Török alatt, török után

Full text search

Török alatt, török után
A kunoknak alávetett, földművelő jászok a magyar király által kijelölt terület jobbik, földművelésre valamivel alkalmasabb részét kapták meg, hiszen csak így tölthették be hagyományos szerepüket a magyarországi Cumánián belül. Ez a jobbik rész pedig a Tarna, Zagyva és Ágói-patak vidéke volt, nagyjából a mai, Jászságnak nevezett történelmi kistáj északi része. A kutatók egybehangzó véleménye szerint ugyanakkor a Jászság déli része (Jászladány, Alsószentgyörgy környéke) magyarlakta vidék lehetett, de a terjeszkedő jászok csakhamar megszerezték ezeket a falvakat is, és összeházasodva az itt élő magyarokkal jász jogúvá tették azokat.
Az 1570-es török defter a húsz évvel korábbi tizenhat család helyett 32 háztartást és egy szegényt említ, többet, mint a korábban nagyobb Négyszálláson (1550: 24 háztartás, két szegény). Ebből a defterből – mert nem a régi, összevont módon adóznak, hanem a települések török adójához való hozzájárulást is pontosan feljegyzik – képet nyerhetünk a falu gazdálkodásáról is. (Hogy összehasonlításunk legyen, zárójelben közöljük Négyszállás adatait.) Jászdózsa megtelepedett hely, ahol 32 kapuadót fizetnek (Négyszállás: 24). Dósa elsőrenden földművelő település: búzából 210 kilát (241), kevert gabonából, helyi nevén kétszeresből 135 kilát (135) termesztenek. (A kila gabonaűrmérték-egység: hatvan–száz kilogramm közötti mennyiség.) Négyszállás többlete a határ milyenségéből, földművelésre alkalmasabb voltából ered. A legjobb ilyen terület épp a Négyszállással határos, a Kis-árok és Kápolna-halom környéki részen fekszik.
A földművelés belterjes jellegére utaló adatok: a lencse adózó mennyisége – már pénzben megadva – 110 akcse (30), borsó- és babtized: 45 (30), káposzta- és répatized: 48 (35), fokhagyma- és vereshagymatized: 35 (20), len- és kendertized: 135 (75) akcse. A falu kétkerekű vízimalma után ötven akcsét fizet (Négyszállásnak malma nincs). Szőlőtermesztés is folyhatott itt, erre utal a hordóadó: 125 (60) és talán a csősztartási adó (a kertek védelmével együtt): 64 (48) akcse.
Az állattenyésztésről teljes képet nem alkothatunk, szarvasmarha vagy ló nem szerepel az összeírásban. A török számára oly fontos báránytized jelentősebb juhtartást mutat: 75 (28) bárány, pénzben és tizedértékben 915 (420) akcse, a sertésadó 372 (350), a méhkastized 250 (235), tűzifa- és szénaadó 800 (600) akcse.
Az 1570-es összeírás szerint Jázsdózsa népe teljes és sokszínű gazdaságot mondhatott a magáénak, amelyben a földminőség és a határ egyes részeinek változatos jellege is megnyilvánul. A hangsúly a szántóföldi és kertművelésen volt, de szép és elegendő szőlője is lehetett az itt lakóknak. Jelentős a juhtartás, a sertéstartás.
1570 után jó ideig nincsenek adataink a község gazdálkodásáról.
A szervesen formálódó etnikai képletet, a jászok és magyarok lassú összeolvadását, a kunoktól való fokozatos eltávolodást valójában a török bolygatta meg. A XVI. század közepén már néhány jász települést pusztaként tartottak nyilván, s általában is a népesség apadását figyelhetjük meg. A helybeliek jelentős része azonban nem hagyta el a Jászságot, hanem behúzódott Berénybe, Ágóra, Árokszállásra és Négyszállásra – a nagyobb, biztosabb helyekre.
1565-ben Berényt elfoglalja a török, palánkvárat épít ki, szultáni várossá, kádiszékhellyé teszi, és bizonyos védelemben részesíti.
