Dudar Összefoglaló

Full text search

Dudar
Összefoglaló
Az Öreg-Bakony és a Keleti-Bakony határán található kis település természeti környezetét két, egymástól jól elkülönülő domborzati forma uralja. A dudari Sűrű-hegycsoport csúcsai által közrefogott fennsík ma is erdőt hordoz a hátán. Sok-sok évszázadon át az itt élőket szolgálta, akik használták fáját szénégetéshez, mészégetéshez, járomfaragáshoz, épületeikhez.
A vidék rendkívüli szépségét a fennsík határait élesen lezáró törésvonalak rajzolják meg. A vidékét, ahol gyakran találtak szálláshelyet vagy menedéket különböző korok népei az Ördög-árok és a Magos-hegy sziklafalait megnyitó barlangokban. A dudari erdőben még ma is előforduló nagyvadakra a Nádasdyak – a határ első jelentős birtokoscsaládja – és elődeik is bizonyára szívesen vadásztak.
A régi falu a fennsík alá, a Dudari-medence lankáira, pontosabban egy, a Borda-hegy és a Magos-hegy közti kisebb magaslat köré épült. Szántóföldi művelésbe bevont határa északkeletről délnyugat felé, a Gelegenyéstől a Cserig terjedt. E terület keleti oldalába ékelődött a XVIII. század végétől kezdve a földesúr majorsága, Kisdudarpuszta. Közigazgatásilag ugyan Dudarhoz tartozott ezután is, de mint a földesúri majorság központja – és az ide betelepített katolikus németek lakhelye – különálló egységet képezett. Az uradalom területe a XIX. század második felétől folyamatosan zsugorodott, mígnem Kisdudart 1949-ben Dudar község teljesen bekebelezte.
A falu a XIII. század második felétől a Vértes hegység környékéről érkezett Csák nemzetség Dudary ágának birtoka volt. A XIV. század végén a Halápiaké lett. 1430-ban Rozgonyi István nyerte el a települést Csókakő várának tartozékaként. Szemet vetett Dudarra Újlaki Miklós macsói bán is: a falu 1459-től a mohácsi vészig az Újlakiak kezén volt.
A középkor világához köthetjük a legenda szerint a Bödön-kút környékén egykor létező falu, (Nemes)Darna emlékét. Okleveles adatok és régészeti ásatások nyújtotta megerősítésre vár még, hogy valóban létezett-e ez az „ősfalu”. Mint ahogy az is, hogy a Dudar népességének eredetét firtató kérdésre adott hipotetikus válasz beigazolódjon. Úgy látjuk: a régi dudari családok keleti eredete nehezen vonható kétségbe az antropológiai vizsgálatok eddigi eredményeinek fényében. A magunk részéről a település népességének egy, a középkorban itt letelepedő kun csoporttól való leszármazását tartjuk a legvalószínűbbnek.
A falu lakosságának élete az 1543–45. évi magyarországi török hadjárat után változott meg gyökeresen. Két birodalom érintkezési vonalát képező végvidék területére került, egyszerre adóztatta magyar és török földesura. A korabeli összeírások szerint 1594-ig folyamatosan Palota várának tartozéka, majd adomány útján Huszár Péter és öröklés révén a Botka család tulajdonába került. A török közigazgatási rendszerben Dudar a székesfehérvári szandzsák területéhez tartozott.
Az állandó élet- és vagyonveszély ellenére megmaradt a település folytonossága a török megszállás másfél évszázadában, noha Dudarnak is jócskán kijutott a pusztításból, ami a török hadak járását kísérte. A megmaradt lakosság a kis területre korlátozódó szántóföldi gazdálkodás mellett az erdő haszonvételeiből (bőven termő vadgyümölcsös és vadászat) élt. Rendszeres jövedelmet a makkos erdeikben felhizlalt sertések és lábasjószágok, valamint a speciális faeszközök (járom, hidas) készítése és eladása jelentett számukra.
