Szükség lenne népakadémiára…

Full text search

Szükség lenne népakadémiára…
Hajdúsámson társadalmi élete a falu által biztosított keretek között zajlott. Az irányító, meghatározó erő a község intelligenciája volt: a lelkészek, a tanítók, az orvosok, a gyógyszerész, az állatorvos, az elöljáróság vezető tisztviselői (hivatali beosztásuknál fogva is), a földbirtokosok és a sikeres kereskedők-iparosok. Weisz István véleményét nem lehet figyelmen kívül hagyni a Trianon utáni magyar társadalom vidéki-falusi-vezetőiről. „A vezető réteg túlnyomó többsége szellemi életet alig él. Idejüket és erejüket leköti a reprezentálás, a hatalom birtoklásáért és megtartásáért folytatott harc számtalan változata, vagy az öröm, mellyel előnyös helyzetüket élvezik.”
Kállai Gyula bihari tapasztalatai alapján más véleményt alakított ki a községhez kötődő értelmiségről: „…egész idegrendszerében, testi és lelki szövetében, látásmódjában, családi és rokoni kapcsolata ápolásában továbbra is megmarad a nép fiának… a falusi intelligencia a földművesnép legközvetlenebb és legtermészetesebb vezetője. Örömét a nép neki újságolja, panaszait neki sírja el.” Kétségtelen, hogy a társadalmi, politikai változások alakították, formálták a falu vezető személyiségeinek helyzetét, szerepét, a lakosságra gyakorolt hatását.
A falu lakosságának zömét kitevő parasztság gazdasági-társadalmi és kulturális életéről a Falu Országos Szövetsége 1921-ben 34 pontból álló kérdőívből igyekezett tájékozódni. A beérkezett válaszok sorából kitűnik reális szemléletével a hajdúsámsoni, amelynek szerzője feltehetően a falu lelkipásztora vagy egy tanítója lehetett. „A népet tudatlansága és kevés iskolai képzettsége indolenssé teszi minden szép és jó intézmény iránt. Nagy szükség lenne a falun népakadémiára, a felnőttek oktatására, továbbá az iskolák átreformálására, keresztény nemzeti agráralapra, iskolák, óvodák szaporítására. Pusztában elhangzó minden szóbeszéd, ha ezt felfogni és megértést felkelteni az ember iránta képtelen.”
A húszas évek elején ébredtek fel hétéves aléltságukból a falu valóságos közösségei, az egyesületek. A háború nemcsak a tagságot ritkította meg, hanem elvette a helyiséget, a berendezést is. A meglévő egyesületek mellett újak is alakultak. A kormány politikájának és a hivatalos közhangulatnak megfelelően a revizionista szellemű leventeegyesület a belügyminisztérium rendelkezése alapján a közösségben elsőnek tartotta meg alakuló közgyűlését 1925. július 26-án. Az egyesűlet elnöke Kruppa Antal községi főjegyző, a többi tisztségviselő és a választmány tagjai a község ismert személyiségei lettek.
A hajdúsámsoni leventék részt vettek a megyei, regionális és országos versenyeken. A Hajdú vármegyei Testnevelési Alap biztosított számukra gyakorlóteret a község határában.Igazi civil szervezetként alakult meg a Hajdúsámsoni Iparosok és Kereskedők Köre. Programjuk kimondta: „A tagok ipari és kereskedelmi érdekeinek előmozdítása, a kor szellemének továbbfejlesztése… szakszerű és általános műveltség terjesztése, szórakozás…” a feladatuk. A közgyűlés az elnöknek jelölt Burger Aladár fakereskedő és Vadnay Márton csizmadia közül Burger Aladárt választotta, Vadnay alelnök lett. Az alapító 52 főből 41 iparos, 11 kereskedő volt. A köz-ségben élő negyven zsidó család 1927. július 24-én létrehozta a Hajdúsámsoni Autonóm Ortodox Izraelita Szent Egyesületet. A 43 alapító Gelberman Jenőt választotta elnöknek. A tagság foglalkozás szerinti összetétele: magánzó négy, vegyeskereskedő három, fűszerkereskedő kettő, rőföskereskedő kettő, lókereskedő kettő, földbérlő kettő, szabó kettő, fuvaros kettő. A többi kereskedelmi ágazatból egy-egy fő vett részt az egyesületben: pék, alkusz, baromfikereskedő, kerékgyártó, fakereskedő, kovács, szikvízgyártó, terménykereskedő, sírkőkereskedő, mészáros, órás és hitoktató.
A belügyminisztérium ellenőrzése és irányítása alatt 1925-ben megalakult a Hajdúsámsoni Önkéntes Tűzoltó Testület, de támogatás hiányában feloszlott. Ezt követően minden évben újraalakult. Az 1929. január 6-ra összehívott közgyűlés határozata nyomán „ismét feléledt és működését meg is kezdte”. A testület első elnöke Kruppa Antal, nyugdíjba menetele után Greskovits Kálmán főjegyző látta el ezt a tisztet. A testület szervezete: elnökség hat fő, parancsnokság három, választmány tizenkettő, számvizsgáló bizottság három, tűzoltó húsz.
A község tűzrendészeti számbavétele: 6800 lakos, házak száma: belsőség 873, tanya 204. Sámsonkert 168, Martinka 139. Utcai közkút: nyolc (ásott egy, fúrott hét), tűzoltócélra nincs vizesmedence. A vármegyei tűzrendészeti felügyelőség évenként ellenőrizte a község tűzrendészeti felkészültségét. 1928-ban három ízben volt tűz Hajdúsámsonban, a becsült kár megközelítette a kétezer pengőt.
