A vas és acél hatalmában

Full text search

A vas és acél hatalmában
A bánya – kis túlzással – egyik napról a másikra központi szerephez jutott a település életében. Ha visszatekintünk a korábbi korszakokra, és a falu háború előtti történetében a bányászkodás nyomait keressük, a földrajzi nevek körében már találkozhatunk a határban a kőbányával („kűbánya”), a Pesty-féle Kőhányó-sarokkal, illetve a zirci út melletti homokbányával.
A kőfejtés gyakorlata régóta honos a dudariak körében. A nehéz és verejtékes munkával külszínen fejtett követ összetörték, és az utak javítására, építkezésekhez használták fel. A Váca-kőnél és a Magos-hegy oldalában fejtett mészkőből égették a meszet. De száz évvel ezelőtt a szénről a dudariaknak még bizonyosan nem a község alatt és környékén található szénvagyon jutott eszébe, legfeljebb a szénégetők boksái.
A geológusok vizsgálódásai, a bányavállalatok megjelenése és az általuk végzett kutatófúrások a falubeliek figyelmét is felhívták a kőszénre. A bányavállalatok már az 1920-as évektől bányabért fizettek a község lakóinak. Akár több évre előre, hogy a jogokat minden eshetőségre biztosítsák maguknak. A falunak is jól jött a pénz a szűkös időkben. A háború fokozott energiaigénye döntötte végül el, hogy lesz Dudaron szénbánya. A német hadsereg ellátásának biztosítására elrendelték a már feltárt bánya beindítását. De már nem maradt idő a megvalósításra.
1945 őszén folytatódtak a vasútépítési munkálatok a Zirci-úti-, az Iszkói- és a Sárdi-dűlőben, hogy minél előbb megindulhasson a termelés. Növekedésével együtt gyarapodott a bányászok száma, közülük kevesen voltak helybeliek. Földrajzi helyzeténél fogva mégis a falunak kellett a bánya bázisává válnia. Mint a korábbi fejezetek már megmutatták, a falu infrastrukturálisan erre nem volt felkészülve.
1947 márciusában 556 főre duzzadt a bánya dolgozóinak létszáma. A napszámosok, kubikusok, cselédek közül toborzott munkások elfogadták az akkori viszonyok között a kezdetleges és ideiglenes barakkokból kialakított lakóépítményeket, a távoli falvakból gyalogosan történő munkába járást, a nehéz körülményeket, hiszen azelőtt sem volt könnyebb a sorsuk. De hoszszú távon a bányászoknak utazási lehetőséget, orvosi ellátást, egy részüknek szállást, lakást kellett biztosítani.
Már 1947-ben felmerült, hogy a gyógyszertárat és a körorvost helyezzék át Csetényből Dudarra. Az indoklásban mindkét esetben a bánya munkáslétszámának növekedése szerepelt. 1948-ban komolyan felvetette az elöljáróság egy szülőotthon létesítésének gondolatát, melyhez szülésznői lakást is terveztek. Ebben az esetben a község lakóinak érdekeit is felhozta indokként a képviselő-testület. A szűkös lakásviszonyok közepette (sok család élt egyszobás lakásokban) a közegészségügyi viszonyok nem elfogadhatóak, ezért a falu lakóinak szükségük van egy szülőotthonra. (Az orvosi rendelést mégsem lehet a kocsmában megtartani!)
1951-ben épült fel az orvosi rendelő és az orvosi lakás. A bányának köszönhetően sok régi probléma is megoldódott. 1948-ban elhatározták a községháza és a jegyzői lak felújítását, majd sorban a többi épület: a kovácsház, a tűzoltószertár, a községi hidak, a pásztorház, a kanól rendbetétele következett. Tervbe vették vízlevezető csatorna, községi jégverem, napközi otthon létesítését is. Mindez persze először a hároméves (1947–1949), majd az első ötéves terv (1950–1954) keretében zajlott, amelyet egyébként még a körjegyző készített elő. Időközben az országos politikában a kommunista párt magához ragadta a hatalmat, s az újonnan alakított Magyar Dolgozók Pártja kiépítette az egypártrendszert.
