Népesség a XIX-XX. században

Full text search

Népesség a XIX-XX. században
A történelme során szinte mindvégig színmagyar településnek tekinthető Kehidát döntő részben katolikusok lakták, mellettük még 1848-ban is csak három protestáns és hét izraelita élt a 444 lakosú faluban. Az idegen – német vagy szláv – hangzású nevet viselő családok uradalmi alkalmazottként kerülhettek ide.
Rendelkezésünkre állnak 1828-tól a katolikus plébánia anyakönyvének másodpéldányai, ezek segítségével meglehetős pontossággal megállapíthatók Kehida népesedési jellemzői az 1828 és 1848 közötti két évtizedben. A közben eltelt 21 év alatt 166, évente átlagosan hét-nyolc házasságot kötöttek, míg ugyanezen idő alatt 386 születést, és 428 halálesetet jegyeztek be a matrikulákba. Látható, hogy Kehida népessége a természetes fogyás következtében inkább csökkent, mintsem gyarapodott: éves átlagban kettővel több halálozás történt, mint születés. (Ha egy-egy évben volt mégis némi növekedés, az inkább a beházasodásnak vagy a munkaerő – főként az uradalmi alkalmazottak – bevándorlásának köszönhető ebben az időszakban.) Huszonegy év alatt mindössze hat alkalommal volt pozitív a születések és halálozások mérlege: 1829-ben, 1837-ben, 1841-ben és 1844-től 1846-ig.
A falu társadalmának nyitottságát mutatja, hogy a helybeli fiatalok mintegy kétharmada más településről választott párt magának 1828 és 1848 között (csupán 54 esetben volt mind a férj, mind pedig a feleség kehidai). A kehidai fiatalemberek 28 különböző, leginkább persze szomszédos településről hoztak maguknak feleséget. A legtöbbet, szám szerint hetet, a szomszédos Németfaluból, hatot Felsőkustányból, négyet Barátszigetből, hármat Köveskútról, kettőt-kettőt pedig az ugyancsak szomszédos Csányból, Koppányból, valamint a távolabbi Sümegről és Vindornyafokról. A kehidai lányok szintén éppen 28 településről hoztak férjet a házhoz. A legtöbb vőlegény Kallosról (nyolc), Zalaszentlászlóról (hét), Felsőkustányból (hat) és Koppányból (négy) érkezett. Három férj származott Gyülevészről, kettő-kettő pedig Németfaluból, Csányból, Szentgrótról, Bükről és Vindornyalakról. Hogy ilyen sokfelé épültek a házassági kapcsolatok, az arra is utal: településünk a térségben valamiféle kisebb központ szerepét tölthette be.
Mint említettük, 1828 és 1848 között évente átlagosan húsz halálozás történt Kehidán. Kiugróan magas, harminc főt meghaladó volt az elhunytak száma 1828-ban, 1831-ben és 1848-ban, ami elsősorban a járványos megbetegedések tömeges pusztításával, illetve a rossz terméseket követő ínséges időkben fellépő alultápláltsággal és az ebből fakadó alacsony ellenállóképességgel hozható összefüggésbe.
Összehasonlítva a születések és halálozások számát különösen 1828-ban, 1831-ben és 1839-ben riasztóan negatív a mérleg: 1828-ban tízzel, 1831-ben tizennyolccal, 1839-ben pedig tizennéggyel többen haltak meg Kehidán, mint ahányan születtek. 1828-ban főként a gyermekhaladóság volt igen magas: a halottak hetven százaléka (22) a tíz éven aluli gyermekek közül került ki. 1831-ben valamivel kiegyenlítettebb az elhunytak aránya, bár a halottak több mint fele ekkor is a tíz év alatti, negyede pedig egy év alatti gyermek volt. Jellemző az akkori magyar közállapotokra, hogy a Kehidán 1828 és 1848 között anyakönyvezett halottak több mint fele, mintegy 57 százaléka nem élte túl a tizedik életévét. A gyermek- és csecsemőkori halálozás magas arányával nem tartott lépést a születések aránya – mint láttuk, attól szinte évről évre elmaradt.
