirtokos és mezőgazdasági munkás maradt. 1935-ben az önálló birtokokból 1075 volt kisebb öt katasztrális holdnál, és együttes területük nem érte el a kétezer holdat. A határ több mint felét még mindig a száz katasztrális hold feletti birtokok foglalták el. A Sváb-birtok területe valamelyest csökkent ugyan, de egyben maradt. Tejgazdaságával és tejfeldolgozójával együtt továbbra is ez volt a legkorszerűbb uradalom. A Budapesten élő Basch-örökösök helyén előbb Salgó Lajos, majd 1925 után Gottescha Béla nagybérlő jelent meg. Az utóbbi még Sváb-földeket is bérbe vett. Friebisz Istvánné 409 hold földje 1935-re végleg gazdát cserélt. Emellett csak a község 302, az Ármentesítő Társulat 102, Léderer Sándorné 143 és Kulik József 173 katasztrális holdas birtoka jelentősebb.
A felemás földreform elégedetlenséget, elkeseredést váltott ki. Már 1921-ben említik a források a Földmunkások Országos Szövetségének helyi csoportját. Papp Sándor, Bede Mátyás, Kürti Mátyás, Bodnár Mihály, Nyilas Sándor, Kapitány István, Marton János, Bodnár Mihály tevékenysége nyomán a kubikus-, illetve kommunista mozgalom is aktivizálódott, bár a csendőrség rendre elfojtotta a szervezkedéseket. 1934-ben két iparos és egy parasztsejtet lepleztek le, ezek Pest környéki kommunistákkal álltak kapcsolatban. A község maga is próbálkozott kisbérlet létesítésével, de ez sem hozott komoly változást.
Az 1920-as években a főbíró Holyba Ferenc volt, akit később, 1931-1944 között Petróczki László, 1944–45-ben Szabó Ferenc követett. A főjegyzői tisztet Szeberényi Gyula (1920–1933), majd Nagy Tibor (1933–1945) töltötte be. Ők próbáltak a falu pénzügyeiben rendet tenni, de ez továbbra sem volt könnyű feladat. Így 1928-ban például a 99 813 pengős kiadással szemben a rendszeres bevétel csak 58 711 pengőt tett ki. Emiatt a kivetett községi pótadó olykor az állami adók együttes összegét is felülmúlta. A falu később egy kétezer-ötszáz fontos (hetvenkétezer pengős) angol kölcsönt is felvett. A legnagyobb beruházásként 1926-ban készült el a Szolnok–Tiszaföldvár–Cibakháza közötti villamos távvezeték. Ezzel jelent meg a villany a faluban. A középületek mellett több utcát is villamosítottak, a közvilágítást 1933-ban 29 utcai lámpa biztosította.
A földterület művelési ágankénti megoszlása a korábbiakhoz képest nem változott. A nagybirtok inkább a földművelés és állattenyésztés, a kisbirtok a szőlőművelés felé fordult, a kertkultúrára a bolgárkertészek megjelenése volt hatással. A szarvasmarha-állomány ugyan nem nőtt, de a pirostarka és szimentáli teljesen kiszorították a magyar fajtát. A lovak száma is a korábbi szinten maradt, zömük melegvérű volt. A juhállomány nagysága ekkoriban ingadozott. Csak a sertések száma gyarapodott, főképp a hússertések aránya növekedett. A legnagyobb ipari üzem továbbra is az Oláh-féle gőzmalom maradt, melyet később Kabay István szerzett meg. Ez nyolc főt foglalkoztatott, napi teljesítménye százötven mázsát tett ki. A Motormalom Részvénytársaság negyvenöt mázsányi kapacitású malma (Kismalom) tíz embernek adott munkát. Rövidesen megépült Both Menyhértné kis malma is, amely három főt alkalmazott. A szőlő és gyümölcs feldolgozása is fejlődött: 1935-ben már négy helyi szeszfőzdét említenek a források.
