A függetlenségi törekvések fellegvára

Full text search

A függetlenségi törekvések fellegvára
Az 1848 júniusában lebonyolított népképviseleti országgyűlési választások után 1861 tavaszán került sor az újabb követválasztásokra. A negyvennyolcas alap helyreállítását követő megyebizottmány az 1848. évi V. törvénycikk alapján megalakította és föleskette a központi választmányt (bizottmányt), majd az 1848. májusában kialakított választókerületeket (Bodajk, Csákvár, Rácalmás, Sárkeresztúr, Vál), illetve változatlanul fönntartotta a kerületek székhelyeit. A követválasztás megszervezésével, lebonyolításával megbízott választmány első ülését 1861. január 30-án tartotta, ahol kinevezték a választójoggal rendelkezők összeírását végző háromtagú küldöttségeket. A névjegyzékek felülbírálása, jóváhagyása után március 21-én került sor a voksolás lebonyolítására. A csákváriban Sárközy Kázmér lett – szavazattöbbséggel – országgyűlési képviselő.
1861 és 1872 között a következők képviselték a csákvári választókerületet az országgyűlésben: Sárközy Kázmér (1861), Tóth Lőrinc (1865), Madarász Jenő (1869), Kégl György (1872).
Az 1848 után először megtartott, 1861. évi képviselőházi választásokat jelentős politikai érdeklődés kísérte. A nemzeti függetlenségi mozgalom feléledésétől tartó Habsburg-kormányzat felkészült az októberi diploma és februári pátens elutasítására, az országgyűlés feloszlatásának és az ostromállapot bevezetésének tervei is elkészültek. A túlnyomórészt ellenzéki képviselőkből ekkor alakult ki a későbbi pártviszonyok alapjait képező két ellenzéki csoportosulás, a Deák Ferenc vezette Felirati Párt és a radikálisabb Határozati Párt. Abból, hogy Deák az 1848. évi alaptörvények helyreállítását, a felelős magyar minisztérium kinevezését követelte, I. Ferenc József számára világossá vált, hogy a magyar parlament egységesen ragaszkodik az 1848. évi vívmányokhoz. Az uralkodó válaszként erőt demonstrált: 1861 augusztusában feloszlatta az országgyűlést, és Magyarország megrendszabályozását Anton von Schmerling államminiszterre bízta, aki 1861 novemberétől – a magyaroknak a birodalmi tanácsban való részvételéig – ismét önkényuralmi eszközökhöz nyúlt. Eredménytelenül.
Schmerling bukása után az uralkodó az országgyűlés összehívását határozta el. A megye élére állított főispán is összehívta az 1860–61. évi megyebizottmány tagjait, hogy megalakítsák a központi választmányt. 1865. október 5-én alakult meg, soraiban a csákvári Halász János választmányi taggal. A testület a főispán igen szigorú ellenőrzése mellett a fentiekben már leírt módon készítette elő és irányította az országgyűlési választásokat.
Az 1867. évi XII. törvénycikk elfogadásával és a június 8-án ősi pompával végbement koronázással egy új – az első világháború végéig tartó – korszak vette kezdetét: létrejött az Osztrák–Magyar Monarchia.
A két ellenzéki párt (a Felirati és a Határozati Párt) jelentette az alapját a későbbi dualista pártrendszernek. Az előbbiből a mérsékelt Deák-párt, az utóbbiból a balközép, illetve a 48-as alapokon álló szélsőbal párt alakult ki. 1874-ben a balközép radikális érzelmű tagjaiból illetve a szélsőbalból új párt jött létre, a Függetlenségi Párt, majd egy esztendővel később a Deák-pártból és a balközépből a Szabadelvű Párt.
A szabadságharc leverését követően több mint egy évtized sem volt elég ahhoz, hogy a sebek behegedjenek, ennek következtében a lakosság túlnyomó része 48-as érzelmű maradt. A birtokosrétegben azonban lassan megindult egyfajta megbarátkozás a kiegyezés gondolatával, különösen a megyei autonómia helyreállítása után. A birtokát vesztett közép- és kisnemesség egy része a megyei, városi illetve helyi hivatalok felé áramlott.
