Ünnepnapok, szép szokások

Full text search

Ünnepnapok, szép szokások
Szinte minden jelentős ünnepnap az egyházi liturgiához kapcsolódik Földeákon. A karácsony a legnagyobb köztük mind a mai napig. Ilyenkor lehetőség adódott a szétszóródott család tagjainak találkozására és arra, hogy akik haragot tartottak, megbocsássanak egymásnak. A földeákiak a karácsonyt az advent ájtatos hangulatában várták. A böjtidőt szigorúan megtartották, csak zöldségféléket és korpaciberét fogyasztottak.
A szentestéhez több szokás kapcsolódott. Az asztal alá szakajtót helyeztek, ebbe búzát, kukoricát, napraforgót és egy kéve szénát tettek, amit csak a vízkeresztet követően vetettek az állatok elé. Így a jószágok megáldott takarmányt ettek, ettől remélték, hogy védve lesznek az elkövetkezendő évben a betegségektől és a rontásoktól.
Néhány házban szokás volt, hogy gyümölcsöket tettek a kosárba, amit aztán a család tagjai fogyasztottak el január hatodika után.
Az olyan házaknál, ahol eladósorban lévő leány élt, a kútba piros almát dobtak, amit újév napján halásztak ki. Ettől remélték, hogy a leány arca szép pirospozsgás lesz, és hamar megakad rajta a legények szeme.
A házasuló korba ért legények is készültek a szentestére. Luca napján éjfélkor tizenhárom féle fából elkezdték készíteni a lucaszéket. Ezen huszonnegyedikéig mindennap dolgoztak valamennyit, mert csak így érhették el a kívánt hatást. Szenteste a nagymisére magukkal vitték a széket, amelyet a templomban a megfelelő helyre kellett helyezni. A hagyomány szerint, ha jól készítették el a Luca székét, a szentmise végére megtudták, melyik leány lesz a jövendőbelijük. A Luca széke arra is jó volt, hogy megmutassa: ki a boszorkány a faluban, hiszen az éjféli misén mindenki megjelent.
A karácsonyfa állítása csak a XIX. század végén jött szokásba Földeákon. A betlehemezés szintén a századfordulón vált hagyománnyá. Kezdetben a fiatalok, később már csak a gyerekek járták. A pásztorok subába és báránybőr kucsmába, az angyalok fehér ruhába öltöztek. A két világháború között szinte minden kisiskolás részt vett a játékban. Dehény Lajos községi tanító gyakoroltatta be a játékot, nem egy esetben évenként négy-öt gyermekcsoporttal.
A karácsonyhoz kötődik az orovicsolás szokása. Ezt az aprószentek ünnepe alkalmából játszották. December 28-án emlékeztek meg a Heródes által megöletett kisdedekről. A gyerekek virgácsot készítettek, és így járták végig a házakat. Mindenhová betértek, a háziakat megvesszőzték, közben azt kérdezték: „Orovics, dávics! Hányan vannak az aprószentek? / Száznegyvennégyezren, vagy még annál is többen.”
A szilveszter és újév a szolgák és béresek legnagyobb ünnepe. Ilyenkor telt ki a szolgálatban töltött esztendő, ekkor kapták meg a kommenciót: bérüknek megfelelő gabonát és állatokat. Ezen a két napon nem parancsolt nekik senki, ilyenkor a maguk uraként éltek.
Az évbúcsúztató a hálaadással kezdődött, majd az újévbe átnyúló mulatozással folytatódott. Ekkor, ha tehették, malacot ettek, mert az előrehaladva túr, előre viszi a szerencsét. Hasonló megfontolásból nem fogyasztottak baromfit: nehogy az visszakaparja az elmúlt évet. Az eladósorban lévő leányok megpróbálták megjósolni jövendőbelijük kilétét. Gombócokat gyúrtak, mindegyikbe egy-egy kiszemelt legény nevét tették, a víz tetejére elsőnek följött gombócban levő név lett a kiválasztott. Szilveszter éjszakáján, miként másutt, ólmot öntöttek. A padlóra kifolyatott ólom megszilárdulása után próbálták megfejteni a kapott alakzat jelentését.
