Megfordult világban

Full text search

Megfordult világban
A megfordult világ első hetei az elemi létfeltételek biztosításával teltek. Megalakult a polgárőrség, begyűjtötték a fegyvereket a lakosságtól, újra őrölt a korábban találatot kapott gőzmalom. Mire a front tavasszal tovább vonult, dolgozott a nemzeti bizottság. Az elnök ugyan a kisgazda Borbély Mihály lett, de a bizottságot ténylegesen a kommunisták irányították. Ez a hatás érződött az 1945 áprilisában összeállított új képviselő-testület összetételén. Ekkorra már a közigazgatás is újra megszerveződött, fölállt az igazolóbizottság és dolgozni kezdett a népi demokratikus rendőrség. Mindezekben szintén igen erős volt az MKP befolyása. Megalakult a járási nemzeti bizottság is, hasonló körülmények között.
1945 tavaszától egyre inkább mozgolódtak, szervezkedtek, tagokat toboroztak a pártok is: tekintélyesebb taglétszámmal csak a kisgazdák és a kom-munisták dicsekedhettek, rajtuk kívül viszonylag több tagja volt még a szociáldemokratáknak és a parasztpártnak.
Az 1945. novemberi választásokon a kisgazdák döntő fölényre tettek szert, övék lett a szavazatok majdnem kétharmada, a kommunista pártra a szavazók egynegyede voksolt. Valamennyi párt megszervezte a maga ifjúsági csoportját, volt Madisz és Eposz, s a saját mozgalmi életüket dinamikusan, lelkesen megélő fiatalok különös pezsgést vittek Vecse egyébként is mozgalmas közéletébe. Ezt az izgalmas társadalmi mozgást tovább élénkítették a nőcsoportok (MNDSZ), azután a régi és új gazdák érdekvédelmi-politikai szerveződései (FÉKOSZ, UFOSZ, DÉFOSZ), és még bőven sorolhatnánk a legkülönbözőbb betűszókkal jelölt csoportokat, szervezeteket, köztük az egyházak által pártfogolt ifjúsági és felnőtt kisközösségeket meg az előző korszakból tovább élő egyesületeket, köröket. S hogy teljes legyen a kép: a politikai alapon létrejött új szervezetek többnyire megkettőződtek, mert járási szintű megfelelőik is itt működtek.
1945 tavaszán a szociáldemokrata párt vette birtokba a Csikay-házat. 1948-ban államosították az épületet, és a főutcai fronton kapott helyet a községi kultúrház. Madisz-székház lett 1945-től a Vecsey-ház, ahonnan Csomasz Béla közjegyző és családja előző ősszel Nyugatra menekült. Később rövid ideig az Erdőgazdaság központja volt az épület, majd 1948-ban iskolai napközi otthon lett.
A kommunista párt Vecsén az 1947-es, hírhedt kék cédulás választásokat követően sem ért el átütő választási sikert. Noha a kisgazdák itt is veszítettek a két évvel korábbi eredményükhöz képest, mégis a legerősebb párt maradt az FKGP a szavazatok kétharmadát megszerző baloldali koalíción belül. Az MKP azonban az elért tizenegy százalék ellenére hatalmi alapon növelte a befolyását a különböző járási és községi közigazgatási szervezetekben.
A fordulat évét követően a politikai-társadalmi viszonyok tovább romlottak, a demokrácia tért vesztett. Bár a pártegyesítés, az MDP létrejötte után az 1949-es, „népfrontos” szavazáson a szavazók egynegyede még mindig nemmel voksolt a népfrontprogramra a vecsei járásban, az 1950-es októberi tanácsválasztáson már csak a választók 4,4 százaléka szavazott nemmel ugyanitt. 1948-ban államosították az iskolákat és megkezdődött a szomszédos Sztálinváros építése. Ide sok vecsei földműves valósággal elmenekült dolgozni, mert az otthoni gazdasági körülmények egyre romlottak. Naponta hozta-vitte őket a kishajó a két part között.
1956. március elején a jeges ár – az eddig mért legmagasabb vízállással – csaknem ismét katasztrófát okozott. „Dunavecse északi részén már csak az igen magas és széles nyúlgátak tartották vissza a jeges vizet” – írta a Szabad Nép március 9-i számában a helyszíni tudósító. De visszatartotta! Megfeszített védekező munkával végül sikerült – talán most először – távol tartani az áradatot a falu utcáitól, házaitól.