A XIX. és XX. század fordulójáról visszatekintve azt tapasztaljuk, hogy a falu népessége ötven év alatt mintegy nyolcvan százalékkal, 818 főre gyarapodott. (Lásd a XI. számú Függeléket.) A látványos fejlődés vonalát azonban időnként ebben a periódusban is kisebb-nagyobb visszaesések szakították meg.
Kehida újkori történetének legnagyobb népesedési katasztrófájára figyelmeztet a templom közelében álló kőkereszt. Felirata: „Emlékezetére az 1855 cholerának emelteté Szabó József.” A kőkeresztet – a helybeli plébános feljegyzése szerint – az 1855. évi kolerajárvány áldozatául esett Szabó József hagyatékából emelték 1859-ben. Azt is megörökítette a falu lelkésze, hogy a járvány idején a kehidai plébánián százharminc alkalommal kondult meg a lélekharang, és a nagyszámú áldozat között volt elődje, a 34 éves Lakner Sándor plébános is.
A Somogy megye felől érkező kolerajárvány főként az észak-déli irányú völgyekben, elsősorban a Zala alsó folyása mentén terjedt át Zalára 1855 nyarán. Kehidán július 28-án ütött ki a vész, utolsó áldozatát szeptember 10-én szedte. Negyvenöt nap alatt 111 megbetegedés történt a faluban. Ötvenketten meggyógyultak, 59 emberen azonban nem lehetett segíteni. A járvány előtt 502 főnyi település lakosságát szabályosan megtizedelte a kolera: a népesség csaknem tizenkét százalékát vitte el, nőket, férfiakat, felnőtteket, gyermekeket vegyesen. A halottakat azonnal kiszállították a temetőbe, és a Deák család sírkápolnáját nyitották fel, hogy a „naponkénti számos halottak az eltakarításig ott letéve legyenek”.
Az 1855-ös kolera Kehidán is elsősorban a szegényebb parasztság soraiból szedte áldozatait. Az egész Zala megyében jelentős veszteségeket okozó járvány súlyos kimenetelét – Kehidára is jellemző módon – az alábbiakkal magyarázta a pacsai járás orvosa: „A nép míveletlen és szegény, orvosok kevés számmal vagynak, patika, ápolda, kórház nem léteznek, gyógykezeléstől a nép egyáltaljában idegenkedik.”
A lélekszám látványos gyarapodása az 1880-as és 1890-es években következett be Kehidán, amely a századfordulón is ugyanolyan, túlnyomórészt katolikus magyar falu maradt, mint volt a század közepén, csupán a viszonylag alacsony lélekszámú zsidóság létszáma emelkedett tizenöt főre. Míg 1849 előtt alig találunk olyan kehidai parasztot, aki legalább a nevét le tudta írni, 1870-ben már a lakosság 37 százaléka írt vagy olvasott, 1900-ban pedig 51,5 százalékuk ismerte a betűvetés és az olvasás tudományát, a műveltségi színvonal tehát, ha lassan és fokozatosan is, de emelkedett.
A kehidai lakosság foglalkoztatottsági aránya és foglalkozási összetétele alig észrevehetően változott 1862 – ebből az évből ismerünk egy részletesebb statisztikát – és 1900 (a népszámlálás éve) között. Míg 1862-ben az összlakosság 39,4 százaléka volt kereső, 1900-ban is csak 39,6 százalékuk, tehát az arány a nagymértékű lélekszám-növekedés ellenére is szinte változatlan maradt.
A két összeírás rovatai nehezen összehasonlíthatók, az azonban egyértelmű, hogy a lakosság közel nyolcvan százaléka (a keresők háromnegyede) a századfordulón is kifejezetten a mezőgazdaságból élt. Az értelmiségiek és a kereskedők létszáma gyakorlatilag nem változott, az iparosoké viszont mintegy negyven százalékkal, 17-ről 24 főre nőtt. Szembetűnő változás, hogy 1900-ban már a nőket is számba vették a keresők között, így például ők alkották a Kehidán mezőgazdaságból élő keresők több mint egyötödét.