Vízkeresztkor, január 6-án minden család elment a vízszentelésre. Minden ház ajtaja mellett ott lógott a szenteltvíztartó, hogy a belépő látogatók megszentelhessék vele magukat. A szenteltvíz elengedhetetlen kelléke volt az összes házi gyógymódnak is. Vízkeresztkor, azaz a Háromkirályok napján ünnepi játékot adtak elő a gyerekek. Fehér ruhába öltöztek, kezükben ezüstszínű csillaggal mindenhova betértek, és énekkel köszöntötték a háziakat: „Ma van a három király napja, oldal, kolbász, szalonna / Pásztoroknak jó volna, ha az asszony adna, / Zörgetik a kulcsot, pénzt akarnak adni, / Ha garast adnak, meg fogom köszönni, / Ha piszkafát adnak, el fogok szaladni.”
Természetesen sehonnan sem engedték őket üres kézzel távozni.
A nagy hidegek elmúltával jött a télbúcsúztató ünnep: a farsang. Három napig tartott, mindhárom napon különböző módszerekkel próbálták megjósolni a várható tavaszi és nyári időjárást. Ez volt a közösségi mulatozás ideje. Az tréfásabb kedvűek maskarákba öltöztek és így riogatták a helybélieket. Zeneszóval vonultak végig az utcákon, majd a nagykocsmában hajnalig tartó bálokat rendeztek.
Húsvétot, Jézus feltámadásának ünnepét a nagyböjt előzte meg. A megkezdése előtti héten, kövércsütörtökön húsos, zsíros ételeket fogyasztottak, hogy legyőzzék a hús kísértését az elkövetkező időkben. A nagyböjt hamvazószerdán kezdődött és hat hétig tartott. Ez idő alatt nem fogyasztottak húsféléket, nem tartottak mulatságokat. A böjtöt legszigorúbban nagypénteken tartották, ilyenkor a legtöbb helyen egyáltalán nem ettek főtt ételeket.
Virágvasárnap a pálmaágat helyettesítő barkás felvonulást rendeztek.
A megszentelt ágakat hazavitték, és a házi szentképeket díszítették velük, hogy elkerüljék őket a rontások és elemi csapások.
Nagycsütörtökön elnémultak a harangok, és a feltámadásig a templom tornyába felszerelt kereplő hívta imára a híveket. Nagyszombat délelőttjén a feltámadást jelző harangszó idején a ház asszonya körbeseperte a házat, és közben azt kiabálta: „Kígyók, békák szaladjatok, / A háztól távozzatok, / Megszólaltak a harangok!”
Ezzel a ház körüli kártevőket igyekeztek elriasztani.
Az esti körmenetre mindenki ünneplő ruhát öltött, a házak ablakában pedig gyertyák égtek. A körmenet után a falubeliek a templomba vitték megszentelni a húsvéti ételeket, és csak ezután ettek a sonkából és a tojásból.
Húsvéthétfő már nem virradt ilyen ünnepélyes hangulattal. Hajnalban elkezdődött a locsolkodás. Földeákon az 1870-es években kezdett a szokás elterjedni. A falu a leányok sikítozásától lett hangos. A legények ünneplőbe öltözve, virágos kalapban járták a falut, és a gémeskútból vödörrel felhúzott vízzel alaposan megfürösztötték a leányokat. Amelyik leány félt a hideg víztől, a padláson próbált menedéket keresni, általában kevés sikerrel. A legények onnan is lehozták, és számíthatott arra, hogy lényegesen több vizet kap a nyakába, mint ha nem próbált volna elbújni. Ha a leány véglegesen elmenekült a locsolók elől, a következő évben már el sem mentek hozzá, mondván: „El is hervadhatott tüllünk a másik húsvéton.” A locsolkodók vöröshagymafőzettel színezett tojást kaptak. Földeákon nem ismerték a tojásfestést.
Április végén már zöldült a gabona a határban. Szent György napján a falu népe kivonult a földekre, és könyörgő körmenetet tartottak, hogy ne verje el a jég és a vihar a termést. Úgy tartották: ha ekkor még kilátszik a nyúl a búzából, bizony gyenge termés várható. Április 25-én, Szent Márk napján szentelték meg a határt, és könyörögtek az Úrhoz a kedvező időjárásért. Ekkor megszentelt búzacsokrokkal tértek haza, amelyeket a házban és az istállóban akasztottak a falra, hogy védje meg őket és állataikat a betegségektől, valamint a csapásoktól. A szentelt búzának járványűző erőt tulajdonítottak.
