Halványodó hagyományok

Full text search

Halványodó hagyományok
A falu népének napi munkáját, családi eseményeit, gyászát kialakult szokásrend jellemzi, ennek gyökerei a pogányság idejére nyúlnak vissza.
A terhes asszony életét mágikus előírások szabályozták, amelyek felkészítették az anyaságra. Azt tartották például, hogy minél többet mozog, annál könnyebben szül. Ne egyen sokat – tanácsolták –, mert akkor nehéz lesz a szülés, mivel meghízik a gyerek. Tésztát ne egyen, hanem inkább sok rántott levest meg hagymát, mert akkor több teje lesz. Ha összenőtt kettős gyümölcsöt evett, azt mondták ikrei születnek majd. A terhességet nem tekintették rendkívüli állapotnak, az asszonyok ilyenkor is éppen úgy dolgoztak a mezőn, a parasztgazdaságban, mint máskor.
A század első felében még szokás volt, hogy a szülő asszonyt sátorlepedőbe tették. Ez a speciális darab része volt a leány kelengyéjének. A sarokban álló két szabad oldalra a födém gerendáira erősítették. Ami persze nem volt elég a rontás elhárítására, ezért más eljárásokat is alkalmaztak. A sátorlepedő felső sarkába foghagymát tettek, illetve fűzetlen tűt is szúrtak bele.
A szülő nő az avatásig (gyerekágy) a sátor alatt feküdt, amikor is a gyermeket a bába megmosdatta. Az avatás ideje alatt a bába járt gondozni a gyermeket, az anya addig nem nyúlt hozzá.
A koma és komaasszony szerepére a szülők általában a gyermekkori pajtásaikat kérték fel. Hollókőn a szülést követő vasárnap vitték a keresztszülők kereszteltetni a gyermeket. A szertartás után közös ebédet rendeztek, ahol tyúkhúslevest, bordás csíkot ettek. A palóc vidéken proszriknak nevezték a komaasszony által szervezett gyermekágyas ellátást. Ennek kialakult rendje volt. Hét napon át hétfélét vittek. Leveseket, tésztát, lepényt, rétest, herőkét, mákos ferentőt, bábacipót. Az ital jellemzően a mézes pálinka, de bor is került.
A hollókőiek ragaszkodtak a gyermekeikhez. Ha az udvaron dolgoztak, az eresz alá lepedőt kötöttek, és ebbe helyezték bele a kisbabát, aki így mindig láthatta a szüleit. A csecsemőket bélelt teknőbe fektették, ha a földeken dolgoztak, ezt a fára akasztották.
Más a házasság és más a szerelem. A szerelmet a fiatalok érzik, a házasságot az öregasszonyok kötik. A fertály házasodik a fertállyal, a házhely a házhellyel –vallották 1935-ben a hollókőiek.
A leánykérést sokszor a közvetítő asszony puhatolózása előzte meg. A hivatalos aktust kendőpakolásnak, kendőlakásnak nevezték. A vőlegény és annak keresztapja ment el a lányos házhoz megkérni a lány kezét. A menyasszonyjelölt csipkés kendőbe diót, vagy almát, szőlőt rakott. Ez volt a jegykendő, amelyet elvitt a vőlegény. Ehhez bokrétát is készítettek. Egy hét múlva a vőlegény anyja üresen hozta vissza a kendőt.
A hivatalos jegyespár a plébánián is bejelentette a házasodási szándékát, amelyet három vasárnapon keresztül a templomban kihirdettek. A lakodalom előtt egy héttel ment el a jegyespár – ahogy mondták – hívogatni a vendégeket. Régen még a lagzi előtt való este is elmentek a közeli rokonokat, pajtásaikat meghívni.
A lakodalom reggelén a vendégek odavitték az ajándékokat, húsokat, süteményeket. Régebben az ágyvitelnek nevezett ceremónia keretében ekkor vitték át a leány hozományát is a vőlegény házába.