A magyar falvak XX. századi népesedési jellemzőit vizsgálva a legtöbb esetben szoros párhuzamokat vehetünk észre. Megfigyelhető, hogy nagyjából a század közepéig nőtt a lakosságszám, míg ezt követően egyre gyorsuló ütemben csökkent. Ez a folyamat különösen igaz az iparosítás által alig érintett olyan kis falvakra, mint amilyen Kehida volt.
A század közepétől kibontakozó, falvaink döntő többsége szempontjából kifejezetten drámainak nevezhető folyamat alapvetően átalakította ezeknek a kistelepüléseknek az arculatát, lakóinak életmódját. A gazdasági szerkezet átalakulása, a hagyományos gazdálkodás formáinak háttérbe szorulása, a városok iparosodása és lakosságszámának felduzzadása egyúttal a kistelepülések elsorvadását vonta maga után. E káros folyamat megfordítására a falvak egy részében csak az 1980-as, különösen pedig az 1990-es évek során nyílott lehetőség, amikor a század második felének társadalmi-gazdasági fejlődése a Kehidához hasonló kistelepüléseket is elérte az infrastruktúra kiépítése terén. Ráadásul, ha ez olyan szerencsével párosult, mint Kehida esetében, hogy egy szénhidrogén-kutatás szempontjából ugyan meddő, de a termálvíz felszínre hozatalára megfelelő kutat hagytak maguk után az olajkutatók, máris fordulhatott a kocka, amely korábban hosszú évtizedekig mindig csak a rossz oldalát mutatta.
Az általánosságok után nézzük meg – a statisztikai összeírásokat tekintve forrásunknak –, hogy milyen demográfiai jellegű változások figyelhetők meg Kehida XX. századi népességét illetően. A legfontosabb vizsgálandó elem természetesen mindig a lakosság száma a különböző időkeresztmetszetekben. (Lásd a XI. számú függeléket.) Az 1900-as népszámlálás szerint a századfordulón 818 lakója volt Kehidának, nagyjából megegyezett a férfiak és a nők száma. Az 1910-es népszámlálás érdekes módon – némileg ellentmondva az általános képnek – népességcsökkenést rögzített. A felmérést végzők szerint tíz esztendő alatt 28 fővel lett kevesebb a falu lakossága. 1920-ban viszont – az első világháború által okozott veszteségek dacára – újra gyarapodást könyvelhetett el Kehida, amelynek lélekszáma 806 főre növekedett. A gyarapodás a következő népszámlálások idején is folytatódott, így 1930-ban 834, 1941-ben pedig – amely a csúcsot is jelentette egyben –, 916 lelket írtak össze a statisztikusok.
A második világháború, de még inkább az utána kibontakozó gazdasági és társadalmi folyamatok a népességnövekedés viszonylag gyorsan emelkedő vonalát megtörték. 1949-ben 827, 1960-ban 840, míg 1970-ben 856 volt a népesség száma. A változások megítélésénél azt is figyelembe kell vennünk, hogy 1941-től a Kehidához csatolt Barátsziget adatai is itt jelennek meg. A következő évek statisztikáiból nem rekonstruálhatjuk a pusztán Kehidára vonatkozó folyamatokat, hiszen a szomszédos Kustány Kehidához csatolásával 1977-től a két település adatai együtt szerepelnek. A népesség fogyása azonban egyértelmű, aminek – a bevezetőben vázolt századvégi pozitív folyamatoknak köszönhetően – csökkenő az üteme.
A népesség számszerű változásának puszta tényei mellett tovább tudjuk árnyalni Kehida XX. századi demográfiai képét, ha vizsgálódásainkat kiterjesztjük a főbb korcsoportokban bekövetkezett arányváltozásokra is. Ebben az előzőekhez hasonlatos módon ugyancsak a nagyjából tízévenként megtartott népszámlálás adatai lehetnek segítségünkre. Nem részletezve az öszszes időkeresztmetszet ide vonatkozó adatát, pusztán a két végpontot alapul véve is levonhatjuk következtetéseinket.
