Röpülj, páva!

Full text search

Röpülj, páva!
A civil társadalom szerveződésének kezdeteit már a polgári kor előtt fellelhetjük. Írásos emlékünk van a XVII. század végéről egy „A jó halál, avagy Krisztus öt szent sebe” tiszteletére alakult vallásos egyesületről is. Emlékét a Historia Domus őrizte meg, feljegyezve még, hogy Lévay István esperesplébános alapította.
Még a XIX. században alakult meg a Takács Ipartársulat a korábbi takácscéh utódjaként. Az 1875-ös alapszabálya szerint a társulat célja a közös érdekek érvényesítése és a tagok segélyezése volt. 34 tagot számlált. A másik korai szerveződés még a tűzoltóké volt a múlt század végén. Mindkettőről esett szó már korábban. Az utóbbi egyesületet Soós József községi bíró szervezte meg közösen Ásvány, Hédervár, Ráró községekben 24 taggal. Alapszabályát 1889. április 15-én fogadták el.
Az Ásvány–Hédervár–Ráró Önkéntes TűzoltóTestület székhelye Hédervár, főparancsnoka, illetve első elnöke Rákóczy János földbirtokos volt. A visszaemlékezések szerint az első nagyobb tűz 1916-ban – talán a sors fintoraként – éppen Rákóczy János majorságát emésztette el. Egyébként ez idő tájban alakultak meg általában máshol is a hasonló testületek, eleget téve a központi rendelkezéseknek.
1920 októberében – ahogy erről már megemlékeztünk – kötelezték a község férfilakosságát arra, hogy 16 éves kortól 45 évesig belépjenek az „önkéntes” tűzoltóegyletbe. 1924-ben új tűzoltószertárt avattak a községi kocsma előtti téren. Az egylet élén a vezetők váltogatták egymást, a leghosszabb ideig talán Ásványi István tartott ki ezen a poszton: 47 éves tagságából harminc esztendőn át, 1939 és 1969 között.
A helyi tűzoltóság történetének legemlékezetesebb eseménye a frissen felújított plébániatemplom kigyulladása és oltása volt 1962. július 22-én. Az 1960-ban kapott motoros fecskendő gyorsan elhasználta a környező porták kútjainak vizét, így kézi szivattyúval folytatták tovább az oltást. Mivel a villámcsapás miatt a telefon-összeköttetés is megszakadt, későn érkezett a segítség, a tüzet végül csak késő este, a győri és a mosonmagyaróvári tűzoltók oltották el.
1973-ban Dobos József parancsnoksága alatt új tűzoltószertár épült. Klauda Ferenc karmester vezetésével 1978-ban tűzoltó-fúvószenekart alapítottak. Néhány év múlva már nemcsak a helyi ünnepségeken a megyebeli városokban, Győrben, Sopronban, Mosonmagyaróváron, hanem Erdélyben, Csallóközben is sikerrel szerepeltek.
A Hédervári Gazdakör alapszabálya 1912-ből ismeretes. Céljai között elsőként említik a „haza földje” és a földművelés iránti szeretet fejlesztését, a kisgazdák helyzetének javítását. A kör figyelemmel kísérte a község gazdasági életét, megpróbálta megfogalmazni a helyi érdekeket. Terjeszteni igyekezett a mezőgazdasági ismereteket, törekedett a háziipar meghonosítására. Támogatta a szükségleti cikkek közös beszerzését, a közös értékesítést, hogy a lehető legkedvezőbb feltételeket alakíthassák ki. A kor mentalitását ismerve nem meglepő, hogy szerepet vállaltak szellemi és erkölcsi téren is. Amint azt már korábban bemutattuk, tájékoztató, ismeretterjesztő előadásokat szervezett a kör, és ezáltal a század végén meginduló népfőiskolai kezdeményezés elődjét tisztelhetjük benne.
1920 augusztusában Hédervár belépett A Falu Országos Szövetsége társulásba. A kapcsolattól azt várták, hogy kedvezően hat a kulturális életre.
A húszas években – a Tanácsköztársaság után – az állam minden tekintetben figyelemmel kísérte, ellenőrizte a falusi társadalmi és politikai életet. 1923. március 16-án Gombich István körjegyző többek között azt írta a 6/1923. bizalmas jelentésében, hogy a hozzá tartozó Ásvány és Ráró községekben nincsenek társadalmi szervezetek, egyedül Hédervárott egy kisgazda olvasókör, és a MOVE-nak (Magyar Országos Véderő Egylet) működik egy alosztálya. Vezetőségük „keresztény, és nemzeti szempontból teljesen megbízható… a jelenben alig működik”. „A Vöröskereszt egyletnek is volt szervezete… de csak a papíroson van meg. Községeimben szociáldemokrata szervezet nincs… járásomban a Magyarországi Földmunkások Országos Szövetségének sincs helyi szervezete… a Győrött megjelent lapok községeimbe csak szerény mértékben járnak, mégpedig a Győri Hírlap és a Dunántúli Hírlap. A Népszava… járt Kiss Sándor bokrospusztai lakosnak, azonban a hédervári postamester értesítése szerint már ezt az egy lapot sem küldik.” Végül így fejeződik be a jelentés: „Amidőn helyi közéletre vonatkozó leírást legjobb tudomásommal bemutattam, nem hallgathatom el, hogy a falu sivár kulturális életére, az illetékes tényezők figyelmét fel ne hívjam.”