Valaha a lakodalmaknak szigorú rendje volt. A délelőtti órákban esküdtek, az esküvő után a vőlegény és a menyasszony is saját otthonába ment, ezután került sor a menyasszonyi háznál a kiadóra. A vőlegény a vőfélyeivel és a násznagyával, a nyoszolyólányokkal és a többi vendéggel cigányok kíséretében vonult a lányos házhoz. A menyasszony búcsúztatását az ő násznagya kezdte meg. A menyasszony fogadásakor az anyósa az ajtóban egy egész kenyérrel és egy tányér mézzel várta. A menyasszony levágott a kenyérből, belemártotta a mézbe, aztán a vőlegényt megkínálta vele. Azért, hogy olyan édes életük legyen, mint a méz. A nagy vacsorán a fiatal pár egy tálból evett, külön evőeszközökkel, hogy jobban szeressék egymást. Mézes pálinkát ittak, amikor a menyasszonytáncot ropták, és reggel is, amikor az új menyecskéről lekerült a párta, hogy főkötőt tegyenek a fejére.
A lakodalom záró részét képezte az örömkalács kínálása. A kerek kalácsot – amit a menyasszony házában sütöttek –, tetején ferentővel, „tubókákkal” és hatvan-hetven centiméteres vékony nyárfaágakkal díszítették. (A menyasszony kikérése után ezt a vőlegény első vőfélye vitte a feje tetején a lakodalom helyszínére.) Ezenkívül több feldíszített ágat is készítettek, amelyeket süteménnyel, papírzsinórokkal és masnikkal ékesítettek. Reggel a násznagy köszöntése után a menyasszonnyal együtt osztották ki a vendégeknek az örömkalácsot és az ágakat.
A középkorban a halottakat a templom körül temették el. Mária Terézia 1777. évi pátense játszott közre ennek a szokásnak a megszűnésében. A temetők ekkor a falu határába kerültek. Hollókőn a település délkeleti részére. Az 1950-es években még jellemző temetési szokásokról emlékezünk a következőkben.
A halottat a szobában ravatalozták fel. A koporsóba gyaluforgácsot tettek. Az elhunytat szépen felöltöztették, kezébe imakönyvet, olvasót, kiskendőt helyeztek. Este került sor a halottvirrasztásra. A sírt a közvetlen barátok, ismerősök, rokonok ásták. Lobogókat, kereszteket vittek a temetési menetben.
Hollókő népének gazdag muzikalitását példázza a siratóénekek helyi kultusza, a halottsiratás. A család a koporsóra borulva siratta az elhunytat. A szöveg rögtönzött, de kialakultak bizonyos típusok, aszerint, hogy kit sirattak, házastársat, gyermeket, szülőt.
A temetést tor követte, ezen mindenki részt vett, aki a hagyományos eseménysor lebonyolításában segített. Az ételt nem a halottas háznál készítették el, mert ott nem gyújthattak tüzet. A szomszédban főztek babot, lepényt sütöttek. Egy üres tányért és egy kanalat az asztal sarkára helyeztek, azt mondták, ha hazajön a lélek, jusson neki is. A nagy ünnepnapok délutánján is siratták a kedves halottat.
A férfiak ügyesen bántak Hollókőn a fával, a közeli erdő ajándékával. Jó nevű fafaragó művészek ma is akadnak a településen. Kelemen Ferenc például, akinek a tárgyaiból a falu egyik házában kiállítást is berendeztek.
Az év kiemelkedő munkanapjaként tartották számon az aratást. Az aratógazda a munkálatok megkezdése előtt tárgyalt az urasággal, hogy a termésnek hányad részét kapják meg és hányadára dolgoznak, így voltak köztük egész és félrészesek. Erről szerződés készült. Húsz pár arató alkalmazását tartották elegendőnek. Ezután mentek el az emberek a gazdához ajánlkozni. Azok is, akiknek csupán egy hold földjük volt, ők ezzel a munkával az évi kenyerüket tudták megkeresni.
Az aratás előtt áldomást kaptak az uraságtól. Kaszát, gereblyét tartva, énekszóval indultak dolgozni, miközben a legények vesszővel verték a kaszát. Az aratás sokszor Szent István napjáig is elhúzódott. Húsz hold aratása után a munkás tíz mázsát kaphatott a betakarított terményből.
Az aratógazda volt a belső gazda, a tarló gazda a külső részen kellett hogy legyen. A belső gazda intézte a vacsorát, az ebédet és gondoskodott a mezőn dolgozók vízellátásáról. Az arató gazdaasszony főzött, általában levest és valami tésztafélét. Reggel pedig kenyeret sütött. Az aratás végét birkagulyással ünnepelték.