Mi volt a célja az új hatalomnak a kis bakonyi településsel? Erre világít rá az itt ismertetendő belügyminiszteri intézkedés. 1949 márciusában elrendelték a község bel-, és külterületi határainak pontos megállapítását. A dudari képviselők meghozták a maguk döntését. Kisdudart és az ekkor még csak szórványosan beépített Sárdot a község belterületéhez csatolták, hiszen mióta megszűnt az uradalom, ezek a részek ténylegesen a dudari jegyzőség irányítása alatt álltak. Ellenben Dudar bányatelep a vasútállomással együtt olyan messze volt a falutól (három kilométer), hogy a külterület részeként az I. számú tanyaközpont megjelöléssel látták el. (Talán a községi elöljárók így akarták jelezni a falu önállóságát?)
A belügyminiszter nem fogadta el ezt a határozatot, előírta, miszerint a bányatelepet a község belterületéhez kell számítani. Ugyanis az első ötéves terv során olyan mértékű fejlesztést terveztek a bányánál, amely egy új lakótelep építését irányozta elő az Irtási-dűlőben. A szándékot közölték a falu vezetőivel. Az út Dudar számára kijelöltetett a „vas és acél országában”.
1950-ben, a tanácsrendszer létrejöttekor a volt körjegyzőség mind a három eleme önállóvá vált, legalábbis egymástól függetlenedtek. A kialakult diktatórikus rendszer az önállóságot nem tűrte. A politikai megbízhatóság a tanácstagok esetében fontosabbá vált, mint a képzettség, s a választásoknak már nem volt jelentősége. A parasztságra rendkívüli terhek nehezedtek, melyek súlyosabbak voltak, mint valaha. A kötelező beszolgáltatásoknak, az erőszakos szövetkezetesítésnek a kora ez. Dudarról a hatalom képviselőiben az a kép alakult ki, hogy „nehéz beszolgáltatók”, ezért körükben az „állampolgári fegyelmet” meg kell szilárdítani.
Az országban az iparfejlesztés minden mást megelőzött. Növekedett a bánya is. 1955-ben már 1576 dolgozója volt, akik többségükben a környező településekről jártak be Dudarra. Az ő szállításukra jött létre itt 1951-ben a MÁVAUT kirendeltsége, majd két év múlva annak helyén a 64-es AKÖV üzemegysége. Négy-öt Csepel teherautóval szállították a bányászokat munkahelyükre. (Ezeket hívták fakaruszoknak.) Lakásviszonyaik javítására épült 1949-ben a Csiriptelepen (Lenin-telep) tizenhat bányászlakás és egy huszonöt személyes legényszálló. 1951-ben két nyolc-nyolc lakásos készenléti házat emeltek az Iker-akna mellett. Ugyanettől az évtől kezdve rendezték meg a bányásznapot is. A dudari bánya Zirc fejlesztésére is hatással volt. Említhetjük akár az ottani bányászházakat, vagy az 1951-ben beindított vájáriskolát. De közben kötelező munkaversenyek, „széncsaták” és az alacsony életminőség kedvetlenítették el a keményen dolgozó embereket. Az elnyomatásra és a gazdasági válságra 1956 lett a válasz.
A vidék ötvenhatjának eseményei ma még kutatás tárgyát képezik, a Dudaron és környékén történtekről mi is csak vázlatos képet tudunk adni. A falvak az első napokban hallgattak, várták a híreket Budapestről.
Dudar és az egész környék sajátos helyzetben volt, hiszen a bányászok könnyen forradalmasítható munkásréteget alkottak, a falubeli parasztság pedig minden elégedetlensége ellenére nehezebben volt mozdítható. Ebből következően itt két centruma volt az eseményeknek, és az aktívabb a bánya volt.
Október 26-án Zircen a járási tanács dolgozói nem tudtak munkába indulni, mert kimaradtak a bányászjáratok. Hamarosan motorosok hozták
a hírt, hogy a dudari bányászok gyalogosan közelednek Zirc felé. Tíz óra körül meg is érkeztek rendezett sorokban, a kivágott címer helyét üresen mutató nemzetiszínű zászlóval, 48-as dalokat énekelve. A bányászokhoz csapódtak néhányan Dudar és Nagyesztergár községek paraszti lakosságából.