Jelentősen nőtt 1935-re az iparosok száma is. A hagyományos iparágak lassan átalakultak (két kádár, négy bognár, egy–két kötélgyártó, egy takács), az önállósuló építő- és szolgáltatóipar azonban már gyorsabban fejlődött (négy ács, négy–hat asztalos, négy kőműves, két bádogos, két szobafestő, egy téglaégető és kárpitos). Stagnálás vagy szerény növekedés jellemezte a hagyományos ruházati ágazatokat (húsz, majd csak kilenc cipész, három– négy csizmadia, két papucskészítő, hét–kilenc szabó). A mezőgazdasághoz kapcsolódott a kilenc bércséplő, hét–nyolc kovács, egy–két rézműves tevékenysége. A polgáriasodás és a modernizálódás jeleként feltűnt két órás, egy fényképész, egy moziüzemeltető, egy szikvízgyártó, két bérautó-fuvarozó, két géplakatos és egy villanyszerelő. A kereskedelemben tíz–tizenöt kisebb vegyeskereskedés, öt–kilenc hentes, két pék említhető, a szolgáltatásban és a vendéglátásban öt–hat borbély, négy temetkezési vállalkozó, tizenkét kocsmáros, hét vendéglős és két fogadós említhető. Fejlődést mutat a hitelélet is. 1926 előtt alakult 301 taggal a Cibakházi Községi Hitelszövetkezet, de tőkeereje szerény maradt. A Hangya Fogyasztási Szövetkezet 1917-ben szerveződött Kulik József vezetésével, s 1934-ben már 1210 tagja volt.
Az 1939. évi IV. törvénycikk zsidó tulajdont érintő rendelkezései és más fejlemények módosították a birtokmegoszlást. Sváb Gyula halála után 1389 katasztrális hold földet és mintegy nyolcszázezer pengőt hagyott egy nevét viselő egészségügyi és kulturális alapítványra, melyet a falu és egykori gazdasági cselédei javára hozott létre. Az alapítványtól Sárszögön 532 személy 1202, a gyügéri Sváb részen 105 család egy-egy katasztrális holdnyi földet kapott. Emellett a gyügéri Basch-birtokból negyven főnek 201 holdat osztottak ki. Az öt hold alatti birtokok száma így 1010-ről 1410-re emelkedett. Ez a korábbi földreformhoz képest komolyabb változást eredményezett. Az alapítványt 1949-ben szüntették meg, így a tervezett épületek zöme nem valósulhatott meg.
Cserélődtek a nagybirtokok tulajdonosai is. 1940-ben a Basch testvérek földjeit Soós László és dr. Nyitrai Gézáné vásárolta meg ötszázötvenezer pengőért, a maradék Sváb-birtokon pedig Jakabffy Vilmosné és báró Vasmer Antalné osztozott. 1940 és 1943 között épült fel a Sárszögben a Jakabffy Vilmos-féle Kendergyár, mely a megye területének egyharmadáról gyűjtötte össze a feldolgozandó termést. Rövid időre új munkalehetőségeket teremtett, de már mint hadiüzem.
Az egészségügy is számottevően fejlődött, nőtt az orvosok és a bábák száma. 1920-ban Benedek Pál, majd 1927-ig Szegedi Kálmán praktizált a faluban. 1926-ban egy körorvos, egy községi és hat magánbába, valamint egy gyógyszerész biztosította az egészségügyi ellátást. Korábban a bábák zöme csak hónapig tanulta a szakmát. Az első, többéves képzéssel képesítést szerző szülésznő Holyba Mária volta faluban. 1927-től Kovács Géza a körorvos, aki 1950-ig praktizált a településen. A két világháború között a faluban magánorvosok is működtek. 1929-ben Atlasz Dezső, 1933-ban Wimmer Károly (1906–1996) költözött Cibakházára. Wimmer indította el a helyi fogászati ellátást, majd később, 1952–1973 között körzeti orvosként is tevékenykedett.