Aratókoszorú is készült, amelyet a marokszedők fontak virágos kenderből, gyékényből, búzakalászból, néha papírrózsákat is a szálak közé igazítva. A legények délelőtt tíz órakor gyülekeztek az aratógazdánál. Az emberek a házban borozgattak, a leányok az udvaron maradtak és énekeltek. Sütöttek, főztek, cigányt hoztak muzsikálni. Délben felköszöntötték a koszorút, amelyet két marokszedőlány vitt egy rúdon. A felköszöntőt az aratógazda mondta. Az uraság a családjával együtt az ajtóban fogadta őket. A koszorú átvétele után a gazda szeme közé vizet loccsintottak. A vízzel való leöntés bőségvarázslást, esővarázslást jelentett. A fáradságos munkát vidám mulatozás követte, magyar csárdást táncoltak.
A hollókői asszonyok a kender feldolgozásán, a szövésen túl a pompázatos népviselet kialakításában, varrásában is maradandót alkottak. A hollókői kenderföldek a falu nyugati részén, a Rimóc felé vezető földúttól északra feküdtek. A megmunkálás menetét az 1937. és az 1959. évi gyűjtések őrizték meg a közemlékezet számára.
Minden háznál vetettek kendert – abroszból. Zsófia napján, tizenkét hét után történt meg a beporzás, vagyis lett sárga a növény, ekkor kellett elkezdeni nőni. Kis markonként vagy alul szálanként tépték, kévékbe kötözték és eláztatták. Nehezékül követ is helyeztek rá. Két hét után kimosták, kiszárították, majd törő alá került: lábbal hajtott törőben forgatták. Ezután tilolták, ilyen eszköze mindenkinek volt. Az összetört, fás szilánkok eltávolításával következhetett a kenderpuhítás: morzsolták a növényt. A faluban három morzsolót tartottak számon 1959-ben. A morzsoló használatáért a fizetség egy fő kender volt (három marok ad ki egy főt). A munkálatok végén gerebenezték és rostfésülték a szálat.
A felágyazott kendert guzsalyról fonták. A kész fonal motringokba került, ezeket mosták, szárították és gombolyították. A szövésben felvetették a fonalat, majd a láncfonalat szövőszékre helyezték. A hatéves kislány is már elkezdett kócon fonni tanulni, tízéves korától pedig már hasznos munkaként végezte.
Ősszel, betakarítás után, kezdődött el a fonás, egy héten öt napot fontak. „A legfájinabb asszony, aki Szent Mártonig megcsiná (túl van a tiloláson), három napokig megfon és húsvét előtt megsző” – mondták.
A fonóház volt az a hely, ahol az asszonyok és a lányok téli estéken szívesen összejöttek, hébe-hóba a legények is eljártak ide. Egy idős néne felügyelete alatt dolgoztak a lányok. Sok szép ének elhangzott a fonóházban. Később, 1959-ben, már főleg csak a lányok jártak fonóba, az asszonyok otthon dolgoztak. A lányok bizonyos alkalmakkor malomkalácsot vittek magukkal, így például Luca napján is. Szent István vagy karácsony böjtjén kártyázni mentek, ekkor kalácsot nem sütöttek. A fonóházakak, kukoricafosztók, a bab- és mákfejtők voltak azok a helyek, ahol a fiatalság szívesen összejött. Ezek a szokások az 1950-es években szűntek meg a faluban.
Kenderfonálból készültek a zsákok, ponyvák, szalmazsákok, lepedők, abroszok, kendők és a ruhaneműk egy része is. Az utóbbiak többségét a legfinomabb szálú kenderből készítették.
A palóc viseletre vonatkozóan csak a XVIII. századtól maradtak fent adatok. A szécsényi uradalom – mint azt már többször tárgyaltuk – a Forgách családé volt a XVIII. század elejétől a XIX. század közepéig, az övék Nagylóc, Rimóc, Varsány, Sipek és Hollókő is. A cselédbéres szerződések azt tükrözik, hogy a szécsényi uradalomban dolgozók ruha-, posztó- és vászonneműt kaptak konvencióba. Sőt új csizma is szerepel a bér tételei között.