Zirc főterén olvasták fel a dudari bányászok követeléseit. A bérek emelését, a párt- és szakszervezeti vezetők újraválasztását, a munkástanács megalakítását, a bányán belül a szakképzettség érvényesülését követelték. Elhatárolták magukat mind a jobb-, mind a baloldali szélsőségtől. Követelték, hogy az elfogott, fegyveresen harcoló munkásokat mentsék fel. A pontokba foglalt programot a zirci járás ifjúságának, parasztságának, honvédségének, kisiparosainak, értelmiségének követeléseivel együtt külön küldöttség szándékozott felvinni Budapestre a kormánynak.
Ugyanezen a napon Dudar utcáin békés tüntetés folyt. Leszerelték a vörös csillagot a tanácsházáról. Másnap forradalmi tanácsot választottak, melynek vezetője Aradvári László lett (egy nap múlva lemondott). Másodszor is megalakult a forradalmi tanács, de komolyabb tevékenységet nem fejtett ki, névlegesen november 10-ig működött.
A helyi sajtó hírül adta, hogy október 29-én Dudar a budapesti forradalmároknak öt teherautó élelmiszert (tejet, kenyeret, baromfit, lisztet, almát, burgonyát stb.) küldött. Matolcsi István tartalékos hadnagy vezetésével nemzetőrség alakult a faluban, amely őrszolgálatot látott el. A forradalmat leverték, de 1957 januárjában a dudari bányászok, akárcsak októberben, ismét sztrájkoltak. Sőt buszokkal Veszprémbe akartak vonulni két letartóztatott társuk kiszabadítására. Eplénynél azonban visszafordították őket. A megtorlás alkalmával a bányászok közül többeket elítéltek ötvenhatos tevékenységükért.
A termelőszövetkezet-szervezést sem kerülhette el a falu. Először 1956. március 14-én alakult meg a Petőfi Termelőszövetkezet, amely szinte csak papíron létezett Csoó Sándor vezetése alatt. A forradalom idején fel is bomlott. A második tsz 1959. november 21-én alakult meg 221 család 227 tagjából és a Jó Szerencsét nevet vette fel. (A bányászat már a mezőgazdaság területére is behatolt.) A Jó Szerencsét Termelőszövetkezet 1973 végéig működött nem túl jó eredményekkel. Ezután, 1974-ben beolvadt a bakonyszentkirályi Váralja Mezőgazdasági Termelőszövetkezetbe.
1967-től megindult a falu aláfejtése, vagyis a település alatt található szénvagyon kibányászása. Már 1953-tól különböző mérések folytak, hatástanulmányok készültek. Végül a gazdasági érdek győzött, noha nyilvánvaló volt, hogy kár éri az épületeket. 1967-ben a Diófa, a Dózsa György és az Alkotmány utca területe alatt indult meg a kitermelés, miután az itt található 58 házat megerősítették. 1970-ben kiterjesztették az aláfejtést, így további 151 épületet öveztek vasbetonkoszorúval. Végül 1983-ban fejeződött be a művelet. 209 megerősített házból huszonnégy lakhatatlanná vált, és lebontották őket.
Időközben újabb munkahelyeket kínál a megtelepülő ipar a faluban, például a Videoton gyáregység, melyet 1971-ben átvett a Bakony Művek, az 1967-ben Bakonynánáról idetelepült erdőgazdaságot, és az AKÖV helyére lépő Balaton Volánt. Szociális és kulturális létesítmények épültek.
Az aláfejtés kapcsán elrendelt építési tilalom miatt bekövetkező elvándorlást mégsem lehetett megakadályozni. Noha a nyolcvanas évek végéig a bánya révén idetelepült üzemek, a lakásépítés támogatása és a kedvező kereseti viszonyok növelték a község lakóinak életszínvonalát, az 1990-es évek nagy traumája, a bánya bezárása és a többi üzem megszűnése után ismét aktuális a kérdés, talpra tud-e állni újra Dudar.
A választ, úgy tűnik, múltja adja meg – ott kell keresni.

Irányvonat indítása a Szabadság-aknától, 1953

Az első bányászlakótelep: a „Csiriptelep”

A „széncsaták” idején, 1953

Tsz-szervezés (Veszprém megye a számok tükrében, Veszprém, 1958.)

Aláfejtett ház gerendákkal megtámasztva

A házmegerősítések szerkezeti sémája, 1967

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me