Háborúk előtt, háborúk után

Full text search

Háborúk előtt, háborúk után
A két világháború sok áldozatot követelt, szinte nincs olyan család, amelynek hozzátartozói között ne lenne háborús hősi halott. A magyar katonák az első világháborúban az orosz, szerb és olasz hadszíntereken harcoltak. Nemcsak a kegyetlen front szedte áldozatait, de a szörnyű orosz tél, súlyos betegségek is, nem beszélve a hadifogságba kerültekről, akik iszonyatos nélkülözések közepette évekig vártak arra, hogy végre hazatérhessenek. Sokuk eltűnt a nagy orosz pusztaságokon, nyomorult körülmények között.
A második világháború még nagyobb megpróbáltatásokat hozott. A harc még kegyetlenebbé vált s az orosz fogság keservei minden képzeletet felülmúltak.
A megélhetés az országban is egyre nehezebbé vált. Bevezették a jegyrendszert, a fejadagokat, a hústalan napokat, megismerkedhettünk a húspótló porokkal, s olvashattuk az újságokban a híradásokat a véres háborúról, bombázásokról. Hosszúhetényt ez utóbbiak szerencsére elkerülték, de az egyik nap hallhatóvá váltak, egyre közeledtek a tompa ágyúdörgések. Ekkor már javában folytak a harcok Mohács térségében. Az orosz (szovjet) csapatok Apatinnál keltek át a Dunán, és nyomultak előre a mohács-pécsi országút mentén. A pécsvárad-pécsi országúton 1944. november 28-án vonultak át Hosszúhetény alatt Pécs felé. Másnap kisebb járőregység érkezett a faluba. Az eseményeknek ez a mozzanata a falu számára a háború végét jelentette. (Az első és a második világháború hetényi áldozatainak névsorát l. a Függelékben.)
A front elvonulása után szinte azonnal megalakult a Nemzeti Bizottság tizenhárom taggal. Elnöke Berky (Dörömböző) Fülöp, titkára Wirth Aladár lett.
A Volksbund-tagok földjeiből tizennégyen, a szőlőkből nyolcan, a volt DGT-földekből földet tizennégyen, házhelyet tizenketten kaptak. Húsz fő kapott földet a Macskalik, Mézes-rét, Alsó-Zobák, Pusztabánya területeiből. A pécsi püspöki uradalom Hosszúhetény határában levő szőleiből tizenöt fő, gyümölcsöséből öt fő kapott juttatást. A pécsi püspöki uradalom zobáki gazdasági területéből tizenkilencen kaptak földet, s földbérleti lehetőséget tizenketten.
A földet igénylők hosszúhetényi, komlói, zobáki illetőségűek. Foglalkozásukra nézve földművesek, bányászok, gazdasági cselédek. ők tették ki a többséget. Mellettük földhöz jutott még asztalos, kovács, napszámos, éjjeli őr, fuvaros, villanyszerelő, nyugdíjas, lakatos, téglamester, cipészsegéd és háztartásbeli.
1945. november 4-én választásokra került sor Magyarországon. Ezen a Független Kisgazda- és Földmunkás Párt országosan nagy győzelmet aratott, abszolút többséget szerzett. Baranya megyében még nagyobb volt a kisgazdák győzelmi aránya.
Az 1945. évi választás eredménye Hetényben
Pártok
Szavazatok
Százalék
NPP
45
2,6
PDP
7
0,4
MKP
598
34,2
FGKP
820
47,0
SZDP
277
15,8
Összesen
1747
100
 
A táblázat adataiból is kiolvasható: itt is győzött a kisgazdapárt, ám győzelme nem volt megnyugtató. Eredményük a Polgári Demokrata Párttal együtt csak 47,4 százalék, míg a baloldali három párt összesen 52,6 százalékot ért el. Mi lehetett ennek az oka? Feltételezhetően az, hogy ekkor is igen jelentős volt az itt élő bányászok száma (szén- és kőbánya), akik zömmel a baloldali pártokra adták szavazataikat.
Az 1949-es alkotmány rendelkezett a tanácsrendszer felállításáról, mely 1950-ben valósult meg (helyi, államhatalmi és államigazgatási választásokkal). A választások után a következő felállásban végezte a tanács munkáját: vb-elnök Bocz Mihály, vb-elnökhelyettes: Akácz József, vb-titkár: Sudár József. A vb-tagok a következők voltak: Gádori Péter, Mátyás Marcell, Fülöp György, Sudár Ignácné, Bocz Mihály és özv. Szabó Istvánné.
Az 1945 utáni fejlődés főbb mozzanatai a következők: 1948-ban kezdték meg a faluban a tsz-ek szervezését. 1950-ben egyszerre két III. típusú szövetkezet alakult. 1953-ban ezek feloszlottak s helyettük egy I. típusú szövetkezet született Zöld Mező néven. Működése 1956-ban szűnt meg. 1960-ban alakult meg a Zengő Gyöngye Mgtsz Katos Sándor elnökletével, 315 fővel és 2568 katasztrális hold földterülettel, bogádi központtal. A hosszúhetényi területeket a rendszerváltás utáni kárpótlások jelentősen érintették. Ez is, valamint a szénbányászat és a kőbányászat leállása igencsak rontotta a lakosság foglalkoztatását. Ugyanakkor az utóbbi években jelentős fejlődés is indult a faluban. Ez megmutatkozik az utcák rendjén, a lakóházakon. Itt mindenekelőtt az infrastrukturális fejlődést kell megemlíteni, elsősorban az egészséges ivóvízrendszer megteremtését, a szennyvízcsatorna hálózat kialakítását, a kommunális hulladékgyűjtés létrehozását.
A vezetékes gáz bevezetése után Hosszúhetény városi színvonalon élhet a Zengő- és Hármas-hegy völgyében levő csodálatos tájban. E lehetőségek megteremtése nem kevés munkájába került a falu önkormányzatának.
Ha napjainkban valaki a 6-os úton északra fordulva, a göcsörtös, öreg cseresznyefák közötti úton haladva megpillantja a hegyek alatti szelíd dombok közt fekvő települést, olyan érzés ébred benne, mintha egy nagyobb város rendezett kertvárosába érkezne meg, annak minden szépségét élvezve, a tájat, a rendezett körülményeket, tiszta házakat, háttérben kétoldalt a szőlőket, gyümölcsfákat, présházas tanyákat és mindenütt árnyat adó fákat. És igazat ad az idegenforgalmat idecsábítani próbálkozónak, aki akkor, a harmincas években levegőjéről azt írta, hogy az „valóságos orvosság”, hogy a táj csodálatos, s itt lehet igazán jól pihenni, élni.

Képek a tanácsválasztásokról (1960-as évek)

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me