A gyermekek részaránya – őket a statisztikusok a 0-14 éves korcsoportba sorolják – 1900-ban az össznépességen belül elérte a 44 százalékot, míg ugyanők 1970-ben már csak 24 százalékot tettek ki. Ezzel szinte párhuzamosan duzzadt fel a hatvan éven felüliek aránya, hiszen míg a század eleji népszámlálás alapján ők alig hat százalékát, addig 1970-re már csaknem 22 százalékát adták a helyi társadalomnak.
A népesség elöregedése minden településen jellemző, általános folyamat, amelynek szerteágazó, bonyolult ok-okozati összefüggéseit e helyütt nem áll módunkban részleteiben is feltárni. Annyit azonban nem árt tudnunk, hogy e jelenség hátterében annak alapvető alakítójaként a születéskor várható élettartam növekedése, illetve a gyermekszámnak a családon belüli csökkenése áll. A falvak elöregedéséhez ráadásul még az is hozzájárult, hogy elsősorban a fiatalabb, mozgékonyabb generációk hagyták el a szülőföldet, és telepedtek le a munkahelyet, lakást kínáló városokban.
A gazdasági viszonyok változását – vagy éppen változatlanságát – tükrözi vissza az adott település lakóinak foglalkozási szerkezete. Kehidát alapvetően elkerülte a XX. század második felére jellemző iparosítási hullám, így lakóinak többsége, kiváltképp a helyben dolgozók, alapvetően megmaradtak a mezőgazdaságban. Az 1900-as évek elején a helyi lakosság csaknem kilencven százalékát – mint már említettük – a hagyományos mezőgazdaság foglalkoztatta. Arányuk még a hetvenes években is jóval ötven százalék felett volt (65 százalék), szemben az országos átlaggal, amely ekkor már az egyharmadot sem érte el.
Mivel Kehidán a szolgáltatási ágazatok mellett szinte csak mezőgazdasági jellegű munkahelyek voltak, ezért elsősorban az ipari foglalkoztatottak azok, akik napi, heti vagy még nagyobb időtartamú ingázásra kényszerültek. Ez a fajta munkáselvándorlás az 1950-es években kezdődött. A kezdeti, meglehetősen erőszakos, központilag irányított munkaerő-toborzás néha ugyan a visszájára sült el, ám az ingázók méltóbb elhelyezése, javuló szociális körülményeik, a hazaérkezők kedvező beszámolói, no és persze – ami a leglényegesebb volt – a mezőgazdaságinál vonzóbb ipari bérek hatására egyre többen csábultak el egy számukra új és ismeretlen világba.
A háború előtt is volt ugyan elvándorlás a faluból, főként mezőgazdasági summásmunkások jártak el, de számuk nem volt sohasem jelentős, mivel a helyi munkaadók, főként a mezőgazdasági szakiskola birtoka itt tudta tartani őket.
A háború utáni évtizedek munkáselvándorlásának egyik új eleme volt még, hogy a leányok, asszonyok is – különösen az 1960-as évektől – kezdték követni a férfiak példáját. Az ingázók, illetve véglegesen eltelepülők célpontja Zalaegerszeg, Zalaszentgrót, esetleg Zalaapáti és természetesen Budapest volt. A legtöbben az említett települések építőipari vállalatainál, gépgyáraiban, illetve kisipari termelőszövetkezeteiben próbáltak szerencsét.

A község temetője régi síremlékekkel (Zóka Gyula felvétele)

Lázár Károly katonaképe az 1910-es évekből

Lázár Károlyné Horváth Anna leánykori arcképe (1910-es évek)

Esküvői menet útban a templom felé (1960-as évek)

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me