Az 1920-as évek halálozási mutatója még rendkívül ijesztő volt. Az esetek több mint harmadát az egy év alatti gyermekek jelentik. Nagyon sok volt a tébécés a faluban, ennek a legfőbb oka a szegénység. A kisbirtokos és cseléd családoknál néha egy szobában nyolcan is aludtak a szalmán. A falu vezetése harminckétezer pengő államsegélyből 1928 végén megvásárolta a Klein-féle nagykocsmát, egészségház céljára. Az átalakítás megtörtént, de a százhúsz éves épület már nem igazán felelt meg ennek a célnak. 1939-ben új egészségházat akartak építeni a régi helyén. Ezt a tervet a Falu Szociális Alap tizennégyezer, a megye nyolcezer pengővel támogatta.
A Vöröskeresztnek 1914-ben, az Ifjúsági Vöröskeresztnek 1923–24-ben alakult helyi csoportja. Ennél jelentősebb a Stefánia Szövetség 1929-től működő anya- és csecsemővédelmi fiókintézete egy orvossal és egy védőnővel. 1939-ben egy szülőotthon létesítésének a gondolata is felmerült. Az évi 96 fő körüli születésszám alapján négyágyasra tervezték az intézményt. A férőhelyek közül két-három hely államsegélyes lett volna. Sváb Gyula röntgengépet is vásárolt a falunak, így 1942-ben az orvosi rendelőt bővítették. Helyiségeit 827 légköbméterre növelték, a belügyminiszter tüdőbeteg-gondozó létesítését is engedélyezte. Egyre többen kezdték látogatni a tiszaföldvári gőzfürdőt. Az Országos Közegészségügyi Intézet támogatásával 1936-tól artézi kutak fúrására is sor került.
A közlekedés fejlődésnek indult, Cibakháza bekapcsolódott a megyei autóbuszjáratok rendszerébe. 1930-tól Juhász János és Szegedi István szolnoki vállalkozása egy autóbusszal Tiszakürt–Szolnok, városháza útvonalon, másik két busszal Tiszakürt–Cibakháza, illetve Tiszakürt–Tiszaföldvár között szállította az utasokat. A Mávaut 1940-től napi egy járatot működtetett a Szolnok–Cibakháza vonalon. 1941-ben a megye egyik első hősi halottja Petrik István, a Cibakháza–Szolnok járat sofőrje volt, aki a bácskai bevonulás során kapott halálos sebet. Ünnepélyes temetése már az ország 1944-es tragédiáját vetítette előre.
Amikor 1944. szeptember végére a szovjet haderő a Kárpátokon átkelve kiért a magyar Alföldre, teljessé vált a zűrzavar. A leventéket nyugatra irányították, a közel százötven útnak induló cibakházi fiatal zöme hazaszökött. A kendergyári munkások fizetés hiányában megtagadták a munkát. A behívóparancsok elől sokan a szőlőkbe menekültek, rövidesen a községi vezetés nagyobb része is elhagyta a települést. Az október 6-i nagy szovjet támadás miatt egyes német és magyar csapatok Nagyrévnél átkeltek a Tisza túlpartjára, így a Cibakháza-Nagyrév között épült futóároknak már nem volt védője. Október 8-án román csapatok szállták meg a falut, de két nap múlva a szovjet egységek is megérkeztek. Október 19-én az ellentámadást indító német páncélosok ugyan Tiszaföldvár elfoglalása után még elérték a cibaki határt, de tovább már nem jutottak.
A falu a szovjetek pihenőhelye és utánpótlási központja lett. December közepéig egyesek szerint hat-hétezer szovjet katona tartózkodott Cibakon, sőt novemberben állítólag Malinovszkij marsall főhadiszállása is itt volt. A februárig tartó megszállásnak áldozatul esett szinte a teljes juhállomány, lovak, sertések több mint fele, a szarvasmarha-állomány harmada, valamint a kendergyár. A megszállók elvittek közel hatezer mázsa búzát, és közel kétezer mázsát zároltak Sárszögön és a Futurában. Mindez az évszázad talán legjobb termése mellett is komoly ellátási problémákat okozott. A második világháború helyi halottainak, eltűntjeinek száma bizonnyal meghaladta a kétszáz főt. (L. Függelék VI.)
