Kereskedés feketén-fehéren…

Full text search

Kereskedés feketén-fehéren…
A második világháború kezdetén a püspökség szántója csupán 260 katasztrális hold. Viszont nádasa 1878, földadó alá nem eső területe 1324, az erdeje pedig 1182 katasztrális hold. A Soproni Elek szerint közel hétezer, pontosabban: 6893 hold határból 1369 katasztrális hold szántóföld jutott a falu lakosainak, az sem jó minőségű. A Nagyatádi-féle földbirtokreform, a húszas évek elején, nem sokat változtatott az arányokon. A három holdon aluliak aránya kereken hetven százalék. Sokaknak pedig csak házuk, házrészük vagy szerény lakásuk volt a hosszú udvarok hátsó szakaszán – munkáért cserébe.
Az egy-egy gazda kezén lévő földterületek megoszlása a harmincas években
10
katasztrális holdon felüliekhez tartozik
135 lélek
4,0 százalék
5
katasztrális holdon felüliekhez tartozik
274 lélek
8,1 százalék
3
katasztrális holdon felüliekhez tartozik
268 lélek
8,0 százalék
1
katasztrális holdon felüliekhez tartozik
1070 lélek
31,7 százalék
1
katasztrális holdon aluliakhoz tartozik
1272 lélek
37,8 százalék
 
Föld nélküli mezőgazdasági munkás, cseléd, iparos, kereskedő és egyéb
352 lélek
10,4 százalék
:
Összesen
3371 lélek
100,0 százalék
 