Jelentős függetlenségi politikusok voltak a megyében: Meszlényi Lajos, Fiáth István, Sárközy Aurél, Sárközy Kázmér, Janicsáry Szilárd, Salamon Lajos, Tóth Lőrinc. Köztük és a kormánypárti politikusok között a választási küzdelem általában igen heves volt. A pártok zászlói alá gyülekező választók gyakran véres verekedésig fajuló összeütközéseket provokáltak.
A Fejér megyei függetlenségi politika oszlopai voltak: Sárközy Kázmér (1799–1876), Fejér vármegye másod-, majd első alispánja, a reformkorban konzervatív országgyűlési képviselő (1839–1840). 1847-ben István nádor alnádorává nevezték ki. 1861-től a hétszemélyes tábla bírája, 1861-ben a csákvári kerület országgyűlési képviselője lett. Tóth Lőrinc (1814–1901) kúriai tanácselnök, a Magyar Tudományos Akadémia, a Kisfaludy Társaság és a Petőfi Társaság tagja. Az 1848–49. évi forradalom és szabadságharc alatti magatartásáért halálra ítélték, végül kegyelmet kapott, azonban ügyvédi tevékenységétől eltiltották. A Magyar Tudományos Akadémia pénztárosa lett, majd 1867-ben Horvát Boldizsár igazságügy-miniszter miniszteri tanácsossá nevezte ki. 1895-től a főrendiház tagja. Mellettük fontos és népszerű közszereplőként Madarász Jenő, aki 1845-ben született Madarász József országgyűlési képviselő fiaként. Jogi tanulmányai befejezése után részt vett Fejér megyei politikai életében. 1869. június 10-én, a választások során győztes apja (Madarász József) mandátumáról való lemondása után, függetlenségi programmal választották meg országgyűlési képviselővé. 1875 és 1884 között már a szegvári (Csongrád vármegye) kerületet képviselte.
A függetlenségi politika a megyében jelentős sikereket ért el 1881-ben és 1887-ben is. Utóbb épp Csákvár kivételével, ahol a birtokos kormánypárti Kégl György győzedelmeskedett Degré Alajossal szemben. Degré Alajos unokája így írt erről: „…meghatott, hogy nagyapám csákvári képviselőjelöltségét még a bukás szavazatarányával is felemlítette. Apám írásba foglalt visszaemlékezései szerint nagyapámnak eszébe sem jutott, hogy a csákvári választáson esélyei lehetnek. Csak a függetlenségi zászló becsületéért lépett fel, sem pénzt, sem időt nem áldozott rá. Ez azonban a függetlenségi párt nagy erkölcsi erejét mutatja, hogy még akkor is, amikor a jelölt egyáltalán nem erőlködött, ilyen csekély szavazatkülönbségen múlt a bukás.”
A keresztény politika előretörését jelzi, hogy gróf Esterházy Miklós Móric budapesti palotájában 1895. január 28-án zászlót bontott a Katolikus Néppárt. Az újonnan megalakult párt követelései közé tartozott a magyar társadalom katolikus-keresztény jellegének megóvása, katolikus autonómia, a keresztény közoktatási szabadság érvényesítése és a családi birtokok védelme. A párt a katolikus érdekeket helyezte az előtérbe, amivel felszította a felekezeti békétlenséget. Összességében a nagybirtokos érdekeket pártolta.
Eredményes agitációját az bizonyítja, hogy 1895 tavaszán a függetlenségi szavazók egy részét is sikerült megnyernie, de jelöltje sem 1896-ban, sem 1901-ben nem tudott mandátumot szerezni. Pedig a millennium évében a csákvári képviselőjelöltnek, a kiváló szónoki képességekkel rendelkező Bonitz Ferencnek komoly esélye volt erre. A lázas választási hangulatról tudósító korabeli sajtó szerint Száron, Bogláron, Magyaralmáson és Kozmán „zajosan éljenezték”, mégis Meszlényi Lajos függetlenségi párti jelölt győzött. A főispán, báró Fiáth Miklós személyes becslése alapján Csákváron ekkor mintegy harminc szabadelvű, hetven néppárti és mintegy száz függetlenségi párti szavazó lehetett.