A földreform lázában telt el 1945 tavasza. A végrehajtás rendkívül gyors volt, 1945. április 30-ra a földosztás lényegében véget is ért. Cibakházán 716 igénylőnek 2253 katasztrális holdat mértek ki. 309 személy 77 hold házhelyet, 97 család pedig összesen 33 holdnyi veteményest kapott. A hadifoglyok és katonák számára 398 katasztrális holdat tartalékoltak.
De most sem jutott mindenkinek birtok.
A lakosság politikai szempontból ezekben a hónapokban erősen polarizálódott. Mind több hír terjedt a szövetkezetekről, de a régi birtokos parasztság nem akarta a kolhozrendszert. A volt nincstelenek zöme viszont szimpatizált a kommunistákkal. 1947-ben a választásokon még mindig 35 százalékot szereztek Cibakon a kisgazdák, de az országos folyamatok már megállíthatatlanok voltak. Hiába, a falvak inkább elszenvedői, nem pedig alakítói a történelemnek. Azért voltak tragikomikus esetek is. Olykor a szövetkezeti mozgalom szónoka agitált a kolhoz ellen. Máskor elterjedt a híre, a szövetkezetben csajkarendszer lesz, szabad szerelem, se ház, se ruha, mindent „csak úgy adnak majd”. Eközben a felsőbb hatalom mind erőteljesebben sürgette az állami és szövetkezeti tulajdon kialakítását.
Az első mezőgazdasági csoport Cibakházán tizenhat fővel alakult meg 1948-ban. 1949. szeptember 13-án ebből szerveződött a Vörös Csillag Termelőszövetkezet. Területe eredetileg százhúsz katasztrális hold volt, amely 1952-re már mintegy nyolcszázra növekedett. Igen szegények voltak az alapítók, sokan gúnyolták is őket. Jó néhány esetben családi szakadást váltott ki a belépés, számos öngyilkosságra is emlékeznek az idősebbek. A téesz sokáig gazdasági nehézségekkel küzdött, ám végül mégis egyben maradt.
A helyi földművesszövetkezet a megyében elsőként alakult meg 1946. március 8-án 112 taggal, Kapitány István vezetésével. Átvette a malmot, majd rizstelepet is létesítettek, de ez zsákutcának bizonyult. 1949-ben a helyi Hangya is ide fuzionált. A nádtermő földeket kezelésbe vették, majd kiosztották a tagoknak. Ez jelentős jövedelmet biztosított. Amikor később mégis át kellett adni a nádtermő területeket az Alsó-Tisza Vidéki Nádipari Vállalat üzemegységének, a megyei agitátort az asztal alól kellett kimenekíteni. A földművesszövetkezet megkezdte a mezőgazdasági termékek felvásárlását, 1949-ben saját tulajdonba vette a mozit, a szeszfőzdéket, a szikvízüzemeket, a pékségeket. 1953-ben átmenetileg a Nagyrévi Földművesszövetkezettel egyesült, de 1956-ban újra önállósult.
Harminchat dolgozóval 1946 tavaszán megindult a termelés a Jakabffy-féle kendergyárban is. Ezt 1947-ben államosították, majd később a budapesti Juta- és Kenderfonó tulajdona lett. A munkáslétszám 72-re emelkedett, ám 1958-ban az üzemet a szocialista centralizáció jegyében bezárták. A helyi kisipari termelőszövetkezet 1951. augusztus 9-én mintegy harminc taggal alakult, de tagsága általában ötven alatt maradt. Fontos szerepe volt az 1948-ban alakult gépállomásnak, mely hat települést látott el.
Kapitány Isván volt a főbíró 1945–1949 között, 1949-ben Tímár Mihályt választották meg utódjának. Mindketten baloldali nézeteket vallottak már 1944 előtt is. Mellettük a főjegyzői tisztet Varga László töltötte be. 1950-ben a tanácsrendszer kialakításával a régi községi vezetés számos tagját menesztették, helyükre új káderek kerültek. A Tanyai Tanács terveinek megfelelően 1951-re a Kunszentmártonból kivált Gyalupusztát egyesítették a Cibakházától elcsatolt Gyügérpusztával, s létrehozták Kungyalu községet. Ezzel a falu újabb 1883 katasztrális hold területet veszített el. 1954-től a tanácselnök Sárai János lett, akit 1957-ben D. Molnár Mihály váltott fel. Őt 1982-től dr. Kovács Józsefné, majd Fekete Géza követte egészen a rendszerváltozásig.
