Ünnepsoroló

Full text search

Ünnepsoroló
Jászdózsa katolikus lakossága adventben zsírosat, húst nem evett, szerdán és pénteken soha. Naponta részt vettek a dózsaiak az adventi hajnali misén, a rorátén, az egyéni áhítatoknak, a mindennapi imádkozásoknak is nagy szerepe volt. Az emberek testileg-lelkileg megtisztultak az év legnagyobb ünnepe, karácsony előtt.
Adventben már útra keltek a betlehemesek: a nagyobb fiúgyermekek az ismerős családokhoz, a felnőttek pedig a környező tanyákra. A jászdózsai betlehemes játék valójában tréfás pásztorjáték. Szereplői: az Angyal, aki a betlehemet vitte magával, valamint a négy pásztor, akik kifordított bundában, báránybőr sapkában, vállukon tarisznyával, kezükben csörgős bottal köszöntöttek be a házakhoz, ajándékkal kedveskedtek a kis Jézusnak. A játék főszereplője az Öreg (pásztor), aki tréfás viselkedésével, nagyothallásával, félreértéseivel megnevetteti a háziakat.
Az adventi jeles napok közül András napját disznóölő Andrásnak is nevezték: ekkor kezdődtek a téli disznóvágások. A fiatal lányok András-nap éjszakáján férfinadrágot tettek a fejük alá, hogy megálmodják jövendőbelijüket. Luca napján (december 13.) a baromfi termékenységét különböző mágikus eljárásokkal igyekeztek biztosítani. Kukoricát ráztak a tyúkoknak vagy fosztáskor félretett fias kukoricát morzsoltak körbe vagy abroncsba, hogy sokat és egy helyre tojjanak.
A gazdasszony a tyúkok termékenységét biztosította a következő mágikus eljárással. A szomszéd tyúkfeljárójához tette a kezét, és a következőt mondta: „Az én tyúkom tojj tojást, a másé meg kotkodács!”
Luca és karácsony között készült a Luca széke, amelyen mindennap kellett faragni egy kicsit, hogy karácsony böjtjére elkészüljön. A széket készítője elvitte az éjféli misére, a kar alatt szentelt krétával kört rajzolt, magára terítette a szentelt stólát, és beült a kör közepére. A székről meglátta a boszorkányokat: akkora szarvuk volt, hogy csak félrefordított fejjel fértek be a templomajtón. Hazafelé menet mákot szórt az úton, mert a boszorkányok addig nem érték utol, amíg a szemeket fel nem szedhették. Otthon elégette a széket, közben a boszorkányok malomkereket forgattak a kürtőben.
A karácsony hagyományokban leggazdagabb napja karácsony böjtje, december 24-e, amelyet régen karácsony vigíliájának neveztek. Egész nap böjtöltek, délig nem ettek: ekkor került sor az ünnepélyes körülmények között megtartott karácsony böjti ebédre, melyen a család minden tagja részt vett. Először pálinkát ittak, majd minden családtag lenyelt egy gerezd fokhagymát, hogy egészséges legyen jövőre. Ezt követte az ebéd: habart bablevesből és mézes-mákos csíkból állt.
Az éjféli mise után elfogyasztott maradék mákos csíkot angyali csíknak nevezték. Ezután aszalt szilvát, sült tököt, almát, diót ettek, mindenből egy kicsit, hogy bőven legyen belőle jövőre.
A karácsony böjti ebéd morzsájának mágikus erőt tulajdonítottak. Nem dobták ki, hanem kiöntötték a tyúknak, hogy jobban tojjon, vagy összegyűjtötték, és „Királynénak kellessen!” (ne legyen rá szükség) szavakkal feltették a mestergerendára. Ha a gyerek vagy a jószág megbetegedett, megfüstölték vele.
A karácsonyböjti asztal alá régen egy kis köteg szénát helyeztek, amelyet ünnepek után félretettek, és a beteg állatokat gyógyították vele (például a felfúvódott tehenet). Karácsonykor a gazda egy szép, egészséges, piros almát dobott a kútba, és arról itatta ünnepek alatt a jószágokat, hogy egészségesek legyenek.
Aprószentekkor (december 28.) a gyerekeket fűzfavesszővel megcsapkodták, hogy ne legyenek betegek. Újév napján étkezési tilalom volt érvényben. Szárnyast nem ettek, disznóhúst kellett fogyasztani, mert úgy tartották, hogy a disznó előtúrja, a tyúk ellenben kikaparja a szerencsét.