Az 1956-os forradalom első hírei október 24-én a rádión keresztül érkeztek a faluba. A járási kiegészítő parancsnokságon már aznap általános harckészültséget rendeltek el, kiosztották a fegyvereket, és megszervezték a járási pártbizottság védelmét. A következő napokban hazatérő utasok terjesztették a híreket a pesti történésekről.
Az első jelentősebb megmozdulásra Dunavecsén október 27-én került sor. Délelőtt kilenckor tüntetés kezdődött, délután háromkor a Petőfi-szobor előtt gyűlt össze a tömeg, este pedig a nép előbb a járási tanács, majd a szovjet emlékmű elé vonult, és egy tűzoltóautó segítségével ledöntötték azt. A tanácsházáról iratokat dobáltak ki, a járási könyvtárból a Sztálin-köteteket hordták ki és égették el. Tüntetés volt a járási rendőrkapitányság előtt is. Néhány lövés eldördült, de aztán különösebb atrocitások nélkül ért véget a nap. A következő napokban a járási tanács apparátusából alakult munkástanács igyekezett gondoskodni a település rendjéről.
Másnap délelőtt hevesebb hangulatú nagygyűlés kezdődött a Petőfi-szobornál, ezt szabadszállási katonák sortűzzel oszlatták szét. 29-én választották meg a nemzeti bizottságot, ennek elnöke Gyukity Bódog tanár lett. Megszervezték a nemzetőrséget is. Október 30-án este a kunszentmiklósi Csikesz Ferenc tanár kezdeményezésére több község küldöttei megalakították a járási nemzeti bizottságot is, elnökévé a dunavecsei Faragó Sándort választották.
Október 31-én a két nemzeti bizottság megkezdte a kommunista vezetők felelősségre vonását, lefegyverzését és eltávolítását munkahelyükről. November elsején már ünnepelt Dunavecse: a halottak napja alkalmából megkoszorúzták az első világháborús emlékművet, és megemlékeztek a most zajló forradalom budapesti áldozatairól is. A pestieknek élelmiszert is gyűjtöttek ezekben a napokban, és több szállítmányt útnak indítottak a fővárosba. November 3-án lefegyverezték a rendőrséget, átszervezték és fegyverzetében megerősítették a nemzetőrséget. Újjáalakult a kisgazdapárt, és szerveződtek a szociáldemokraták is. November első napjaiban a szomszédos Sztálinváros felett bontakozott ki légi összecsapás a forradalmat védő erők és támadóik között. Ebben a csatában Dunavecsét is érték ágyúlövések, s egy ártatlan ember áldozatául is esett a harcnak.
Negyedikén a forradalom leverésének hírére Vecsén is megjelentek a karhatalmisták, és összegyűjtötték a fegyvereket. 15-én ülésezett utoljára a járási nemzeti bizottság, ezután a működése lehetetlenné vált, mert a viszszatért kommunista vezetők a szabadszállási páncélosok támogatásával akadályozták a munkáját. Egy hét múlva már ismét a járási tanács végrehajtó bizottsága tartott helyzetértékelő ülést. A következő hónapokban tizennyolc embert vittek el Vecséről, majd tizenegyet bebörtönöztek közülük. A büntetések hat hónaptól hat évig terjedtek.
A forradalom leverése és a megtorlások hónapjai után Vecsén is a viszonylagos konszolidáció korszaka következett, s tartott egészen a rendszerváltásig. Az 1960-as években tovább csökkent a lakosság lélekszáma, egy évtized alatt mintegy tíz százalékkal fogyott Vecse népessége. Most is magas volt az elvándorlás, de most főleg a Sztálinvárosból lett Dunaújváros jelentette azt az ittenieknek, amit a század első évtizedeiben a főváros. Sokan jártak át a továbbra is naponta dolgozni a kishajóval. A nagy iparváros valósággal felszippantotta a munkaerő-fölösleget. Átjárni biztosabb megélhetést jelentett, mint az eleinte a napi gondjaikkal küszködő téeszekben dolgozni, más munka meg alig volt helyben. Aki megunta a három műszakos ingázást, az akár el is költözhetett: odaát viszonylag könnyebben juthatott lakáshoz.