A forradalom híre 1956-ban gyorsan eljutott Cibakházára is. Október 28-án a Művelődési Házban tartott gyűlésen alakult meg a Forradalmi Tanács. Ennek elnökévé a tanácselnök Sárai Jánost választották, a tagok közé pedig Kertész Dénes, Bereczki László, Mester Ferenc, Kiss Imre, Varga Gerzson, Halka Albert, Gombos László, Mészáros József és Papp Gábor került. A megalakuló Nemzetőrség parancsnoka Halka Albert lett. Október 29-én a helybeliek két teherautónyi élelmiszert küldtek Budapest lakosainak. A szállítmányt végül a Kilián laktanyába vitték fel. Cibakházára főképp a közeli Martfűről érkeznek cipőgyári munkások is, akik a forradalom mellett agitáltak. A Forradalmi Tanács november 10-én ülésezett utoljára. A későbbiekben Sárait a forradalomban betöltött szerepe miatt lemondatták a tanácselnöki tisztéről.
A Vörös Csillag Termelőszövetkezet 1956-ban ugyan nem bomlott fel, de a téeszesítés továbbra is igen nehezen ment. Újabb mezőgazdasági termelőszövetkezet végül csak 1959-ben jött létre: a Haladás tizenhárom taggal és 72 katasztrális hold területtel. Ez utóbbi 1961-ben egyesült a Vörös Csillaggal, így ezt követően a cibaki határban már egy szövetkezet gazdálkodott.
Az egyesülés azonban nem ment simán. Olyan országos hírű botrányt kavart, amelynek következtében többen is kiléptek a tsz-ből. Jellemző egyébként, hogy a megyében 1960 táján a Tiszazugban az utolsóként jöttek létre a termelőszövetkezeti községek. A cibaki téesz később aránylag jól működött, főképp a kertészeti ágazat volt sikeres. A földművesszövetkezetből 1967-ben jött létre a Cibakháza és Vidéke Általános Fogyasztási és Értékesítési Szövetkezet, amely 1976-tól lett a Tiszaföldvár és Vidéke ÁFÉSZ része. A Cibakházi Kisipari Termelőszövetkezet 1970-ig főleg az építő (kőműves, asztalos) és a szolgáltató (elektromos gépjavító, bádogos, fodrász) ágazatok révén volt nyereséges. Később az eredmények egyre romlottak. A gépállomás 1964-ben gépjavító állomássá alakult, majd az 1968-as és 1976-os egyesítéseket követően a megyei Szolnoki Mezőgép Vállalat helyi egységévé vált. Mintegy kétszáz dolgozót foglalkoztatott egészen a rendszerváltozásig.
Különböző helyeken 1945-től kezdve szülőotthon is működött Cibakházán, négy–hat kismamának, babának. 1952-ben tizenkét apróságnak létesült bölcsőde a településen, melyet folyamatosan bővítettek. Később ez megszűnt ugyan, de az 1956-tól folyamatosan működő új bölcsőde harminc csecsemő ellátására vált alkalmassá. Az orvosi rendelő bővítésére 1956-ban, majd 1983-ban került sor. Az ötvenes években a Bátor-szőlőben is létesült egy orvosi rendelő. Wimmer Károly mellett a másik körzeti orvos 1950-től Miklós Károly (1911–1985) lett. Őt körzetében 1976-tól Szántai Imre, majd 1982–1985 között Szarvas Gábor követte, utóbb pedig Maczkó Péter töltötte be ezt az állást. Miklós Károly utóda Papp László, Kránicz Edit, 1980-ban pedig Szakács György, majd 1981-től Litkei Tamás lett ennek a körzetnek az új orvosa. 1983-ban kapott szakképzett fogorvost a falu Koncz Katalin személyében.