Január 6-án, vízkereszt napján a jászdózsai tanyavilágban a XX. század elején még szokás volt a háromkirályok járása. A tizenöt-tizenhat éves fiúk papírsüveget tettek a fejükre, bundába öltöztek: a három betlehemi királyt (Gáspár, Menyhért, Boldizsár) személyesítették meg. Lécekből összeállított szerkezettel – amelyre kirúgtatható csillagot szereltek – köszöntöttek be a házakhoz, és a következő éneket adták elő: „Háromkirályok napja, / Országunk egy istápja, / Dicsérjük énekkel, / Vigadozó versekkel, / Szép jelen, szép csillag, / Szép napon támadt.” Befejezésül a csillagot (betlehemi csillag) többször kirúgtatták.
Vízkereszt napjával jött el a farsang, a fassangolás ideje, mely a nagyböjt kezdetéig, hamvazószerdáig tartott. Ekkor kezdődtek a véget nem érő atyafilátogatások, amelyeknek a jászdózsai redemptuscsaládoknál nagy hagyománya volt. A családos emberek felkerekedtek, lovas kocsival, szánnal vagy gyalog meglátogatták közelebb-távolabb lakó rokonaikat, akik még lehetőleg a farsang alatt viszonozták a látogatást. A vendéglátás kisebbfajta lakodalommal is felért.
Ez az időszak a fiatalok szórakozásának, ismerkedésének a közösség által elfogadott hagyományos ideje. Falurészenként kibéreltek egy-egy házat – bandaháznak vagy fonóháznak nevezték –, és a környékbeli legények és az eladósorban lévő lányok ide jártak szórakozni. A lányok magukkal vitték a guzsalyt, és napközben fontak. Estefelé megjelentek a legények, játékkal, tánccal zárult a nap.
A legények között nagy volt az ellentét. Verekedés, sőt bicskázás kerekedett abból, ha valamelyik átmerészkedett a másik falurészbe udvarolni.
A bandaházat farsangi jelmezbe öltözött maskarások is meglátogatták: többnyire cigánynak, cigányasszonynak, vályogvetőnek, kéregetőnek, muzsikusnak, kéményseprőnek, tollszedőnek öltözve. A bandaházban örömmel fogadták őket, kérdezgették, megtáncoltatták a vendégeket, de legfőképpen megpróbálták kideríteni, kit rejt a jelmez.
A kisebb, tizenöt év alatti gyerekek a pendzsomban farsangoltak. A felnőttek kibéreltek számukra egy szobát, felfogadtak egy citerást, és itt táncoltak a kicsik.
A farsangi vigasságok háromnapokkor (farsangvasárnap, farsanghétfő, húshagyókedd) értek véget. Jászdózsán ekkor tartották a kardos bált. Előtte három, fiatalok által kiválasztott legény karddal az oldalán elment a paphoz és a községházára, hogy az egyházi és világi hatóságtól engedélyt kérjen a mulatság megrendezésére. Kivont kardjukon almát, narancsot vittek, s miután megkapták az engedélyt, borral koccintottak.
A bál napján, farsangvasárnapon, már kora délután összegyűltek a legények karddal az oldalukon. Muzsikaszó mellett végigvonultak a falun, minden kőkeresztnél megálltak, ahol mindig más legény mondott köszöntőt, majd megivott egy pohár bort, és a poharat a háta mögé hajította. Kivonta a kardját, a hegyére narancsot szúrt, és az őket kísérő gyerekek közé dobta.
A legutolsó állomás a Hősök szobra volt, onnan már a bálterembe tartott az utcai menet. A bejárati ajtón két, keresztbe tett kard jelezte a helyszínt. A több napig is eltartó bálnak húshagyókedd vetett véget. Ekkor még elfogyaszthatták a maradék farsangi fánkot – a pampuskát – és a húsos ételeket. Este tíz órakor megszólaltak a harangok, és jelezték, hogy véget ért a farsang, megkezdődött a böjt.
A maradék pampuskát a legények, illetve a gyerekek nagyböjt első napján, hamvazószerdán, szárazszerdán szedték össze, madzagra fűzték, és felakasztották a padlásra. A pampuskaszedés szokását mondás is megőrizte: „Nálunk annyit sütött az asszony, hogy a gyerekek madzagra fűzik, és dobálódznak vele.”