Pünkösdkor a házakat virágokkal díszítették. Ilyenkor öltöztek be a kislányok pünkösdi menyasszonynak, látogattak el minden házba, és énekelték: „Mi van ma? Mi van ma? Piros pünkösd napja! / Boldogság szálljon e ház hajlékára!”
A XIX. század harmadik harmadától pünkösd másnapján rendezték meg a majálist. Vándorkomikusok szórakoztatták a földeákiakat. Zeneszó mellett különböző versenyszámokban – lepényevés, zsákban futás, kötélhúzás – mérték össze erejüket és ügyességüket a legények. A legjobbnak bizonyult versenyzőknek igen megnőtt a becsületük a falu szemében.
Pünkösdöt követte az Úrnapja megünnepelése. Ekkor tartották Krisztus testének tiszteletére a nagy körmenetet. A menet elején a fehér kötényes Mária anyák mentek, és vezették a fehér ruhába öltözött, leeresztett hajú Mária lányokat, akik a vállukon vitték a Szűzanya szobrát. A szobor előtt mentek az elsőáldozó leányok, virágszirommal hintették be az utat.
A rózsalakodalmat, az aratóünnepséget Oltványi Pál honosította meg Földeákon. A plébános 1871-ben ezerforintos alapítványt tett a földeáki rózsaünnep céljára. Az alapítvány céljául tűzte ki, hogy a kamatokból minden évben két leányt és két legényt húsz-húsz forintos erénydíjban részesítsen. A kiválasztás feltétele közé tartozott, hogy a fiatalok már legalább tizennyolcadik életévüket betöltsék, szorgalmas iskolába járók, őszinték, jámborok, feddhetetlen magaviseletűek és Isten házának rendszeres látogatói legyenek. A lányoknak még hajadonnak kellett lenniük és cselédsorból kellett származniuk, a legények a „szorgalmas és dolgos munkásokból és kaszásokból választandók”. Az alapítvány költségére kellett a lányok rózsakoszorúját és a legények bokrétáját elkészíttetni, továbbá a mulatság zenészeit felfogadni. Oltványi Pál a jó hangulat megteremtéséről is gondoskodott: „A férfi közönség részére némi ízesítő ital is szereztessék be.”
A jelöltek kiválasztását egy héttagú bizottság végezte. Tagjai: a plébános, a bíró, a kántortanító, a templomgondnok és a három Mária anya. A jutalombírák az ünnepet megelőző vasárnap ültek össze a fiúiskolában, és jelölték ki az erénydíjra érdemes fiatalokat. A kiválasztott ifjakat a templomgondnok értesítette, hogy a június 29-i ünnepségen feltétlenül jelenjenek meg. A készülődés azonnal megkezdődött. A lányoknak elkészítették a rózsakoszorút és a fehér menyasszonyi ruhát, a legényeknek a rózsabokrétát.
A rózsamenyasszonyokat és -vőlegényeket a koszorús párok, a megyei vendégek és a falu apraja-nagyja elkísérte a templomba, ahol a plébános megáldotta őket. A kitüntetett fiatalok a piactérre vonultak, itt az elkerített tánchelyen már húzta a zenekar. A táncot a templomgondnok az első Mária anyával nyitotta meg. A mulatság a csillagok feljöveteléig tartott.
A földeáki rózsalakodalom a falu környékén híres és kedvelt ünnepnek számított. A közeli városokból és falvakból is sokan eljöttek. Hiába tartották az aratási időszak kellős közepén, a sürgős munkák ellenére minden évben megrendezték, így vált igazi aratóünneppé, az aratók ünnepévé.
Az utolsó rózsalakodalom 1948-ban volt, az államosítások nyomán az alapítvány elértéktelenedett és a politikai változások miatt a hatóságok a későbbiekben nem engedélyezték megtartását.

Búcsú Óföldeákon az 1920-as években (József Attila Múzeum fotótára)

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me