A második világháború idején a különböző egyletek, körök, könyvtárak ingóságai jórészt tönkrementek. 1946-ban már egyetlen könyvtár működött a faluban, 36 kötettel. 1948-ban államosították a mozit, majd felépült a Művelődési Ház. Ide költözött be 1950-ben a könyvtár, mindössze hatvan–nyolcvan kötettel. 1953-ra a könyvállomány már mintegy ezerkétszáz, az olvasók száma közel hatszázra gyarapodott. 1961-ben alakult a helyi fúvószenekar, mely az 1980-as években bekövetkezett felbomlásáig számos országos rendezvényen szerepelt. 1945 után az amatőr színjátszás főképp a Kultúrházban és a Kendergyárban éledt újjá, bár a Bátor-szőlői Kör is rendezett előadásokat.
Folyamatosan épültek 1957-től betonjárdák, mivel korábban csak három kilométernyi téglajárda volt a faluban. Egyre több belterületi utat aszfaltoztak. A régi parasztházak korszerűsítése mellett a hatvanas évektől kezdve megjelentek a jól ismert kockaházak, a hetvenes években pedig már emeletes házak is épültek.
A falu terjeszkedése nyomán a tulajdonképpeni településközponttá mindinkább a Czibak Imre tér és környéke vált. A parkosítás, a villamoshálózat bővítése, a vízvezetékrendszer kiépítése a szocializmus békés időszakának gyarapító fejleményei között említhető.
A rendszerváltozás egyértelműen a nagyobb mezőgazdasági és ipari üzemek leépülését hozta magával, az üzemekben foglalkoztatott munkaerő száma az ötödére csökkent. Az áfész 1994-re a legtöbb üzemrészét eladta, 1999-ben – örököseként – már 56 kisbolt és 12 vendéglátóhely működött a faluban. A korábbi tanácsi ellátó-műszaki gazdálkodó szervezet (gamesz) 1994-től Műszaki Ellátó Szervezet néven folytatja működését. A kilencvenes éve elején már csak száznegyven embert foglalkoztató helyi Mezőgép-részleg privatizációja 1993-ban kezdődött. A rendszerváltozás után, 1991 februárjában indult meg a Cibaki Hírek című havilap, a település első újságja. Azóta is rendszeresen megjelenik. 1991 októberében 112 magánszemély, a helyi önkormányzat, valamint a Tiszaföldvár és Vidéke ÁFÉSZ hozta létre a cibakházi kábeltévét, a következő év közepéig közel tizenkét kilométernyi kábelhálózatot építettek ki. Ez háromszázötven családhoz vitt, viszi el az új helyi műsort. 1994-ben a nagyközség a tiszazugi földgázprogramba történő belépésről határozott. 1996-ban a település új címert készíttetett, részint már a millecentenárium, illetve a millennium rendezvényeihez kapcsolódva.

A kecskeméti laktanyába az első világháború kitörésekor számos cibaki vonult be (Ráczkevi Lajosné gyűjteményéből)

Barta János vegyesboltja a Rákóczi úton az 1930-as években

A Kismalom épülete

Ferenczi András a Kismalomban az 1940-es évek elején (Ferenczi György gyűjteményéből)

Autóbusz Cibakházán az 1940-es években (Hegedűs Sándorné gyűjteményéből)

Cibakházi leventék a községháza udvarán 1944 őszén (Hír János gyűjteményéből)

A Bátor-hegyi Népkönyvtár Egyesület 1938–1944 között hősi halált halt tagjai

Felvonulás valamikor az 1950-es évek elején (Hegedűs Sándorné gyűjteményéből)

Kendergyári dolgozók az 1950-es évek elején (Hegedűs Sándorné gyűjteményéből)

A szülőotthon épülete ma üresen áll (Bagi Gábor felvétele)

Csatornaépítés a Sárszögben (Kanyó József gyűjteményéből)

A helyi Mezőgép-üzemegység központja a Sárszögben (Bagi Gábor felvétele)

Cibakháza 1996-ban elkészített új címere

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me