A helybeli iparosítás, a téeszek lassú erősödése és a tanyavilág megszűnése következtében több száz magánerős családi ház épült föl az ötvenes-hetvenes években, zömmel a község déli, kevésbé beépített részein, s mindez valamelyest lassította a népesség fogyását. A járási tanács létrejöttétől (1950) a dunavecsei járás megszűnéséig (1970) a járásban megvalósult központi beruházások, fejlesztések húsz százaléka került a járási székhelyre, miközben a lakosságnak csak egytizede élt itt. A két évtized alatt fölépült háromszáz lakáson kívül 1966-ban adták át az egyik legfontosabb körzeti ellátó létesítményt, az egészségügyi szakrendelő intézetet. Az SZTK hat szakorvosi rendeléssel indult, és volt saját laboratóriuma is. 1970-ben bővült, átkerült ide Soltról a tüdő szakrendelés. A járás megszűnte után a helyi tanács működtette tovább a szakrendelőt. A járások megszűnése is járt bizonyos haszonnal: a megüresedett járási intézmények megoldották több vecsei közintézmény megfelelő elhelyezését. A mentőállomást, a korszerű sporttelepet, majd a nyolcvanas évek elején a sportcsarnokot már a járás megszűnte után, a település maga építette.
Az elmúlt évtizedekben Vecse egyik nagy gondjává vált a környezet, főként a levegő és a víz szennyezése. Ezekben a dunaújvárosi acél- és papírgyártás, meg a százhalombattai olajfinomító járt az élen. A dunaújvárosi kohósalak fojtogató, bűzös gázai sok gondot okoztak. Készültek legelő- és jószágvizsgálatok, és ezek elég magas fémszennyezés tartalmat mutattak ki a füvekben és az állatokban is.
Az ötvenes évek végétől a hetvenes évekig partvédelmi okokra hivatkozva hosszanti és keresztgátakat építettek, ezek tönkretették a Duna élővizét. A mederben iszaptenger, sarjerdő alakult ki legalább kétszáz méter szélességben, elveszett a vízi sportok, a fürdés, csónak kikötés lehetősége. Ez a meggondolatlan „partvédelem” elvette Vecsétől a Dunát, pedig Pesttől Bajáig összesen nincs még egy település, amelyik ennyire közel húzódna a folyóhoz.
A rendszerváltás a település életében is alapvető változásokat hozott. Még a nyolcvanas évek végén alakult meg a Független Demokratikus Falufórum, amely markánsan hallatta a hivatalostól gyakran eltérő véleményét a község dolgaiban. 1990 márciusában újra helyi lap indult Dunavecsén. A Dunamellék havonta jelent meg, s főleg az első évben jellemezte aktív helyi politizálás. Írásai – miként a Falufórum fellépései is – az őszi önkormányzati választások előkészítésében jelentős szerepet vállaltak.
Az 1990 után Dunavecsén is ugrásszerűen megnőtt munkanélküliség a tetőpontján elérte a huszonöt százalékot. A munkahelyek közül viszonylag a Béke Tsz esett át leghamarabb a válságos időszakon.
A munkanélküliség az ezredfordulón mintegy tizenöt százalékos, de a még mindig munka nélkül élők nagyobb része már nem is akar, vagy nem is tud dolgozni. Az 1990-es évek három legnagyobb községi beruházása volt a földgáz bevezetése az évtized elején, a crossbar rendszerű telefonrendszer kiépítése a kilencvenes évek közepén, és az utolsó két évben az Apostaggal közös szennyvízcsatorna létesítése. E két település között kerékpárút is épült 1996-ban.
A rendszerváltás óta az önkormányzat gondja a szakrendelő fönntartása, amely Tasstól Soltig most is huszonkétezer lakos egészségügyi ellátásáról gondoskodik. Átmeneti visszaesés után az utóbbi években korszerű gépeket, eszközöket szereztek be. Sajnos hiányzik az intézmény mögül a szakmai színvonalat is erősítő kórházi háttér.
1991. október 23-án avatták a Makovecz Imre tervezte, a Hősök terén álló második világháborús és 1956-os emlékművet. Öt, félkörívben elhelyezkedő farönk övezi és támasztja meg a rájuk dőlő fémkeresztet. A farönkökbe van belevésve az áldozatok s a hősi halottak neve. Tabajdi István fafaragó készítette el az áldozatok nevét megőrző öt hasábot. Homoródszentmártonnal a kilencvenes évek elején újították föl a korábbi testvérközségi kapcsolatot, majd 1995-ben újra hivatalos testvérközségi megállapodást kötöttek. 1999-ben új testvérközségre talált Dunavecse: a Somogy megyei kis falut, Hetest és Vecsét Vikár Béla „hozta össze”: a jeles népdalgyűjtő, Kalevala-fordító ugyanis Hetesen született, és Vecsén hunyt el.