Húshagyókedd estjén vitték a legények a bakfazekat a pártában maradt lányoknak. Két-három legény összefogott, egy rossz fazékba tollat, forgácsot, törött cserepet, ócska rongyokat tettek, és bevágták a lányos ház kapujába, miközben bekiáltották az ablakon. „Itt a bakfazék, főzzél bele ciberét!” Jászdózsán az a lány, akinek már komoly udvarlója volt, kedveskedő bakfazekat kapott. A legény egy vadonatúj fazékba narancsot, fügét, selyemszalagot, kendőt tett, a kapu elé állította, és bekopogott. A lány és szülei behívták, megvendégelték.
A farsang elmúltát és a böjt eljövetelét fejezte ki néphitükben Konc király és Cibere vajda küzdelme, akikről úgy tartották, hogy farsang végén megküzdenek egymással: „a Kecskés hídnál egymásba hányják a kést és a villát”. A farsang és a böjt jelképes küzdelméből nagyböjt kezdetén természetesen Cibere vajda került ki győztesen, mert hiszen ezután ciberét is ettek.
Nagyböjtben megtartóztatták magukat a zsíros ételektől, olajjal vagy vajjal főztek, általában főtt és sült tésztákat fogyasztottak. Jellegzetes böjti étel volt a korpacibere, melyet savanyított korpaléből készítettek, valamint a görhe, a málé, a pite, a krumplibodak, a ganca, továbbá a csuszamátott és a vínasszony. A csuszamátott úgy készült, hogy a kifőtt csíktésztára tejből, tojásból és lisztből főzött öntetet töltöttek, és jól elkeverve fogyasztották. A vínasszony kelt tésztából sütött, ujjnyi vastag szeletekre vágott, fahéjjal vagy diós cukorral ízesített sütemény volt.
A tavaszi ünnepkör középpontjában a nagyhét és a húsvét állt, valamint a pünkösdi ünnepek. Virágvasárnapján barkát szenteltek, otthon beszúrták az eresz alá, hogy ne érje villámcsapás a házat. Úgy tartották, hogy nem szabad bevinni a barkát a szobába, mert elszaporodnak a legyek.
Nagypéntekig minden nagyobb munkát, meszelést, takarítást el kellett végezni, ezután már ünnepeltek, illetve a sütés-főzés tennivalói maradtak hátra.
Nagypénteken került sor a hajnali rituális mosakodásra. Napfelkelte, lehetőleg még a hajnali harangszó előtt lementek a Tarnára, megmosakodtak a vizében, az állatokat is megúsztatták, hogy ne legyenek rühesek. Ezen a napon szigorú böjtöt tartottak, habart bablevest vagy tejlevest és mákos csíkot ettek, napközben pedig pattogatott kukoricát.
A nagyhéti időszakban két zajkeltő szokás volt ismeretes: a pilátusverés és a kolompolás. Az 1970-es években még emlékeztek arra, hogy a század elején a nagypénteki litánia után a legények bottal ütögették a templomajtót. Azt mondták, hogy Pilátust verik, amiért elítélte Jézust. Ez azonban sok kárt okozott, ezért az egyházi hatóságok korán betiltották. A másik zajkeltő szokás a kolompolás, erre nagyszombaton délután került sor. A tíz-tizenkét éves, suhanckorú gyerekek csengőkkel, kolompokkal, tepsikkel felszerelve, nagy zajt csapva körbeszaladtak a falun, hogy elűzzék az ártó, rossz hatalmakat.
A nagycsütörtökön elnémult harangok a nagyszombati feltámadáskor szólaltak meg újra. Harangozás közben a gazdasszony előkapta a seprűt, és „Kígyók, békák, távozzatok a háztól!” mondókát mormolva körbesöpörte a házat, hogy a gonosz, ártó lelket elriassza.
Húsvétkor régebben bárányt vágtak, újabban sonkát és tojást tesznek az asztalra. Húsvéthétfőn – vízbehányó hétfőn – szokás a locsolkodás. A legények kisebb csapatokban felkeresték a lányokat, és kútvízzel megöntözték őket. Később szagos szappanos vízzel, majd kölnivel locsolkodtak. A legényeket behívták, és megvendégelték kocsonyával, sonkával, főtt tojással, süteményekkel és egy pár pohár borral. Szép piros tojás is járt, amelyet a lányok vöröshagymahéj kifőtt levében színeztek. Előfordult, hogy tűvel vagy hegyes szöggel kicifrázták, mások asztalossal csináltattak politúros tojást, ezt azonban a lány csak a szeretőjének adta.