A XVIII. század békés évtizedei alatt regenerálódott a lakosság, de élettere jelentősen összeszűkült. A falu új földesura a Nádasdy család lepsényi, majd bakonynánai helyi központtal majorságot hozott létre, amelynek munkaerejét a területén megmaradt örökös jobbágyok jelentették. A gazdaság beindítása érdekében az uraság visszaállította a dudari jobbágyok régi szolgáltatásait, korlátozta gazdálkodásukat, elsősorban az állattartást, azzal, hogy a község addig szabadon használt erdő- és legelőterületeiről kiszorította a helybelieket, s ezerszámra hajtatta birkáit a dudari szántókra és legelőkre. Hogy mennyire elevenébe vágott ez a dudari közösségnek, mutatja, hogy az 1848 tavaszi hónapjaiban kitört parasztmozgalmak fő oka éppen a lakosság földigénye volt, ami a szántóra, rétre, erdőre, legelőre irányuló követelésekben és tettleges foglalásaiban jelentkezett.
A magyar függetlenségért vívott szabadságharc leverését követő osztrák önkényuralom meghagyta a volt jobbágyoknak a forradalom alatt elnyert szabadságot. A dudariak már 1850-ben megkötötték az erdő- és legelőelkülönítési szerződést földesurukkal. A falubeli telkes gazdák többsége néhány holdas kisbirtokokon gazdálkodott, ráadásul sokaknak a határban húsz–huszonöt különböző helyen terültek el földjei. De ahogyan a jobbágysorból való felszabadulás nem váltotta be a reményeket, úgy a tagosításról is elmondhatjuk ugyanezt.
Eközben a dudariak amúgy is nehéz időket éltek. Az 1860-as években természeti csapások következtében éhínség ütötte fel a fejét a környéken, majd hatalmas tűzvész pusztította el a fél falut. A „boldog békeidőket” – az ország látványos gyarapodásának 1867 és 1900 között számított korszakát – az ipari forradalomból mit sem tapasztaló, elszigetelten élő kis település nem igazán érzékelhette. (A lovakkal és ökrökkel vontatott első cséplőgép 1912-ben érkezik meg Dudarra.) A századfordulón még megdöbbentően nagyarányú volt a községben a gyermekhalandóság. A legkevésbé sem meglepő, hogy az itt élők közül is sokan álmodoztak szebb jövőről, és aki tehette, a boldogulását a tengerentúlon kereste, csatlakozva ahhoz a kivándorlási hullámhoz, amely sok százezer magyart sodort Amerikába.
A környező német telepítésű, katolikus falvak gyűrűjében sajátos, zárt közösséget hozott létre a református lakosság, megőrizve archaikus szokásait és kultúráját. Ezt felismerve választotta Dudart 1937-ben egy magyar és neves külföldi szakemberekből álló tudóscsoport falukutatásának tárgyául, helyszínéül.
A huszadik század nagy háborúi próbára tették a dudari családokat. A megpróbáltatások mementójaként ma is áll a falu közepén az első világháborús emlékoszlop, a templomban pedig emléktábla figyelmeztet a második világháború szörnyű áldozataira. A földosztások ellenére továbbra is fennálló földhiány szűk keretek közé szorította a mindennapokat.
Hogy a falu elszigetelt világa lassan kinyílt, abban igen nagy szerepet játszott a Dudar alatt rejtőző szénvagyon kutatása, feltárása, majd a szénbánya megnyitása. A fejlődés, amit az ipar megjelenése indukált, új munkalehetőségeket, kedvezőbb életkörülményeket jelentett a falunak, emellett eltörpülnek a falu aláfejtése miatt előállt gondok.
Munkánkban e református magyar népességű település históriájának azon epizódjait szerettük volna bemutatni, amelyek a látszólag eseménytelen, a hétköznapokat élő és az ország történetéhez nagy tettekkel hozzá nem járuló falvak sorából Dudart kiemelik, történetét érdemessé teszik a megismerésre.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me