Az említett öt falu viseletét hollókői néven is említik, mivel azok egymáshoz nagyon hasonlóak.
A teljes viselet az 1870-es és 1880-as években alakulhatott ki. A fiúk szűk fekete nadrágot, rövid kis kabátot hordtak, a mellényüket pityke és hímzés is díszítette. A kicsi, kúp alakú pitykék a gombolás mellett kifelé ágaztak el. Széles fekete színű szakácskájuk volt, kötényüket széles tarka szalaggal kötötték fel a derekuk alatt. Csizmát viseltek hozzá. Ez volt a vasárnapi viseletük, amihez a fejükön kis pörgekalapot hordtak, körül szalaggal, hátul bokorra kötve. A szalag mellé néha madártollat is tűztek.
A lányok viselete: simított kézivarrásos, bíbor, vagy áttört csipke ingváll, térdig érő rövid szoknyával. Ezek hátul rövidültek. A vállukra, derekukra kasmir-bíbor vagy fekete klottkendőt kötöttek, amely hátul széles masniban végződött.
A szoknyák száma az alkalomtól függően és a kortól változott. Munkához kettőt használtak a középkoru asszonyok. Ünnepeken egy lány a keményített alsószoknyákból esetenként 18–24 darabot is felvett. Ezek fölé egy nagyobb, sima kötényt – kecelét – és egy kisebb hímzett kötényt, az úgynevezett szakácskát kötötték. A lábukon rézszögekkel kivert csizmát, a nyakukon galárist – öt-hat soros gyöngyöt – hordtak.
Nagy ünnepeken, így például vízkeresztkor, gyertyaszentelőkor, a húsvét utáni fehérvasárnapon, úrnapkor, Péter-Pál idején, Szent Istvánkor a leányok fehérbe öltöztek. A hajukban lévő pántlika és a szakácskájuk is fehér volt.
A hollókői lányok a hajukat teljesen egyedien fésülték: vrekocsba (varkocsba) fonták, középen elválasztották, és erre merőlegesen még egy választékot készítettek, ezt a fülük mögött hátravezették, szalagokba és három ágba fonták a tarkójukon. A fonat végét szalagcsokor zárta, ezt hívták bukornak.
Az asszonyok kontyba rakták a hajukat, erre tették a féketőt, amelyet színes szalagokkal és fényes üveggyöngyökkel díszítettek. Fölé került a homlokkötő, ezt a konty alatt csomózták meg, és elöl a homlokuk közepéig húzták. Erre került az úgynevezett menyecske, az átlósan összehajtott kendő. A színes szalagok és a fékető üveggyöngyei azért látszódtak. Egy menyecske az összeállítást harmincéves koráig viselte, azután a színei fokozatosan halványodtak, míg végül időskorára már a fekete szín uralta az öltözéket.
A csizma mellett az egyik legdrágább viseleti darab a ködmön volt, amelyet később a barnára festett bőrmellény, a cucaj váltott fel. Az 1940–1950-es évekig viselték ezt a hollókői gazdalányok. Szécsényben szűcs készítette, a darabokat hímezték is.
A régi férfiviselet hétköznapi darabjai kendervászonból, az ünneplői félpamutból készültek, mely utóbbiakat elöl fehér hímzéssel díszítették. Az inget a gatyába kötötték. Mindennapi viselet volt a szakácska. Télen csizmát, nyáron bocskort viseltek. Ünnepen, hűvös időben, posztólajbit (posztómellényt) hordtak. A tehetősebbek bundával, a közepesen gazdag parasztok cifra ködmönökkel védték magukat a hideg ellen. Az értékes felsőruháért a távolabbi városokba kellett utazniuk.
A viselet alakulására a történelmi változások is hatással voltak, elsősorban az első, majd a második világháború. Hollókőn az 1960-as években kezdték letenni a színpompás öltözéket. Teljesen nem tűnt el, gondosan őrizték a díszes ruhadarabokat, azok, akiknek a birtokában volt. De ezután már csak ünnepi alkalmakkor, a faluba látogató turisták kedvéért, vendégek fogadásakor öltötték fel.
