Ősidőktől a magyar foglalásig

Full text search

Ősidőktől a magyar foglalásig
Az észak-déli irányú mocsaras völgy, amelyben a Sárvíz-patak igyekszik a Zala folyó felé, egyenes folytatása annak az egész Zalát átszelő völgynek, amely délen a Murától indul, és északi vége a folyónál van. A mintegy hetven-nyolcvan kilométer hosszúságú természetes útvonalat az emberek remekül ki tudták használni, vonalán a neolitikum óta kimutathatók a sűrű településnyomok. A mocsaras patakvölgyön szűkületek és szigetek helyezkedtek el, itt alakultak ki az átkelőhelyek. Ilyen természetes átkelési lehetőség volt a mai Egervár és Vasboldogasszony között is.
Egervár határában mindeddig nem folyt olyan régészeti kutatás, amely az ősidőktől a magyar honfoglalásig terjedő időszakot kísérelte volna meg feltárni. Így ezen évezredek emlékei csak a felszíni gyűjtésekből és a múzeumba bekerült tárgyak alapján rajzolhatók meg.
Mai ismereteink szerint a neolitikum időszakának települései inkább az oldalvölgyekben, a vízjárásoknál magasabban fekvő területen helyezkedtek el. A környék legismertebb lelőhelye a lakhegyi határban található Uritás-dűlőben van.
A bronzkor embere már szívesebben települt meg a Sárvíz-patak laposabb partjain és kisebb-nagyobb szigetein. Szinte minden kiemelkedésen megtalálhatók elsősorban a késő bronzkor településmaradványai. Különösen sűrű ezek jelentkezése annak a természetes átkelőnek a környékén (főleg attól északra), amelynek védelmére a későbbiekben a vár települt. Valószínűleg nem véletlen, hogy ebben az időszakban a környéken sűrűsödött a lakosság, hiszen a patak Zalába torkollásával szemben a Zalaszentiván határában fekvő Kisfaludi-hegyen nagyméretű törzsfőnöki (fejedelmi) vár épült, amelynek látványos sáncai a mai napig uralják a környéket. Nyilvánvalóan ehhez kapcsolódnak az Egervár térségében lévő települések lakói is.
A vaskorszak nyomai ma még szinte alig ismertek a településen és határában, holott tudjuk, hogy a Zala völgye ebben az időben sűrűn lakott volt. A vasfegyverek és a fazekaskorongok ismeretét magukkal hozó kelták gazdag temetői megtalálhatók Zalaegerszeg–Andráshida és Pózva területén, előbbinél még fejedelmi temetkezésre utaló lelet is előkerült. Hogy bizonyosan éltek kelták az egervári határban is, abból elsősorban a római kori emlékekből következethetünk. Mind a Zalaegerszeg–Nekeresd, mind a Vasboldogasszony környéki erdőkben található római kori halomsírok azoknak az őslakóknak a hamvasztásos sírjait rejtik, akik a meghódoltatott kelták utódai. A római kori lakosság településeinek pontos topográfiája még nem ismert, ezeknek a felderítése fontos feladat lenne. Valószínű, hogy ezek a mai erdők alatt rejtőznek, aminek bizonysága, hogy római településnyom került elő a Zalaegerszeget északról elkerülő út építése során.
A Római Birodalom bukását követő időszakból, az V–VI. századból származó emlék Egervár környékéről nem került elő. A VII–IX. század között a térség a Kárpát-medencét kitöltő avar birodalom fennhatósága alatt állt. Ennek a nyugati határvidéke a régészeti lelőhelyek alapján ezen a környéken húzódott.
A VII. századi lakottságra csak Pókaszepetkről, a VIII–IX. századiról pedig ugyaninnen és a déli szomszédságból, Nagypáliból vannak emlékeink. A Nagypáliban előkerült sírok a késő avar kori időkből a nomád keleti lovasok és a velük együtt itt élő szlávok maradványait rejtik. Sajnos ezek a temetkezések is földmunka során kerültek elő, a környezetüket nem lehetett feltárni, így szép leletanyaguk ellenére nem teljes értékű információhordozók.
Az avar birodalom bukását követően a Nyugat-Dunántúl a keleti frankok fennhatósága alá került. A birodalomnak ezen a részén a 840-es években Mosaburg (ma Zalavár) központtal egy grófság szerveződött.
A frank fennhatóság alatt álló nyugat-dunántúli terület 900 után került a magyarok birtokába. A sűrű erdőkkel borított terület nem igen kedvezett a honfoglalóknak, így a megtelepülés ezen a vidéken csak a X. század utolsó harmadában kezdődött meg. Az itt talált ritka településsűrűségű avar és szláv lakosság és az újonnan érkezők összeolvadása csak ezután mehetett végbe.
