Település a Nyírségben

Full text search

Település a Nyírségben
Hajdúsámson nagyközség az Alföld határ közeli térségében, Hajdú-Bihar megye északkeleti részén, Debrecen közvetlen vonzáskörzetében, a várost Mátészalkával összekötő 471. számú főközlekedési útvonal, illetve vasútvonal mentén, a megyeszékhely középpontjától mindössze 12 kilométerre helyezkedik el. A 69,52 négyzetkilométer, illetőleg 6952 hektár (ebből 482 hektár belterület) kiterjedésű határ 6470 hektáros külterületén három jelentősebb lakott hely található: Ligettanya, Martinka és Sámsonkert. Hajdúsámson lakónépességének száma 1999. január 1-jei állapotok szerint 9518 fő. A hajdan Bihar vármegyéhez, majd 1877-től Hajdú vármegyéhez, 1950-től pedig az újonnan szerveződő Hajdú-Bihar megyéhez tartozó település jelenlegi közigazgatási státusa: nagyközség.
Hajdúsámson természetföldrajzi (tájföldrajzi) szempontból az Alföld nagytájhoz (makrorégióhoz) tartozó Nyírség középtájon (mezorégión) belül fekvő, rendkívül változatos felszínű Dél-Nyírség kistájcsoport (szubrégió) középső területén helyezkedik el. A hajdúsámsoni határ nyugati fele a Hajdúhát kistájjal érintkezik, egyesítve magában a Hajdúság és a Nyírség számos természetföldrajzi jellemzőit.
A Hajdúsámsont magába foglaló Dél-Nyírség Hajdú-Bihar megye legváltozatosabb felszínű kistája, amely 100-162 centiméter közötti tengerszint feletti magasságú, szélhordta homokkal fedett hordalékkúpsíkság. A felszín jellemzője az alapvetően közepes magasságú tagolt síkság, a relatív relief nyolc méter/négyzetkilométer feletti. A terület jellegzetes formái a széles sávban húzódó szélbarázdák és a kisebb deflációs mélyedések. A gyenge termőképességű homokból felépülő buckák között mélyfekvésű, egykor mocsaras laposok helyezkednek el.
Éghajlatilag Hajdúsámson területe a mérsékelten hűvös és a mérsékelten meleg éghajlati öv határán fekszik. A mérsékelten száraz, sőt az északnyugati településrészeken száraz éghajlat jelentős vízhiánnyal párosul Hajdúsámson területén, ahol az évi napsütéses órák száma kétezer órára tehető, ebből nyáron 810 óra körüli, télen 175-180 óra napfénytartam a megszokott érték. Az évi középhőmérséklet 9,6-9,8 Celsius-fok, a nyári félévé 16,5 Celsius-fok. A 10 Celsius-fok középhőmérsékletet meghaladó napok száma 187-190. A fagymentes időszak hossza 186-188 nap (április 15. és október 18-20. között), az évi hőmérsékleti maximumok átlaga 33,7-34,0 Celsius-fok, a minimumoké –17,0 és –17,5 Celsius-fok közötti.
Az évi csapadékösszeg 560-590 milliméter, a vegetációs időszakban 350-360 milliméter eső valószínű. A téli fél évben a sokévi átlagot tekintve negyven körüli a hótakarós napok száma. Az uralkodó szélirány az északkeleti, a második, illetve harmadik helyen az északi és a déli áll. Az átlagos szélsebesség kevéssel három méter/sec. alatti.
Hajdúsámson és környéke vízfolyások és állóvizek tekintetében meglehetősen szegény terület, talajvíz kettő-négy méter közötti mélységben található, mennyisége jelentéktelen. Az artézi vízre épülő kutak előfordulása gyakori, ám vízhozamuk átlaga mérsékelt.
A hajdúsámsoni határ a Nyírség flórajárás (Nyírségense) része. Jellegzetesebb potenciális erdőtársulásai a tölgy-kőris-szil ligeterdők, a pusztai tölgyesek és a gyöngyvirágos tölgyesek. Jelentős felületeket borítanak a homokpusztagyepek és a homokpusztarétek. Az erdőgazdasági területeken fiatal- és középkorú, elsődlegesen keménylombos, kisebb részben lágylombos és fenyőerdők találhatók.
A felszín közeli üledékek jelentős része egy-huszonöt méter vastagságban kifejlődött, würm végén képződött futóhomok, amelyet döntően homoktalajok borítanak. Ennek megfelelően a talaj igen alacsony termőképességű (hat-nyolc ak/hektár). A mozaikos tájat lényegében tehát a homoktalajok uralják. A mezőgazdasági szempontból csaknem terméketlen futóhomok, a gyenge termékenységű, humuszos homoktalajokkal, kovárványos barna erdőtalajok egészítik ki. A mélyedések öntésanyagain zömmel vályog vagy gyengén savanyú kémhatású, általában hetven-száz centiméteres talajvízmélységű, a mezőgazdasági hasznosítás szempontjából gyenge réti talajok keletkeztek. A negyven-hetven centiméteres átlagos talajvízmélységű helyeken lápos réti talajok alakultak ki alacsony területi kiterjedésben.