Hollókő, ez a forgalmas településektől távol eső, nehezen megközelíthető, zárt és festői természeti környezetben élő település nemcsak a mindennapok hagyományainak makacs továbbéltetőjeként ismert, de megemlegették mindig szegénysége miatt is. Ez tartotta takarékon szellemi életét is. Iskolaszék, gazdatanács ugyan működik, s vannak a községnek alkalmazottai, de postája például a legmodernebb időkig nem volt, a küldeményeket hetente kétszer a kisbíró hordta ki. Az ő, illetve a kondás és a gulyás fenntartásának költségét a falu lakói fizették, és ezek az alkalmazottak közülük is kerültek ki. A község papja hetente, jegyzője évenként egyszer jött a faluba. Egyetlen tanítója osztatlan iskolában oktatott, fizetése párpénzekből származott. Orvos és védőnő legközelebb Szécsényben rendelt. Az egyetlen városi ember a településen a bíró, aki évi száznegyven pengő fizetést kapott. Feladata a község rendjének ellenőrzése volt, munkájában a kisbíró segítette.
A tanító tudása révén szerzett tekintélyt a faluban. A gyermekek oktatása mellett a település kulturális életének a megszervezése is a vállán nyugodott. 1920-ban a fiatalok színdarabokat adtak elő, 1934-re megalakult a helyi Gyöngyösbokréta mozgalom, tizenhat ifjú taggal. Budapesten is szerepeltek, ahol egy hollókői fonóházjelenetet adtak elő szép énekek kíséretében, egyéni viseletük is nagy sikert aratott.
A faluban a bíró és a tanító rendelkezett gazdagabb könyvtárral. A helybeliek állították: ők nem érnek rá olvasni, sok a munkájuk. Télen rövidek voltak az esték, a petróleumlámpa pedig igen drága. Sokszor évekig nem volt tanítójuk, az idősebbek egy-egy korosztálya sem írni, sem olvasni nem tanult meg.
Miről álmodott 1956-ban a hollókőiek nagy része? Arról, hogy legyen rádiójuk, mozijuk, könyvtáruk, jó színielőadásokat hallhassanak. Kultúrotthont is szerettek volna. Balassagyarmatra is többször eljutottak és örültek, hogy régi tárgyaikat, a múzeumban szeretettel őrzik. Érdeklődtek a régészeti munkálatok iránt is.
Hollókő helyzete az 1960-as évektől változott meg alapvetően. A falu lakóinak álmai sok tekintetben valóra váltak. Iskolájában ekkor már három tanterem működött, százötven diákot befogadó osztályokkal. Kultúrotthon épült, mozi működött, könyvtárának állománya elérte az 1278 kötetet, 168-an látogatták. Rádióra 146 fő, televízióra 49 fő fizetett elő. Fokozatosan kiépült a falu infrastruktúrája.
Ma a régi időket idéző, azóta helyreállított házakban működik a polgármesteri hivatal, a posta, az orvosi rendelő, az óvoda, az öregek napközi otthona, két étterem és öt turistaház. A hajdani mesterségek ápolását, oktatását szolgálja a Szövőház, a Fazekasház és a Fazekasműhely. A régi épületekben kapott helyet a Falumúzeum, a Postamúzeum és a tájvédelmi kiállítás is, valamint Ács Irén fotóművész, illetve Kelemen Ferenc fafaragó kiállítása. Látványos és hiteles remekeket árul a Pajtakert népművészeti üzlet, az Udvarház Galéria és népművészeti bolt, akárcsak az úgynevezett Míves Ház.
A hagyományok ápolásában külön említést érdemel a hollókői asszonykórus, amely korábban a Repülj páva vetélkedőn első helyezést ért el. Az eredeti, hiteles népviselet és a gazdag népdalkincs ápolásában maradandó értékeket mentettek meg. A nevezetes egyházi ünnepeken, húsvétkor, úrnapján, karácsonykor szívesen látják az odaérkező vendégeket, akik ilyenkor megismerkedhetnek a falu hagyományaival, népszokásaival.

Gyermekek ringőben (Palotay Gertrúd, 1930.)

Aratókoszorú átadása a bírónál (Gönyei Sándor, 1930?)

Idős asszony a ház udvarán (Kornis Péter, 1959.)

A hollókői asszonykórus előadása (Fejős Zoltán, 1983.)

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me