Pünkösdvasárnap mentek a nyolc-tíz éves kislányok pünkösdöt köszönteni. A szokás neve mimimama, mimimamázás, a pünkösdi ének kezdő sorának (mi van ma, mi van ma) összevonásából. A szokás résztvevői: menyasszony, vőlegény, koszorúslányok, esetenként vőfély, akit lobogósnak is neveztek, valamint a kosaras.
A menyasszony fehér áldozási ruhába öltözött, fején menyasszonyi koszorú, avatófátyol. A menet élén haladt a vőfély, kezében verebélyi bottal, mögötte a menyasszony és a vőlegény, a koszorúslányok. A sort a kosaras zárta, aki a nála lévő kosárba gyűjtötte az adományokat. Beköszöntek a házakhoz: „Szabad-e mimimamát járni?” Ha beengedték őket, előadták a köszöntőt és a jókívánságokat is tartalmazó pünkösdi éneket.
A házasulandó fiatalok életében nagy ünnep volt május 1-je is. Ekkor vitték a legények az általuk kiszemelt lánynak a májusfát, a májfát. Szép lombos nyárfát szúrtak le a kerítés mellé és színes szalaggal, kendővel díszítették fel. Azon túl, hogy a tavasz szimbóluma, a párválasztásra, a házasodásra is ráirányította a fiatalok figyelmét. A legények annak a lánynak, akire haragudtak, nem lombos fát, hanem kiszáradtat állítottak.
A nyári ünnepek közül Péter-Pál napját (június 29.) említhetjük meg mint az aratás kezdetét, valamint augusztus 20-át, Szent István ünnepét, ez a cséplés befejezésével és az új kenyér ünnepével is összekapcsolódott.
Az őszi pásztorünnepek közül Szent Mihály (szeptember 29.) és Szent Vendel napja az állatok behajtásának, a pásztorok elszámolásának ideje volt. Szent Vendelnek, a juhászok védőszentjének a Jászság juhtartó gazdatársadalmában jelentős kultusza alakult ki. Szinte minden község határában megtaláljuk a szobrát. Jászdózsán a község belterületén áll pásztorruhásan, kezében juhászkampó, lábainál bárány. Szent Vendel napján (október 20.) a szobrot megkoszorúzták, és hozzá imádkoztak a gazdák, hogy állataikat megóvja a betegségtől, a dögvésztől.
Jászdózsán úgy tartják, hogy a mindenszentek napi harangozás alatt „minden lélek szabad”. Ezért amikor kimennek a temetőbe, égve hagyják otthon a lámpát, hogy elhunyt szeretteik ott szét tudjanak nézni. Halottak napi misére a hívők különféle élelmiszereket, terményeket vittek, például kenyeret, lisztet, zsírt, szalonnát, kukoricát, babot, s ezt szétosztották a templom előtt álldogáló koldusoknak, a „partikus koldusoknak”, hogy imádkozzanak a halottak lelki üdvéért.
Jászdózsa templomi búcsúja Szent Mihály napjára (szeptember 29.) esett, a kápolna-halmi búcsút pedig Sarlós Boldogasszony napján (július 2.) tartották, a mátraverebélyi búcsújáróhelyre pünkösdkor vonult a falu lakossága. A környező települések búcsúi közül a tarnaörsi Szent Anna-napit (július 26.) látogatták.

A lourdes-i Szűzanya barlangja a templomban. Fokozott tiszteletét mutatja, hogy ünnepén, február 14-től házi ájtatosságot (kilencedet) tartanak tiszteletére a házaknál, a Szűzanya szobra előtt

A templomtoronyban elhelyezett kereplő, mellyel nagycsütörtöktől a feltámadásig kerepeltek, amikor „a harangok Rómába mentek”. A harangozó bemutatja a kereplő használatát

Hordozható Mária-szobor a templomban, melyet körmenetek alkalmával vittek magukkal a hívők

Szent Vendel-szobor, a pásztorok védőszentje, lábánál birkával. Készült a XIX. század közepén

A Sarlós Boldogasszony halmán, a felrobbantott kápolna helyén emelt kőkereszt, melyhez még az 1960-as években is búcsút vezettek az aratás kezdetén, július 2-án

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me