Fejér megyéből 1901-ben Bodajk és Székesfehérvár kivételével szintén függetlenségi párti jelöltek kerültek a parlamentbe. A csákvári választókerületben ekkor Horváth Gyula függetlenségi párti programmal 974 szavazatot szerzett Tallián Vilmos szabadelvű (kormánypárti) képviselőjelölt 722 szavazatával szemben. A következő országgyűlési választás alkalmával (1905-ben) a függetlenségiek jelöltje továbbra is Horváth Gyula, aki egyik beszédében kijelentette, hogy a függetlenségi képviselők harcolnak a nép jogaiért, de még többet tehetnének, ha a „vörös szocialisták” nem csábítanák el a népet. E félelme végül is alaptalannak bizonyult, hiszen az ellenében fellépő szociáldemokrata jelölt, Pintér Károly székesfehérvári építőmunkás csúfosan megbukott, egyetlenegy szavazatot kapott. 1906 áprilisában programbeszédében a győztes képviselő kijelentette: híve az általános, titkos választójognak, de „csak a haza hű fiai részére”.
Az 1904. november 18. és 1906. február 19. közötti időszakra esik a Monarchia legnagyobb magyarországi belpolitikai válsága. A hírhedt „zsebkendőszavazás” miatt – amikor is a felháborodott kormánypárti képviselők, soraikban Széchényi Viktorral, Fejér vármegye főispánjával, kivonultak a parlamentből – a kormánytól elfordult ellenzék egységes koalícióba tömörült, és megnyerte az 1905. évi választásokat. A válság az átmeneti Fejérváry-kormány kinevezésében és a parlament katonasággal történt feloszlatásában csúcsosodott ki. Széchényi a Fejér vármegyei törvényhatósági bizottság tagjaként 1906 márciusában élesen bírálta a kormány működését, amely szerinte az „alkotmány elleni merénylet”. Az ellenzék és Tisza István miniszterelnök viszonya elmérgesedett, amelynek 1912-ben kézzelfogható jelei is megmutatkoztak.
Az első világháború előtti utolsó képviselőházi választásokon (1910-ben), a századelő függetlenségi sikerpolitikusa, Horváth Gyula szerezte meg a legtöbb szavazatot. Már a kezdet kezdetén kijelenthető volt, hogy „Horváth Gyula megválasztása bizonyosra vehető”. A főispán, gróf Széchényi Viktor így írt róla: „A [csákvári] választókerületben békés állapotok vannak. Ez Horváth Gyulának is köszönhető, akit higgadt gondolkodású, nagyon tisztességes úri embernek ismernek. Sokat törődik a kerülettel, a nép ügyes-bajos dolgaival, és a kerületben mély gyökeret eresztett.”
A Székesfehérvári Hírlap 1912. június 14-i számában a főispánnak címzett nyílt levél jelent meg, amelyben rendkívüli közgyűlés összehívását kérték: „a magyar országgyűlés képviselőházában lefolyt törvénytelenségek és az alkotmánytiprás elítélése céljából”. Ezek a „törvénytelenségek” pedig nem voltak mások, mint Tisza István házelnök radikális, házszabálysértő lépései, amelynek során rendőri segédlettel törte le az obstrukciót folytató és ezzel a parlament működését megbénító ellenzéket, és annak képviselőit karhatalommal távolíttatta el az országház épületéből. Erre a sorsra jutott Horváth Gyula csákvári és báró Manndorff Géza székesfehérvári függetlenségi képviselő is. Az ellenzéki sajtó dühödten reagált: „a magunk részéről mindent el fogunk követni, hogy gróf Tisza István eszelőssége és a pénzen összevásárolt mandátumú Munkapárt hazafiatlan elvetemültségével szemben hazánk alkotmánya és törvényes jogrendje megvédessék”.
A „boldog békeidők” csendesnek éppen nem mondható politikai közéletében Csákvár és a csákvári választókerület hagyományosan szilárd függetlenségi bázis, amely nagy formátumú, kiváló emberi tulajdonságokkal rendelkező személyiségekkel dicsekedhetett.

Tóth Lőrinc, a csákvári választókerület országgyűlési képviselője

Gróf Széchényi Viktor főispán

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me