A Leventeegylet alakuló gyűlését 1925. október 11-én tartották. Jegyzőkönyve megörökíti a négy alapító, a tizennégy pártoló és huszonnyolc működésre kötelezett tag nevét. Elnöke Polieh Simon lett, jegyzője pedig Tamássy Tibor. 1929-ben elnöke Varga József gazdálkodó, aki emellett a közgyámi tisztséget is betöltötte, a fiatalok oktatója továbbra is Tamássy.
A Leventéhez hasonló elvekkel és célokkal alakult meg központi akaratból a Hédervári Polgári Lövészegyesület. Az alakuló gyűlésen, 1930. június 17-én, tizenhat tag vett részt. Elnöknek Binder Mihály bírót választották meg. A főtitkári címmel Hegedűs Gyulát, a pénztárosi teendőkkel Hegedűs Ferencet bízták meg. Alapszabálya szerint jelmondatuk „A Hazáért” volt. „Az egyesület a fő célként kitűzött céllövősporton kívül súlyt helyez a tagok vallásos és hazafias érzésének erősbítésére, erkölcsi felfogásának nemesítésére, jellemének szilárdítására, a lövész bajtársi szellem kifejlesztésére, a tagoknak egymás közti kölcsönös támogatására, ismereteinek erősítésére és a többi sportágak űzésére.”
Némi színt és pezsgést hozott a falu kulturális életébe is az az országos cserkésztábor, amelyet az ifjabb Khuen-Héderváry Károly, Magyarország főcserkésze rendezett a hédervári birtokon 1928 nyarán. Közel másfélszáz cserkész tiszt táborozott a gróf erdejében. Velük egy időben érkezett meg csónakokon és verte fel sátrait a Győri Katolikus Legényegylet öregcserkészcsapata is. A táborozók maguk ismerkedtek a környék néprajzi és természeti értékeivel.
Külön említést érdemel a két világháború közötti időszak önszerveződései közül az a helyi színjátszó csoport, amelynek létét egy korabeli fotó is megörökítette. A kis színtársulat a visszaemlékezések szerint 1933–38 között működött, az iskola segítségével. Ugyancsak ebben az időszakban szervezte meg a plébánia a KALÁSZ- és KALOT-egyleteket, a kisiskolásoknak a Szívgárdát.
A világháború után a szervezeteket népellenességgel bélyegezték meg, először a levente-, a lövész-, majd a Kalász-, a KALOT-egyleteket szüntették meg, később pedig valamennyit felszámolták, kivéve a tűzoltóságot.
Az alispán hivatalos kimutatása szerint 1948-ban mindössze két egyesület működött a faluban: az Egységes Parasztifjúság Országos Szövetségének, az EPOSZ-nak és a Magyar Nők Demokratikus Szövetségének, az MNDSZ-nek a hédervári csoportja. A későbbiekben alakultak meg a pártok szerinti ifjúsági szervezetek, mint a MADISZ, SZIM, DISZ. Tevékenységét elismerve, mégiscsak a KISZ-t kell a legjelentősebb egyesületnek tartanunk, többek között hosszú fennállása miatt. 1957 februárjában alakult meg Márnai Miklós párttitkár kezdeményezésére. 1948-tól a helyi úttörőmozgalom is példás munkát végzett – szintén Márnai Miklós irányításával.
A sportegyesület 1946-ban alakult meg Adrigán József, Csépli Ferenc, Németh Mihály, Németh Miklós vezetésével. Atlétikai, labdarúgó-, majd sakkszakosztálya is működött. A focisták a téesz nagy értékű és nemes becsű, alkalmanként kölcsön adott teherautójával jártak a mérkőzésekre. 1948-ban felszámolták a futballpályát. A több hónapos eljárásban az EPOSZ és a MINSZ is támogatta egy másik pálya kialakításának ügyét. Az új létesítménynek a kastélyparkban találtak helyet, és itt működik a mai napig. A falu labdarúgócsapata több sikert is megért, jelenleg a bajnokság megyei II. osztályában küzd. Gondolnak irányítói a jövőre is, utánpótláscsapatot gondoznak és serdülőcsoportot nevelnek. A 2001-es tisztújítás után Csanádi László lett a sportkör elnöke, a szakmai munkát Sághy Gyula, majd Dobos János edző irányítja.