Kritikus időszak a tizenöt éves háború (1591–1606). Egyes szerzők – a vonatkozó adatok hiányának magyarázataként – a jászok teljes elfutásáról, a Jászság lakatlanná válásáról beszélnek. Jól tudjuk azonban, hogy az adatok hiányának egyik oka az, hogy az országnak nem volt nádora, s így e kiváltságos területeknek közvetlen feje – hiszen a nádor a jászok és kunok kapitánya is. Természetes, hogy szünetelt az állami adminisztráció. Eger vára pedig – ahová időlegesen a Jászság királyi adóját is rendelték – 1596-ban elesett, s magyar részről megszűntek a rendszeres összeírások.
A harcok elülte, a nádori hivatal betöltése, vagyis az 1608 utáni időkről már vannak híreink a Jászság lakottságáról, az elfutottak tömeges visszatéréséről. Kétségtelen azonban, hogy a népesség száma csökkent, a jászok egy jelentős része Fülek környékén talált menedéket. Az ottani huzamosabb tartózkodás alatt nyilvánvalóan családi kapcsolatok is kialakultak, és a viszszatérők minden bizonnyal palócföldiekkel is kiegészültek. Az eredeti jász lakosság így további elemekkel keveredett: Nógrád, Heves és Gömör megye népességével a leginkább. Az elmenekültek közül nem mindenki tért haza a harcok elülte után. Nem lehetetlen, hogy a ma Ostrava (Csehország) környékén élő, környezetüktől kultúrájukban valóban elütő, magukat jásznak tartó Jaszov községbeliek és még két kisebb település lakói ekkor kerültek oda, s alapítottak új falvakat.
Jóllehet a török a XVII. században is károkat okozott, de főként a megszállás vége felé vált katasztrofálissá a helyzet az országban. Ekkor azonban a jászsági lakosság megsemmisülésétől már nem kell tartani, legfeljebb egyes települések átmeneti elnéptelenedése következik be, lakóik Berénybe, Apátiba, Árokszállásra, Dózsára és más, megmaradt községekbe menekülnek. S közben a Jászság éppen az az országrész, amely nagyobb számban befogadja a környező kisebb, nem jász községek menekültjeit, sőt egészen a Rákóczi-szabadságharc végéig a Duna–Tisza köze menekültjeinek is átmeneti vagy végleges otthont kínál.
A XVII–XVIII. század fordulóján erősödtek meg a Jászság és a Kiskunság kapcsolatai. Ettől az időszaktól használnak a jászok is kun pusztákat.
A távolabbi vidékek jobbágyai már a XVII. században is kerestek menedéket a Jászságban (az elfogott és visszavitt jobbágyok esküjében ekkortájt lesz bevett formula, hogy többé „sem véghelyekre; sem Kunságra, Jászságra” el nem szöknek.). Ám az igazi népmozgás csak a Rákóczi-szabadságharc után, majd pedig a jászkun redemptiót (önmegváltást) követő évtizedben indult meg. Ekkor – ha az anyakönyvezett nevek arányát tekintjük – a századelőn itt éltek nevei csupán negyven százalékot, a jövevény nevek pedig hatvan százalékot tesznek ki. Jöttek ugyan az ország minden részéből, de a fő kibocsátó terület a palóclakta vidék, itt is Gömör, Heves, Nógrád és Pest megye volt.
Valamennyi jász falu megismerszik jellegzetes neveiről, s ezek mind igen jelentős múltra tekintenek vissza. A betelepülő családok csak szerencsés esetben, elvétve alkottak kiterjedt, nagy famíliát. S ez érthető is. A jövevények többnyire fiatal házasok, sőt legényemberek voltak, míg a már itt élőknek több gyerekét is anyakönyvezték a század első évtizedeiben. Ezt az előnyt mindig is megtartották, s a XVIII. század végére már kiterjedt famíliákként tarthatjuk számon például a berényi Gyapay, Sisa, az árokszállási Bordás, Móczár, a dózsai Bozóky, Tábori, az apáti Tajthy, Makó, a kiséri Gócza, Köntés és más családokat.
Immaculata-szobor a Fő téren

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me