A község költségvetése 1929-ben lehetővé tette néhány, a tűzoltáshoz szükséges eszköz beszerzését. 1933-ban, az évenként megrendezett vármegyei tűzoltóversenyen Laskay István hajdúsámsoni önkéntes tűzoltóparancsnok egyéni díjat szerzett. Ez évben a község vezetőinek sikerült egy őrszobát és egy szertárhelyiséget biztosítani a tűzoltóknak. 1940. április 14-én népünnepélyszámba menő rendezvénnyel lepte meg a Vármegyei Tűzoltó Szövetség a sámsoniakat. Légoltalmi bemutatót rendeztek a községben, a rendezvényen jelen volt Both Gyula ezredes, a Légoltalmi Liga kerületi felügyelője, Endrey Lajos alezredes, a hadtest légvédelmi helyettes parancsnoka, Boskó Mihály légoltalmi főparancsnok, Roncsik Jenő tűzoltó főparancsnok és sokan mások. A gyakorlatra kivonult a tűzoltó-továbbképző tanfolyam 25, a kerületi tűzoltótanfolyam 44, a debreceni gázosztag 60, a tűzoltóság 48 embere.
Az oktató jellegű bemutatón a robbanóbombák hatását, a tűzoltás módszereit és eszközeit, gázgyakorlatot és mentést láthattak a szakemberek és a mintegy ötezer fős nézősereg. A gyakorlat a második világháború várható szörnyűségeiből igyekezett ízelítőt adni, a későbbi pusztítások azonban meghaladtak minden előzetes várakozást.
A trianoni békeszerződés okozta hangulat a hivatalos magyar politikában és a közvélemény meghatározó részében a revíziót előtérbe helyezte. A hatóságok felhasználták az egyesületek szervezésének lehetőségeit a fegyverkezés civil keretek közötti propagálására, megvalósítására. Hajdúsámsonban 1928. május 11-én megalakult a Hajdúsámsoni Bocskay Polgári Lövészegylet.
A közgyűlés Orosz István ny. őrnagyot választotta meg főlövészmesternek, programként a sport iránti érdeklődés felkeltését, a vallási és hazafias érzés erősítését határozta meg. Az alapszabály az egyesület tevékenységéből kizárta a politikai jelleget. A tagság foglalkozás szerinti összetétele: ny. tiszt egy, ny. altiszt egy, községi tisztviselő négy, orvos egy, gyógyszerész egy, állatorvos egy, tanító kettő, földbirtokos kettő, okleveles gazda egy, iparos hat, kereskedő kettő, földműves hat. A lanyha érdeklődés és a gazdasági válság hatása következtében az egylet működését felfüggesztette és csak 1935. október 12-én újította fel, ügyvezető elnöke Kovács Tibor gyógyszerész lett.
A község egyesületei sorában külön szint képviselt a református fiatalok dalárdája, amely később felvette a Horthy dalárda nevet. Az elnöknek megválasztott Kruppa Antal az alakulás történetét így fogalmazta meg: „…régóta óhajtja a hajdúsámsoni intelligens közönség nagy része azt, hogy alakítsunk dalárdát, melynek tagjai lennének az énekelni szerető és a magyar dalért lelkesedni tudó intelligens férfiak és nők.” A dalárdát Bede Kálmán karnagy irányította. A háborús évek után felértékelődött a nők szerepe a közéletben, így természetes, hogy a nők egyesülete is helyet kért az országépítő munkában. A Magyar Asszonyok Nemzeti Szövetségének helyi csoportja 1938. január 19-én alakult meg. Az elnökség – csakúgy, mint az országos – a vezetők feleségeiből szerveződött. Díszelnök dr. Balogh Ernőné egyetemi tanár neje, alelnök Kiss Józsefné, a községi református lelkész neje, alelnök Pásztor Andorné, földbirtokos neje, titkár ifj. Ludmány Sándorné, földbirtokos neje. A csoport programja: a keresztény és nemzeti alapon álló asszonyok összefogása, a nemzeti hagyományok ápolása.
A vöröskeresztes egyletek Hajdú vármegyében a XIX.század utolsó évtizedeiben kezdtek megalakulni, Hajdúsámsonban az alispán rendeletére 1941. június 19-én tartotta meg alakuló űlését az egylet. Elnöke Kiss József református lelkész, női társelnök dr. Szabó Béláné, a községi orvos neje, alelnök Kováts Tibor gyógyszerész, titkár Szöőr Gyula igazgató-tanító.
A húszas évek elején kibontakozó alapítási hullám nemcsak városi-községi, hanem vármegyei szintű szervezeteket is eredményezett. 1923 májusában Debrecenben megalakult a Hajdú Vármegyei Népnevelési Egyesület, amelynek értelemszerűen tagjai lehettek a vármegye településeinek lakosai és intézményei (egyházak, egyesületek). Hajdúsámsonból az egyesületbe beléptek: Auspitz Mihály, Burger Aladár, Lefkovits Benő, Ludmány Sándor, Weisz Sámuel, Formmer Izidor, Gelbermann Jenő, Gödény Ferenc, Nagy Lajos, a működési gondokkal küzdő református egyház és a Református Tanító Egyesület.

A Hajdúsámsoni Autonóm Ortodox Izraelita Szent Egylet névsora (1927)

Hajdúsámsoni tűzoltózenekar (1932)

A Hajdúsámsoni Horthy Dalárda névsora (1930)

Baji József és családja 1938-ban

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me