A legutóbbi fél évszázad

Full text search

A legutóbbi fél évszázad
Ennek a rendszernek lett vége 1950-ben, amikor augusztus 8-án megalakult a Dózsa Népe Termelőszövetkezeti Csoport 235 katasztrális hold földterülettel. Az emberek tiltakozása semmit nem ért: sorozatban jöttek létre a termelőszövetkezetek Jászdózsa területén. 1953-ban a Dózsa Népe Tsz 459 katasztrális holdon 27 taggal, 1955-ben 386 katasztrális holdon 33 taggal, 1957-ben közel ugyanekkora területen 22 taggal gazdálkodott. 1961-re teljessé vált az átszervezés: a Petőfi Tsz 3485 katasztrális holdon 479 taggal, a Tarnamenti Termelőszövetkezet 2016 katasztrális holdon 316 taggal, az Új Hajnal Tsz 1406 katasztrális holdon 240 taggal folytatott nagyüzemi tevékenységet.
Gyökeres fordulatot tehát csak az 1959–60-as évek hoztak. 1960-ban 6470 katasztrális hold van szövetkezeti tulajdonban a község határából. Ez az egész társadalmat átalakította, megszüntette a kertekből és tanyákból kialakult tradicionális gazdaságot, és új viszonyok közé kényszerítette a parasztságot. Személyesen is tanúi voltunk annak, amikor reggelente mikrofonos, hangszórós utasítások alapján, név szerint szólították fel a lakosságot az 1960-as, 1970-es évek végén, hogy ki, hova menjen, hol kezdje el a munkát, mit csináljon. Vége volt a sok évszázada kialakult családi gazdálkodásnak, amely – mint láttuk – még a XX. század elején is a jászkun jogokra épült.
Eleinte – mint másutt az országban – itt sem voltak a termelőszövetkezetnek épületei. Nem voltak istállók, amelyek az állatokat befogadják, ezért a saját állataikat közös tulajdonnak tekintették, illetve más istállókba szállították át. Lehetetlen állapot volt. Jászdózsa népe mind lelkileg, mind fizikailag megsínylette ezt.
Talán a községben ekkor már meglévő négy televízió (művelődési ház, iskola) oldotta valamennyire a feszültséget (például a Ki mit tud? programjai).
Ezt követően jött a tanyapusztítás, 372 külterületi tanyát bontottak le, velük együtt három, Klebelsberg Kunó programja szerint épült tanyasi iskolát, tanítói lakokkal. A korábban sűrűn benépesült határban néhány tanya maradt csak fenn, a településhez közeliek. Megtették, hogy repülőkről vegyszerrel elpusztították a növényzetet, hogy a gazda az állatait ne vihesse ki saját földjére.
A jászdózsaiak szorgalma azonban töretlen volt, az évszázados önállóság, munkakedv még ilyen körülmények között is működött, és a termelőszövetkezet és a község kiválóan teljesítette az előírt normákat, mondhatnánk, hogy e megpróbáltatások ellenére nem rongyolódtak le. Tették a dolgukat.
A termelőszövetkezetek idővel a Tarnamenti Mezőgazdasági Szövetkezetben egyesültek és így az egész határ egy gazdaság tulajdonába került. Különböző üzemágakat is kialakítottak a mezőgazdaságon kívül, fenntartottak húsboltot, takarmányboltokat, ahol nem csak a szövetkezetben előállított tápokat árusították, hanem a terményeiket is. Ám az egyre romló lehetőségek tulajdonképpen a szövetkezet felbomlásához vezettek az 1990-es évek elején.
Az 1992-es szövetkezeti átalakulás törvényi előírás volt, de érdemben semmi nem történt. A szövetkezet 1999-ben döntött a részvénytársasággá alakulásról.

Tanyai tüzelős ól nádtetővel, amelynek gerincét cseréppel fejelték meg (Jászdózsa-Nagyhalom, 1971)

A Dózsa György Mezőgazdasági Termelőszövetkezet központi telepe

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me