Az 1970-es években a televízió Röpülj, páva! című népdalvetélkedőjének hatására sorra alakultak az országban a pávakörök. Hédervár is gyorsan bekapcsolódott a mozgalomba, dr. Timaffy Lászlónak, a neves néprajzkutató tanárnak és feleségének a vezetésével. A Timaffy házaspár évek hosszú során át irányította a népdalgyűjtő és daloló közösséget. Hetenként jöttek össze, az asszonyok és férfiak az igazi népművészettel ismerkedtek meg itt, és a dalok segítségével őrizték meg, adták tovább Hédervár és a Szigetköz értékes népi hagyományait. Az összetartozás és örökségük őrzésének élményén túl nagy sikereket mondhattak magukénak a helyi és vidéki fellépéseiken. Műsoraikat a Magyar Rádió és a Televízió több ízben közvetítette. Dr. Timaffy Lászlót többek között pávaköri munkájának elismeréséért választották Hédervár díszpolgárává.
A rendszerváltás utáni demokratikus légkörben is több civil szerveződés alakult a faluban. A Hédervár Baráti Kör nevű társaság 1989-től fejti ki községvédő, szépítő, hagyományőrző tevékenységét.
Több mint egy évtizedes munkájáról egy 1999-ben megjelent kiadvány ad számot. Az egyesület első elnöke dr. Mayer Béla volt, majd rövidesen Hujber Gézánét választották meg erre a posztra, aki egyébként már a kör megszervezéséből is oroszlánrészt vállalt. A kiadvány oldalakon keresztül sorolja azt a fáradhatatlan építő, szervező, gyűjtő, pályázó és alapítványtevő kulturális-ismeretterjesztő munkát, amellyel sikerült az egész falut és az elszármazottakat is megmozgatni, közös munkára, hagyományőrzésre serkenteni. Természetesen a községi önkormányzat vezetésével.
Ezek közül feltétlenül ki kell emelni az 1990-ben létrehozott Hédervár Templomaiért Alapítványt: munkája eredményeként megszépült a Boldogasszony-kápolna, megújult a plébániatemplom, megnyílt a Vizeim-gyöpön a játszótér. Helytörténeti kiállítást, vetélkedőket rendezett a diákságnak, faluvédő táborokat szervezett. Szervezésében emléktáblát, kopjafát állítottak, és tisztes temetéssel hazai földben hantolták el a falu utolsó uraságát, Khuen-Héderváry Károlyt. Az alapítványi munkát 1997-ben országos kitüntetéssel ismerték el: Podmaniczky-díjjal.
A Hédervári Polgárőr-egyesület 1998. április 7-én alakult 23 taggal, elnöke Fazekas Balázs. Célja, hogy tevékenysége hatására csökkenjen a bűncselekmények száma, javuljon a polgárok biztonságérzete. Ennek megvalósítására járőrszolgálatokat szervez, együttműködik a rendőrség helyi körzeti megbízotti csoportjával, továbbá a községi rendezvényeken gondoskodik a rendfenntartásról.
A Vöröskereszt hédervári szervezete több véradást is szervezett, amelyben sok lelkes donor vett részt. Legutóbbi tisztújító közgyűlését 1999. december 13-án tartotta meg, Dániel Gézáné az egyesület titkára.
1998 januárjában indult útjára a Hédervári népfőiskolai esték című sorozat, azzal a céllal, hogy közhasznú ismereteket adjon a gazdálkodás, a környezetvédelem, az életmódváltás témakörében, és ápolja a hagyományokat. A kezdetben nyolc alkalomra tervezett tizennégy előadás hangulata és a nagy érdeklődés arra ösztönözte a szervezőket, hogy folytassák a sorozatot. Az előadások helyszíne a községháza díszterme, illetve a könyvtár klubhelyisége.
Göndöcs László polgármester és a község önkormányzata szintén több öntevékeny szépítő akciónak a gazdája a kilencvenes évektől. Társadalmi munkára szervezték meg a lakosságot például a Virágos Magyarországért mozgalom céljára, új emlékhelyek felállítására, a köztéri szobrok gondozására.

A XIX. század végén alakult tűzoltóegylet kilencvenedik évfordulóját ünnepli 1979-ben

Ifjabb gróf Khuen-Héderváry Károly, Magyarország főcserkésze az 1930-as években

Herczeg Ferenc Gyurkovics lányok című darabjának szereplői 1934-ben

A Hédervári Páva Kör, 1975

75. születésnapján köszönti Timaffy Lászlót, Hédervár díszpolgárát Göndöcs László polgármester (Nagy István felvétele, 1991)

A Hédervári Baráti Kör

A plébániatemplom helyreállítását társadalmi munkával segítette Hédervár népe (1997)

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me