A Sárvíz völgyének betelepülése a honfoglaló őseinknek a X. század közepe utáni, a gyepűrendszer kialakításával kapcsolatos tevékenységével hozható kapcsolatba. A magyar határ a kalandozó hadjáratok időszakában, e század első felében a Duna völgyében messze nyugaton, az Enns folyónál húzódott, és délebbre is mélyen benn volt az Alpokból lefelé igyekvő folyók, a Mura és a Rába völgyében. Térségünkben a határ valahol Graz tájékán lehetett. Az augsburgi vereséget követően azonban a magyar fejedelemség kénytelen volt feladni korábbi pozícióit, sőt védelemre berendezkedni.
Az új határvédelmi rendszert, ahogy a magyarság nevezte, a gyepűt Taksony fejedelemsége alatt építették ki. Ezen a fogalmon olyan területvédő, határválasztó sávot értünk, amelyet a szomszédos etnikumok elválasztó vonalán alakítottak ki. Többnyire olyan területeket választottak, amelyek ritkán lakottak, és számos természetes akadállyal – vízfolyásokkal, mocsarakkal, erdőkkel, hegyekkel – vannak megtűzdelve. Védelmére az úgynevezett gyepűőrök voltak hivatottak, akik gyakran a csatlakozott vagy hódoltatott népek köréből kerültek ki.
A gyepű nem alkotott láncszerű vonalat, mélységében tagozott volt. A külső őrvonal előtti lakatlan területeket nevezték gyepűelvének. A gyepűvonalon átjárókat hagytak, ahol a kereskedelem bonyolódott. Egy ilyen fontos kapu és a hozzá vezető útvonal volt itt, amely a hegyháton keresztül vezetett Itáliába. Ennek a gyepűkapunak a külső vonala a történeti országhatáron (a mai szlovén-osztrák határon) a Mura és a Lendva folyók közötti sánc volt, a belső pedig a Vasvár és Győrvár (a Rába és a Sárvíz) közötti sánc. Ez utóbbi a hegyhát járható vonalát zárta. Ennek a déli vége az egervári mocsarakra támaszkodott, melyeket délről a Zala völgyében a Zalaszentiván–Kisfaludi-hegyen őseink által újra megtalált és megújított bronzkori vár sáncai zártak le.
Már többen felhívták a figyelmet arra, hogy azon a vonalon, amelyet a Sárvíz völgyének tengelye határoz meg, négy vár található, valósággal lezárva a Rába–Zala közti úgynevezett hegyhátat: Vasvár–Győrvár–Egervár és a zalaszentiván–kisfaludi-hegyi égetett sáncos vár. Ez utóbbit a régészeti kutatás, Győrvárt pedig a neve teszi igen korai időre. Ennek a várláncnak a meghosszabbított vonalától nyugatra, Zala megye területén nem ismerünk XI. századnál korábbi magyar temetőket. Tehát bizonyos, hogy ez a gyepűvonal volt a korai települési határ, azonban az említett várak régészeti kutatási eredmények nélkül nem kapcsolhatók össze ezzel a korai időszakkal.
A honfoglalást követően a magyarság betelepedése területünkön fokozatosan ment végbe. Az ismert régészeti lelőhelyek azt mutatják, hogy az első települések a X. század második felében érik el a válicka–sárberki patakok vonalát, s csak ezután válik sűrűbbé a településhálózat a Kerkáig, amelyen túl a falvak zömmel csak a XII. századtól alakulnak.
A mai egervári határban az írásos emlékek alapján is legalább négy középkori települést tudunk meghatározni. A község északi felén a ma már Egervárba beolvadt Dénesfát, a mai Egervárt, amelynek a vár megépülése előtt minden bizonnyal más neve volt, Középfalut, és a déli határon elhelyezkedő Fancsikát.
A faluban és környékén végzett régészeti terepbejárások során még két helyen találtuk meg az Árpád-kori élet maradványait. Az egyik lelőhely a vártól északnyugatra, egy hosszúkás szigeten fekszik. Ezt ma Cseteházi-dűlőnek nevezik. Itt egy falu és templomának nyomai találhatók. A lelőhelyet egyértelműen azonosítani lehet Egervár falu legkorábbi helyével, ahol a felszínen gyűjtött cserepek alapján az élet a XVI. századig követhető, bár nyilvánvaló, hogy már a XIV. század második felétől a település egy része kihúzódott a mai templom környékére.
A másik a lakhegyi határban lévő Kápolnai-dűlő, ahol XI. század végi, XII. századi sírok kerültek feltárásra.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me