A dél-nyírségi tájtípus egy részének jellemzőjeként a település határát foltokban tagolják a félig kötött homokos, enyhén buckás típusú részletek és a buckavonulatok közé zárt, magas talajvizű medenceszerű laposok. Előbbieket kovárványos barna erdőtalaj, kis területeken réti csernozjom is borítja, Rajtuk a szántóföldek egyeduralkodók, de a kultúrpuszta jelleg kialakulását a kis terület akadályozza.
A kedvezőtlen talajtani és egyéb természetföldrajzi adottságok miatt Hajdúsámson mezőgazdasági potenciálja relatíve kicsiny. A mezőgazdaság által termesztett jelentősebb kultúrák a rozs, az őszi árpa, a búza, a kukorica, a burgonya, a dohány, a zöldség- és gyümölcsféleségek. Meglehetősen elterjedt a szarvasmarhatartás és a juhtenyésztés.
Figyelemre méltó a sajátos termőhelyek gazdag élővilága. A Hajdúsági Tájvédelmi Körzet jellegzetes része, a pusztagyepekkel és nedves homoki rétekkel tarkított martinkai legelő és a hozzá kapcsolódó tölgyes, a település külterületén található. Hajdúsámson igen jelentős, mintegy 82 hektár természetvédelmi területtel rendelkezik.
A nagyközség településföldrajzi pozíciója igen kedvező. Aligha véletlen, hogy népességszáma hosszú ideje folyamatosan, a rendszerváltást követő években pedig, főként a nagyarányú beköltözések révén egyre dinamikusabb ütemben nő. (A lakónépesség száma 1990. és 1999. január 1-je között 7734 főről 9518 főre emelkedett!) Hajdúsámson számottevő fejlődésének záloga éppen a megye térszerkezetében elfoglalt viszonylag előnyös helyzet, Debrecen közelsége, az, hogy a szuburbanizációs terület és a belső agglomerációs övezet határán fekszik, s kedvező közlekedésföldrajzi pozíciója.
Hajdúsámson 6952 hektáros közigazgatási területét Debrecen, Hajdúhadház, Geszteréd, Balkány és Nyíradony, Nyíracsád, Nyírmártonfalva települések közigazgatási területei határolják. A felsorolt szomszédos településekhez való távolsága 12-20 kilométer között mozog, de más közeli települések is (Téglás, Bocskaikert, Fülöp, Nyírábrány és Vámospércs) alig több mint húsz kilométerre helyezkednek el. A Sámsonkert és Martinka településrészek pedig Debrecen külső belterületébe ékelődve, a megyeszékhely legszűkebb szuburbiájába tartoznak, alig néhány kilométerre a városközponttól.
A nagyközséget Debrecen–Mátészalka irányában vasútvonal és a 471. számú főút szeli át. Az autóbusz-közlekedés a helyi lakossági igényeket megfelelő színvonalon elégíti ki. A célállomások elérhetőségét igazoló izokronvizsgálatok eredményei nagyon kedvezőek. A környező települések többsége 15-20 percen belül megközelíthető. A Debrecen–Hajdúsámson, a Debrecen–Hajdúsámson–Nyíradony–Mátészalka és a Debrecen–Hajdúsámson–Hajdúhadház vonalokon naponta több mint negyven járatpár közlekedik. Debrecen–Mátészalka között két irányban pedig kilenc vonatpár halad át naponta.
Hajdú-Bihar megye természetföldrajzi tájai
Nagytáj
Középtáj
Kistájcsoport
Kistáj és ökológiai
fáciescsoport
A megyéhez
tartozó területe
(km2)
Részesedése a megye területéből
Alföld
Közép-Tisza-vidék
Közép-tiszai ártér
Hortobágy
Borsodi-ártér
150
1500
2,4 %
24,1 %
Nyírség
Dél-Nyírség
 
1100
17,7 %
Hajdúság
Hajdúhát
Dél-Hajdúság
 
700
750
11,3 %
12,1 %
Berettyó-Körös-vidék
Berettyó-vidék
 
 
Körös-vidék
Nagy-Sárrét
Berettyó-Kálló köze
Érmellék
Bihari sík (Kiskalota)
Kis-Sárrét
600
400
150
750
111
9,7 %
6,4 %
2,4 %
12,1 %
1,8 %
Hajdú-Bihar megye
 
 
 
6211
100,0 %
 

Homok… homok… Martinkai dűlősor

Sámsonkerti hétvégi házak

Szőlőskert Martinkán

Ligettanyai házsor

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me