Aligha csodálható, hogy a lakosság kilencven százaléka a községen kívül keresett magának munkaalkalmat. Többen a soproni tégla- és textilgyárakban dolgoztak mint napszámosok. Mikor még a mai Burgenland területe Magyarországhoz tartozott, a rákosiak főleg szőlőkapálásra jártak oda. A békekötés után egyre többen mentek – a határon túlra igyekvők kétharmada – Németország távolabbi vidékeire. Különösen a tizennyolc-harminc év közöttiek. Hiába szigorították az átjárás feltételeit, egyes időszakokban öt-hatszázra nőtt a Németországban dolgozó rákosiak száma, szemben a soproni gyárakban alkalmazott hetven-nyolcvannal.
Ezekben az években a falunak nem volt ott lakó orvosa, állatorvosa. Csak két szülésznő képviselte az egészségügyet. Volt viszont csendőrőrs, vámőrségi őrs, mellékvámhivatal és pénzügyőrség.
Iparosok: hat asztalos, három ács, három bognár, négy kovács, egy lakatos, három kőfejtőiparos a püspökség vállalkozásán kívül, öt kőműves, egy borbély, nyolc cipész, két pék, egy szabó, egy szikvízgyáros, három bércséplő, két tejgyűjtő, három mészáros.
Kereskedők: öt halász és halkereskedő, négy állattal, egy nyersbőrrel, egy gyümölcssel, egy pedig zöldséggel kereskedett. 11 vegyeskereskedésben szolgálták ki a vevőt. Boltja volt a Hangyának: a Soproni Általános Fogyasztási Szövetkezetnek. Négyen foglalkoztak vendéglátással. Ekkoriban két vízimalom működött a faluban.
Mivel az árak hanyatlottak, a vásározó kisiparosoknak csökkent a jövedelmük. Vevőkörük takarékosabbá vált. Nem egy szegény mesterember volt kénytelen félretenni szerszámait és a számára szokatlan kaszával, kapával keresni szűkös kenyerét. Az alispán javaslata: csökkentsék a vásárok számát, úgyis túl sok van belőlük. Más baj is van, de erre egyelőre nincs orvosság: veszélyeztetik a kisipart a kereskedelmi utazók, különösen a bécsi és Bécs környéki ruhagyárakból.
1933-ban a megyében az évszaktól függően a férfinapszám 1,40–1 pengő, a nőké 1–0,60 pengő, nyáron a nagyobb. Tavasszal és nyáron gyerekeket is dolgoztattak. 60 fillért kaptak naponta a hivatalos összesítés szerint. A többi kategória – sommások és gazdasági cselédek – készpénzen kívül természetbeni juttatásokra is számíthatott. Messze vezetne ezek részletezése. Ugyanekkor a csökkenő búzaár mázsája átlag tíz pengő, az étkezési krumplié 6,50 pengő, a bor literje kicsinyben 60–80 fillér. A pengőt 1926. december 31-én vezették be – a korona után.
A megcsonkított ország gazdasági nehézségeit tükröző országos ínségakcióban hosszabb-rövidebb ideig részt vettek megyebeli földesurak. A győri püspök 1924 nyarán támogatta kétszer száz fővárosi gyermek üdültetését a rákosi kastélyban, felnőtt kísérőkkel, közadakozásból összegyűlt ellátással. Csepp a tengerben. 1934-ben külön kiemelik a községben szervezett vöröskeresztes segítőbizottság jó működését. Közvetett elismerése annak, hogy nagy szükség volt rá. Még a következő esztendőben is.
Minden kereskedelem egyik lényeges eleme a jó úthálózat. Hát ez bizony bőven hagyott kívánnivalót maga után. A megyében is, Rákos körül is. A javítás érdekében a főforgalmi törvényhatósági utakat 1929-re államosították. Maradt még elég egyéb kezelésben: vicinális, összekötő, vasúti hozzájáró és községi közdűlő elnevezéssel, egyik elhanyagoltabb állapotban, mint a másik. Rákos kiesett a forgalom fő irányából. Ráadásul az egyetlen kapcsolatát a várossal a soproniak kövezetvámja sújtotta. Soproni Elek ennek kivédésére és a helyzet orvoslására jó összeköttetést javasol Fertőrákos és Balf között. Nem sokkal munkája megjelenése előtt a vámot szerencsére országosan megszüntették.
A valaha erősen frekventált pozsony-varasdi országútra a húszas években már csak annyit fordítanak, amennyi a gödrök betömésére elegendő. A pozsonyi posta- és kereskedelmi út Sopronon túl a rákosi Fertő-hídnál kezdődött, és áthaladt a ma már osztrák Sércen (Schützen am Gebirge), Fertőfehéregyházán (Donnerskirchen), Feketevároson (Purbach am Neusiedler See) és Fertőszéleskúton (Breitenbrunn), Moson megye határáig.
Elképzelhetjük, milyen állapotban leledzett a Sopron és Rákos közötti szakasz. De legalább meg lehetett telefonálni, ha elakadt valaki. Igaz, hogy csak 1928-tól. Az erről az évről szóló jelentésben áll, hogy „ma már” nincs olyan jegyzőség, amely ne lenne bekapcsolva a távbeszélő-hálózatba.
A megye kereskedelme a népszavazás utáni években nagy megpróbáltatásokat állt ki. A fogyasztók anyagi helyzetének romlása, tehát a vásárlóképességük csökkenése, az árukivitel államközi akadályai, a behozatal nehézségei, a szabad forgalmat gátló kormányzati intézkedések nem engedték a felvirágzását. A kereskedők számának növekedése – az iparosokéhoz hasonlóan – egyre erősödő versenyhez vezetett, amit növelt a fogyasztási szövetkezetek szaporodása is. De még ezeknek a kereset csökkenéséhez vezető hatását is túlszárnyalta a csempészet „hihetetlen mérvű elharapódzása”.
A népszavazási terület körül húzódó erdős-dombos határt és a Fertő nádasait nehezen lehetett ellenőrizni. Ez megkönnyítette „azoknak a részben anyagi helyzetük folytán erre indított, részben a könnyű keresetszerzés reményében erre vetemedett elemeknek a működését, amelyek az államkincstár és kereskedelem érdekeinek egyforma megkárosítása árán a csempészkedéssel teremtettek maguknak egzisztenciát”.
Amíg tilos volt az élő állat kivitele, illetve amíg a soproni exportállatvásárokat nem engedélyezték, és amíg az árkülönbözetek következtében érdemes volt, addig itt „nagymérvű” állatkiviteli és egyben élelmiszer-kiviteli csempészet folyt. Ebbe sokan jól beletanultak, s később is, az osztrák és magyar árak közötti különbségeket kihasználva, rendszeresen hozták-vitték az éppen aktuális árucikkeket.
Ez a feketekereskedelem annál jobban virágzott, minél inkább nehezítették különböző tilalmakkal és magas vámokkal a legális árubehozatalt és -kivitelt. Az alispán javasolja az ellenőrző közegek számának szaporítását vagy akármit, hiszen az államkincstárnak is óriásiak a veszteségei, előbb a textilcikkek terén, majd 1924-től a cukorral folyó behozatali csempészet révén. Ezért is kellene a legális külkereskedelmet megfelelő szerződésekkel megkönnyíteni. A csempészet azonban már évekkel előbb, még a háború alatt kialakult.
Mollay Károly visszaemlékezése: „Hadiözvegy édesanyám a soproni határban termett borunkat éveken át csak borcsempészeknek tudta eladni, akik az éj leple alatt, zárt puttonyokban a Dudlesz-erdőn [a Fertő-melléki-dombsor nyugati szomszédján] át csempészték ki a bort Ausztriába: elbeszélésük szerint vezetőjük, aki nem vitt bort, jóval előttük ment, s ha magyar vagy osztrák határőrrel találkozott, hátrafelé fordított égő cigarettával jelezte társainak a veszélyt. Amíg a vezető lekötötte a határőröket, addig társai egérutat nyertek.”
Úgy próbálták a csempészetet visszaszorítani, hogy az egész megyét „határsávba” sorolták, amelyen belül csak nehézkesen – Budapesten székelő hatóságoktól – beszerezhető szállítási igazolványokkal lehetett árut kivinni. Hasonlóan sok megkötöttség akadályozta a kereskedők utazását, amíg nem született egyezmény az osztrák és a magyar kormány között a kisebb határszéli forgalom tárgyában. Azonban ez is körülményesre sikeredett. Végre megoldásként határátlépési igazolványt vezettek be.

A legszegényebb és talán legnagyobb család Mandl Mátyásé volt 1920 körül

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me