A nyitott ablakon át a világra kitekintő Vikár Bélát öntötte bronzba Eskulits Tamás, a Kecskeméten élő szobrász. A művelődési ház falán elhelyezett domborművet 1984 decemberében avatták föl. A Pátzay-tanítvány alkotó egyéni kiállításával megfordult már Firenzében és Kölnben is. Legismertebb munkái a kalocsai Liszt Ferenc-, és a kiskunfélegyházi Bajcsy-Zsilinszky szobor.
A kecses kis faunszobor 1996 óta díszíti a Millecentenáriumi emlékparkot, de már 1967 óta Vecse egyik köztéri szobra. Kolozs Gergely szerezte meg a községnek, s állíttatta az új szakorvosi rendelőintézet bejárata elé. A szobor alkotója, Boldogfai Farkas Sándor a főiskolán Kisfaludi-Stróbl tanítványa volt, 1930-tól állított ki. Olasz tanulmányút után Palermóban állították föl a Tüköry Lajost ábrázoló szobrát. Ismert alkotása a margitszigeti Anya gyermekével. Éremművészként is elismerték: ő tervezte a régi két- és ötforintos érmét.
A távoli testvérfalu népi iparművészetét hozta el Vecsére a Millecentenáriumi emlékparkban 1998-ban felállított székelykapu, a homoródszentmártoniak ajándéka, a székelyudvarhelyi Berkeczi Imre fafaragó alkotása.
A legfiatalabb vecsei műalkotást, a Hősök terén álló, és 1997-ben felavatott kerámia díszkutat a Probstner János irányította Kecskeméti Kerámiastúdió alkotói készítették.
1988-ban a nagyközségi tanács öregek napközi otthonát alakított ki a volt Csikay-féle épületben, 1998-ban pedig – felújítás után – a nagyközség könyvtárát költöztette oda az önkormányzat, előbb azonban az idős embereknek új otthont építettek.
Dunavecse tagja annak a kistérségi szövetségnek, amely a Felső Kiskunság és a Dunamellék tizennégy települését tömöríti. 1999 végén apostagi kezdeményezésre egy másik, érdekes önkormányzati szövetség alakult: három megye (Bács, Fejér, Tolna) tizenhat települése – köztük Dunavecse is – megalapította a Dunai Települések Szövetségét. Céljuk egy önálló, sajátos régió elfogadtatása, amit a közös örömöket és gondokat egyaránt nyújtó folyó fog össze. Minden Duna menti települést szívesen látnak, a főváros kivételével, mert az a szándékuk, hogy megmaradjanak vidéki szövetségnek.
Vecsén fontos kérdés a Duna „kiengesztelése”. A gondolat élére a Duna Kör állt: megpróbálnak tenni a folyó vízisport-életének újrateremtése érdekében is. Céljuk a korábbi állapot újraélesztése, egyrészt kotrással, másrészt az eredeti mederállapot helyreállításával. Élővé akarják újra varázsolni a vecsei Duna-partot. Az utóbbi években enyhültek a korábbról örökölt környezeti ártalmak is. Változott, korszerűsödött az acélgyártás technológiája, kevesebb a kohósalakból adódó por, bár ma is büdös még a levegő, ha a papírgyár felől fúj a szél.
Minden onnan jövő rossz ellenére – talán mert több a jó, ami a „túlfélről” ered? – Vecse ma is Dunaújvárosra figyel: élénk a kapcsolat az ottani rádióval, televízióval, gyakran jönnek át és készítenek műsorokat Vecséről és a szűkebb környékről is. Örökzöld téma a Dunán átívelő híd, a várva várt „nyugati átjáró…”

A demokratikus rendőrség sorakozója 1946-ban

A járási pártbizottság „szocreál” stílusú épülete az 1950-es években készült el. Ma iskola működik benne

Az 1967-ben épült egészségügyi szakrendelő (Somogyi György felvétele)

A mentőállomás épülete (Somogyi György felvétele)

A posta új épülete (Somogyi György felvétele)

Kovács Péter polgármester átveszi a jubileumi zászlót dr. Molnár Ilona államtitkártól (Somogyi György felvétele)

A székely kapu a faunszoborral (Székely Péter felvétele)

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me